Skocz do zawartości
IGNOROWANY

100% Podłogówki + Piec Gazowy - Wysokie Zużycie Gazu?


DamianD

Rekomendowane odpowiedzi

Styropian ma podobną przenikalność cieplną jak wełna czyli powinno być podobna grubość, co do ocieplenia podłogi to powinno być min 15cm a przy ogrzewaniu podlogowym więcej.

Projekt musi spelniać wymogi prawa budowlanego co do zapotrzebowania na energię, ale nie znaczy to że jest ono niskie.

Wg WT2008 obecnie projektowane domy muszą mieć zapotrzebowanie na energię pierwotną , nieodnawialną - 130kWh/m2rok i wsp przenikalności dla : stropu nad poddaszem nieogrzewanym 0,25W/m2k, 0,3 dla ścian zewnetrznych i 0,45 dla podłogi na gruncie - to dużo i warto z tym powalczyć , w szczególności że prawie 40% ciepła ucieka przez dach.

Jeżeli projekt został już zrealizowany to można go tylko poprawić w pewnym zakresie np izolacja stropu, gdyż nie poprawisz już izolacji podłogi.

Jak chcesz chodzić po strychu, należ y dać legary , miedzy legary wełnę lub np celulozę w granulacie, a na legary płyty OSB, przykręcone do legarów

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinna być conajmniej 1,2 . Masz jakiś rozdzielacz na którym mógłbyś założyć siłowniki które były by spięte z termostatami w poszczególnych pomieszczeniach ? Jak tem zadana na termostatach zostanie osiągnięta to siłownik zamknie poszczególną pętle ,powrót do pieca zrobi się ciepły i kocioł się wyłaczy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnej krzywej, i max temp zasilania 45C, przy obecniej temp idzie do podlogi okolo 31C - jak zrobie 1.2 - to chyba cały czas pojdzie ponad 40C.

 

Mam silowniki z termostatami w kilku pokojach, ale co to pomoże, jeżeli teraz po jakimś czasie do podłogi wchodzi 31C i z podłogi wraca też coś w okolicach 30,5C-31C a piec się nie wyłącza. Na piecu jest ustawione temp zasilania + 4C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w ogóle osiągasz te 22 st. C? Bo piszesz,że masz ustawione. Jeśli nie, zmień grzywą grzewczą na wyższą i przegrzej podłogę aż kocioł wyłączy się od termostatu pokojowego. Podłoga ma dużą bezwładność i nie dogrzewając jej kocioł będzie pracował cały czas. Aby kocioł się wyłączył musi zostać osiągnięta temperatura w pomieszczeniu. Może to trochę potrwać. Możesz też mieć źle ustawione przepływy przez podłogówkę. masz schłodzenie tylko o jeden stopień, a więc albo brak regulacji (schłodzenie powinno być ok. 5 st. C) lub na podłogach masz położone dywany lub inne wykładziny które izolują podłogę od otoczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....jeżeli teraz po jakimś czasie do podłogi wchodzi 31C i z podłogi wraca też coś w okolicach 30,5C-31C a piec się nie wyłącza. Na piecu jest ustawione temp zasilania + 4C.

Odpowiedz na pytanie, które postawił guitar, czy ty w ogóle osiągasz te 22 stopnie? Wcześniej napisałes, że utrzymujesz taką temperaturę, a twój kocioł zachowuje się jakby nie potrafił osiągnac zadanej. Z reguły konieczne jest przekroczenie zadanej o jakieś 0,2 stopnia - w zależności od ustawień sterownika. To co napisałeś wygląda jakbyś miał zbyt niską krzywą i piec nie był w stanie dobić do tych 22 w pomieszczeniach. Podłogę masz nagrzaną do 31 stopni, czyli za mało, żeby uzyskać 22 wewnątrz, tak to wygląda.

 

 

Jeszcze jedno pytanie, czy kalibrowałeś czujnik temperatury pokojowej względem innego termometru?

 

 

Jeśli masz styropian + wełne to nie musisz specjalnie ocieplać, szkoda i tak już małego poddasza.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na pytania powyżej. Tak, bez problemu osiągam taką temperaturę. Tyle, że piec sobie sam dopasowuje krzywą grzania na podstawie czujnika zewn. i czujnika wewn. I np. jak tej zimy rozpoczynałem 'testy' to ustawiłem krzywą grzania na 0.8 i max temp na 45. Zaprogramowane mam na piecu, że ma być 22C przez całą dobe (nie rozdzielam temp dzien i noc).

 

I piec sobie pracuje w zaleznosci od pogody np. wysyła do podłogówki 32C i w pomieszczeniu się podgrzewa temp do powiedzmy 22.5C wtedy piec zmniejsza zasilanie podłogówki do np. 30 lub 28C, a przy okazji po kilku dniach dopasowuje krzywą grzania bo widzi, ze jest za wysoka. Tym sposobem po tygodniu krzywa grzania ustawila się na 0.6. No i jest w pomieszczeniu cały czas +/- 22C a piec sobie pracuje praktycznie na 0%. (tyle, że palnik jest zapalony a to oznacza przy ciągłej pracy zużycie około 14m3 gazy na miesiąc).

 

Nie mam żadnych dywanów w domu tylko płytki i panele, podłoga wydaje się być ciepła kiedy piec grzeje, jak mogę dodatkowo sprawdzić czy coś jest z nią nie tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , może narysuj to jak to wygląda ( gdzie jest sterownik od pieca gdzie są sterowniki od siłowników ) .Moim zdaniem powinno to być tak : Krzywą grzewczą dajesz tak aby zasilanie było 40 na podłogę . Termostaty w pokojach nastawiasz na tem . jaka cię interesuje w pomieszczeniach np. salon 21 st . łazienka 23 itd. Czujnik pokojowym narazie bym wyłaczył .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo niewazne jak ustawisz krzywą czy kopciol wyłącz się wcześniej czy póżniej i tak będzie spalał odobną ilośc gazu. Co do reszty, tak własnie działa sterowanie pogodowe w kotłach kondesacyjnych. Temperatua zasilania dobierana względem temperatury zewnętrznej, jednak zwiększając temperaturę zadaną w domu, wydłużamy czas tego grzania. Sterownik pokojowy może ewentulanie korygować, u ciebie widocznie zmienia krzywą u mnie lekko tylko modyfikował w zależności od potrzeb.

 

Im niższa, bardziej płaska krzywa tym lepiej. Obecnie twój kocioł uzyskuje z najwyższą możliwą spranwość, poza tym posiada modulowanie palnika do 3kW, więc może być tak, że przy takich ustawieniach wyłącza się tylko czasami. Moim zdaniem tu już nie usprawnisz, może tylko zmienic temperature w domu. Fakt, faktem jest to trochę dziwne zachowanie, u mnie kocioł wyłącza się gdy otrzyma sygnał z pokojowego, ale mój ma przynajmniej o połowę mniej elektorniki. Konsultowałeś się z autoryzowanym seriwsantem w tej sprawie?

 

Spróbuj gdzieś uzyskać instrukcję sewisowa do tego kotła, często można się z niej dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Co nalezy modyfikować i w jaki sposób, by uzyskać zamierzony efekt.

 

 

Termostaty w pokojach nastawiasz na tem . jaka cię interesuje w pomieszczeniach np. salon 21 st . łazienka 23 itd. Czujnik pokojowym narazie bym wyłaczył .

 

Zmniejszając temperaturę w domu, obniży zużycie gazu.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na pytania powyżej. Tak, bez problemu osiągam taką temperaturę. Tyle, że piec sobie sam dopasowuje krzywą grzania na podstawie czujnika zewn. i czujnika wewn. I np. jak tej zimy rozpoczynałem 'testy' to ustawiłem krzywą grzania na 0.8 i max temp na 45. Zaprogramowane mam na piecu, że ma być 22C przez całą dobe (nie rozdzielam temp dzien i noc).

 

I piec sobie pracuje w zaleznosci od pogody np. wysyła do podłogówki 32C i w pomieszczeniu się podgrzewa temp do powiedzmy 22.5C wtedy piec zmniejsza zasilanie podłogówki do np. 30 lub 28C, a przy okazji po kilku dniach dopasowuje krzywą grzania bo widzi, ze jest za wysoka. Tym sposobem po tygodniu krzywa grzania ustawila się na 0.6. No i jest w pomieszczeniu cały czas +/- 22C a piec sobie pracuje praktycznie na 0%. (tyle, że palnik jest zapalony a to oznacza przy ciągłej pracy zużycie około 14m3 gazy na miesiąc).

 

Nie mam żadnych dywanów w domu tylko płytki i panele, podłoga wydaje się być ciepła kiedy piec grzeje, jak mogę dodatkowo sprawdzić czy coś jest z nią nie tak ?

 

Jak w pomieszczeniach osiagniesz 22 st to zakręć główne zawory na rozdzielaczu tak aby odciąć zasilanie do podłogówki zobaczysz czy piec się wyłączy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale termostaty te sterujące zaworami na rozdzielaczu mam tylko w dwóch pokojach a i tak z nich obecnie nie korzystam. Chce mieć w całym domu stałe 22C.

siłowniki powinny być na każdej pętli , a termostaty powinny nimi sterować .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SIłownikami moge tylko ręcznie sterować, bo mam tylko 2termostaty podpięte do dwóch pętli w każdym z pokoi.

 

Jeżeli zakręce to nic sie nie zmieni, bo do pieca i tak dotrze woda o temp max 31 (zakladając, że do podłogówki taka wchodzi), a temp kotła jest 35. Z tego co zauważyłem kocioł wyłącza się tylko wtedy kiedy temp powrotu jest rowna/bardzo zblizona do temp kotła.

 

Tutaj pełna dokumentacja techniczna kotła, znam ją na pamięć ale nic z tego nie wynika...

Instrukcja techniczna dla MCA 15, MCA 25 oraz MCA 25/28 MI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnej krzywej, i max temp zasilania 45C, przy obecniej temp idzie do podlogi okolo 31C - jak zrobie 1.2 - to chyba cały czas pojdzie ponad 40C.

 

Mam silowniki z termostatami w kilku pokojach, ale co to pomoże, jeżeli teraz po jakimś czasie do podłogi wchodzi 31C i z podłogi wraca też coś w okolicach 30,5C-31C a piec się nie wyłącza. Na piecu jest ustawione temp zasilania + 4C.

Piszesz o sterowaniu pogodowym i ..... temperaturze ustawionej na kotle czyli sterowaniu stałotemperaturowym, podobno masz zainstalowany divicon z mieszaczem i siłowniki z termostatami w pomieszczeniach. Jakie jest to sterowanie pogodowe czy stałotemperaturowe? Przy sterowaniu pogodowym na zdalnym sterowaniu ( sterowniku) powinieneś ustawić krzywą grzania i wymagana temperaturę pomieszczenia i sterownik dobiera temperaturę czynnika według temperatury zewnętrznej, jaka ma być na zasilaniu instalacji, czyli żadej temperatury na kotle nie ustawiasz (!).Dla instalacji podłogowych stosuje się krzywe grzania poniżej 1, ale regulacja samej temperatury czynnika odbywa się na zaworze 3D (u ciebie divicon) Z twojego opisu wynika że sterowanie pogodowe nie działa. Inna sprawa to budowa samej instalacji, 180m2 podłogówki na jednym obiegu grzewczym to trochę dużo , myślę że w układzie powinny być dwa obiegi grzewcze i sprzęgło hydrauliczne. Podpisuję się pod apelem o schemat instalacji. Zamieściłes dok. kotła do którego schematu podobna jest twoja instalacja?

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh, sorry Panowie ale zaczynam się gubić.. Albo ja sie źle wyrażam, albo mnie źle rozumiecie.

 

Na sterowniku w pokoju ustawiam sobie jaką temperature chce mieć w domu. Krzywej grzania nie ustawiam, bo nawet nie mam takiej opcji, jak już pisałem wcześniej grzywa grzania ustawia się sama (piec ją ustawia).

 

Na piecu również moge ustawić sobie temp jaką chce miec w domu - to samo co na sterowniku. Tutaj mam podgląd na krzywe grzania i mogę je zmienić jeśli chce, ale po co skoro piec sam sobie je dopasowuje.

 

Czujnik pogodowy działa, bo widzę że temp zasilania jest różną w zależności od temp na zewnątrz.

 

@Tomekb - ok, ale co nam da ten eksperyment, ze się piec wyłączy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh, sorry Panowie ale zaczynam się gubić.. Albo ja sie źle wyrażam, albo mnie źle rozumiecie.

 

Na sterowniku w pokoju ustawiam sobie jaką temperature chce mieć w domu. Krzywej grzania nie ustawiam, bo nawet nie mam takiej opcji, jak już pisałem wcześniej grzywa grzania ustawia się sama (piec ją ustawia).

 

Na piecu również moge ustawić sobie temp jaką chce miec w domu - to samo co na sterowniku. Tutaj mam podgląd na krzywe grzania i mogę je zmienić jeśli chce, ale po co skoro piec sam sobie je dopasowuje.

 

Czujnik pogodowy działa, bo widzę że temp zasilania jest różną w zależności od temp na zewnątrz.

 

@Tomekb - ok, ale co nam da ten eksperyment, ze się piec wyłączy?

 

Jak sam zauważyłeś to sterownik masz w jednym pokoju a nie w całym domu , czyli jak nawet np. w łazience tem. zostanie osiągnięta to skąd o tym piec bedzie wiedział . w eksperymencie o to chodzi aby zasugerować kotłowi że wszystkie pętle się zamkły czyli w wszystkich pomieszczeniach jest 22 st .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak można wyłączyć funkcje adaptacji charakterystyk dla poszczególnych obiegów.

 

ADAPT WLACZ Adaptacja charakterystyk grzewczych

poszczególnych obiegów,

posiadających czujnik pokojowy,

których wpływ jest >0.

 

WYLACZ. Charakterystyki grzewcze można

zmieniać tylko ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian jeśli coś mogę jeszcze wrzucić, bardzo ciekawe te nowe sterowniki, tyle opcji, a pewnie jak zawołasz autoryzowanego serwisanta to dostaniesz jedną odpowieź, tego proszę nie ruszać, tego proszę nie ruszać, tego też nie.

 

zastanawiam mnie kilka opcji zaawansowanych:

 

INERCJA BUD: nastawa fabryczna 3 (22 godziny) można ustawić nawet 10 czyli 55 godzin . Przy tak ocieplonym domu chyba można pokusić się o zmianę tego parametru, napisałes, ze kocioł często wskakuje na krzywą 0,6 już mniej nie można.

 

K/M PRZESUN. - minumalna róznica mieszacza, jest 4 K mozna 0 Skoro masz jeden zawor mieszajacy dla wszystkich rozdzielaczy to po co ta różnica? Generalnie zastanawiam się po co zawór mieszający skoro nie masz grzejników, a masz termostat na rodzielaczach?

 

 

Oczywiście weź pod uwagę, że jestem amatorem, ale w kwestii ewentualnych zmian to zacząłbym od powyższych parametrów.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inercja Bud - nigdy nie zmienialem..

 

Natomiast K/M PRZESUN. to jest BARDZO ciekawy parametr, którego ja nie rozumiem. Chodzi o to, że jeżelid o podłogówki ma iść 30C to piec jest rozgrzany do temp. 30+ to przesunięcie = czyli 34C. I wtedy mieszacz otwarty jest w pełni. Natomiast jeżeli ustawie ten parametr na 0, to piec ma temp 30C, a woda do podłogówki mniej, o te 3-5C - tak jakby woda biegnąc przez ten piec nie była w stanie się wystarczająco rozgrzac - tak ja to rozumiem...

 

Co więcej, gdyby to działało poprawnie na tym przesunięciu ustawionym na 0, to by była sytuacja chyba idealna, bo woda w piecu i z niego wychodząca by miała taką samą temp. jak woda wchodząca do pieca (zakladając ze z podłogowki woda ma tą samą temp co woda do niej wchodząca) to piec się wyłączy.

 

Mieszacz jest, bo mam bufor + kominek z płaszczem - ale narazie z tego nie korzystam i mam to niepodłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.