Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł Na Dom 150M2?


jaca13

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Prosze o pomoc w doborze kotła.

 

Dom pietrowy rok budowy 2005 z suporeksa 24cm+10cm styropian ,poddasze docieplone wełna mineralna 20cm okna plastiki kubatura ok 650m3 instalacja w miedzi grzejniki panelowe nie mam podłogówki.

Powierzchnia ogrzewana ok 140m2 +bojler 100L.Obecnie posiadam kocioł miałowy zasypowy 22KW ,który jest za duży na ten dom niebawem chcę wymienić go na piec z podajnikiem lecz nie chce znów przewymiarować pieca mam dwa piece na oku jeden ma 15KW a drugi 19KW konkretnie Uniter firmy Termika.

Mam dylemat czy ten15KW nie bedzie za mały lub ten 19KW nie będzie za duży.

Instalacja będzie miała zwór 4D i termostaty na każdym grzejniku oraz osobna pompkę ładującą zbiornik CWU.

Prosze o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla 140m2 z takich jak Twoje materiałów i tak izolowanego wystarczy około 70W/m2

czyli potrzebujesz kotła mocy 10KW +jakieś 2KW na CWU

moc zatem jakiej musisz szukać to maksymalnie 12KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

założyłem niedoróbki mostki termiczne i wyższe straty z wentylacji grawitacyjnej oraz wziąłem zapas na ciepłolubnych domowników.

jak nie ma policzonego zapotrzebowania to wolę brać z wyższego przedziału. nikt mi potem nie powie że za mały kocioł doradziłem.

 

najlepiej jakiś kalkulator i policzyć ile potrzeba - wtedy dobrac moc urzadzenia.

inaczej to trochę wróżenie z fusów jak się nie wie czy rzetelnie i wszystko zgodnie ze sztuką zostało wykonane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.ogniwobiecz.com.pl/kotly/eko-plus , popatrz sobie na ten kociołek, słyszałem opinie, że są dobre, nie napisałeś jeszcze czy rozglądasz się za ślimakowcem, czy tłokowcem, bo z tłokowców, to można jeszcze polecić taki kociołek jak taurus gaur duo, czy sas eco.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi

 

Głównie rozglądam się za ślimakowcem ,a co do tych 12KW to trochę mnie to przeraża czy naprawde przy dużych mrozach których wiem że niema zawiele w moim rejonie czyli kujawsko -pomorskie okolice Bydgoszczy, lecz niekiedy się zdarzają da rade taki piec ,15KW miałby troche zapasu w mocy w razie co.

Producenci niektórzy podają np.Piec 15KW do 130m2 i to mnie zastanawia czy da radę ja potrzebuję na 140m2 +100Lbojler ,więc dlatego z początku miałem na oku 19KW.

 

Mam mętlik w głowie nie wiem co wybrac.

Piszcie dalej podpowiadajcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaca13, dlatego wlaśnie poleciłem ogniwo biecz ponieważ rozpiętość jego mocy wynosi od 3-14 Kw, także te 10 Kw to moc nominalna, w razie większych mrozów możesz go przycisnąć i powinien spokojnie sobie poradzić, w moim regionie ogniwo biecz to naprawdę uznana firma, po za tym nie bez znaczenia jest, to że możesz spalać miał, który jak wiemy jest znacznie tańszy od eko groszku. Znam fachowców, którzy twierdzą, że kocioł powinien być trochę mniejszy, niż wychodzi z wyliczeń, po to aby pracował w sposób ciągły,dlatego takie ogniwo eko plus 10 powinno spokojnie dać rade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaca

im kocioł większy- większy zapas mocy jak piszesz - tym przez większą część sezonu będzie pracował z mniejszą mocą a więc i z mniejszą sprawnością. kotły na eko osiągają najwyższą sprawność na mocy nominalnej i tak robi się badania. zatem jak czytasz że kocioł jakiś ma sprawność 85% to będzie ją miał tylko przy pracy z mocą maksymalną. pracująz z połową mocy może osiągnąć sprawność 60% jak dobrze wyregulowany. Kupisz za duży to będzie pracował nie na 60 a na 40% lub mniej ze sprawnością również w takiej okolicy. zatem zamiast mieć zapas mocy będziesz mieć nadmierne zużycie opału i zadowolenie sprzedawcy z wyższej prowizji za kociołek większej mocy sprzedany.

ja mam stary dom i tak jak TY myślałem kupując swój pierwszy kocioł że większy będzie lepszy. teraz wiem że na moje 142m to jest mi potrzeba maksymalnie 12KW a nie 19. a dom mam starszy gorzej niż Twój izolowany i nie mam żadnych obaw bo widzę co się w tym kotle który mam obecnie dzieje. bierz jak garnitur- na miarę

Ogniwo polecane przez Rafała to dobra propozycja - poczytaj pomyśl zdecyduj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.