Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Temperatura Powrotu A Schładzanie Kotła


pawelsko1

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilkunastu dni mam zinstalowany siłownik zaworu 4d, kocioł Sas Multi ze sterownikiem Eco max 800.

Pytanie brzmi czy podwyzszenie min temperaturu powrotu pozwoli szybciej uzyskać temperaturę zadaną, innymi słowy czy wymuszanie trzymania wyższej temp powrotu będzie mniej schładzać piec?

 

Czy nie ma ta żadnego znaczenia.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam siłownik zaworu + sterownik st 431 zawór 5/4 czujnika na powrocie nie mam.U mnie temp.powrotu poniżej 45*c raczej nie spada,temp zadaną na kotle mam 65*c,sterownik steruje zaworem pogodowo i przy obecnych temp.w nocy do -5*c na grzejniki idzie temp max.45*c.czy podniesienie temp.powrotu pozwoli szybciej dojść do zadanej ?nie próbowałem mój kocioł obecnie dochodzi do zadanej max 10min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy piec się ustabilizuje to powrót jest pow 45 st.

Ale spada niżej wtedy gdy siłownik dostanie sygnał od termostatu pokojowego że w pomieszczeniu jest za zimno i trzeba dogrzać.

Wtedy na zawór idzie 3 stopnie więcej (mam obniżenie od termostatu -3 st) i siłownik zaczyna kręcić, to otwierając to zamykająć aby utrzymać temperaturę powrotu. Trwa to czasem kilkadziesiąt minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mniejsza różnica między zasilaniem i powrotm to stabilniejsza praca z mniejszą modulacją mocy

odpowiadając na pytanie:

podnosząc temperaturę powrotu sprawisz że kocioł będzie pracował stabilniej i mniej się wychładzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

jak podniesiesz zadaną pozostawiając powrót na dotyczhczasowym poziomie to zwiększysz róznice pomiędzy zasilaniem a powrotem

lepiej jeśli za wzrostem zasilania pójdzie wzrost powrotu wtedy sytuacja się nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mniejsza różnica między zasilaniem i powrotm to stabilniejsza praca z mniejszą modulacją mocy

odpowiadając na pytanie:

podnosząc temperaturę powrotu sprawisz że kocioł będzie pracował stabilniej i mniej się wychładzał.

Witam,

Tu trzeba zwrócić uwagę na to, że pytający ma na mysli MIN. temp. powrotu, jako parametr.

Podwyższenie go nie jest tożsame z podniesieniem temp. powrotu.

W tym przypadku akurat niestabilność kotła wzrośnie a nie spadnie.

 

Idąc dalej:

Tak, podniesienie temp. zasilania może pomóc w tej sytuacji, choć nie jest usunięciem przyczyny a jedynie lekarstwem na objawy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mniejsza różnica między zasilaniem i powrotm to stabilniejsza praca z mniejszą modulacją mocy

Co przez to rozumiesz, bo ja nic ?

 

podnosząc temperaturę powrotu sprawisz że kocioł będzie pracował stabilniej i mniej się wychładzał.

Nie widzi mi się to.

Edytowane przez dejfit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Troszeczkę odświeże temat.

Jaka powinna być różnica temperatury między wyjściem a powrotem na piecu?

Czy różnica zależy od tego czy jest cwu, ogrzewanie podłogowe,jaki metraż mieszkania, rodzaj opału?Dodam, że mam piec 19KW,120m2 do ogrzania, z czego 80 m2 podłogowego ogrzewania.Różnica u mnie wynosi 10 stopni C.

Edytowane przez gofer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tam nie znajdziesz oszczędności

o szybkości wychładzania a tym samym zużyciu opału decyduje zapotrzebowanie na ciepło twojego budynku

na kocioł przekłada się ono w postaci przepływu wody przez niego x różnica temperatur tzw delta zasilania i powrotu x ciepło właściwe wody. Otrzymasz w ten sposób moc chwilową twojego kotła.

Jak pokombinujesz i zmniejszysz deltę przy tym samym przepływie, w domu będzie po prostu chłodniej. By nie było chłodniej będziesz musiał przy tym podnieść przepływ i kółko się zamyka.

Z punktu widzenia wymiany ciepła w wymienniku, będzie ona tym lepsza im większy będzie przepływ, im mniejsze będą delty i im niższa będzie temperatura wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.