Skocz do zawartości
IGNOROWANY

100% Podłogówki + Piec Gazowy - Wysokie Zużycie Gazu?


DamianD

Rekomendowane odpowiedzi

Mieszacz jest, bo mam bufor + kominek z płaszczem - ale narazie z tego nie korzystam i mam to niepodłączone.

Fakt, pisałeś wcześniej. Próbowałeś kiedykolwiek ustawić mieszacz na 0 K?

 

Inercja to ja rozumiem, że chodzi o bezwładność cieplną, czyli podaność budynku na utrzymanie temperatury pomimo wyłączenia źródła ciepła. Domy w technologii szkieletowej mają niską bezwładność, po wyłączeniu kotła, nawet jeśli grzał tak jak u ciebie niską temperaturą, szybko zaczenimy odczuwać zimno, bo ciepło nie miało się gdzie zakumulować. Domy energoszczędne ogrzewane grzejnikami mają znacznie wyższą bezwładność, najwyższą mają domy energoszczędne z ogrzewaniem podłogowym. U ciebie posadzka i stropy to jeden wielki akumulator ciepła, więc uważam, że należałoby zmienić ten pamatetr, może wówczas kocioł bęzie się cześciej wyłączał.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak i są tam wyjścia na sterowniki zaworów mieszających z krzywą grzewczą sterowana od pogodówki (każdy obieg z osobna).

 

No tak, też jest tam mieszacz podpięty, pod obieg B - obieg B to podłogówka.

Czujnik zewnętrzny jest w S EXT.

 

Fakt, pisałeś wcześniej. Próbowałeś kiedykolwiek ustawić mieszacz na 0 K?

 

Tak, wtedy dzieje się to co napisałem. Temperatura jest za niska. Np. jak ma byc do podłogówki 30C, to piec ma 30C a temp wchodząca do podłogówki około 26C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh, sorry Panowie ale zaczynam się gubić.. Albo ja sie źle wyrażam, albo mnie źle rozumiecie.

 

Na sterowniku w pokoju ustawiam sobie jaką temperature chce mieć w domu. Krzywej grzania nie ustawiam, bo nawet nie mam takiej opcji, jak już pisałem wcześniej grzywa grzania ustawia się sama (piec ją ustawia).

 

Na piecu również moge ustawić sobie temp jaką chce miec w domu - to samo co na sterowniku. Tutaj mam podgląd na krzywe grzania i mogę je zmienić jeśli chce, ale po co skoro piec sam sobie je dopasowuje.

 

Czujnik pogodowy działa, bo widzę że temp zasilania jest różną w zależności od temp na zewnątrz.

 

@Tomekb - ok, ale co nam da ten eksperyment, ze się piec wyłączy?

Po piewsze to instalacja jest wynalazek i połączenie różnych wynalazków które ze soba nie bardzo chcą współpracować. Masz i divicon i termostat i siłowniki, okazuje się że jest jeszcze jakiś bufor i kominek czyli wielki misz-masz. Ktoś sprawdził czy wszystkie zamontowane elementy współpracują ze sobą, czy divicon bedzie współpracował z innym źródłem ciepła co w tej chwili nim steruje?

Po drugie można ustawiać krzywą grzania chociaż z poziomu instalatora, sterownik sam krzywej nie zmienia,. Stosujesz i sterowanie pogodowe i stałotemperaturowe to niestety działać poprawnie nie będzie. Myślę że jazda się dopiero zacznie jak uruchomisz ten kominek z buforem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wtedy dzieje się to co napisałem. Temperatura jest za niska. Np. jak ma byc do podłogówki 30C, to piec ma 30C a temp wchodząca do podłogówki około 26C.

Niestety nie posiadam podłogówki, ani też nie jestem instalatorem, ale zachowanie jakie opisujesz jest dziwne. Skoro zawór jest całkwoice otwarty, to chyba nie powinno dochodzić do obniżenia temperatury?

 

Z rzeczy które powinieneś włączyć, a fabrycznie jest wyłączona to ANTYLEG. Bakterie, które namnażają się gdy wodę CWU utrzymujemy poniżej 50, włączenie tej opcji powoduje okresowe podgrzewanie CWU do wyższych temperatur.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, jak przed zaworemm mieszającym to chyba jakieś cuda się dzieją. U mnie w kotle można sprawdzić temperaturę zadaną (tę jaką ustawiła pogodówka) i faktyczną temperaturę kotła, która jest tempetraturą zasilania innych opcji nie ma. Temperatura zadana to jest tak jaka powinna wychodzić z kotła. Czyli jeśli mamy 34 to tak pownnio wychodzić do zawrou mieszającego.

 

Jeśli to jest kocioł jednofunkcyjny to może zawór przełączający w samym kotle coś puszcza? U mnie kiedyś było takie podjerzenie instalatora, okazało się bezpodstawne.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam silowniki z termostatami w kilku pokojach, ale co to pomoże, jeżeli teraz po jakimś czasie do podłogi wchodzi 31C i z podłogi wraca też coś w okolicach 30,5C-31C a piec się nie wyłącza. Na piecu jest ustawione temp zasilania + 4C.

 

To gdzie się podziewa ciepło wytworzone przez kocioł? wychodzi 31C , wraca 31?

A kocioł cały czas grzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co zawsze masz temp. zadaną == temp. kotła ? Bo chyba nie i tu właśnie też tak nie jest. Temp zadana mam np. 30C, to temp kotła 34C - to jest to przesunięcie.

Damian pozwolisz, że odpowiem może pytaniem na pytanie. Skąd odczytujesz te wszystkie temperatury? Załączam dwie strony z instrukcji kotła, żeby była janosć. Co rozumiesz przez temperatura kotła, temperatura zasilania, temperatura powrotu, temperaturę obiegu B? W twoim przypadku sądząc po załączanym schemache interesuje nas teroetycznie obieg B.

 

Przy czym zastanawiam się nad jedną rzeczą, jak ten instalator skonfigurował kocioł, że masz dwie pompy i wygląda na to, że obie działąją jednoczesnie w tym samym kieurnku i co dzieje się w momencie gdy kocioł chce przełączyć na grzanie CWU? Ze schematu usunąłeś sprzęgło hydrualiczne, a wygląda na to, że powinno zostać.

dane_wyjściowe.pdf

dane_wyjściowe2.pdf

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam zdjęcia obrazujące sytuacje na piecu, powinny odpowiedzieć na wszystkie pytania. Oczywiscie w momencie robienia zdjęć piec pracował.

 

http://screencast.com/t/rcELUqXdZoZa

http://screencast.com/t/r76GcGjWxLU

http://screencast.com/t/9x4QvAPjzUk

 

W momencie kiedy rozpoczyna sie grzanie wody CWU, mieszacz się zamyka i pompa za nim przestaje pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje jednego odczytu, nei wiem czy ten TEMP KOTŁA z tego poziomu ustawień to faktyczna temperatura zasilania, z instrukcji wynika, że informacja jest dostępna z poziomu serwis -> parametry drugi z załączonych plików. Pytanie pozostaje otwarte skoro obliczeniowa temperatura zasilania, przyjmijmy, że jest faktyczna temperatura na wyjściu to 33,9 (temp obliczeniowa) to dzieje się po drodze, że spada do 31,4 za zaworem mieszającym?

 

I jeszcze jedno:

 

WPL.POKOJU Umożliwia regulację wpływu czujnika pokojowego na temperaturę wody danego obiegu grzewczego.

 

1 nieznaczny wpływ

3 średni wpływ (zalecane)

10 sposób działania jak termostatu pokojowego

 

Może jednak coś miesza?

 

 

Napisałeś, że po włączniu grzania CWU mieszacz zamyka obieg i wyłaczą pompę za nim, rozumiem, że po otworzeniu działąją ponownie obie pompy, ta wbdowana w kocioł i z podłogówki?

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zdjecia pochodza wlasnie z serwis-> parametry.

 

Temp obliczeniowa to nie faktycznaa temperatura. Faktyczna temp jest 36.9 a to przez to ze piec sie wychladzal bo dopiero co skonczyl grzac cwu. Przewaznie temp faktyczna jest zblizona do obliczeniowej.

 

Miedzy piecem a mieszaczem jest moze 0,5m i ta rura jest ocieplona wiec to raczej na pewno po drodze nie spada. A mieszacz jest otwarty na max. Wiec mi sie nadal wydaje, ze z pieca juz ta woda wychodzi z taka niska temperatura.

 

 

Odnosnie pomp - tak wydaje mi sie, ze dzialaja obie pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w kotle pompa jest na powrocie, a kolejna jest w na zasilaniu w podlogowkce, to wygląda na to, że instalacja jest wykonania niezgodnie ze sztuką, brak wcześniej wsponianiego sprzęgła. Czy taki może być tego efekt, trzeba poczekać na kolegów, może ktoś ma praktyczne doświadczenia. Tak zastanawiam się, czy może spróbować zrównać wydajność pompy w kotle za pomoca parametrów MIN.PRED.POMPY i MAX.PRED.POMPY z tą za mieszaczem.

 

Instalację odbieral autoryzowany serwisant?

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem wcześniej instrukcji tego kotła. jednak przy pobieżnej lekturze części sterowania obiegami stwierdzam,ze jest dość rozbudowane sterowanie. na stronie 84 instrukcji w tabelce.

KRZYWA OB.B 0 do 4 Nachylenie charakterystyki grzewczej dla obiegu grzewczego B 0.7

WPL.POKOJU B 0 do 10 Wpływ czujnika pomieszczenia B 3 - Jest to opcja która koryguje krzywą grzewczą. Niestety przy programowaniu regulatora trzeba bardzo uważnie zapoznać się z instrukcją i krok po kroku dokonywać regulacji. jest tam też:

INERCJA BUD. (1)(3) 0 (10 godz.) do 10 (50 godz.) Charakterystyka inercji budynku:0 dla budynków o niskiej bezwładności cieplnej. 3 dla budynków o normalnej bezwładności cieplnej. 10 dla budynków o wysokiej bezwładności cieplnej. Zmiana nastawy fabrycznej jest uzasadniona tylko w wyjątkowych wypadkach. nastawa fabryczna 3 (22 godz.) Czyli automatyka działa z dużym opóźnieniem.

Najprawdopodobniej sterownik wylicza sobie średnią z tych godzin do określenia krzywej grzewczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.