Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Z Wymiennikiem I 4D Do Oceny


LordZappa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przymierzam się do realizacji c.o.

Proszę o ocenę załączonego schematu, temat podobny do Michała który jest tutaj:

http://forum.info-og...ik/page__st__20

 

wzorowałem się na nim, tyle że dodałem zawór 4D.

Tutaj od razu stawiam pytania do pozostałych użytkowniów:

  1. Czy zastosowanie zaworu różnicowego ma w takim układzie sens? Czy to raczej konieczność na wypadek braku zasilania i wzrostu temp.?
     
  2. Czy przy wymienniku konieczne jest stosowanie zaworu 4D. Obieg pierwotny jest bardzo krótki (może na schemacie wydaje sie być długi, ale tylko dlatego że tak to narysowałem dla przejrzystości). Producent kotła zaleca ochronę powrotu.
     
  3. Głównym powodem co mnie skłoniło do zastosowania wymiennika jest zamiar umieszczenia naczynia wzbiorczego w kotłowni oraz (rzekoma) lepsza praca układu podłogowego w układzie zamkniętym. Czy to doby wybór? Zastanawiałem się nad wyrzuceniem NW na poddasze i wpięcie obiegu grzejnikowego do obiegu pierwotnego. Zyskam szansę że będę miał ciepło przy braku zasilania - licze na pracę układu grawitacyjnego.

Z góry dziękuje za wyszystkie opinie i uwagi.

Pozdrawiam

Janusz

post-44379-0-89390200-1352716331_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze poprawki naniesione.

4D i układ otwarty po całości albo wymiennik i dwa obiegi. Razem to już staje się niesterowalne.

 

Nie widziałem jeszcze 4D wmontowanego w funkcji rozdzielania a tak to narysowałeś. Wątpię w efektywną wymianę tak zasilanego wymiennika.

 

Brak prądu to brak nadmuchu i problemów z gotowaniem być nie powinno, chyba że jedziesz na miarkowniku w co wątpię. Tak więc grawitacja odpada a już tymbardziej jako zasilanie układu z wymiennikiem. Jeżeli masz boiler wiszący, to można się pokusić o grawitację w tym kierunku, ale nie na zasadzie zaworu różnicowego, tylko zwykłego zaworu odcinajacego przełączanego ręcznie w razie potrzeby. Inaczej zapomnij o sterowaniu temperturą CWU bo pompa się wyłączy a ZR może się otworzyć (no, powiedzmy, że jest szansa, że go pompa kotłowa jakoś "zassie", ale na to bym nie liczył).

 

Pompy cyrkulacji montuje się w odwrotnym kierunku. Inaczej po odkręceniu kranu masz przepływ w dwóch "źródeł" o temperaturze wypadkowej.

Przepona boilera rozumiem na wodzie zimnej, tylko dziwnie wrysowana jakoś.

 

Z zaworu 3D na grzejniki bym nie rezygnował. Jest dzięki temu opcja sterowania pracą układu grzejnikowego w pogodówce.

 

Brakuje mi termometrów poglądowych procesu wymiany.

 

Poza tym trzeba się zdecydować co z tym naczyniem i jaki uład w końcu powstanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O skutkach "współpracy" 4D i wymiennika poczytaj tutaj:

http://forum.info-og...mperatury-wody/

 

P.S.

Grawitacja na rozdzielaczach i PEX-sie to mżonka. Lepiej zainwestować w prosty układ podtrzymania zasilania (akumulator z prztwornicą).

Edytowane przez kiminero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiminero dziękuję za informacje, są przekonujące (wątek o 4D).

Moją instajację dopiero przygotowuję, kociół planuję na paliwo stałe, uniwersalny z nadmuchem i sterowaniem. Bojler około 140-160l, więc wiszący - zajmnie mniej miejsca.

Pompę obiegową juz poprawiłem, choć był wcześniej tam zawór zwrotny (może trzeba dać klapowy?).

Przepona poprawiona. Reszta do przemyślenia, szczególnie ten zawór 3D na grzejniki.

Poczekam jeszcze na uwagi innych forumowiczów i opublikuję schemat.

 

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam pompa G Alpha2 jeśli posiada autoadapt sama dostosuje odpowiednią optymalną pracą do całego układu również zmniejszając zużycie energii

http://www.youtube.com/watch?v=c58ImAsszRQ&feature=endscreen&NR=1

Kolego darecki2308 - pompa adaptacyjna źle współpracuje z wymiennikiem, można ją zastosować ale nie powinna pracować w autoadapcie tylko na programach ręcznych

Przy pracy z wymiennikiem najlepiej sprawdzają sie pompy z płynną regulacją wydatku np Wilo Pico

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie!!! :)

Ochronę powrotu zapewniasz przez takie ustawienie przepływu przez wymiennik aby na powrocie z wymiennika była temp żądana np 55C.

Podajesz na wymiennik 65C, wraca 55C itd...

Pompę pierwotnej strony wymiennika kup najlepiej z płynną regulacją przepływu np Wilo Pico - tam pokrętłem ustawiasz przepływ a co zatem temp powrotu na kocioł

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmi sensownie. Nie będę przywiązywał do tego uwagi, ale czy takie rozwiązanie broni się w przypadku reklamacji kotła i zarzutu, że nie zastosowano ochrony powrotu za pomocą zaworu 3D/4D? Np. Dla kotła SAS UWT w dokumentacji (DTR) zaleca się stosowanie takiego zaworu! Wreszcie, pokazany jest nawet schemat gdzie właśnie jest zawór 4D, a za nim wymiennik ciepła ( link do dtr - http://www.sas.busko...2012_07_dtr.pdf)?

Z góry przepraszam że tak cisnę ten temat, ale zależy mi na wyjaśnieniu tego i poznaniu opinii.

Rozwiązanie zaproponowane przez Sambora jest mi na rękę, bo obniża mi koszty instalacji, a udana realizacja przytoczonego na wstępie (w pierwszym poście) układu tylko to potwierdza.

Edytowane przez LordZappa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a udana realizacja przytoczonego na wstępie (w pierwszym poście) układu tylko to potwierdza.

 

Właśnie napisz do tego forumowicza to będziesz miał opinię z pierwszej ręki.

A co do tego układu to warto kupić wymiennik o mocy 30-50% większy niż moc kotla , i spać spokojnie przy największych mrozach.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przepraszam, że będę zaśmiecał Twój post, ale mam podobny dylemat. Pierwotnie piec miał chodzić na ukł otwartym, a grzejniki i podłogówka na ukł. zamkniętym. Kupiłem piec defro duo uni 25KW + pokojówka + pogodówka. Majster mi mówi, że zawór 4d jest nie potrzebny, bo będzie wymmienik płytowy, ale nasuwa się pytanie gdzie podłączyć pogodówkę?

Jest jeszcze opcja, że cała instalacja pójdzę w układ zamknięty, Nie wiem, w którą stronę mam iść. W sumie układ zamknięty wyjaśnił by wszystko, czyli możliwośc zamontowania zaworu 4d i można zaoszczędzić na wymienniku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że piec (kociół) wymaga dodatkowych zabezpieczeń w układzie zamkniętym. To też jakiś jest koszt, a urządzenie też jakieś tam prawdopodobieństwo zawodu też ma. Raczej pozostanę przy wymienniku. Mam jeszcze w perspektywie montaż gazu. W tym roku jest palnowana rozbudowa sieci u mnie więc może się skuszę. Wówczas wymiennik jak znalazł :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety u mnie gaz kończy się w połowie ulicy (ja jestem prawie na końcu), w zeszłym roku położona kostka, chodniki itp, więc przez najbliższe 4 lata mogę zapomnieć o gazie, bo wójt nie pozwoli grzebać w drodze w okresie gwarancji.

Jeżeli miałbym perspektywę, że w ciągu roku, czy dwóch będzie gaz ziemny, to teraz nie bawiłbym się w kocioł z podajnikiem, tylko postawiłbym butlę w ogródku i jakoś bym to przebolał :P

Przez noc wymyśliłem, żeby zastosować wymiennik + zawór 3d za wymiennikiem, czyli po stronie instalacji grzejnikowej. 4d jest zbędny, bo za ochronę powrotu będzie odpowiadał wymiennik. Dobrze kombinuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy jak się dogadasz z wykonawcą tej drogi-chodnika, a najlepiej mu zlecisz wykonanie. Nie będzie żadnego problemu z gwarancją. Uwierz mi. Wójt łaski nie robi.

 

Chyba jeszcze raz musisz prześledzić cały mój temat i schematy. Przecież mam 3d po stronie wtórnej!

Jeśli chodzi o gaz to trochę się obawiam kosztu utrzymania, węgiel jednak tańszy.

Edytowane przez LordZappa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.