Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niedogrzane Pomieszczenie / Vitotrol200


us07

Rekomendowane odpowiedzi

WItam.

 

Mam kocioł gazowy Viessmann Vitodens 200 WB2A z czujnikiem pogodowym i od kilku dni czujnikiem pokojowym Vitotrol 200. Po podłączeniu Vitotrola prawie wszystko zadziałało tak jak chciałem ale:

 

- dlaczego sterowanie na podstawie temp. z pomieszczenia odbywa się tylko w dziennym trybie pracy kotła? w trybie nocnym/zredukowanym kocioł nie bierze pod uwagę odczytanej temp. pomieszczenia za sprawą vitotrola. Czy można to przekonfigurować?

 

I teraz najważniejszy problem:

Przy domu w odległosci ok 20m mam biuro o powierzchni 25m2 a w nim grzejnik zsilany z kotłowni w domu.

 

Kociaoł odczytuje wskazania czujnika pokojowego znajdującego się w domu i wyłącza pracę palinka po osiągnieciu np. 22'C w salonie. Nietety biuro wychłada się szybciej i w efekcie tego mam w nim niższą niż w domu temp.

 

 

Doradzicie coś?

 

Czy można w jakiś sposób oddzielnie wysterować? - chodzi o jedno pomieszczenie i jeden grzejnik :)

Edytowane przez us07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tu trzeba właśnie zamontować termostat który wyłączy kocioł gazowy, podczas pracy kominka czyli termostat na wyjściu z kominka ustawiony na jakąś temperaturę (nie znam układu) który zablokuje pracę kotła gazowego. Włączy go dopiero gdy temperatura spadnie poniżej zadanego progu w związku z np. wygaśnięciem kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat ok - jakiś konkretny model?

Czy kocioł fabrycznie posiada takie wejście do wysterowania jego pracy za sprawą termostatu? Wiadomo, że kocioł nie może byc na pełnym wyłączeniu, musi pracowac pompa CO i musi też działać jako fukcja CWU.

 

Jak się to rozwiązuje?

Edytowane przez us07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- dlaczego sterowanie na podstawie temp. z pomieszczenia odbywa się tylko w dziennym trybie pracy kotła? w trybie nocnym/zredukowanym kocioł nie bierze pod uwagę odczytanej temp. pomieszczenia za sprawą vitotrola. Czy można to przekonfigurować?

MIałem podobny zgryz, przeczytaj ten wątek zrozumiesz w czym rzecz z tym całym viessmanem http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1221822.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strefówka może rozwiazać ten problem ,jednak jak wspomniał kolega wcześniej zrezygnowanie z regulatora temperatury na rzecz głowic termostatycznych powinno zadzialać

Edytowane przez Mushasi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak ale kto je bedzie dogrzewać :)

A sekretarka zatrudniona :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś z lekcji fizyki mi sie kołacze po głowie , że tarcie wytwarza ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zestykiem bezpotecjałowym który trzeba wpiąć zamiast pokojowego z zakresem temperatur np. od 30 do 100 st. C lub gdy ma działać w zakresie do 50 st. C to do 60 st. C. Zresztą podaj jaki masz teraz. Czy obecny wpięty jest w sterownik kotła?

 

Teraz mam podłączonego Vitotrola 200A i jak wspominałem temat zał. i wył. kotła w domu mam załatwiony na 100% - jestem zadowolony. Problemem jest to, że kominek w domu oddaje do otoczenia ciepło jeszcze przez kilka godzin po wygaszeniu. W tym czasie vitotrol widzi dostateczną temp.w pomieszczeniu wiodącym a w biurze następuje wychłodzenie...niestety...

Edytowane przez us07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale to typowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vitotrol 200 to nie jest typowy termostat pomieszczenia tylko zdalne sterowanie. Może być sterownikiem obiegu grzewczego. W przypadku kol "us07" należało instalację podzielić na dwa obiegi grzewcze i dla każdego zastosować oddzielny vitotrol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale gdybyś czytatał uwaznie to byś doczytał że nie ma podziału na strefy

Edytowane przez Mushasi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vitotrol 200 to nie jest typowy termostat pomieszczenia tylko zdalne sterowanie. Może być sterownikiem obiegu grzewczego. W przypadku kol "us07" należało instalację podzielić na dwa obiegi grzewcze i dla każdego zastosować oddzielny vitotrol.

 

Czy na dzień dzisiejszy można jeszcze tak przerobić istniejącą instalacę by dla biura wydzielić oddzielny obieg grzewczy? Piszesz, że potrzebne byłyby 2 vitortole... czy na drugim obiegu (biuro) mógłbym zastosowac serowanie tylko za sprawą pogodówki i termostatu na grzejniku?

 

Jakiego osprzętu potrzeba by wydzielić drugi obieg? jakie orientacyjne koszty osprzętu z tym związane ? - oczywiście nie licząc usługi..

Edytowane przez us07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu wykorzystałbym

czujnika temperatury wody w kotle, czujnika temperatury czujnika temperatury wody w kotle, czujnika temperatury wody w podgrzewaczu lub czujnika temperatury wody na zasilaniu dla sprzęgła hydraulicznego

1. Czujnik temperatury wody na zasilaniu: wtyk ?X3? na regulatorze służy do sterowania kotłem przy zastosowaniu solara, ale też pompą solara. Powinno tez zadziałać przy drugim źródle ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.