Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Piec Z Podajnikiem Na Ekogroszek?


link123

Rekomendowane odpowiedzi

witam, wiem, że tego typu wątków jest tutaj kilka, ale czytam wszystko. Decyzja dotyczaca wyboru pieca to przecież najważniesza sprawa. Szczerze mówiąc od 6 lat męczę się z kotłem na drewo - zgazujący w układzie otwartym, moc 22 KW. W międzyczasie udało mi sięocieplić dom styropianem 12 cm, okna - pcv. Po tych termomodernizacjach, piec bez automatyki nie daje rady: trudno jest palić efektywnie szczególnie w okresach wczesnojesiennych i poźnozimowych (albo za gorąco, albo za zimno).Kolejny problem to obsługa mojego pieca.W tzw. sezonie praktycznie powinienem zamieszkać w kotłowni - bardzo często trzeba dokładać i czyścić ten piec. Po analizie jestem zdecydowany na zakup kotła droższego, za to z dobrym dostępem - czyszczenie oraz w miarę bezawaryjnego, który będzie miał dosyć duży zakres regulacji temperatur. Podam jeszcze kilka paramentrów mojego domu:
- do ogrzania ok. 150 m2
- ocieplenie: styropian 12 cm
- mur ceglany tzw. pruski
- poddasze nieużytkowane, nieocieplone od strony dachu
- stolarka okienna - pcv
- komin wys. 8 metrów z wkładką na drewno: srednica 180 mm
Mam zasobnik na ciepłą wodę Buderus z wężownicą 150 litrów. Nowy kocioł musi mieć podajnik z lewej strony - tak mam umiejscowiony komin.
Napiszę tak: nie jestem nowicjueszm - wiem co to czyszczenie, wymiatanie sadzy, przetykanie zatkanego komina. Mam tego naprawdę dosyć...Chciałbym chociaż trochę to zmienić. Gaz lub olej nie wchodzi w grę z powodu ceny paliwa. Jednocześnie cena ekogroszku też jest wysoka, ale myślę, że ciągle konkurencyjna. Dla mnie tak samo ważne jak piec, ważny jest dobry komin i pzrede wszystkim jakość paliwa.
Po analizie kilku wątków z tego forum zainteresowały mnie kotły firm:
Cichowicz, Dziubarczyk. Widzę, że preferujecie kotły tylnopłaszczowe. Poradźcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczytaj o :

Ogniwo eko +

RBR Ekouniwersal

Skam-Premium

zainwestuj w izolacę poddasza- jeśli jest nieużytkowe możesz wełnę rozwinąć na podłodze - szybko łatwo i tanio. nie będziesz musiał grzać całej jego kubarury tylko zatrzymasz ciepło piętro niżej a i straty przez górę będą niższe.

moc kotła przy tej powierzchni i izolacji 12KWmaksymalnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku nie dam rady ocieplić poddasza. Muszę przyznać, że latem jest w tego powodu za cieplo w domu - dach się nagrzewa i temperatura n apiętrze rośnie. Wata ten problem rozwiąże. Mam jednak wątpliwości co do mocy podanych przez Ciebie pieców. Z mojego doświadczenia - paliłem co prawda w nieocieplonym budynku - lepiej mieć kocioł większej mocy. Czy takie stereotyp ma uzasadnienie? Szczególnie w kontekscie ogrzewania w sezonie równolegle ciepłej wody. Moją uwagę zwrócił Cichowicz i Dziubarczyk - w rozmowie ze znajomym dowiedziałem się, że to kotły z najwyższej półki. Ogniwo eko + wygląda interesująco - tylko moc...A jak wygląda cenowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł wyższej mocy będzie pracował w niższych zakresach- czyli z mniejszą sprawnością.

spali więcej opału bo będzie go spalał nie w pełni.

kotły które podałem mają palniki z zapasem mocy i dadzą radę nawet bez ocieplonego poddasza a w przyszłym roku to nadrobisz

 

co to znaczy z najwyższej półki??

że stoją wysoko lub są drogie?

czy że mają dosonały wymnienik łatwy w czyszczeniu wysoką sprawność w dużym zakresie mocy, łatwość prowadzenia nawet dla niewprawnego użytkownika, wymagaja niewiele czasu na obsługę???

 

zajrzyj sobie na strony

http://www.kotly24.com/

http://karoka.eu/

http://minertu.eu/

 

porównaj sobie konstrukcje z tymi przez Ciebie proponowanymi, zastosowae palniki oraz sterowniki.

potem sam zdecyduj.

 

a na koniec tak zgryźliwie trochę ale to doskonale obrazuje problem.

kup sobie 6 numerów za duże buty i spróbuj chodzić kilka sezonow w nich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedzi: dla mnie z wysokiej półki oznacza łatwosc czyszczenia - to jest podstawa. Nie wiem czy to jest możliwe, żeby taki kocioł czyścić z sadzy max 1 raz w miesiącu w środku, natomiast wybierać popiół raz w tyg. to szczyt marzeń. Zdaje sobie sprawę, że tylko opinie użytkowników mają dl amnie znaczenie, chociaż widzę, że czasami wypowiadają siesami producenci zachwalając swoj wyrób. Cudów nie ma, i pewne czynności w kotłowni muszą zostać zrobione, sęk w tym żeby nie robić tego codziennie i nawet przy większym czyszczeniu nie wygaszać kotła i nie wychładzać domu np. na cały dzień - szczeglnie podczas mrozów. Widzę, że w sprawie jakości ekogroszku też siębardzo popsuło. Wszyscy zachwalają rózne gatunki, a wiadomo, że mając wymagania trzeba kupić droższy i sprawdzony - może tutaj ma znaczenie stwierdzenie: "markowy" (Piekorz, itp). Teraz proszęo pomoc w sprawie palnika: intuicyjnie skłania, się do rynnowego, ale może pomożesz mi i wytłumaczysz jaka jest róznica pomiędzy retortowym. Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są tu wątki o paleniu w kotle z rynną - poczytaj oceń czy chcesz przez to przechodzić.

 

w tych kotłach co podałem są palniki w których możesz palić eko, miałem, mieszankami z owsem czy peletem.

 

kocioł czyszczę raz w tygodniu jak zasypuję, wybieram popiół i czyszczę komorę spalania- mam wymiennik pionowy który czyszczę raz w miesiącu albo raz na 2 miesiące. do żadnej z czynności kotła nie gaszę, jak czyszczę wymiennik i muszę odkręcić wyczystki wyłączam tylko sterownik na pół godziny bo tyle dokładne wyczyszczenie i wybranie zawartości mi zajmuje. i nie mam kotła z wyższej półki tylko z castoramy więc trudno tu mówić o jakiejkolwiek półce.

jak dobierzesz kocioł odpowiedniej mocy, będzie pracował z odpowiednią mocą i prawidłowo dopalał części stałe i lotne to i wymiennik się nie będzie brudził bardzo, co oznacza rzadsze czyszczenie. przy półkach poziomych koledzy czyszczą częściej ale trwa to 5 minut więc obsługa nie zajmuje więcej niż piwo lub papieros(jak ktoś lubi)

 

o węglach też jest mnóstwo informacji - kupuj zawsze najpierw próbę-worek lub dwa syp spalaj a potem do składu i każ sobie z tej samej pryzmy przywozić- oczywiście jeśli dobry. papier wszystko przyjmie i jak klient chce pieklorza to usłyszy że to pieklorz, jak chce bobrka to bobrka dostanie, chyba że masz pewne źródło i możesz w ciemno brać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze kwestia "za dużych butów". Mogę się troche wypowiedzieć na temat mocy silnika w samochodzie. Dlatego wole piec z nieco większą mocą. Jeżdzę 130 konnym dieslem i w miarępotrzeb spałam albo bardzo dużo, albo umiarkowanie. Spalanie zwiazane jest z dynamiką jazdy. Jednak osiągi mojego auta mają sie njijka do 90 konnych motorków. W sprawie spalania? Nie sądzę, aby średnie spalanie moje istotnie różniło ię od 90 konnych silników - może nawet spalam średnio mniej paliwa. Ma tutja znaczenie technika jazdy, sprawność silnika itp.

Może w piecach to również kwestia ustawien,dostarczenia powietrza, dobrego komina, dobrego węgla. Tak na marginesie : jeżdze tylko na vervie to ma ogromne znaczeni, tak samo jak w przypadku węgla. Stare powiedzenie: Chytry 2 razy traci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS ale dlatego pytam zorientowanych w temacie. Niwe znam saięna twego typu piwexcaxch, sdlatego pytam znawqxcówq - niwe zwe wqsazysatkim jwesat tak, jak z saamoxzchosadami.

Edytowane przez marcin
Nie edytowałem, ale proszę o kontrolę tego co się napisze. To jest kompletnie nieczytelne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze kwestia "za dużych butów". Mogę się troche wypowiedzieć na temat mocy silnika w samochodzie. Dlatego wole piec z nieco większą mocą. Jeżdzę 130 konnym dieslem i w miarępotrzeb spałam albo bardzo dużo, albo umiarkowanie. Spalanie zwiazane jest z dynamiką jazdy. Jednak osiągi mojego auta mają sie njijka do 90 konnych motorków. W sprawie spalania? Nie sądzę, aby średnie spalanie moje istotnie różniło ię od 90 konnych silników - może nawet spalam średnio mniej paliwa. Ma tutja znaczenie technika jazdy, sprawność silnika itp.

Może w piecach to również kwestia ustawien,dostarczenia powietrza, dobrego komina, dobrego węgla. Tak na marginesie : jeżdze tylko na vervie to ma ogromne znaczeni, tak samo jak w przypadku węgla. Stare powiedzenie: Chytry 2 razy traci...

 

ale w twoim dieslu masz komputer który w trybie ciągłym steruje składem i ilością mieszanki paliwa.

kocioł tak nie ma, żaden nawet ten z automatycznym sterownikiem reaguje z opóźnieniem. w silniku samochodowym spalanie jest całkowite, tutaj nie i w zależnosci od ustawień i mocy potrafi spaść nawet do poziomu 40% . czyli spalając tonę paliwa tylko 400kg ogrzewa dom a reszta idzie na marne.

jak chcesz zby dużej mocy to wstaw diesla do kotłowni.

 

przeczytaj ten poradnik sobie a potem zdecydujesz jakiej mocy kupisz kocioł.

http://zawijan.wordpress.com/

jest to też trochę marketingowo pisane ale myślę że potrafisz oddzielić ziarno od plew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za porady. Ja też wolę coś czyścić częściej, ale sprawnie tzn w miarę szybko z dobrym dostępem. Nie wierzę w bezobsługowe kotły - przecież sadza osadza się w każdym i obniża sprawność. Ja w piecu na drewno nauczyclem siętego, że trzeba to robić systematycznie. Diesla nie wstawię do kotłowni, chodziło mi o zasadę, na marginesie papier to papier wszystko przyjmie: jak mówi mój znajomy statystyk wyprowadzając psa na spacer mamy statystycznie po 3 nogi:) Przyjmuję Twoją argumentację, bo znasz się na sprawie - ja póki co jestem palaczem, któremu doskwiera mieszkanie w kotłowni, a ciepło w domu muszę mieć powyżej przeciętnej - mam male dziecko w temp. 18 st nie da siego przewijac...Jeżeli chodzi o węgiel, znajomy który ma Dziubarczyka kupuje wagon bezpośrednio w kopalni i potem zespołowo biorą sobie na tiry - wychodzi drożej, i jest pewna opinia, bo co dostaniesz to siędopiero w praniu okaże. Widzialem tego videobloga - jak dla mnie za bardzo marketingowo, dlatego pzrerwałem po początku, ale może za Twoja namową wróce. Jeszcze pytanie dot. komina. Jak wg Ciebie jest z wkładką - mam tylko takądo drewna, wczesniej miałem kwasową ( do pieca na olej opałowy), moim zdaniem teraz zupełnie nie do wykorzystania ( za mala srednica). Mam obawy, czy ta wkladka ktorąmam teraz szersza do drewna jest przy eko groszku zasadna. Jak dasz radę odpisz na moje wątpliwości. Zmiane w kotłowni planujęna maj 2013 - dlatego chce sensownie pzreanalizować wszystko.

Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wkładach się nie znam- mój komin ma wysokość 6,5 metra i "dziurkę" 14x28cm chyba, z cegły pełnej bez wkładów. jeśli Twój wytrzymał drewno czyli temperatura spalin i wilgotność to węgiel też powinien ale mogę się mylić dlatego nie bierz mojej argumentacji jako wiążącej.

jeśli bawiłeś się w drewnie to kupjąc któryś z kotłów jaki pisałem zapomnisz że masz kotłownię.

RBR i Ogniwo mają sterowanie przez internet więc nie będziesz musiał zaglądać do kotłowni by wiedzieć co się z kotłem dzieje ile opału zostało w zasobniku, jakie masz temperatury CO, CWUi jak chodzą pompy

 

tu masz podgląd na pierwszy z brzegu sterownik- każdy użytownik ma dostęp(ty możesz podejrzeć i sprawdzić np wykresy) i może zmieniać parametry albo przez sieć albo manualnie z poziomu sterownika.

https://esterownik.pl/remote/1237

Edytowane przez TIMON120777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o to, że mam wkład do drewna - średnica chyba 120 lub 150 musze sprawdzić i obawiam się, że to za mała średnica. Tylko przy drewnie osadza siezdecydowanie wiecej nagaru we wkładzie - to zalezy od wilgotności drewna. Komin ma 8 metrow muszę go czyscic 2 -3 razy w sezonie. Ten sterownik - bardzo ciekawa sprawa Bruli chyba, troche czytałem, dla mnie ciągle najważniejsza kwestia to kocioł. Spotkałem się z określeniem tylnopłaszczowy - ponoc lepszy co o tym sadzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to masz z tych podanych RBR i ogniwo- wymiennik za komorą spalania- ale inaczej czyszczony-

ja mam coś takiego i osobiście już wiem że kolejny będzie miał półki poziome ponad paleniskiem- łatwiej czyścić(wszystko robisz z przodu) i mniej miejsca zajmuje- jest wyższy ale płytszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skam-premium ma poziome

ale ogniwo też się czyści od przodu- tam kanały pionowe nie są do samego dołu - jest szczelina - przy czyszczeniu z góry zrzuca się wszystko "na podłogę" a potem wysuwa szufladę na popiół i przez otwór za nią wygarnia wszystko przez przednie dolne drzwiczki. w RBR jest jakaś suwnica z kolei której się używa do czyszczenia kanału pionowego - musisz doczytać bo nie pamiętam wszystkiego dokładnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karo235

jaką powierzchnię tym ogrzewasz i jaka konstrukcja domku jest(izolacja, zapotrzebowanie na ciepło, ) ile opału spalasz przy jakich temperaturach w domu i na zewnątrz???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie, a więc powolutku wgryzam sięw temat. Na pierwszy ogień poszedł RBR Ekouniwersal 17 kw. Instrukcja napisana w sposób dosyć przejrzysty, brakuje mi jednak informacji dotyczących wyboru palnika i konfiguracji ze sterownikiem. eCoal.pl Jest bardzo interesujący, jednak... nie wiem, czy rzeczywiście mozliwość ingerencji przez interent to zaleta, czy jedynie gadżet i slogan reklamowy. Czy ktoś z WasPanowie może mi napisać jak sprawuje się Konfiguracja pieca ww. : palnik BRUCER + sterownik eCoal? Wydaje mi sie,ze konfiguracje kotła palnika i sterownika nie mogą być przypadkowe, może się mylę....Liczę na praktyczne spostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj proponuje zerknąć na GALMETY ale o takiej nazwie ,,eko gt kwp2 16m" -moc podałem przykładową taką akurat mam,jest w nich dobra komora spalania, ruszt dwa poziomy, półki poziome czyszczone z przodu,próbowałem w nim palić miałem,ekogroszkiem,brunatnym,mieszankami,radzi sobie nie żle,dla mnie dużą zaletą jest obrotowa retorta,Timon pisze że następny kocioł wybrałby z poziomymi półkami ja przesiadając się z pionowych na poziome (oczywiście dwa różne kotły)widzę że poziome brudzą się szybciej ale nie jest to dokuczliwe bo czyszczenie jest łatwiejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest DTR na stronie producenta ,czyszczę raz na tydzień lub dwa,ale dwa tygodnie to już ostateczność,czyszczenie półek i popielnika to wszystko co robię ,a przecieram kociołek po wierzchu z kurzu oraz kotłownię(z delikatnego kurzu bo kotłownie mam mocno użytkową i musi być czysta)

 

Ps. Faktycznie niema przekroju kotła bo mają stronę w przebudowie i przepraszają

Edytowane przez jaceksw47
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem prosty rysunek na stronie jednego sklepu. rzeczywiście pólki w tym piecu wyglądają logicznie ma dobry dostęp, przynajmniej to wynika z rysunku.

jeżeli możesz, to napisz mi jakie masz spalanie ekogroszku w tym piecu tzn ile i jaką powierzchnie ogrzewasz. Ile sezonów palisz juz w tym piecu? Jeszcze jedno pytanie: czopuch jest kwadratowy? I jeszcze moje pytanie dotyczące sterownika w tym piecu czy dołączony sterownik ma duży zakres regulacji pytam dlatego, ponieważ mam dom ocieplony i boję się walki z za wysoką lub zbyt niską temperaturą. Masz zawór 4 drogowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Timon pisze że następny kocioł wybrałby z poziomymi półkami ja przesiadając się z pionowych na poziome (oczywiście dwa różne kotły)widzę że poziome brudzą się szybciej ale nie jest to dokuczliwe bo czyszczenie jest łatwiejsze.

 

właśnie dlatego że łatwiej je czyścić- i tak czyszczę komorę spalania przy każdym zasypie wiec w przypadku kotła z półkami poziomymi będzie to jedyna czynność czyszcząca, odpadnie odkręcanie wyczystek i skakanie wokół kotła.

 

link123

poczytaj wątek o RBR:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181350-Rbr-Ekouniwersal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Timon za linka w sprawie konfiguracji RBR+eCoal.pl. Widzę, że jest to dosyć egzotyczna konfiguracja. Analizowałem budowę Galmet i jego półek, czekam na informacje od jaceksw47 piec naprawdę wygląda logicznie, słaby punkt to wg mnie czopuch i regulator otwarcia komina. Wiele zalezy od informacji jaceksw47.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.