Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie "pogodówki" Termet Ecocondens Crystal 20


olinek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Poruszalem już tą sprawę w innym poście,ale może jako oddzielny temat wzbudzi większe zainteresowanie.

 

Problemem jest ustawienie krzywej grzewczej w kotle Termet EcoCondens Crystal 20,przy aktywnej funkcji sterowania pogodowego nie da

 

się zmienić ( albo ja nie potrafię ) parametrów krzywej grzewczej,kocioł pracuje w/g ustawień fabrycznych.

 

Istotą sterowaniea pogodowego jest możliwość dopasowanie ustawień pracy kotła do " potrzeb budynku " i wydaje mi się,ze jest to

 

funkcja,która powinna być jak najbardziej dostąpna dla uzytkownika bez wołania za kazdym razem serwisanta.

 

Może ktoś z Was juz ten temat rozpracował.

 

Proszę o porady

 

Pozdrowienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywą grzewczą zmień na sterowniku w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sterowniku w mieszkaniu ustawiam temperatury włącz / wyłącz kocioł i to działa bez zarzutu,mnie chodzi o ustawienie krzywaj dla sterowanie pogodowego,w tej chwili sterowanie pogodowe dobiera temperatury pracy kotła jak dla moich potrzeb trochę za niskie _ przy + 4 na zewnątrz tempereatura wody CO 38 st.,w moim przypadku optymalnie dla takiej temperatury zewnętrznej jest 42-43 st.

Wiadomo,że ustawienie pogodówki do potrzeb konkretnego budynku wymaga eksperymentowania,a ja tego zrobić nie mogę albo nie potrafię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jaki masz sterownik w mieszkaniu i czy on jest dedykowany do tego kotła. Ja Krzywą grzewczą ustawiam na sterowniku w salonie ale mam inny kocioł.

Edytowane przez gersik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik pokojowy Euroster 2026 TXRX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik pokojowy może przeszkadzać w ogrzewaniu pogodowym podłogówki.

Jak się nie nadaje, to efekt będzie taki, że trzeba zwiększać temp. obliczoną pogodówki a i tak w domu raz zimno raz za ciepło.

 

Przestawianie pogodówki to swoją drogą powinno dać się zmieniać, np, zmiana krzywej grzewczej - nie masz instrukcji do tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten euroster to termostat pomieszczenia nie nadaje się do sterowania pogodowego. Musisz kupić dedykowane do tego kotła zdalne sterowanie (patrz strony producenta). Ustawienie krzywej w tym kotle może odbywać się z poziomu instalatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik euroster, to sterownik dzialajacy na zasadzie wlacz/wylacz jednak nawet jego podlaczenie do kotla nie powinno miec wplywu na mozliwosc zmiany krzywej. Ktoś tam wyżej napisał, by mieć możliwosć zdalnej zmiany lub wpływu na krzywą grzewczą, trzeba używać dedytkowanych sterowników z komunikacją dwukierunkową.

 

Obstawiam, ze jest tak jak napisal wczesniej inny uzytkownik tego forum, by wejsc w zaawansowane trzeba miec jakies haslo. Moim zdaniem to powinno przekreslic tego producenta. Jesli nei otrzymasz tego hasla, od kompetentnej osoby, to chyba ze zmiany nici. Na toim miejscu zamiast czekać na odpowiedź z forum, po proistu skontaktowałbym sie w tej sprawie z seriwsem .Wygląda na to, że szkolenia w termecie tanie nie są, skoro informacja o tym jakie to może być hasło, nie jest ogólnie dostępna.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik Euroster w zasadzie,a nawet napewno, nie ma nic wspólnego ze sterowaniem pogodowym,on jest odpowiedzialny za zaprogramowane temperatury dla pomieszczenia w którym jest zamontowany i dla niego obojetne jest czy kocioł pracuje w trybie sterowania w/g temperatury zewnetrzenej czy czy w/g stałej temperatury ustawionej przez użytkownika.

Kociol Termet Ecocondens Crystal jest naprawdę udaną konstrukcją - pracuje równo,cicho i ekonomicznie,ale niestety komplikacje z ustawieniem "pogodowki" troszkę to wrażenie zaburzają.

Doczytalem sie w instrucji,że uzycie krótko przycisku serwisowego pozwala na przeglad parametrów pracy kotła,a przyciśnięcie tego przycisku dłuzej niz 3 sek. umozliwia zmiane tych parametrów , moze to jest to,w parametrach poz. 10 to temperatura pracy kotła wyliczona w/g temperatury pokazanej przez czujnik temperatury zewnwtrznej , poz. 11 to temperatura zewnątrzna.

Niestet nie moge tego sprawdzić teraz,z powodu wyjazdu,ale jak wrócę do domu okolo 20 listopada to to przetestuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

dotarlem do takiej instrukcji ustawiania "pogodówki " W Termecie,jest to pełniejsza wersja instrukcji obsługi kotła,ale albo ja za głupi jestem,albo

coś tu jest nie tak ???

Prosze bardziej doświadczonych kolegów o pomoc.

ISU-Ecocondens Cristal.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wejść w serwis (str. 19 instrukcji) i zmienić numer KG - skrót od krzywa grzewcza.

Jak KG wpływa na temperaturę zasilania, masz wyjaśnione na stronie 7.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podpowiedż !

Zmiana nr krzywej i jej przesuniecia nie jest moim problemem,zagadkowy dla mnie jest wpływ tych parametrów na temperaturę CO,bo albo ja nie potrafie liczyć,albo w tym wzorze jest błąd :

 

Temp.wody CO = przsuniecie KG + C1 x ( 20 - temp. zewnętrzna ) / 4

gdzie C1= w zależności od nr KG :

jeżeli KG = 1...7 wtedy C1 = KG

jeżeli KG = 8 wtedy C1 = 9

jezeli KG = 9 wtedy C1 = 12

jezeli KG = 10 wtedy C1 = 18

 

( wzór przepisany zywcem z instrukcji - oryginał w poście wyzej )

 

dzisiaj temperatura zew. = 5 st. ,nr krzywej ustawionej fabrycznie = 5 , przsuniecie krzywej grzewczej ustawionej fabrycznie = 20 więc wychodzi w/g wzoru :

 

wartość przesunięcia krzywej 20 + wsp. C1 dla krzywej nr 5 = 5 daje nam 25 pomnożone przez 20 - temperatura zew. czyli = 15 a więc 375 i to wszystko podzielone przez 4 = 93,75 - taka w/g tego wzoru powinna być temperatura CO przy temperzturze zew. 5 st,krzywej nr 5 i przesunieciu krzywej = 20 - totalna bzdura

Lepiej to wygląda gdy w miejsce wrtości przesunięcia krzywej wstawi się nr krzywej ( zamiast 20 = 5 ) wtedy temperatura CO przy takich parametrach j/w = 37,5 st ale nie wiem czy to tak powinno być , a poza tym co z temp. ujemnymi,jak sobie wtedy wyliczyć tą zalezność ??

 

Gdzie ja popełniam błąd w tych wyliczeniach ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo tylko jedna uwaga, pamiętaj o kolejności działań. Dla podanej krzywej i przesuniącia, temperatura zasilania to 38,75.

W przypadku temperatur ujemnych, dwa minusy dają plus, więc dla - 5 temperatura zasilania 51,25. Jeśli będziesz zmieniał krzywą lub przesunięcie, to ogranicz sobie dla pewności maksymalną temp. zasilania, bo w pewnym momencie przy np. -20 może być dużo za dużo. Mało który instalator zwraca na to uwagę.

 

http://www.math.edu....nywania-dzialan

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za info.,a wiec jednak nie umię liczyć :( :) , dosyc dawno skończylem szkołe i zapomnialem ,ze należy trzymac sie kolejności działań, dzisiaj rano sobie to uświadomilem i wyliczylem kilka opcji w różnych ustawieniach,ale juz w/g zasad - wszystko gra !

Teraz musze to wprowadzić w życie.

 

Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Ustawilem krzywą w/g temperatur jakie w zasadzie wystarczają do ogrzania mojego budynku :

 

krzywa nr 3 , przesunięcie krzywej 30 ( zmiana temp. pracy kotla o 0,75 st. na kazdy stopień temp. zewnetrznej ) co odpowiada temperaturze pracy kotła przy temp. zewnętrznej + 5 = 41 st. , 0 = 45 st. , - 5 = 49 st. itd.

 

Niby wszystko gra,ale w porównywalnych warukach zuzycie gazu wzroslo o 3 m3 ,przedtem kocioł pracował bez sterowania pogodowego w/g stałej temperatury 43 st. , po włączeniu sterowania pogodowego w poszczególnych cyklach kocioł pracuje chyba dłuzej,ale z mniejsza mocą.

 

Prosze o porade bardziej doświadczonych " palaczy gazowych " :) co jest bardziej ekonomiczne - lekko wyższa temperatura CO i praca kotla w/g stałej temperatury , czy stałe zmiany w/g wskazań czujnika zewnętrznego ?

 

Z pierwszej próby wynika niby jasno,że praca kotla bez pogodówki jest ekonomiczniejsza,ale w zasadzie powinno być inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś absolutnie pewny, że porówywalnych, w ostatnich dniach noce są już na minusie. Napisałeś, że do tej pory cały czas pracowął u z jedną nastawą 43, a teraz przy 0 już jest 45.

 

Zasada ogólnie jest taka, kocioł kondesacyjny ze sterowaniem pogodowym ma dążyć do możliwie najniższej temperatury zasilania/powrotu utrzymując jednocześnie prawidłową temperaturę w domu tu z pomocą idzie sterownik pokojowy, który koryguje nieprawidowe nastawy krzywej. Koioł kondensacyjny pracując z wyższą temperaturą zasilania/powrotu szybciej nagrzeje budynek, ale sprawność de facto będzie niższa tj. z 1m3 gazu uzyskamy mniej kW. Sterowanie pogodowe w domowych kotłach jest od kilkunastu lat, w niektórych krajach stało się obowiązkowym wyposażeniem gazowych kotłów kondesacyjnych, niesądze, żeby ktoś popełnił jakiś błąd. Tyle teroii....

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem jak najbardziej zwolennikiem korzystania ze sterowania pogodowego,jest to przecież wymyślone po to,żeby kocioł pracował zawsze z optymalną temperaturą w stosunku do warunków,zastanawia mnie jednak ta różnica ?

Wiadomo,że warunki ( doba do doby ) sa w tej chwili prawie porównywalne z lekkimi różnicami,ale te różnice nie są na tyle duże,żeby różnica w spalaniu wyniosła prawie blisko 50 % - bez pogodówki ca. 7 m3 a z 10 m3 , po jednej dobie wróciłem do pracy kotła z jedną nastawą 43 st. i spalanie wróciło do starego poziomu - ca. 7 m3 , sterownik pokojowy ustawiony jest cały czas tak samo : 7.00 - 22.00 = 21 st. , 22.00 - 7.00 = 19,4 st.

W nocy,kiedy temperatura spada w okolice zera,kocioł praktycznie sie włączą,temperatura w domu nie spada poniżej temperatury ustawionej na sterowniku pokojowym,więc ta róznica w spalani wynika z pracy kotła w dzień ????

 

Teoria i praktyka znowu sie rozjechały,będe eksperymetował dalej,może przy niższych temperaturach , bedzie to funkcjonowało tak jak powinno ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak samo. Tzn. instalacja u mnie to nie czysta pogodówka, bo włączenie kotła i pomp zależy od żądań termostatów PI z trzech stref, a tylko temperatura wody w instalacji jest zależna od czujnika zewnętrznego.

Ale zauważyłem dziwną rzecz - przy trybie pogodowym kocioł po wystartowaniu grzeje pełną mocą, a po dojściu do żądanej temp. wody zaczyna modulować i spada praktycznie do min. Natomiast gdy ręcznie zażądam danej temp. wody, to kocioł startuje ze znacznie mniejszą mocą, i "nie śpieszy się" z dojściem do temp. zadanej.

I tutaj upatruję różnic (przynajmnije u mnie) w zużyciu gazu. Fakt, nie są tak wielkie jak u Olinka, ale jednak są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe będę się upierał, może u ciebie temperatury są takie same, ale u mnie kilka dni temu w ciągu doby poszło 30kg, kolejnego dnia już 20, kolejnego podobnie, dzisiaj już nawet nie liczę, nie utrzymywałem ognia tak było ciepło. Generalnie 7 do 10 to duża różnica, ale gdzie to by mogło wywiać, skoro nie poszło do domu, to w komin? 3m3 tym ogrzejesz sporo wody...

 

Włączenie/wyłączenie sterowania pogodowego to nie jest złoty środek, oszczędności są rzędu ułamka procent, w portfelu widoczne dopiero po miesiącu, sezonie grzewczym. Kiedyś za sterowanie pogodowe płaciło sie nie małe pieniądze, dzisiaj to już pisałem standard.

 

mistalova, ty masz zapewne sterownik fabryczny, olinek ma eustert wł/wył zupełnie inna zasada działania. W twoim przypadku być może, zbyt duży wpływ sterowników pokojowych na zmianę krzywej może objawiać się takim działaniem, kocioł chce szybko uzyskac temperaturę zadaną w domu. Wszystko jest instrukccji serwisowej, niestety większość instalatorów, nawet nie raczy uświadomić inwestorów.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie uważam, że pogodówka jest świetnym rozwiązaniem, ale w budynkach dużych, tzn. o dużym zapotrzebowaniu na energię. W moim przypadku maksymalne zapotrzebowanie domu wynosi nieco ponad 3kW, i tutaj leży problem - gdybym miał kocioł, który potrafi zejść do powiedzmy 1kW, to może pogodówka miałaby sens, bo kocioł chodziłby większość sezonu z mocą zmodulowaną dosyć nisko a tak to błędne koło się zamyka, bo co kocioł się rozpędzi, to musi zaraz się zatrzymać, bo albo termostaty dają sygnał stop, albo ze względu na mały zład zaczyna się taktowanie. A na sztywnym ustawieniu t. czynnika kocioł jednak wolniej nagrzewa wodę. Nie wiem dlaczego, ale podejrzewam algorytm pogodówki. Prawdopodobnie na pogodówce zbyt szybko kocioł próbuje nagrzać wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.