Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar Uni Komfort - Doświadczenia


dawiniel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów,

 

Postanowiłem rozpocząć temat dotyczący pieca Lazar UNI KOMFORT.

Użytkuję ten piec od 2 miesięcy i zastanawiam, się czy na forum są posiadacze tego lub podobnego cuda. Chciałbym zaczerpnąć trochę wiedzy od bardziej doświadczonych palaczy i wymienić się doświadczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh:-) - czyli chyba nie dokonałem tak złego wyboru:-)

Zobaczymy jak się będzie dalej sprawował. Obecnie walczę z nastawami bo wydaje mi się, że sporo sadzy zostaje na ściankach a jak dam wiecej powietrza to spieki i tak wkółko. Nic to obserwuje dalej posty kolegów w niedoli. Mam nadzieje, że odezwie się ktoś z taka zabawką jak moja.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł jak kocioł, nie wiele się różni od innych

ja mam multikonfort, czyli ten sam wymiennik, ale z palnikiem tłokowym

 

sadzę masz dlatego, że kocioł kopiłeś przewymiarowany. Wystarczył by ci 16 kW, do tego prawdopodobnie nie zrezygnowałeś przy zamówieniu z rusztu wodnego.

Spieki to domena węgla, jak nie chcesz mieć spieków kupuj ekogroszki tylko typu 31 i niskim RI < 20

 

co możesz zrobić: Ustawić palnik na minimalną moc (ok 7 kW), zwiększyć histerezę na maksymalna i jak najrzadziej podawaj węgiel w podtrzymaniu. Najlepiej jednak korzystać z FL, a wolny czas poświecić na przyjemniejsze rzeczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam właśnie kociołek HKS Lazar Uni Komfort ale Automat 16Kw (czyli z obrotową retortą) ooo taki http://www.hkslazar....tomat,6,78.html więc ciut inny jak u Ciebie, ale elektronika i większość kotła to to samo. Kociołkiem się bawie 3 miesiące i sporo czytam w tym temacie jadę na ustawienia ręcznych. Jak by co służę pomocą

Edytowane przez briano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł jak kocioł, nie wiele się różni od innych

ja mam multikonfort, czyli ten sam wymiennik, ale z palnikiem tłokowym

 

sadzę masz dlatego, że kocioł kopiłeś przewymiarowany. Wystarczył by ci 16 kW, do tego prawdopodobnie nie zrezygnowałeś przy zamówieniu z rusztu wodnego.

Spieki to domena węgla, jak nie chcesz mieć spieków kupuj ekogroszki tylko typu 31 i niskim RI < 20

 

co możesz zrobić: Ustawić palnik na minimalną moc (ok 7 kW), zwiększyć histerezę na maksymalna i jak najrzadziej podawaj węgiel w podtrzymaniu. Najlepiej jednak korzystać z FL, a wolny czas poświecić na przyjemniejsze rzeczy :)

hej

przy 240 metrach to chyba nie można mówić o przewymiarowaniu. Dom jeszcze bez styropianu. Niestety nie mam możliwości regulowania mocą. Nie ma takiej opcji na sterowniku. Najbardziej martwi mnie sadza - radzę sobie z nią przepalając kociołek drewnem przez weekend. Fajnie chodzi w trybie auto. Przez tydzień jednak sadzy nazbiera się sporo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecne spalanie to około 25kg na dobę wraz z CWU 140l - więc rewelacji chyba nie ma, ale dom tegoroczny i bez ocieplenia z zewnątrz, nie liczę więc na cuda. Znajomi mają takiego tłokowca i są raczej zadowoleni. Jedyny mankament to trochę niedopałów i popielnik jak pudełko od zapałek. W zwiazku z tym zdecydowałem sie na retortę gdzie wygląda to zdecydowanie inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że mam taki kocioł :)

tak jak pisze vlad24 ustaw FL i piec sam dobierze optymalne parametry.

Ważne by paliwo było suche.

sporo czytałemo FL i oglądałem wyniki spalania u znajomego z podobnym piecem. Wydaje mi się, że można otrzymać lepsze efekty przy nastawach ręcznych. Wydawało mi się, że osiągnąłem już sukces bo temperaturka pięknie rosła i popiołek był jak z papierosa, ale otworzyłem drzwiczki do dodatkowego paleniska a tam sadza:-( i chyba całkiem sporo bo pojawiły się nawet takie małe nawisy po 5 dniach palenia. Koniecznie muszę popróbować z innym węglem bo ten coś ma chyba nie tak. Jak dołożę powietrza robia sie spieki a jak przymknę to mam sadzę.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie ( za radą mojego instalatora) mam cały czas całkowicie otwartą przysłone wentylatora. Należy korzystać z opcji korekty nadmuchu ifl, zamiast przysłaniać ręcznie wentylator. Tutaj masz troche info o IFL: http://sas.busko.pl/...ZZY_LOGIC.pdf Jeśli chodzi o sadze to miałem ją jakiś czas, ale było to spowodowane wilgotnym paliwem.

Edytowane przez slawek9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po kilku dniach prób wracam do pierwszych ustawień. Za radą kolegów zmieniłem nastawy i w szczególności otworzyłem bardziej klapkę na wentylatorze..... Efektem tego były spieki-spieki i jeszcze raz spieki. Wielkie czasmi wielkości pięści. Lekkie, w wiekszości dopalone, ale sporo też ciężkich i posklejanych. Wróciłem do nastaw gdzie spalanie było ładne jednak pojawia się sporo sadzy tworząc nawisy.

Sam już nie wiem co lepsze - z dwojga złego chyba wolę sadzę ponieważ podczas weekendu pięknie ja dopalam przepalając drewnem.

Możliwe, że wina tkwi w samym węglu. To też bedę musiał sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, potrzebujemy pomocy z kotłem. Nasz hydraulik chyba nie wie co robi .. .

 

Powierzchni mamy 160 m2 uzytkowej + 50 m2 ( garaz i pom.gosp.), na dole ogrzewanie podłogowe, w garazu i pom. gosp. grzejniki, na górze grzejniki i w łazience ogrzewanie podłogowe.

 

Pierwsze pytanie:

1. Ile i gdzie powinny byc rozlokowane czujniki ?

U nas jest jeden na rurze od kaloryferów, jeden na rurze od podłogówki i przy wodzie. Hydraulik nie podłączył czujnika zewnetrznego, i wogóle nie uwzglednił czujników pokojowych (chcielismy miec jeden na dole i jeden an górze).

2. Mamy ustawiony Fuzzy Logic ... i w chwili obecnej zzera 50 kg ekogroszku/ doba ! Niespalając go do końca! Co należy zmienić ?

3. Czujnik od podłogówi był przymocowany zaraz przy mieszaczu i pompie ... powodowało to, że miał temp. 41, u nas temp zadana to 28 stopni ... efekt taki, że podłoga zimna bo zawór mieszczacza cały czas zamknięty! Teraz odsuwam czujnik od rury by miał z 28 stopni!

4. Zawór mieszacza od kaloryferów zamyka się maksymalnie do 14%, od podłogówki natomiast do 0% . Czy tak powinno być ?

5. Czy Fuzzy Logic sam sobie ustawia resztę parametrów, czy powinniśmy sami jeszcze zaingerować, no i w jakie ?

 

Jeśli ma ktoś dobrze ustawiony i działający piecyk, prosiłabym o info jak u niego wszystko jest ustawione i zainstalowane ... bo naszeg hydraulika przerosła ta automatyka ... i sam nie wie co robi ... a kłamał, że już takie instalował ... bo później się przyznał, że to jego pierwszy Lazar! Po co to ? Mogliśmy wybrac taki jaki już montował!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zastanawiam sie czy myślimy o tym samym. Chcesz zamontować sterowniki w pomieszczeniach gdzie będziesz miał kaloryfery? U mnie są głowice termostatyczne a sterowniki tylko do kilku obiegów podłogówki.

Temat czujnika temp podłogówki - ja mam rozwiązanie na sprzęgle, za sprzęgłem mam zawór do podłogówki i dalej pompę. Tuż za pompa mam czujnik. Wg niego mam nastawy na sterowniku. Dodatkowo mam tam spręzynowy termometr i raczej potwierdza temperaturę. Raczej nie ma możliwości zainstalowania czujnika gdzieś dalej bo rury schodzą na dół i wchodzą w podłogę.

Fuzzy Logic nie używam bo i instalator i serwisant odradza - coś w tym jest.

Dom nieocieplony 240m spalnie 25kg/dobe. Obecnie trzymam temp w granicach 20 stopni wewnątrz w związku z pracami wykończeniowymi.

 

Ciekawy jest fakt, że jeśli masz Lazar-a to powinieneś mieć odbiór przez serwis tej firmy bo w innym przypadku tracisz natychmiast gwarancję.

Miałeś? nie było żadnych uwag ze strony serwisanta? Powinien sprawdzić wszystko wraz z miejscami montażu czujników. Tak było u mnie - odbiór trwał 1,5godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.............Dom nieocieplony 240m spalnie 25kg/dobe..............

Wynik super, tylko nie sugeruj się opiniami magików którzy osiągają zużycie dobowe na poziomie 10kg, bo i tacy byli i w tej bajki co pisali nawet dzieci nie chciały uwierzyć.

 

Nie ma reguły, że jak dom ma 100m to spali tyle a jak 200m to spali 2x, jest pewne minimum, którego nie przeskoczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 doby i 125 kg ekogroszku ... (dom ocieplony)!!! temperatura w domu nie przekracza 23 stopni. Ustawiony Fuzzy Logic i co i dupa !

 

Czujnik od podłogówki też mielsmy tuz nad pompą ... temperatura zadana była ustrawiona na 30 stopni, mieszacz osiagał około 40 więc zawór cały czas był zamknięty (0%) i po 5 godz palenia podłogówka była zimna ... !

 

Popiół to ogrom spieków ... .

 

Serwisant miał duzo uwag i kazał wiele pozmieniac, ale ostatecznie podpisał dokumenty!

 

Może ktoś podać jakie ma ustawienia ręczne ... i piec chodzi mu OK ... bo chyba wyłączymy to FL!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ile i gdzie powinny byc rozlokowane czujniki ?

Nieznając schematu waszej instalacji trudno udzielić dobrej odpowiedzi.

 

 

2. Mamy ustawiony Fuzzy Logic ... i w chwili obecnej zzera 50 kg ekogroszku/ doba ! Niespalając go do końca! Co należy zmienić ?

Dla skuteczniejszego/szybszego znalezienia przez algorytm optymalnych parametrów, należy wykluczyć negatywne czynniki zewnętrzne (wilgotne paliwo, zbyt mała ilość doprowadzonego powietrza do kotłowni, nieszczelność doprowadzenia powietrza na odcinku wentylator-retorta, nieustabilizowana temperatura obiegu kotłowego itd.)

 

3. Czujnik od podłogówi był przymocowany zaraz przy mieszaczu i pompie ...

jak w 1 punkcie

 

4. Zawór mieszacza od kaloryferów zamyka się maksymalnie do 14%, od podłogówki natomiast do 0% . Czy tak powinno być ?

zależnie od instalacji i ustawień sterownika

 

5. Czy Fuzzy Logic sam sobie ustawia resztę parametrów, czy powinniśmy sami jeszcze zaingerować, no i w jakie ?

 

IFL odpowiada za prawidłowe spalanie paliwa, koryguje się jedynie ilość doprowadzanego powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 doby i 125 kg ekogroszku ... (dom ocieplony)!!! temperatura w domu nie przekracza 23 stopni. Ustawiony Fuzzy Logic i co i dupa !

 

Czujnik od podłogówki też mielsmy tuz nad pompą ... temperatura zadana była ustrawiona na 30 stopni, mieszacz osiagał około 40 więc zawór cały czas był zamknięty (0%) i po 5 godz palenia podłogówka była zimna ... !

 

Popiół to ogrom spieków ... .

 

Serwisant miał duzo uwag i kazał wiele pozmieniac, ale ostatecznie podpisał dokumenty!

 

Może ktoś podać jakie ma ustawienia ręczne ... i piec chodzi mu OK ... bo chyba wyłączymy to FL!

Serwisant bomba!

Spisał gdzies to co jest do poprawki? Może były jakies uwagi, których zlekceważenie może skutkować odebraniem gwarancji w przypadku problemów.

Sprawdź na jaki bieg masz ustawioną pompe do podłogówki - może masz zbyt słaby przepływ.

U mnie jest tak - po długich i ciężkich cierpieniach....:

temperatura zadana pieca to 55

czas podawania 11 sekund

przerwa podawania 48 sekund

przerwa nadzor 30min

moc nadmuchu 30%

przysłona wentylator otwarta 1/3

zmieniłam sekwencje pracy na: przerwa-podawanie

histereza kotła na 4stopnie - chciałem pokombinować z dużą histerezą jak opisywali koledzy na jednym z tematów, ale okazuje się, że nasze sterowniki mają ograniczenie do max 5stopni histerezy kotła

 

Powodzenia i dobrej zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze co - to podłącz czujnik zewnetrzny a wtedy sytuacjia sie powinna ustabilizowac, poobserwuj....

jesli czujnik - sprawdz to! bedzie dobrze podlaczony, a efekt ow w postaci spadku spalania - brak - wyłącz FL

 

Nastepnie ustaw jakies 2 minuty przerwy i poczekaj pare godzin potem skoryguj nastawy zaleznie co na kotle i co na czujnikach pokojowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zacne grono forumowiczów i właścicieli/użytkowników kotów firmy Lazar.

Dorzucam mój kamyczek od tego ogródka bo fajnie by było jak by ten temat (wątek) trwał a pomoc i wymiana doświadczeń współużytkowników wpływała na jak największy komfort i zadowolenie z pracy naszych pieców.

Mój piec to kocioł Unikonfort automat 24 kw który ogrzewa dom o powierzchni około 120 m2. Instalacja C.O. wykonana grawitacyjnie według mojego projektu i przemyśleń.

Parter 50 m2 (ogrzewany podłogówką), piętro 50 m2 (3 grzejniki), na półpiętrze łazienka 10 m2 (2 grzejniki), strych (2 grzejniki). Wszystko podpięte pod jedną pompę (podłogówka 5 obwodów na RTL-ach), pompa pracuje na drugim biegu (pobór 61 W).

Budynek ocieplony 7 cm styropianu.

Obecnie kocioł zużywa około 18 kg węgla z ZG Piekary przy temperaturach -2 do -12 st.C.

Nastawy:

Temp. zadana kotła 63 st.

c.o. 45 st. (zawór 4 drogowy)

czas. podawania 10 s

przerwa 60 s.

przerwa podawania nadzór 17 min.

moc nadmuchu 29 % przesłona przymknięta do 80 %.

Przy tych parametrach temperatura w budynku wynosi 22 st.C.

Na dzień dzisiejszy w domu jeszcze nie mieszkam trwają prace wykończeniowe.

Zdaje sobie sprawę, że nastawy nie są idealne ale nad optymalizacją ciągle pracuje (gdyby mili forumowicze mieli jakieś sugestie odnośnie poprawy efektywności działania układu i poprawy spalania to polecam się uwadze). Do tej pory nie zdążyłem wypróbować funkcji FL więc na jej temat się na razie nie wypowiem.

Mogę natomiast zabrać głos w sprawie samego węgla, otóż przy tych samych nastawach węgiel z KWK Piekary pali się dużo lepiej niż z KWK Piast. Węgiel z Piekar spala się praktycznie na popiół z papierosa, są niewielkie spieki ale jak się je weźmie w palce to się same kruszą. Natomiast węgiel z Piasta spala się praktycznie w same spieki (kalafiorki), jest ich bardzo dużo ale nie ma w nich nieprzepalonego węgla. Zdając sobie sprawę, że węgli w naszym kraju w typie 31,2 i 32 jest coraz mniej zdecydowałem się na piec z obrotową retortą i palnikiem prostym jak budowa przysłowiowego cepa.

Na razie jestem zadowolony (tak średnio) bo został spełniony jeden z moich warunków zakupu: piec miał być bez obsługowy (to znaczy mało adsorbujący) i oszczędny.

O bez obsługowości mogę powiedzieć, że zbyt wiele uwagi mu nie poświęcam codziennie dosypuje dwa wiadra opału (codziennie tylko dlatego że interesuje mnie ile spalił) i raz na 7 lub 8 dni czyszczę (z grubsza) piec i wybieram 1,5 wiadra popiołu (z KWK Piast popiołu było więcej). A co do oszczędności to sprawa dyskusyjna czy ok. 18 kg. węgla to dużo czy mało (ja oczywiście chciałbym spalać mniej). Piec jest przewymiarowany dlatego gdy na dworze jest ? 10 st. C. pracuje dużo stabilniej ale jak go kupowałem Lazar nie robił mniejszych, specjalnie mnie to nie martwi bo w przyszłości mam zamiar do niego podłączyć garaż i mieszkania nad garażem i wtedy myślę, że piec będzie w sam raz.

To tyle moich spostrzeżeń odnośnie kotła z Lazara. Wszystkich sugestii odnoście poprawy spalania chętnie wysłucham a jak zaobserwuję coś ciekawego to postaram się podzielić spostrzeżeniami.

Pozdrawiam i życzę samej radości z użytkowania kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek ocieplony 7 cm styropianu.

Obecnie kocioł zużywa około 18 kg węgla z ZG Piekary przy temperaturach -2 do -12 st.C.

Nastawy:

Temp. zadana kotła 63 st.

c.o. 45 st. (zawór 4 drogowy)

czas. podawania 10 s

przerwa 60 s.

przerwa podawania nadzór 17 min.

moc nadmuchu 29 % przesłona przymknięta do 80 %.

Przy tych parametrach temperatura w budynku wynosi 22 st.C.

Witam,

 

Moim zdaniem bardzo dobre spalanie.

Możesz dołaczyc fotki twojego popiołu i wnetrza pieca po kilku dniach spalania. Chciałem zerknąc jak ze spalaniem i jak z zawartością sadzy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.