Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Od Cwu Studzi Piec, Oraz Pytanie O Poprawność Układu.


Pattio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ponieważ jest to mój pierwszy post chciałem się przywitać a jednocześnie zapytać o poprawność mojego układu oraz mały problem z CWU. Temperatura zadana wody na moim piecu wynosi 60 stopni, przy 58 stopniach załącza się piec grzeje wodę 6 min. póżniej piec stoi w podtrzymaniu jakieś 15 min. lecz kiedy załączy się pompa CWU temperatura wody zaczyna spadać do 45 stopni i piec chodzi dobre 20-30 min. zanim osiągnie 60 stopni a co za tym idzie to strasznie rosnące spalanie groszku. Moje pytanie brzmi czy tak ma być, czy coś z moim układem jest nie tak. Mój piec to defro komfort 25kW a temperatura zadana wody w CWU 43 stopnie. Dziękuję za odpowiedż.

post-36786-0-92774900-1352297741_thumb.jpg

Edytowane przez Pattio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no podejzewam ze masz kociołek poppierdółkę jakis ponizej 20kw co oznacza ze musi dłuzej pracować ,co po piersze to trzeba sprawdzić ustawienia palnika czy pracuje na optymalnej mocy i po drugie zmniejszyć predkośc na pompie ,i obserwować ,cby nie powiedzieć to chodzi o brak mocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To normalny objaw, mamy wtedy zwiększone zapotrzebowanie na ciepło. Kocioł pewnie nie ma modulacji mocy (im niższa temperatura tym wyższa moc kotła, zwiększenie obrotów wentylatora). Druga sprawa moc c.w.u. jest prawie równa c.o. czyli bardzo zwiększa się zapotrzebowanie mocy grzewczej). Możesz ustawić większą moc kotła lub ustawić priorytet c.w.u. (w przypadku zbyt małego kotła). Niestety nie piszesz nic o zapotrzebowaniu budynku na ciepło. Czy to pierwszy sezon pracy instalacji? Podgrzewacz wody jest z wężownicą czy płaszczowy? Jaką ma moc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle wykonana instalacja. Brak ochrony powrotu, a co za tym idzie kocioł nie jest wygrzany w całej swojej objętości. Gdy pracuje pompa CO, część tłoczonej wody powrotnej wraca na "główny" zawór 3D zamotowany na zasilaniu, a cała reszta tej zimnej wody trafia do kotła. Gdy w pewnym momencie załączy się pompa CWU, to generuje większy przepływ przez kocioł i chłodna woda z dołu przemieszcza się na górę kotła, gdzie jest czujnki temperatury. Stąd nagły jej spadek. Oczywiście dochodzi w końcu do wymieszania wody w kotle, ale ma ona temperaturę uśrednioną i teraz kocioł dążąc do osiągnięcia temperatury zadanej, musi nagrzać całą swoją objętość wodną.

 

Najlepiej przerobić układ dla dobra kotła, a na szybko to tylko zminimalizować przepływ przez pompę CWU (bieg pierwszy, zdławienie powrotu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom mam o powierzchni 170m2, sezon grzewczy drugi to znaczy w zeszłym było grzane od marca, podgrzewacz jest delfin dwupłaszczowy jakieś 10kW. Pytam dlatego że w poprzednim sezonie nie było pompy CWU, pompa CO była wykorzystana do grzania, teraz układ został przerobiony i strasznie wzrosło spalanie groszku. Myślę o powrocie do poprzedniego schematu instalacji, przynajmniej temperatura nie szalała, teraz jest tylko lepiej z cieplejszym powrocie do kotła oraz utrzymaniem mniejszej temperatury na grzejnikach.

 

 

Troszeczkę się spóżniłem z odpowiedzią ale mam zamiar tak właśnie zrobić jak napisał kiminero tylko założę pompę elektroniczną wilo stratos, co by mniej prądu zjadała :) i niech sobie chodzi cały czas. W przyszłym sezonie dołożę zawór 4D dla ochrony kotła i chyba powinno być ok, w załączeniu poprawiony schemat kotłowni.

post-36786-0-59273500-1352368748_thumb.jpg

Edytowane przez Pattio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie jakbym tak zrobił jak na załączonym obrazku?

Pomieszane kompletnie. Same błędy a ty kombinujesz jak sobie życie utrudnić. Po co ci wymiennik? Jakieś wskazania ku temu są? Jeżeli tylko jest szansa to układ powinien być jak najbardziej jednorodny.

Na "obrazku" masz źle umiejscowioną pompę CO obiegu wtórnego, źle wpiętą podłogówkę, źle wpięte naczynie wyrównawcze otwarte a układ wogóle nie zagrzeje bo brak pompy obiegu pierwotnego.

 

Zapomnij o tym schemacie i czytaj co się do ciebie pisze. Sprawdź też, czy ten zawór termostatyczny na podłogę masz napewno tak zamontowany w układzie. Jeżeli to VTA 372 to jego kierunki przepływu powinny być inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam zrobione teraz, pompe CWU jest cały czas włączona i skryzowana a na powrocie mam 50C, zastosowałem się do wcześniejszego posta. Co mam jeszcze poprawić? A co do tego wymiennika to chciałem go dlatego zainstalować ponieważ grzejniki na piętrze mam powyżej zbiornika wyrównawczego i teraz układ jest zrobiony jako zamknięty z 3 zaworami bezpieczeństwa 1,5bar :(

 

rys. nr 2

 

a jeśli bym chciał z wymiennikiem to tak jak poprawił guitar, tylko zmieniłem zbiornik wyrównawczy jak napisał kiminero.

ps.

staram się czytać ze zrozumieniem

post-36786-0-75473100-1352463600_thumb.jpg

post-36786-0-41880700-1352464483_thumb.jpg

Edytowane przez Pattio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może prościej dać pompe kotłową aby cisła grzanie na powrót tańszy koszt a efekt lepszy od drugiego 3D ze sterowaniem, bo masz już 3D do sterowania jakością wody w grzejnikach, i zawory zwrotne tak jak guitar pisze.

 

co do wymiennika to mysłe że że chcesz odddzielić układ kotła od układu grzewczego instalacji tylko po co zamkniety masz i tak zostaw to lepiej na piecach z zasobnikem i taniej w budowie instal.

 

pozdr

Edytowane przez pleXol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa podłogowa sterowana jest przez piec, który po przekroczeniu 50C wyłącza ją. Czy takie zabezpieczenie wystarczy?

Co jeden hydraulik który mnie odwiedzał mówił co innego, a teraz wydrukuje im schemat jak ma wyglądać prawidłowo i jak mają to zrobić, bo już 3 raz będą przerabiali :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.