Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Siłownik Za Czy Przed Rozdzielaczem


vernal

Rekomendowane odpowiedzi

No to już jakiś potworek... Taka zmora instalatora...

Jakieś specjalne skrzynki trzeba będzie dorobić, albo montaż naścienny tylko?

Cztery rozdzielacze w tej konfiguracji to już solidny snop wiązki przewodów na wyjściu. Średnia przyjemność montować coś takiego w ograniczonej przestrzeni szafki.

Wydaje się, że vernalowe pytanie odnośnie siłownika: "To be, or not to be" na zasilaniu, zeszło na plan dalszy i dryfujemy w zupełnie nowym kierunku...

Nic przeciwko nie mam i tylko pozazdrościć takiej swobody twórczo-badawczej jaką ma tomekb! Nic tylko podziękować za chęć dzielenia się wynikami :rolleyes:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , jest to elektroniczna pompa Halm z wyświetlaczem A +. Na razie przyszła na testy obecnie używamy Halma klasy B i Wilo kalsy F Ale od Nowego Roku trzeba będzie używać klasy A , ( chodzi o sprzedaż nie będzie wolno sprzedawać niższej klasy niż A ) ,ale w urządzeniach będzie wolno montować jeszcze przez 2 lata .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w domu do podłogówki rozdzielacz 12x i dało się go zmieścić w ścianie.

Co innego rozprowadzić 24 pex-y po posadzce wychodząc z szerokości rozdzielacza 12 sekcyjnego, a co inaczej z szerokości 6 sekcyjnego. Ale zgoda, że się czepiam. Próbuję podejść do tego praktycznie.

Się coś takiego na rynku pokaże i kto to będzie montował? Ja!

Dlatego wolę zdusić potworka w zarodku...

Edytowane przez kiminero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po zamontowaniu rozdzielacza jest jeszcze na nim ok 30cm wolnej przestrzeni = w sam raz na takiego "potworka" ale fakt taką ilość rurek trudno będzie zmieścić podczas podejścia pod rozdzielacz..

Będzie to wymagać dobrego planowania i reżymu wykonawczego.

Potworka zamiast dusić może lepiej oswoić.

Jeden z moich znajomych zrobił podłogówkę w której sterowanie petlami zamiast zaworów lub siłowników było realizowane przez 5 małych lokalnych mieszaczy - takie jak na rys. w sumie 10 pętli

To był dopiero potworek - prądożerny, momentami głośny , ale idealnie sterowalny.

post-18578-0-71469800-1353011317_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vernalowi ożeń... Będzie wniebowzięty.

 

Tu nikt nie chce nic sprzedawać , szczerze mówiąc siedzę na tym forum aby poznać z jakimi problemami spotykają się instalatorzy w tedy można poprawić swoje wyroby tak żeby były przyjazne dla wykonawcy . Niekiedy nie da się kogoś przekonać do czegoś fajnego czy też bardziej funkcjonalnego trzeba mu w tedy dać to czego on chce . I on to kupuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też takie potworki

post-4018-0-89758700-1353011809_thumb.jpg

bardzo oszczędne

 

Pojedynczo to nie jest potworek, to bardzo fajna rzecz w szczególności jak toś chce podczas remontu zrobić podłogówkę zamiast grzejnika lub dać coś lepszego zamiast RTL-a.

Ale zestaw takich 5 fajnych rzeczy,w jednej obudowie, zamienia się w potworka.

To przerost formy nad treścią, już nie mówię o tzw. "kapuście"

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nikt nie chce nic sprzedawać

Je nie w tym sensie. Poza tym ktoś musi szlaki przecierać i niczego ani nikogo tu nie krytykuję. Mam uwagi i mównicę otwartą, więc się wypowiadam... ku chwale ojczyzny i dla dobra ogółu myślę...

A ten minipotworek to mnie nawet zaciekawił. Gdzie to można obejrzeć w necie i poczytać o parametrach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Je nie w tym sensie. Poza tym ktoś musi szlaki przecierać i niczego ani nikogo tu nie krytykuję. Mam uwagi i mównicę otwartą, więc się wypowiadam... ku chwale ojczyzny i dla dobra ogółu myślę...

A ten minipotworek to mnie nawet zaciekawił. Gdzie to można obejrzeć w necie i poczytać o parametrach?

Witam , poniżej zamieszczam parametry pompy jaka tam jest zastosowana . Zawór 3/4" ESBE wystarczajacy aby obsłużyć dwie duże pętle do 120 m/b. i jeszcze trochę zapasu , złaczki dowolne do wyboru PEX 16x2 , 14x2 , 16x2,2, 14x 2,2, 17x2 , CU 15 ,itp.

 

1_PL_Katalog_OEM_Yonos PARA_ 11.02.pdfMały mieszacz do ogrzewania podłogowego finish.pdfPL_Instrukcja montazu i obsługi Yonos PARA.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki tomek za informacje.

 

A teraz wszystkich milusińskich uprasza sie o odejście od laptowizorków, bo wujek kiminero będzie siał HEREZJĘ! :)

 

Temat jak by nie było kręci wokół rozdzielaczy i w związku z tym mam pytanie do tomkab i reszty.

Czy są obiektywne przeciwskazania dla montowania belek rozdzielacza z rotametrami "do góry nogami" (czyli do dołu rotametrami)? Pytam o to w kontekście takiego rozwiązania, gdzie rozdzialacz byłby zamontowany pod sufitem piwnicy i obsługiwał obiegi podłogowe parteru. Uprzedzam, że pomijam "naturalne" przeciwskazanie dotyczące ewentualnego zapowietrzania pętli. Pytam bardziej w kierunku pracy samych rotametrów i ich wiarygodności.

 

Wydaje mi się, że to znaczenia mieć nie powinno. Kilka razy "udało" mi się wykonać coś takiego ale na zwykłych belkach i o dziwo żadna z tych instalacji nigdy się nie zapowietrzyła i nie mam z nimi problemów (odpukać!).

 

P.S.

Wiem, że szklanki by się brudziły robiąc za odstojniki... Załóżmy, że założmy (!) jakiś dodatkowy filtr shitkowy tuż przed belką zasilania. a w tej konfiguracji może separator :unsure:

 

I na koniec jeszcze anegdota autentyk, jak to kobita mnie załatwiła stwierdzeniem następującej treści: "Nie po to dla estetyki rezygnuję z wieszania grzejników, żeby mi pan jakieś blaszysko w holu wieszał!" :D Tym właśnie sposobem po raz pierwszy zszedłem "do podziemia" i jakiś czas żyłem z serduchem na ramieniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , rozdzielacz już podpięty gotowy do testów , 4 manometry pierwszy na zasilaniu przed siłownikiem , drugi na zasilaniu za siłownikiem , trzeci na powrocie za siłownikiem i czwarty na powrocie przed siłownikiem , ( siłownik bedzie zamieniany pierwsze sprawdzimy jak się zachowuje na zasilaniu , potem na powrocie ) w poniedziałek postaram się przesłać krótki filmik z przebiegu testu . .

post-4018-0-86099000-1353185770_thumb.jpgpost-4018-0-76848000-1353185808_thumb.jpgpost-4018-0-38273100-1353185866_thumb.jpg

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I na koniec jeszcze anegdota autentyk, jak to kobita mnie załatwiła stwierdzeniem następującej treści: "Nie po to dla estetyki rezygnuję z wieszania grzejników, żeby mi pan jakieś blaszysko w holu wieszał!" :D Tym właśnie sposobem po raz pierwszy zszedłem "do podziemia" i jakiś czas żyłem z serduchem na ramieniu...

 

Klient nasz pan ale to też nasza robota i jak nie działa to.......

Mnie się wydaje że pływaki w rotametrach będą miały zakłóconą pracę , one są grawitacyjnie ustawione w pozycji 0, jeżeli je obrócisz to będą się same otwierały

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , trudno mi się wypowiadać za innych ale moje przepływomierze mogą być montowane ,, do góry nogami " siła sprężynki jest tak dobrana że w tej pozycji też bedzie wskazywać zero na wyłączonym ogrzewaniu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , rozdzielacz już podpięty gotowy do testów

 

Nie no, tak to ja rozumiem! Na większość wątpliwości da się odpowiedzieć.

Pytanie mam tylko co te belki zasilają. Będzie chyba różnica w skokach ciśnienia, jeżeli teraz obracają wodę w kilku metrowych pętlach, a nie takich po 100m i kilkudziesięciu zakrętach?

 

Pewnie masz rację sambor, ale w warunkach zanurzenia w płynie będzie tak samo? W sumie to nie palę się do takich eksperymentów z rotametrami, ale taka myśl mnie naszła sobotnim wieczorem...

 

P.S.

W międzyczsie tomek odpisał... Teraz będzie mnie korciło poeksperymentować...

Edytowane przez kiminero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to podpięte pod układ dwóch naczyń każde po 30 litrów dodatkowo przechodzi to przez wymiennik który jest chłodzony zimną wodą z sieci po stronie wtórnej, akurat wykorzystałem ten układ z wcześniejszych testów , ale nie ma problemu mogę to podłączyć pod 3 obiegi 100 m /b rury . Chociaż do tego co chcemy zbadać nie ma to wielkiego znaczenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż do tego co chcemy zbadać nie ma to wielkiego znaczenia .

Fakt. Doświadczenie pokaże czy istnieje jakakolwiek różnica na punktach pomiaru przy zmianie położenia siłownika.

 

Pytałem, ponieważ nie było widać co tam niżej podpięte. Nie ma sensu rozwijać tego pexa, bo i tak co instalacja to inne warunki pracy, np. przywołane wcześniej przez vernala ogrzewanie ścienne.

 

Innymi słowy, czekam na wyniki.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie mam tylko co te belki zasilają. Będzie chyba różnica w skokach ciśnienia, jeżeli teraz obracają wodę w kilku metrowych pętlach, a nie takich po 100m i kilkudziesięciu zakrętach?

Witam,

To też można sprawdzić czy ma znaczenie.

Mnie akurat interesują krótkie obwody po 20-30m ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , tak jak obiecałem zamieszczam filmik dla zainteresowanych z testów rozdzielacza , Testy trwały ok 6 godzin i miały pokazać czy jest różnica montażu siłownika ( zasilanie czy powrót ) który odcina wszystkie sekcje ogrzewania . ? Czy montując siłownik na powrocie układ będzie się zapowietrzał przez odpowietrzniki automatyczne . Filmik jest podzielony na część A i B bo był za długi i nie zmieścił się w całości na youtube .

 

http://www.youtube.com/watch?v=pItarUjmJqg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy trwały ok 6 godzin i miały pokazać czy jest różnica montażu siłownika ( zasilanie czy powrót ) który odcina wszystkie sekcje ogrzewania . ? Czy montując siłownik na powrocie układ będzie się zapowietrzał przez odpowietrzniki automatyczne .

 

Chyba chodziło o siłownik na zasilaniu i ewentualne zapowietrzenie?

W układzie zamkniętym marne były na to szanse. Zerowe nawet. Wątpliwości są w przypadku układu otwartego.

 

P.S.

Następnym razem proponuje podkład zespołu Jarzębina np.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.