Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dom 300M2 - Dobór Kotła


tomek77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

muszę pilnie wybrać kociołek z podajnikiem. Podstawowym paliwem będzie ekogroszek, czasami drewno. Dom ma ok. 200m2 + garaż 40m2 + piwnica 60m2, ale rozkład temperatur będzie ok. 20st (dla 200m2) i po ok. 15st (dla 40m2+60m2). Dom nowy, ściany z ceramiki + styropian 20cm, dach 20+5 cm wełny. W projekcie jest przewymiarowany moim zdaniem kocioł 26 kW.

 

Proszę o sprawdzenie poprawności myślenia i podpowiedź:

 

- potrzebuję kocioł 300m2 * 50W/m2 - ok. 15 kW

- zakładam rekuperację - będę miał dodatkowy zysk ciepła

 

Kupowałem i uruchamiałem kocioł z podajnikiem ok. 5 lat temu, dodatkowym rusztem żeliwnym - co teraz jest na rynku popularne:

 

- czy nie za bardzo zaniżyłem moc potrzebnego kotła ?

- jaki wybrać kocioł - znalazłem Defro (Duo, Duo Uni, Eko Duo Uni), Per-Eko (KSP Duo), Klimosz (Duo NG, Multiduo NG)?

- palnik retorta czy rynnowy ?

- czy dobrze myślę, że przy dodatkowym paleniu na rusztach wodnych istnieje większe ryzyko rozszczelnienia pieca, niż na żeliwnym ?

- czy na dodatkowym ruszcie można palić równolegle do ekogroszku, czy całkowicie osobno - część producentów nazywa ten rusz 'awaryjni', a z kolei inni 'dodatkowy'

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro nowy dom to powinieneś mieć policzone zapotrzebowanie na ciepło i wg niego kierować się przy wyborze mocy kotła.

jest kilka wątków dość aktywnych o kotłach z palnikami rynnowymi i problemach jakie mają ich użytkownicy, sa artykuły o rusztach wodnych i ich wpływie na proces spalania.

ruszt awaryjny czy dodatkowy- jak zwał tak zwał. tylko w kilku konstrukcjach widziałem takie ruszta zrobione na poważnie czyli ze możesz tam nakłaść innego niz ekogroszek opału i palić kilka godzin z przyzwoita sprawnością bez ciągłego kontrolowania czy aby nie zgasło w pozostałych to raczej papiery jakieś spalisz nic więcej.

 

nowy dom dobrze izolowany to i kociołka poszukaj nowoczesnego

 

OGNIWO EKO +

RBR Ekouniwersal

Skam-Przemium

dobre kotły z dobrym sterowaniem łącznie z kontrolą przez internet (dwa pierwsze- do trzeciego prace w trakcie)

równiez napalisz w nich na ruszcie dodatkowym

kotły nie wymagaja dużo czasu na obsługę bieżącą i nie spędzisz przy nich tyle czasu co w przypadku niektórych innych konstrukcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.