Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palenie Od Góry W Moderator Unica Sensor 25Kw


Daris

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowiczów, mam zainstalowany kocioł Moderator Unica sensor 25kW. Wczoraj spróbowałem rozpalić go od góry i byłem zadowolony z jego pracy. Chciałbym zacząć tak palić cały czas, jednak nie jestem głównym palaczem, a żeby przekonać innych do zmiany sposobu palenia, muszę mieć dobre argumenty. Przglądałem już słynny temat o ekonomicznym spalaniu węgla (pierwszych dwadzieścia kilka stron), jednak kilka pojęć jest dla mnie niezrozumiałych. Proszę Was o wyjaśnienie:

 

1. co rozumie się pod pojęciem kocioł "dolniak" i kocioł "górniak"

2. czy w "dolniaku" powinno palić się od dołu, a w "górniaku" od góry, czy np. można w "dolniaku" palić od góry, a w górniak" od dołu?

3. przoszę o przykłady dolniaka i górniaka.

4. czy w moim kotle zda egzamin palenie od góry?

 

Będę wdzięczny za rozjaśnienie tych kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączniku zamieszczam przekrój kotła i powinieneś palić od góry wygląda ten piec prawie jak dolniak ale rzeczywiście jest jakby hybrydą ale nie do końca. Różnica polega na tym iż w kotle z dolnym spalaniem zazwyczaj ogień pali się od dołu w kierunku tylnej ścianki później ogień idzie do góry do dołu przez wymiennik i do komina a górnego spalania pali się od góry potem ogień idzie przez wymiennik i do komina. W przekroju kotła widać że ogień idzie do góry i nie ma możliwości żeby szedł od dołu paleniska.

post-45184-0-88299600-1353333020_thumb.png

post-45184-0-06148300-1353333575_thumb.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam Panowie.

 

Zima nie chce ustapić, a u mnie kończy się powoli wegel. Jednak mam kilka worków koksu, którym mógłbym palić. jenak niebardzo wiem jak sie do tego zabrac, a chciałbym zrobić to z głową. Palę w tym kotle od góry z elektronicznym miarkownikiem ciagu (na spód 3 łopaty - ok 12-15 kg węgla i na wierzch prawie da pelna dąb sezonowany 3 lata, komora jest duża więc węgiel to raptem zakrywa dno). Czy mogę zmieszać koks z węglem i drewnem i rozpalić od góry? W którym miejscu umieścić koks, żeby było najefektywniej? Wiem, ze to nie jest kociol na koks, ale dobrze byłoby go spalić. Na takim zasypie pali mie się 9 godzin. Temp. zadana 58 stopni, przeciaga mi o 5 stopni, ale dlatego że jest zawsze szczelina ok. 4 mm na klapce popielnika. Rozpalam przed praca i po pracy. Dom ok.220 m2, nieocieplony, wymienione tylko okna. Da radę coś więcej wyciągnąć? Doradzicie coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Piszę z prośbą o poradę dotyczącą czyszczenia kotła. Chodzi o to, że na wymienniku zrobiła się twarda warstwa osadu  o grubości ok. 0,6-1,0 mm. szczotką drucianą nie mogę tego zerwać, jedynie skrobakiem, ale ciężko się do niego dostać i tylko w kilku miejscach mogę doskrobać się do czystej blachy. Zwykłą sypką sadzę czyszczę szczotką, która elegancko opada.

Czy coś robić z tą twardą warstwą, jeśli tak to w jaki sposób, czy może nie jest to groźne i można zostawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stałopalność jak na taką powierzchnię to jest dobra, koks zmieszaj z czym chcesz, przecież nic się nie stanie :) . Spróbuj podkręcić kocioł na jakąś wyższą temperaturę to może tą warstwę wypali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.