Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Komfort Eko 20Kw


BOBEK152

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , kupiłem piec Defro komfort Eko o mocy 20 kw i mam ogromny problem . Otóż po zamontowaniu zapaliłem go na próbę , nie miałem wtedy jeszcze swojego eko groszka więc pożyczyłem od znajomej , temperatura na zewnątrz była około 10 stopni podobnie jak dzisiaj , wszystko wskazywało na to ,że piec działa sprawnie ponieważ szybko dochodził do temperatury w zadanej (tj.60 stopni) , w domu nie dało się wysiedzieć ponieważ było takie gorąco. Postanowiłem zgasić piec i przez jakiś czas nie palić ponieważ nie było aż tak zimno , po pewnym czasie zacząłem palić drzewem stosując się do wszelkich wskazówek w instrukcji , piec błyskawicznie dochodził do wysokiej temperatury . Kilka dni temu zrobiło się dość zimno i postanowiłem ,że czas już przejść na wygodę i uruchomić podajnik , wsypałem eko groszek który kupiłem ( sprzedawca polecał oraz był jednym z droższych groszków na składzie). Mój problem polega na tym ,że piec nie chce osiągać zadanej temperatury , oscyluje w 40-45 stopni , co prawda udało mi się osiągnąć temperaturę zadana parę razy (50 stopni) lecz gdy piec ją osiągnie działa w podtrzymaniu około 36 min aby później znów nagrzewać się o 10 stopni w górę przez półtora - dwie godziny , węgiel również nie jest do końca spalony, dodatkowo po 1 dniu wyciągnąłem całą szufladę niedopalonego popiołu . Nie wiem co robić ,ponieważ jest dość ciepło na polu a piec nie osiąga temperatury , a co będzie przy -20 stopni w zimie , wiem również ,że wnioski nasuwają się same ,że to wina węgla, lecz kupiłem już 2 tony i przecież tego nie wyrzucę ,dlatego bardzo proszę o pomoc .

 

Moje obecne ustawienia to :

Czas podawania : 20s

Przerwa w podawaniu : 1 min 20 sek

Siła nadmuchu:7 bieg

Histereza CO : 10 stopni

Metraż domu : około 180 m2

 

Dodaje także zdjęcia paleniska , popiołu i wentylatora .

post-45903-0-03697100-1353243273_thumb.jpg

post-45903-0-46867700-1353243285_thumb.jpg

post-45903-0-48426600-1353243290_thumb.jpg

post-45903-0-96560600-1353243293_thumb.jpg

post-45903-0-00408700-1353243299_thumb.jpg

post-45903-0-99859400-1353243302_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmień ustawienia

daj podawanie 5 sek

przerwa 20sek

nadmuch ustaw jeden bieg niżej czyli 6

zmień histerezę kotła z 10st na 2 st.

jeśli nadal będziesz miał taką ilość spieków zrób kolejną korektę nadmuchu w dół

 

największay błąd u Ciebie to zbyt wysoka histereza- kocioł zbyt mocno się wychładza- dlatego sugestia zmiany na 2 st

dodatkowo podawnie tak dużej ilosci opału z dużą przerwą sprawia że rośnie ponad punkt topnienia temperatura złoża- podając mniejsze porcje częściej zmniejsza się spiekanie

Edytowane przez TIMON120777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak zaleciłeś 35 min temu , piec miał temperaturę wtedy 47 stopni zadana 50 , zmieniłem ustawienia i przez ten czas na piecu temperatura waha się 48-49 stopni ale nie osiąga 50 stopni . Coś musi być jeszcze nie tak , czytałem trochę po internecie i piec działa prawidłowo wtedy jak praca w podtrzymaniu jest znacznie dłuższa od pracy dogrzewania do odpowiedniej temperatury a u mnie nie ma siły żeby tak było , dzwoniłem kilka razy po pomoc do Defro ale każdy tam mówi co innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a skąd wniosek że prawidłowo jest jak praca krótsza niż podtrzymanie???

bzdury jakoweś mój drogi

jak będzie duży odbiór ciepła to tak nie będzie, jak będzie ustawiona niższa moc kotła to tak nie będzie, jak będzie kiepski opał to ak nie będzie, jak rozległa instalacja i kilka temperatur zasilających(kaloryfery+podłogówka) to tak nie będzie.

prawidłowo to jest wtedy jak proces spalania przebiega z dobrą sprawnościa. czas pracy i podtrzymania nie mają tu znaczenia

nowoczesne sterowniki oparte na róznych algorytmach pracują w trybie ciągłym- czy to znaczy że źle pracują ??? bo tam do podtrzymania dochodzi rzadko albo wcale jak większy odbiór ciepła.

 

35 minut to niewiele- może potrzebuje kilku godzin aby rozgrzać ponownie układ i się ustabilizować

jaki jest popiół po tym czasie?? pojawiły się spieki pierwsze lub niedopalony węgiel???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przymnkij mocniej klapkę- jak to nie pomoże wróć do poprzedniej szczeliny ale skróć przerwę o 1-2 sekundy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrzuć zdjęcie tych "sklejek"

bo błądze jak dziecko we mgle bez tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec teraz osiąga temperaturę 50 stopni czyli jest jednak tak jak mówiłeś , że potrzebuje czasu , lecz problem jest nadal z tym niedopalonym węglem , po całym dniu jest prawie pełna szuflada .Proszę oto zdjęcia , dodałem także paleniska , widać tam że węgiel żarzy się wokół paleniska

post-45903-0-44325800-1353264726_thumb.jpg

post-45903-0-65972800-1353264730_thumb.jpg

post-45903-0-22026700-1353264734_thumb.jpg

post-45903-0-70963700-1353264737_thumb.jpg

post-45903-0-68391500-1353264741_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to teraz Cię zmartwię

te dwa spieki ze zdjęć na których nie widać sterownika to spieki żużlowe- powstają z nadmiaru powietrza, dwa ze zdjęć ze sterem w tle są koksowe- to nie w pełni spalony węgiel. zastanawia mnie jeszcze ten palnik- czy to jest zdjęcie podczas pracy czy jak kocioł jest w podtrzymaniu??

pytanie jaki mi się nasuwa to czy palnik został poprawnie skręcony- jest nowy więc sznury uszczelniające są w dobrym stanie ale jak korona niedokładnie przykręcona to powietrze robi co chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale na innych ustawieniach jakby więc nie można ich porównać- żeby ocenić zmiany muszę widzieć jak pracuje z podanymi nastawami.

niemniej jednak jest dziwnie bo jednocześnie niedopala i spieka.

pytania dodatkowe- czy kocioł i podajnik właściwie wypoziomowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn może być tak , że te koksowe są ze wcześniejszych ustawień ponieważ nie czyściłem dzisiaj szuflady , co do wypoziomowania to nie mam pojęcia , zakładali fachowcy więc można się domyślać ,że właściwie to zrobili , na dowód wcześniej palił dobrze (tzn, na innym węglu i jak paliłem drzewem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drewnem to raczej na retorcie palić nie mogłeś ale inny węgiel mógł mieć inne parametry i te same ustawienia dla różnych opałów jak widać dają różne efekty.

 

skoro masz tylko spieki z nadmiaru powietrza to już wiesz co robić- nadmuch w dół- tylko delikatnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podziękujesz jak się poprawi.

jak nie chcesz biegać co chwilę do kompa to stosuj zasadę

im więcej opału lub częściej podawane tym więcej powietrza musisz dostarczyć.

jednak im więcej spieków przy tym tym powietrza musisz dać mniej lub zwiększyć ilość lub częstość podawania opału.

najlepiej ustawić dwa parametry stałe i regulować trzecim

ja lubuę mieć stałą ilość węgla w czasie i regulować powietrzem. możesz robić tak samo a możesz ustawić stały nadmuch i ilość podawanego opału a regulować czasem pomiędzy podaniami. ważny jest efekt końcowy i cierpliwość anielska.

korekta- kilka godzin aby kocioł się przestawił na nowe i na nich popracował- kontrola i ocena - potem ponowna korekta.

kartka długopis i zapisuj nastawy- będzie łatwiej zrobić krok wstecz jak się coś wysypie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,witam też ciebie Timon120777. Bobrek152,posiadam taki sam piec tylko chyba wiekszy bo nazywa sie komfort eko 20 a w danych z instrukcji ma zakres do 25kw.Mam(a raczej miałem) chyba inny sterownik niż ty bo mój to defro tech ag st-47 Miałem podobne problemy co ty i kolega Timon120777 bardzo dużo mi pomógł.Moje problemy zawarte w poście poniżej.

 

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/11547-piec-nie-osiaga-temperatury-minimalnej-i-inne-problemy/

 

Aktualnie mam sterownik z pidem ale czasami wyłaczam pid i kombinuje z nastawami bo nadal i tak mam problemy z temp.Tyle tylko że u mnie jest chyba skopana instalacja podłogówki.

 

Tak jak Timon pisał nie boj sie robic krótkich proporcji podawanie/przerwa 1:4 lub 1:3 .Bardzo waznym jest dobre złożenie i uszczelnienie palnika bo ja np miałem fabrycznie słabo wypoziomowany i nieskrecony. Poczytaj prosze mój post moze ci to pomoże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.