Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Piec Z Podajnikiem Na Ekogroszek?


link123

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie czopuch jest dobry ma wyczystkę od góry i od dołu,wylot czopucha jest okrągły,przepustnica w czopuchu to dobra rzecz ja mam otwartą na 100%, jedynie muszę zamontować regulator ciągu bo przy dużych wiatrach lekko kopczyk się zapada jak przepustnicą nie przymknę trochę, ale problemu z tego powodu niema.

Co do sterownika ja mam starszy model z pid a teraz jest już pid dynamic jeszcze lepszy-mniej ustawiania,to co piszę są to zalety tego kotła dla mnie,każdy ma inne priorytety,napiszę tu trochę o spalaniu choć już w kilku wątkach pisałem,w moim kotle żeby spalać opał bez sadzowo palę na automacie gdzie mam moc min. i max. na dwustanie kocioł ładnie startował ale sadzą zachodził po dwóch dniach od czyszczenia,poprostu ,,jutubowy" kopiec dawał dużo kopcia w podtrzymaniu.Ogrzewam dom 125m2+ 100l boiler kocioł jak w opisie 16kw osobiście jestem bardzo zadowolony z nabytku.Jeżeli oglądałeś rysunek poglądowy to widziałeś w przekroju w innych galmetach skośną półkę nad retortą jest to porażka ponieważ nie można tego dobrze wyczyścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link 123 jestem użytkownikiem kotła od dziubarczyka i dobrze znam resztę wyżej wymienionych kotłów, jeśli chcesz pogadać to kontakt na priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najmniejszy model 19KW od Dziubarczyka i deklarują go na 150m powierzchni- to z poprzedniej epoki są wróżby.

dla nowego domu z zapotrzebowaniem 70W/m2 19KW wystarczy na maksymalnie 270m2

nie zazdroszczę komuś kto sobie wstawi przewymiarowany kocioł

 

nie słuchać żadnych złotych rad - zrobić obliczenie zapotrzebowania na ciepło i kupować kocioł na miarę.

jakiej będzie firmy i co nim będzie sterować to jest drugi etap wybierania, najpierw moc trzeba znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najmniejszy model 19KW od Dziubarczyka i deklarują go na 150m powierzchni- to z poprzedniej epoki są wróżby.

dla nowego domu z zapotrzebowaniem 70W/m2 19KW wystarczy na maksymalnie 270m2

nie zazdroszczę komuś kto sobie wstawi przewymiarowany kocioł

 

nie słuchać żadnych złotych rad - zrobić obliczenie zapotrzebowania na ciepło i kupować kocioł na miarę.

jakiej będzie firmy i co nim będzie sterować to jest drugi etap wybierania, najpierw moc trzeba znać

Robią też 15kW strona jest nieaktualna, w sprawie doboru mocy przez zdecydowaną większość producentów to ręce opadają, lepiej to zostawić instalatorowi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobić obliczenia OZC ( tak jak pisał powyżej TIMON120777 ) i będziemy wiedzieć jaką mamy mieć moc kotła. Nie zostawiać tego wyboru co do mocy kotła instalatorom bo Ci najczęściej proponują to na czym najwięcej zarabiają lub taki kocioł, z którym mają doświadczenie w jego instalacji i tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie

instalator ma często układ ze sprzedawcą bo bierze u niego i kotły i osprzęt więc nie zawsze zrobi tak jak trzeba.

zdarzało mi się czytać o instalatorach którzy rezygnowali z montażu jak użytkownik chciał aby mu podłączyć kocioł przez niego a nie przez instalatora wybrany- tłumaczenia bywały różne

To ma być decyzja na kilka a jak się zadba na kilkanaście lat więc warto podjąć przemyślaną decyzję

paliwa drożeją wszystkie. kotły na eko nie działają jak silniki samochodowe.

te kotły o większej mocy pracując z mniejszym obciążeniem w przeciwieństwie do silników nie spalą mniej tylko więcej bo będzie niższa sprawność. więc wyda się więcej niż trzeba kasy na opał. do tego dojdą zagrożenia związane z pracą w niskich zakresach mocy dla kotła oraz komina. w efekcie wyda się dużo więcej niż trzeba.

1- OZC

2- wybór rodzaju źródła ciepła

3- wybór mocy(zakresu, bo czasem się co do jednego KW nie da wybrać)

4- wybór konkretnego modelu biorąc pod uwagę oczekiwania użytkownika

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie, a więc powolutku wgryzam sięw temat. Na pierwszy ogień poszedł RBR Ekouniwersal 17 kw. Instrukcja napisana w sposób dosyć przejrzysty, brakuje mi jednak informacji dotyczących wyboru palnika i konfiguracji ze sterownikiem. eCoal.pl Jest bardzo interesujący, jednak... nie wiem, czy rzeczywiście mozliwość ingerencji przez interent to zaleta, czy jedynie gadżet i slogan reklamowy. Czy ktoś z WasPanowie może mi napisać jak sprawuje się Konfiguracja pieca ww. : palnik BRUCER + sterownik eCoal? Wydaje mi sie,ze konfiguracje kotła palnika i sterownika nie mogą być przypadkowe, może się mylę....Liczę na praktyczne spostrzeżenia.

Ja mam RBR 17kW z palnikiem ekoenergia, grzeję 320m2 i więcej nie potrzeba :)

Konfiguracja jak najbardziej trafna i spala różne mieszanki . Możesz pooglądać :)

https://esterownik.pl/sterownik/1062

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie

instalator ma często układ ze sprzedawcą bo bierze u niego i kotły i osprzęt więc nie zawsze zrobi tak jak trzeba.

zdarzało mi się czytać o instalatorach którzy rezygnowali z montażu jak użytkownik chciał aby mu podłączyć kocioł przez niego a nie przez instalatora wybrany- tłumaczenia bywały różne

To ma być decyzja na kilka a jak się zadba na kilkanaście lat więc warto podjąć przemyślaną decyzję

paliwa drożeją wszystkie. kotły na eko nie działają jak silniki samochodowe.

te kotły o większej mocy pracując z mniejszym obciążeniem w przeciwieństwie do silników nie spalą mniej tylko więcej bo będzie niższa sprawność. więc wyda się więcej niż trzeba kasy na opał. do tego dojdą zagrożenia związane z pracą w niskich zakresach mocy dla kotła oraz komina. w efekcie wyda się dużo więcej niż trzeba.

1- OZC

2- wybór rodzaju źródła ciepła

3- wybór mocy(zakresu, bo czasem się co do jednego KW nie da wybrać)

4- wybór konkretnego modelu biorąc pod uwagę oczekiwania użytkownika

To wszyscy szukający powinni sobie wbić do głowy na samym początku szukania.

Takie punkty powinny być na samym początku tego wątku z tym twoim dopiskiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamierzam jakiś wątek napisać sensowny coś w stylu poradnika ale nie mogę się zebrać.

a tu codziennie po kilka postów jaki kocioł jaki kocioł jaki kocioł jako koc....... :(

zobaczymy może w sobotę się zbiorę i ten wpis na pewno w nim będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to już od Marcina będzie zależało czy mu się spodoba na tyle i czy będzie przydatny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to już od Marcina będzie zależało czy mu się spodoba na tyle i czy będzie przydatny

RBR palnik ekoenergia + napisz zbigmaz1 ile sezonów eksploatujesz taką konfigurację, jak sprawdza się ten palnik retortowy. Widze na schemacie miejsce trudn dostępne - czyszczenie: nad kierownica spalin. A na marginesie napiszcei mi, czy zapalarka węgla to kolejny gadżet?

 

Od grudnia zeszłego roku, jakby było źle to bym nie chwalił (poczytaj moje posty). Kocioł na początku czyściłem co zasyp, teraz co dwa i nie jest to wcale trudne. Cała ta operacja zajmuje mi 5-7 min. Kierownica spalin jest ruchoma i możesz ją podnieść do góry i położyć na krawędzi kanału. Kiedyś (na początku) się zdarzyło że nawet się nie przebrałem do czyszczenia, teraz coraz częściej :) Gruntowne czyszczenie raz na miesiąc i zajmuje mi około 10min :)

Co do zapalarki to wyczytałem na forum (różne) jest wadliwa. Sam pellet jest za drogi ( sprawdź ile kJ za jaką cenę i porównaj z ekogroszkiem), jako mieszanka z groszkiem nie potrzebuje zapalarki. Na lato do CWU kocioł na zasyp pracował cały miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czasem doświadczenie z konkretnym kotłem nie jest niezbędne by rozwiązać problem- pod warunkiem że problem jest

chyba że pytasz po to by łatwiej się zdecydować na ten model?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytania pomocnicze

dom nowy czy już użytkowany?

ocieplony czy nie?

co jest na opakowaniu tego ekogroszku napisane dokładnie i ile kosztował orientacyjnie?

jakie ustawienia i jaki sterownik?

jak wyglada popiół z tego spalania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom ma 20 lat.

Ściany ok. 40 cm grubości - od zewnątrz 12 cm, cegła, 5cm wełny mineralnej,22cm pustak ceramiczny MAX, niestety szczelinami w kierunku wewnątrz/zewnątrz.

Okna "wczesna sokółka"

Mieszkam nad morzem i do tego prawie w lesie.

Generalnie w bardzo zimnym i wilgotnym miejscu.

Zapotrzebowanie na ciepło jest dużo większe niż na otwartych przestrzeniach.

Groszek kupuję w Leroyu 23 MG w cenie 720 zł/tonę

Ustawienia dzisiejsze:

praca 5 s

przerwa 35 s

wiatr 45%

dmuchawa przysłonięta na 1/2

Nie ma niedopałów

Jest żyżel (czy to są spieki?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak na eko jest podane 23MJ to jest to prawdopodobnie jakiś czeski albo mieszanka i te 23MJ to jest pewnie ciepło spalania a nie kaloryczność

stąd wysokie zużycie. dodatkowo wysokie zapotrzebowanie na ciepło i efekt jest jaki jest

z ustawień to moc masz pewnie na średnim jakimś poziomie ustawioną.

jeśli tych spieków jest niewiele to nie ma tragedii ale jak jest sporo to może znaczyć za dużo wiatru a strata kominowa jest najwyższą ze wszystkich występujących w kotle. spróbuj zmnieszyć nadmuch ale powoli i delikatnie o 1-2% nie więcej i poczekaj kilka godzin. sprawdż jak wygląda popiół powinno być mniej spieków albo będą mniejsze i bardziej kruche, koryguj do momentu pojawienia się niespalonego węgla. wtedy zrób jeden krok wstecz i powinno być dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i właśnie testuję go.

Martwi mnie duże spalanie - 50 kg / dobę przy 250 m2

Groszek kupuję w markecie "Czarny Jan"

no to Ci powiem ze czarny jan to kompletna porazka. spalilem pol zbiornika tego bardziewa. nie jest taki kaloryczny jak jest na worku to jedno. po drugie spala sie jak papier.

rada. nie kupuj w markecie.

pewnie masz go z leroya

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę,

Komin na wys ok. 9 m nad paleniskiem jest dosyć ciepły.

Wracam do kotłowni zmniejszyć nadmuch o parę procent.

no to Ci powiem ze czarny jan to kompletna porazka. spalilem pol zbiornika tego bardziewa. nie jest taki kaloryczny jak jest na worku to jedno. po drugie spala sie jak papier.

rada. nie kupuj w markecie.

pewnie masz go z leroya

Tak właśnie jest ,

Czy masz jakieś doświadczenia z "Składy wegla.pl" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczytaj się w ich ulotkę

oferują ekogroszek importowany o kaloryczności 25MJ

nie ma takich

zarówno czeskie jak i "ruski" mają dużo niższą kaloryczność

czeski ma najwyżej 18,9MJ ile ruski nie wiem a ceny nie powalają na kolana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.