Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tak Zwane Portki - Przestroga


spiro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałbym uczulić forumowiczów nad rozwiązaniem którzy niektórzy polecają przy zbyt małym przekroju. Tak zwane portki.

Posiadam komin w poniemieckim domu 8 metrów z cegły dzielony na dwa przewody ok. 18x15cm. Komin oryginalnie dochodzi do podłogi na parterze.

Komin został przedłużony do piwnicy jako jeden przewód bez przegrody na dwa (około 2metry wysokości wspólnego przewodu) (jest podłączony do pieca Defro z podajnikiem rynnowym 28KW - zalecana średnica czopucha 180mm). Wyliczyłem że dwa przewody spokojnie obsłużą ten kocioł. Po podłączeniu okazało się że spaliny wychodzą jednym kanałem (od strony zachodniej) Tylko raz zauważyłem że spaliny poszły lewą przegrodą. Generalnie nie ma problemow ze spalaniem jest ciąg. Wezwałem kominiarza i mówił że zachodzi tu różnica ciśnień plus jeden przewód nieznacznie szybciej się ogrzewa i "łapie cug". Wcześniej jak pojeździłem po firmach które oferują systemy kominowe (najczęściej są to firmy które nie mają pojęcia o "kominiarstwie" a jedynie sprzedają "blachę") to "standardowo" oferowały w mojej konfiguracji komina tzw. portki. Jedna średnica rozdziela się na dwie mniejsze. Czyli kasa wywalona w błoto bo trzeba zakupić dwa wkłady. Chyba że któryś z forumowiczów ma takie rozwiązanie i u niego się sprawdza?

 

Pozdr. Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Podłączyłem kiedyś kocioł zasypowy do dwóch kanałów kominowych (dymiło się z niego przy załadunku) ale nie było to połączenie idealnie symetryczne więc skończyło się jak w twoim przypadku. Obecnie mam kocioł z podajnikiem tłokowym 25KW i jest podłączony do jednego kanału 14 x 14 i to rozwiązanie się w pełni sprawdza, dodam, że komin wysoki ok 10 m (od miejsca podłączenia kotła). Proponował bym podłączenie kotła do jednego kanału tym bardziej, że ma on 15 x 18cm czyli ma większy przekrój niz średnica 180 mm.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co opisałeś spiro to są "kalesony" nie portki, Portki zostały wymyślone w czasach podatku dymowego w celu oszukania poborcy podatkowego ,dwa piece miały oddzielne przewody kominowe łączące się przed ujściem w jeden szeroki wylot więc jedna stawka podatku a dwa urządzenia grzewcze.poz Hermogenes

zresztą sam zauważyłeś jak kocioł pusci "bąka" to jest mu wszystko jedno którą nogawką z "kalesonow" wyleci a portkom nie wężykiem Jasiu wężykiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Portki zostały wymyślone w czasach podatku dymowego w celu oszukania poborcy podatkowego ,,,,

 

Także zaskoczyłeś mnie tą ciekawą informacją. Poszperałem trochę w internecie, jest niewiele informacji na ten temat, ale można to podsumować w taki krótki sposób.

 

Podymne, stała danina (podatek) pobierana od każdego domu mieszkalnego. Podymne wprowadzone zostało w 1629 r. Płacone było przez mieszczan, chłopów i szlachtę. Jej wysokość zależna była od wielkości budynku, jak i miasta.

Od 1775 r. pobierano podymne od każdego komina na dachu. Zlikwidowane zostało wraz z upadkiem Rzeczypospolitej.

 

 

ps.

Od połowy przyszłego roku, także będziemy mieli namiastkę takiego podatku. A mianowicie zostanie wprowadzone Pośmieciowe.

U mnie władze gminy zaproponowały 11zł od osoby, o ile śmieci będą segregowane i 19zł od osoby w przypadku nie segregowania śmieci.

 

Jest to spora podwyżka, bo do tej pory segregowałem odpady domowe i za to nic nie płaciłem. Za kubeł 120L śmieci płaciłem19zł, minimum raz na dwa miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dziale o DTR-kach zamieściłem lit https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13339-kszrajber-nowoczesne-piece-mieszkaniowe/ w której autor na stronach 47-49 wytłumaczył zjawiska rozpływu gazów w kanałach.

Warto przeczytać aby wiedzieć co jak.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytał bym z chęcią niestety moje łącze nie daje rady z takimi paczkami.Co do podatku pośmieciowego w mojej gminie był taki dawniej 7 zeta od osoby na miesiąc ,potem przyszło nowe firmy mają być niezależne od gminy ,jeżdziły trzy ceny takie same, a lasy i drogi dojazdowe pełne śmieci ,wstyd obcych.ale skąd odpady tapicerskie w lesie jak do najbliższego 12 km a na kwitach kod gdzieś 60 km a policja jak policja mała szkodliwość czynu, teraż ma wrócić tamta opcja to może będzie czysto bo jak płacili przy podatku to każdy wystawiał smieci , teraz co 3.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kumpel ostatnio rzucił hasłem, że spalanie śmieci w jego piecu nie wpływa na środowisko i moje samopoczucie jako sąsiada, bo w piecu ma 1000 stopni (tysiąc stopni) i dzięki temu spalanie jest ekologiczne. To samo przy spalaniu olejów silnikowych podobno. I żeśmy kur.. przestali ze sobą gadać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.