Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rury Miedziane Średnica A Moc Grzejnika ?


gemini23

Rekomendowane odpowiedzi

Rura miedziana fi15 ma średnicę wewnętrzną 13mm - tą rurą przy prędkości przepływu 0,4m/s płynie 191l/h wody , z tego można policzyć moc

 

Q = G * Cp * (tz1- t2)

gdzie:

Q - moc cieplna rury [W]

G - strumień masowy

cp - wody [kg/s]

cp - temperatura zasilania

tp - temperatura powrotu

 

Wiedząc, jaka jest zainstalowana moc grzejników, do których doprowadzana jest woda rura, można wyznaczyć G na podstawie zależności:

 

G = Qg/(Cp*(tz-tp))

 

gdzie:

Qg - moc grzejników, do których doprowadzana jest woda [W]

cp - ciepło własciwe wody - jw

tz - temperatura zasilania

tp - temperatura powrotu

 

Dla różnicy temp 20C i przepływie 0,4m/s moc grzejnika to ok 2200 - 2300W

Moc można zwiększyć zwiększając przepływ lub różnicę temp

Przepływ ustawiasz przez regulację wstępną na grzejniku lub tzw kryzowanie grzejnika.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak wygląda sprawa ustawienia przepływu na zaworach termostatycznych schlosser ???a możesz rozpisać jakiś przykład z tych wyliczeń ???chodzi głównie o to że będę robił 3 nitki po dwa grzejniki i parami największa moc to 2765W przy 90/70/20 a następna to 2450W i ostatnia 2100W ,zastanawiam się czy nie wydoliło by to na fi15 czy raczej jednak dać fi18 do każdej pary grzejników i później bezpośrednio fi 15 do grzejnika ???i jak to jest z tym 0,3m/s wypłukiwanie kolanek czy przestrzegać tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla różnicy temp 20C i przepływie 0,4m/s moc grzejnika to ok 2200 - 2300W

Moc można zwiększyć zwiększając przepływ lub różnicę temp

Zawsze mnie to zastanawiało, jak tu można "zwiększyć różnicę temperatur w grzejniku i w ten sposób osiągnąć większą moc".

Do tej pory nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie to zastanawiało, jak tu można "zwiększyć różnicę temperatur w grzejniku i w ten sposób osiągnąć większą moc".

Do tej pory nie wiem.

 

Ja też nie wiem ale podają moc nominalną dla różnicy temp =20C i np przy rzeczywistej pracy grzejnika ta różnica często nie występuje, jest mniejsza np 10C - czyli można ją zwiększyć do 20C np przez otwarcie okna w pomieszczeniu :D

To oczywiście żart.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak wygląda sprawa ustawienia przepływu na zaworach termostatycznych schlosser ???a możesz rozpisać jakiś przykład z tych wyliczeń ???chodzi głównie o to że będę robił 3 nitki po dwa grzejniki i parami największa moc to 2765W przy 90/70/20 a następna to 2450W i ostatnia 2100W ,zastanawiam się czy nie wydoliło by to na fi15 czy raczej jednak dać fi18 do każdej pary grzejników i później bezpośrednio fi 15 do grzejnika ???i jak to jest z tym 0,3m/s wypłukiwanie kolanek czy przestrzegać tego

Do dwóch grzejników daj Cu18, a do pojedynczego Cu15, co do ustawianie przepływu na zaworach -= szukaj w necie,

Dla miedzi największym wrogiem są zbyt małe przekroje, twarda woda i wadliwy materiał oraz kiepski montaż w szczególności przegrzanie rury lub złączki.

 

pozdr.

 

Ja do tak dużych grzejników dałbym Cu22 do dwóch i 18 do pojedynczego i nie zawracałbym sobie głowy przepływami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu dużych grzejników ???żebyśmy się zrozumieli dwa grzejniki razem mają 2765W przy 90/70/20 gdzieś czytałem że fi22 da radę wydolić na 14kW a gdzie indziej że 21kW także przyjmując tą niższa to nawet dając wszystkie grzejniki jakie będą trochę ponad 7kW mijało by się chyba z celem temu pytam o te średnice więc jeśli przyjme że od każdej pary po 2 grzejniki fi 15 będzie wchodzić do fi18 następnie te fi18 z trzech par po dwa grzejniki będą wchodziły do fi22 będzie ok ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelicz przekroje, prędkośc przepływu jest zachowana jeżeli strumienie przepływu są takie same.- czyli dla Cu15 (13w) ma przekrój 132mm2, dla dwóch grzejników powinno być 2 x 132 = 264mm2, przekrój rury Cu18 (16w) - 200mm2, czyli jest o 32% mniejszy niż suma 2 x 15Cu, więc aby zachować stałą wartość strumienia przepływu- o tyle samo wzrośnie prędkość przepływu.

Jeżeli dążysz do redukcji prędkości musisz dać większe rury.

Co do mocy max przenoszonej przez rurę Cu22 można ją odczytać np z nomogramów podanych w poście#7, przepływ wtedy wynosi ponad 0,5m/s dla 14kW i ponad 0,8m/s dla 21kW

Pozdr.

 

PS Praktycznie oba stopniowania będą dobre. Wszystko zależy od tego czy robisz dla siebie lub jako robotę na sprzedaż

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być, dla miedzi jak najbardziej 0,4m/s

Pisałem Ci w poście#9 co wpływa na trwałość inst miedzianych - jak kupisz kiepskie rury i kształtki to nawet nie potrzeba przepływu aby padły po 2-3 latach.

Instalacja wykonana prawidłowo, z dobrego materiału a nie z tego z supermarketów ma żywotność 20-30 lat.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy te wzory są prawidłowe i dobrze to licze ???

 

dm/dt = gęstość x pi d*2/4 x v = 1 x 3,14 x 1,3*2 x 30 /4 = 39,8 g/s

 

I towarzyszący mu strumień ciepła, zakładam cw=4,19 J/g:

dC/dt = delta T x cw x dm/dt = 15 x 4,19 x 39,8 = 2501 W = 2,5kW

 

moje wyliczenia np.dla rury fi18 przepływu o,4m/s i różnicy temperatur 20

 

dm/dt=1x3,14x1,6*2x40/4=80,38g/s

 

dC/dt=20x4,19x80,38=6735W=6,7kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wpisałem że by nie było to samo co przykład i czy dobrze liczę ???(nomogramów nie jestem pewien ponieważ nie do końca wiem czy je dobrze odczytuje)ale np patrząc na dane moich grzejników to są tak 90/70/20 a na 70/55/20 więc na 90 jest 20 a na 70 jest 15 i teraz jest tak im mniejsza pojemność układu tym oszczędniej tak??czyli w przypadku jeśli nawet nitka na te największe grzejniki była by fi15 to przy przepływie 0,4m/s było by z zapasem ,dla różnicy 15C wychodzi ponad 3,3kW a moc dwóch grzejników jest 2,7kW temu tak pytam bo wychodzi że fi18 to jest ze sporym zapasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nomogramów są one podstawą dla projektantów i nie tylko, są policzone dla 70C.

Zastanów się czy będziesz w stanie podać taką wodę ( o temp 90C ) na grzejnik? - jak ją otrzymasz?, to kocioł musiałby się przez cały czas gotowac .

Obliczenia w projektach są przyjmowane dla temp zasilania 70C, ale mogą być temp niższe np dla kotłów kondensacyjnych 55/40C i wtedy grzejnik jest większy i większe są przepływy.

 

Jak stosujesz metodę kreatywnych obliczeń to zawsze otrzymasz to co chcesz.

 

popzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł z podajnikiem max temp90C ale to taki zapas ponieważ trudno mi określić ile domek będzie potrzebował jak będzie chodziło w mrozy na 70 to bardzo dobrze czyli jesteś zadania by zostać przy stopniowaniu fi22,fi18,fi15 ?????nie kombinować i nie ryzykować innego układu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł z podajnikiem max temp90C ale to taki zapas ponieważ trudno mi określić ile domek będzie potrzebował jak będzie chodziło w mrozy na 70 to bardzo dobrze czyli jesteś zadania by zostać przy stopniowaniu fi22,fi18,fi15 ?????nie kombinować i nie ryzykować innego układu

Oczywiście,

Nie zapominaj że dodatkowe opory przepływu wynikają ze złączek - kolanka, trójniki nawet mufki też mają swoje opory i zmniejszają prędkości przepływu dla danej średnicy.

A co temp w instalacji to chyba nikt na forum i po za nim nie ma grzejników zasilanych wodą o temp 90C.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.