Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Utrzymaniem Temperatury.zbyt Mała Moc Kotła?


elburitto

Rekomendowane odpowiedzi

witam. kupiłem kocioł firmy Protech eko plus 25 kw.ma ogrzewać blizniak 2 x 110 m2.dom nieocieplony, instalacja stara, grzejniki zeliwne.rury w piwnicach zaizolowane.kociol z trudem osiaga żądane 55 st i krótko je utrzymuje.na dworze temp. 0 - +10(jesien).powrót z drugiego domu( w którym są stare drewniane okna )wraca chlodny. insalacja bez zaworu trójdroznego. wg producenta 25 kw wystarcza do 250 m2 ale on pewnie zakłada dom ocieplony i nową insalację z małą ilościa wody. pytanie :czy słaba wydolność kotła moze byc spowodowana zbyt mała ilościa 25 KW czy problem lezy w ustawieniach kotła których dopiero sie uczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pojemność instalacji nie jest problemem, najwyżej będzie się dłużej nagrzewać..

Powinien być układ podwyższający tem powrotu na kocioł np zawór 3-drog.

Masz coś nie tak z ustawieniami parametrów sterownika.

Napisz coś więcej o tym jak palisz, paliwo itd.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

złe parametry. taka moc kotła spokojnie ogrzeje 250m2 nieocieplonego domu. jak będzie ocieplony to 310m2 spokojnie. a nowe budownictwo jeszcze sporo więcej.

podaj ustawienia oraz jaki masz opał tak jak prosi sambor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedz .generalnie bałem się ze po prostu sprzedali mi za mały kociolale skoro Timon twierdzi ze wystarczy to ok , wiem ze kluczowa sprawa jest ustawienie kotła narazie jestem na etapie testowania opału. nieżle pali mi sie Bobrek 28 kj jak równiez Julian 27 kj.drogie groszki.. min 800 zl tona luzem w skladzie na Górnym Sląsku. ustawienia pieca testowane jeszcze. na minimum tj 45 na piecu 12 podawanie 39 postój dmuchawa 20 procent komin otwarty w 25 procentach. podawanie na postoju co 10 min przez 3 sekundy..sterownik ST37 w którym nie umiem znalezc ustawien funkcji podtrzymania poza praca w podtrzymaniu np. 10min .60 kilo poszło w 40 godzin więc byłoby ok na dworze +8,węgiel ładnie wypalony nie szlakuje się,niestety powrót z drugiego domu wraca chlodny..na 55 stopniach paliłem krótko bo za gorąco w domu więc będę jeszcze testował to kiedy zrobi się chłodniej....... odnosnie wypowiedzi Sambora to instalator i sprzedawca twierza ze nic mi nie da zawór troj czy czwordrog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, duża różnica temperatur pomiędzy zasianiem i powrotem ma wpływ na ilość spalanego opału, lecz nie tylko. Wpływ ma również prędkość przepływu wody przez kocioł. Przykład 2 takie same domy. W jednym stara instalacja - obieg grawitacyjny - duża różnica temperatur pomiędzy zasilaniem, a powrotem. Drugi dom to nowa instalacja z pompą obiegową i zaworem 4d - mała różnica temperatur pomiędzy zasilaniem, a powrotem. Czy jeśli w obu domach chcę utrzymać tą samą temperaturę, to spalę mniej czy więcej tego samego opału?? (Pomijam różne ustawienia kotła). Zawór 4d służy temu, że dzielisz instalacje na 2 obiegi. Kotłowy i grzejnikowy. Jeden ma temperaturę np. 55 stopni zasilanie (kotłowy), a zaworem regulujesz przepływ na grzejniki. Po to Ci ten zawór, abyś mógł utrzymać w domu normalną np 21 stopni temperature bez potrzeby obniżania jej na kotle (sam napisałeś, że przy zadanej 55 stopni na kotle w domu jest gorąco)

Instalator i sprzedawca odpowiedzieli Ci na zadane pytanie. Jeśli ktoś pyta, czy jeśli zamontuje zawó 4d to nagle zacznie mniej opału spalać to jaka może być odpowiedź??. Sam zawór 4d nie spowoduje, że nagle spalisz mniej opału. Mniej opału spalisz, pod warunkiem, że do tej pory grzałeś tak, że w domu było gorąco w okresie jesiennym i wiosennym np 26 stopni (ponieważ chciałeś utrzymać za wszelką cenę 55 na kotle). Teraz w domu będzie chłodniej (np 21) i tym kosztem spalisz mniej opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zimny powrót wpływu na ilość opału nie ma. ma wpływ na stabilność pracy układu. na ilość spalanego opału wpływ ma zapotrzebowanie na ciepło budynku a właściwie to poziom strat ciepła. małe straty ciepła- niskie zużycie opału, duże straty ciepła większe zużycie opału. niska temperatura powrotu ma wpływ oprócz stabilności również na zużycie kotła i zwiększa ryzyko kondensacji.

tak jak radzi wikliraf2

zawór 4d montuj nawet najprostszy z ręczną regulacją i od razu zyskasz 2 rzeczy pozytywne- nie będziesz się gotował w okresach przejściowych i nie zniszczysz kotła zbyt niską temperaturą powrotu, przy okzaji spadnie trochę zużycie opału bo układ będzie stabilniej pracował- do uzupełnienia strat ciepła zużyje trochę mniej opału.

dodatkowo stan podtrzymania jest stanem w którym węgiel się marnuje zwyczajnie. nie spala się we właściwych warunkacj czyli z beznadziejną sprawnością. jednym słowem się marnuje.

w st37 masz parametry pod tytułem praca podtrzymania,przerwa podtrzymania, opóźnienie załączenia podajnika w podtrzymaniu i opóźnienie wyłączenia nadmuchu w podtrzymaniu. te 4 parametry odpowiadają za fazę podtrzymania.

ale zacznij od zmiany ustawień w fazie praca- mając dużą moc kotła 12/39 to jest stosunek 1:3,25 czyli prawie moc maksymalna a nadmuch masz do tego 20%- czyli prawie dla mocy minimalnej. albo podnoś nadmuch albo wydłużaj przerwę podawania bo coś mi się zdaje że popiół to masz daleki od właściwego. do tego czopuch - otwórz na maksa- nie wydaje mi się byś miał przy temperaturach panujących obecnie zbyt duży ciąg kominowy.

zmień moc kotła potem zajmij się podtrzymaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w domu nr 1 w ktorym stoi kociol grzejniki sa cieplejsze temp wyższa(wszyskie okna nowe plastikowe)mam grzejniki bez termostatów.by zminimalizowac roznice w temp miedzy domami w zasilaniu domu nr 1 w ktorym stoi kociol zamontowali mi zwykły zawór zaraz za pompa, ktory mam przykręcac zeby wiecej wody z zasilania lecialo na dom nr2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyłącz sterownik, przytrzymaj przycisk wyjście i ponownie włącz sterownik trzymając przycisk wyjście dopóki nie usłyszysz sygnału dźwiękowego i nie wyświetli się napis menu serwisowe. tam ustawisz parametry podtrzymania. podaj też model dmuchawy i jej wydajność. tam też się ustawia programdla właściwego modelu wentylatora.

po dokonaniu zmian wyłączasz sterownik i ponownie włączasz "normalnie"

Edytowane przez TIMON120777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób mi zdjęcie tego wentylatora.

czy oprócz klapki ma również przesłonę którą możesz regulować???

ta klapka z 2 śrubami zapewne. zdjęcie je z tym kluczem też zrób i wrzuć, a potem ten klucz zdejmij i wbij bardzo głęboko w głowę instalatorowi. to jest miarkownik ciągu i ma być luźny, jedyna regulacja jakiej się na nim dokonuje to za pomocą 2 śrub, poza tym ma luźno "dyndać"

oj czasem jak się czyta co robią instalatorzy to krew zalewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wentylatorze jest chyba klapka która instalator dociązył kluczem francuskim... nie wiem jakie spelnia zadanie ale zamknąc jej nie idzie bo odbija.dlatego chyba ja dociazyl.

 

witam. przyjacielu czytaj TIMON12077 i rób to co on pisze.

a tak na marginesie ---bez zaworu 4-drogowego trudno będzie ten kociołek ustawić.

Miałem ten sam problem ,fachowcy wystraszyli się problemów z montazem i suma sumarum wykonałem to sam.

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wentylator mm plus wpa 06 moc 83w. opcje serwisowe sie pokazaly;) dzieki Timon. ustawienia: praca w podtrzymaniu 5 sek, opoznienie wył nadmuchu 1 sek, opóż zał podajnika 1 sek., bieg rozdmuchu 5, nadmuch 0, podajnik w podtrz. wył.

 

jedna uwaga a właściwie 2

A- bieg rozdmuchu zrób 10- wtedy wentylator będzie startował od razu z prędkością ustawioną przez Ciebie dla cyklu praca, przy biegu 5 ruszy z połową mocy i będzie się rozpędzał powoli -

B- włącz podajnik w podtrzymaniu- inaczej nie będzie podawał przez tych 5 sekund. wydłuż czas podawania w podtrzymaniu do 10 sek ale resztę czyli opóźnienie podajnika i nadmuchu pozostaw bez zmian. jak temperatura w podtrzymaniu będzie rosnąć wydłuż przerwę podtrzymania, jak będzie sę żar poniżej poziomu palnika opuszczał to skróć, korekt tutaj dokonuj o 50% czasów wyjściowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnościa kocioł jest ok i nie jest on za mały. Również posiadam 25 kw, więc taki kocioł przy mocy nominalnej powinien spalać coś ok 2,5~3kg na godzinę. Przy Twoim spalaniu pracujesz na ok 50% mocy. Zakładając błędne ustawienia to pewnie masz jeszcze sporo mniejsze zapotrzebowanie. Tak jak jest napisane wyżej masz złe ustawienia kotła. Dla przykładu. Ustawiam dzisiaj kocioł na moc max i pracuje on ok 5 min i stoi 40~60 min w podtrzymaniu. Ustawiam kocioł na dużo mniejszą moc i długo pracuje, w podtrzymaniu jest krótko. Jeśli uważasz, że popiół masz oki, nie ma niespalonych kawałków oraz sporej sadzy na kotle, to masz za mał stosunek podawania do przerwy (małą moc) Jeśli jednak występują przypadki w/w to za mały nadmuch. Tak jak radzi TIMON najlepiej wrzuć zdjęcia popiołu oraz palnika podczas pracy.

Odnosząc się do "fachowców" nie należy im ufać, bo często gęsto nie mają pojęcia o kotłach z podajnikiem oraz zaworach 4d. Mi krzyknął 500 zł za wymianę kotła (tylko podpięcie nowego kotła do układu, bez przeróbek - zawór 4d znajdowałby się poniżej wyjścia wody z kotła, dlatego podziękowałem). Nie mówię już o ustawianiu jakichkolwiek parametrów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedna uwaga a właściwie 2

A- bieg rozdmuchu zrób 10- wtedy wentylator będzie startował od razu z prędkością ustawioną przez Ciebie dla cyklu praca, przy biegu 5 ruszy z połową mocy i będzie się rozpędzał powoli -

B- włącz podajnik w podtrzymaniu- inaczej nie będzie podawał przez tych 5 sekund. wydłuż czas podawania w podtrzymaniu do 10 sek ale resztę czyli opóźnienie podajnika i nadmuchu pozostaw bez zmian. jak temperatura w podtrzymaniu będzie rosnąć wydłuż przerwę podtrzymania, jak będzie sę żar poniżej poziomu palnika opuszczał to skróć, korekt tutaj dokonuj o 50% czasów wyjściowych

ok poustawiałem opcje w podtrzymaniu tak jak napisałes.narazie piec jest wyłączony będę go odpalac dopiero w weekend wiec będę sie odzywac do Ciebie na forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób mi zdjęcie tego wentylatora.

czy oprócz klapki ma również przesłonę którą możesz regulować???

ta klapka z 2 śrubami zapewne. zdjęcie je z tym kluczem też zrób i wrzuć, a potem ten klucz zdejmij i wbij bardzo głęboko w głowę instalatorowi. to jest miarkownik ciągu i ma być luźny, jedyna regulacja jakiej się na nim dokonuje to za pomocą 2 śrub, poza tym ma luźno "dyndać"

oj czasem jak się czyta co robią instalatorzy to krew zalewa.

Błąd Nie masz uprawnień do wysyłania tego typu plików..... niestety nie potrafię dodac filmiku..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnościa kocioł jest ok i nie jest on za mały. Również posiadam 25 kw, więc taki kocioł przy mocy nominalnej powinien spalać coś ok 2,5~3kg na godzinę. Przy Twoim spalaniu pracujesz na ok 50% mocy. Zakładając błędne ustawienia to pewnie masz jeszcze sporo mniejsze zapotrzebowanie. Tak jak jest napisane wyżej masz złe ustawienia kotła. Dla przykładu. Ustawiam dzisiaj kocioł na moc max i pracuje on ok 5 min i stoi 40~60 min w podtrzymaniu. Ustawiam kocioł na dużo mniejszą moc i długo pracuje, w podtrzymaniu jest krótko. Jeśli uważasz, że popiół masz oki, nie ma niespalonych kawałków oraz sporej sadzy na kotle, to masz za mał stosunek podawania do przerwy (małą moc) Jeśli jednak występują przypadki w/w to za mały nadmuch. Tak jak radzi TIMON najlepiej wrzuć zdjęcia popiołu oraz palnika podczas pracy.

Odnosząc się do "fachowców" nie należy im ufać, bo często gęsto nie mają pojęcia o kotłach z podajnikiem oraz zaworach 4d. Mi krzyknął 500 zł za wymianę kotła (tylko podpięcie nowego kotła do układu, bez przeróbek - zawór 4d znajdowałby się poniżej wyjścia wody z kotła, dlatego podziękowałem). Nie mówię już o ustawianiu jakichkolwiek parametrów...

czyli wieksza temp żądana niekoniecznie skutkuje wiekszym poborem węgla?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie masz uprawnień do wstawiania filmów to wrzuć fotki chociaz albo ze strony odnośnik nawet z youtube-a

kotła nie masz za małego - ma jeszcze zapas mocy.

podniesienie zadanej na kotle spowoduje wzrost mocy całego układu. jak instalacja stara to może być liczona dla wyższych temperatur i takie w zimie będziesz musiał trzymać ale nie wydaje mi sie abyś musiał.

problemy to ustawienia lub kiepski opał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok jeszcze raz dzieki Timon. odezwe sie w sprawie ustawien po uruchomieniu kotła. narazie pale zasypowym ale tylko na jeden dom wiec wszystko jest ok tak jak w poprzednie lata.zdjalem ten klucz z wentylatora i teraz sam nadmuch reguluje otwarcie przepustnicy wentylatora.na wyłaczonym przepustnica sie zamyka. w tym tygodniu spróbuje wrzucic te linki do moich filmikow. bede mial jeszcze wiele pytan np goracy komin podczas palenia w eko plus...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.