Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Kotła Do Współpracy Z Viadrusem U26 22.5Kw


ghost320i

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

Bardzo prosze o porade.

Mam centralne na węgiel- zasilane z 22.5kw viadrusa u26.

Z racji częstych wyjazdów nie jestem w stanie sam palić w piecu i

obsługa pieca spoczywa na barkach mojej mamy. sprawia jej to

sporo trudnosci.

Chciałbym zakupić piec na gaz w celu dogrzewania budynku w okresach

przejsćiowych oraz w sezonie grzewczym gdy temperatura na zewnatrz jest

bliska zeru. W ten sposób odciążyć moją matule w codziennym paleniu.

Jak dobrać moc kotła na gaz do instalacji w której obecjnie pracuje

22,5kw viadrus i informacji ze będzie on używany tylko w "cieplejszych okresach".

Bardzo prosze o pomoc.

Pozrdawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Proszę o podanie metrażu domu oraz sposobu ocieplenia, ciepły, zimny dom??

 

Proszę jeszcze raz odpowiedzieć sobie na pytanie czy aby na pewno kocioł gazowy będzie używany

tylko do dogrzewania, a może czasami zechce Pan za 2 lub 5 lat przejść tylko na gaz?

 

Z mojej strony doradziłbym zakup pieca o mocy takiej jak przewiduje to zapotrzebowanie,

jeżeli w Pana domu piec o obecnej mocy dobrze sobie radzi nawet w największe mrozy to

proponuję zakup pieca w okolicach 20 kw.

Ale proszę podać dane powyżej a wtedy odpowiemy na 100%

 

Jeżeli ma Pan kocioł na paliwo stale, na logikę myślę że ma Pan instalacje otwartą ( zbiornik przelewowy w najwyższym punkcie instalacji )

to trzeba będzie przerobić trochę instalację aby było bezpiecznie i trwale dla obu kociołków.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziękuje za szybką odpowiedz.

160m2 w starym budownictwie, ocieplone tylko poddasze.

Wymienione okna i drzwi na nowe.

Wnioskuje z Pana odpowiedzi ze w niezależnie od sposobu wykorzystania

pieca(grzanie, dogrzewanie) zalecana moc powinna oscylować wokół obecnej

-tj.22.5kw

Po drugie jak musze przerobić instalacje by mogła ona pracować z kotłem na gaz?

Instalacja w miedzi, zamknięta z 3 zbiornikami membranowymi.

I na koniec jeszcze jedna wątliwość-zurzycie gazu.

Jak obliczyć zużycie gazu w trybie dogrzewania budynku?

ok 1m3/h będzie za dużo?

Pozrdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Ponownie

 

Tak, moc w Pana przypadku powinna być w granicach 18 - 20 kw.

Cena takiego kotła w porównaniu do np. 15 kw czy 12 kw jest tylko nieco wyższa.

Proponuję wybrać taki, ponieważ nie wie Pan co będzie w przyszłości, a jak Pana mama będzie musiała zostać sama

w silne mrozy na parę dni to wtedy taki kocioł będzie w sam raz.

W Pana przypadku ten kociołek będzie miał jeszcze spokojnie z 3, 2 kw nadwyżki więc może się to przydać a na ekonomikę nie wpłynie.

 

Czy w tym viadrusie ma Pan sterownik i dmuchawę ?

Jak ma Pan zabezpieczony kocioł przed zagotowaniem, wężownica schładzająca, zawór schładzający podłączony do wodociągu?

Jeżeli instalacja jest zamknięta czyli: naczynie przeponowe, odpowietrzniki, zawór bezpieczeństwa to kocioł można w bardzo prosty i tani sposób wpiąć równolegle z kotłem węglowym. Trzeba tylko zainstalować zawory odcinające i je zakręcić jak będzie Pan palił w kotle węglowym.

Kociołek gazowy będzie miał wbudowaną pompę obiegową więc tutaj nie ma się czym przejmować.

 

Jeżeli chodzi o zużycie gazu to ciężko to cokolwiek mówić, generalnie według książkowych metod obliczania wyszło by ok. 2200 m3 przy grzaniu tylko piecem gazowym. Myślę że przy dogrzewaniu to 1000m3 na cały sezon by starczyło.

 

Ostrzegam to tylko suche i książkowe szacunkowe dane, nijak mogą one się mieć do rzeczywistości ale jakiś chociaż obraz jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziękuje odpowiedz.

 

Posiadam wężownice schładzajacą ale kocioł nie posiada żadnych sterowników czy dmuchawy.

Mam jeszcze dwie wątpiwości:

Przegladają ofery producentów widze ze jest wybór komory spalania- otwartej bądz zamkniętej- czym się różnią takie

kotły i który jest lepszy-bardziej wydajny tudzież oszczędniejszy.

Po drugie czy dostępne jest zaawansowane oprogramowanie do sterowania czasem pracy, programowaniem momentu

włączenia/wyłacznia?

 

I na koniec- czy w włanego doświadzczenia jest Pan w stanie polić solidnych producentów?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnią się właśnie budową komory. Nowocześniejsze są kotły z komorą zamkniętą. CO to jedna sprawa druga to podgrzew cwu, albo może w ogóle problemu nie ma, bo masz inny sposób podgrzewu cwu, Jak chcesz grzać i cwu to musisz określić jego sposób (przepływowo czy przez podgrzewacz) i to często się zdarza że na podgrzew cwu potrzebna jest znacznie większa moc niż na CO. Sposoby regulacji to kolejny temat (chcesz więcej się dowiedzieć poczytaj forum albo odwiedź strony producentów) ale z postu wynika że chcesz mieć termostat pomieszczenia. Termostat pomieszczenia szczytem techniki grzewczej nie jest, ale funkcje które wymieniłeś spełnia większość dostępnych modeli. Nie mam zwyczaju polecać producenta czy modelu kotła, uważam że to powinien być twój wybór. Najprościej jest określić rodzaj kotła ( jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny jaki sposób sterowania),określić budżet + kilka minut przy wyszukiwarce, będziesz znał producentów i modele to znajdzesz dostępność serwisu w miejscu zamieszkania i wybieżesz sobie kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zgadza się - problem podgrzewania ciepłej wody mam rozwiązany więc wystarczy mi jednofunkcyjny kocioł.

Jeśli chodzi o sterowanie to raczej timer będzie w moim przypadku bardziej praktyczny niż termostat.

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie odporwadzenia spalin. Czy można położyć rure w poziomie albo lekko pod skosem przez 2-3 metry

a potem załamać ją do pionu?? Nie mam zbytnio możliwości przebicia się by ustawić rure spalinowa od samego kotła w pionie.

Komin już mam zajęty przez viadrusa więc pozostaje drugi komin ale do niego jest utrudniony dostęp.

Rozumię że odpowiednia moc kotła wiąże się z odpowiednią średnicą rury na spaliny?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kotły z zamkniętą komorą są nowocześniejsze, bezpieczniejsze ( spalanie odizolowane od pomieszczenia ), nie wychładzają pomieszczenia na skutek pobierania niezbędnego do spalania powietrza ( doprowadza się je do pieca drugą osobną rurą lub przewodem powietrzno - spalinowym ) wydajniejsze.

 

Do kotła z zamkniętą komorą nie potrzeba także wyprowadzać spalin kominem, wystarczy wystawić za ścianę przewód powietrzno spalinowy, jest to znacznie mniej pracochłonne. http://www.ogrzewnic...komora-spalania

 

Tak odległość 2, 3 metry w poziomie nie powinna stawiać przeszkód.

 

Co do konkretnych firm, to duże znaczenie ma cena za ile chciałby Pan kupić kociołek?

 

Polecam viessmann'a : http://www.viessmann...wiszace-co.html

Vaillanta: http://www.vaillant....EC_VU_plus.html

 

Odnośnie automatyki to jest tego naprawdę dużo, zależy to przede wszystkim od ceny.

Są nawet takie system, że jak nie będzie pan palił w viadrusie to sam gazowy się uruchomi itp.

Edytowane przez PiotrInstalator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że jestem totalnym laikiem jeśli chodzi gazowe kotły zadam to pytanie.

Jak wygląda sprawa grzania się obudowy kotła gazowego. W węglowcu są pewne elementy, które się dość konkretnie nagrzewają- czopuch, drzwiczki załadunkowe i tył kotła-viadrus u22.

A jak sprawa wyglada w kotłach gazowych?

Bardzo prosze o opinie zaznajomionych w temacie.

Pozrdawiam.

Edytowane przez ghost320i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie obudowa się nie nagrzewa .

Nawet rura spaliwowa w dobrych piecach nie nagrzewa sie mocno .

Po prostu jest maxymalne odzyskiwanie ciepła ze spalanego gazu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Chciałbym się poradzić jeszcze w jednej sprawie. Jak wpiąć się w istniejacą instalacje.- prosze się nie bać nie będe tego sam robić- tylko chce wiedzieć coś na ten temat kiedy będe rozmawiać z monterami. Czy wpiąć się w istniejacą istalacje tak aby ciepła woda z gazowego kotła przechodziła przez zamontowanego obecnie Viadrusa.

Czy go pominąć? jest to wykonalne tylko o wiele więcej z tym zachodu będzie-drożej. Dlatego prosze o porade.

Wersja z niepomijaniem pieca ma kilka plusów: będe mógł wykorzystać zbiorniki membranowe bez ich przerabiania oraz uklad grzania wody użytkowej takze bez przerabiania.

Ale czy jest sens dodatkowo nagrzewać piec w nieużytkowej piwnicy?? i czy żeliwny wkład pieca w tym przypadku będzie niepotrzebnym elementem pobierajacym ciepło.

Pozrd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Lepiej jest wpiąć kocioł gazowy tak aby nie nagrzewać ( nie było przepływu przez piec ) węglowy, to bardzo duże straty zupełnie niepotrzebne.

 

Wcale takie omijanie nie wyjdzie drogo, proszę o zdjęcie kotłowni to napiszę jak to zrobić.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.