Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spieki W Hef Eko Plus 20


djbartez

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zauwazylem od jakiegos czasu ze podczas spalania z prawej strony czyli od strony podajnika i dmuchawy tworza sie ogromne spieki tj. wegiel nie dopala sie tworzac spieki wielkosci po kilku godzinach nawet rozmiarow kilku cm.

W czym tkwi problem bo probowalem ograniczac dostep powietrza i jest to samo. Z lewej strony retorty dopala sie normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zauwazylem od jakiegos czasu ze podczas spalania z prawej strony czyli od strony podajnika i dmuchawy tworza sie ogromne spieki tj. wegiel nie dopala sie tworzac spieki wielkosci po kilku godzinach nawet rozmiarow kilku cm.

W czym tkwi problem bo probowalem ograniczac dostep powietrza i jest to samo. Z lewej strony retorty dopala sie normalnie.

skoro węgiel się nie dopala to zmniejszanie ilosci powietrza tylko pogłębi problem. musisz ilość powietrza zwiększyć lub wydłużyć przerwy pomiędzy podaniami opału. pytanie o ustawienia innego użytkownika mija się z celem. masz inny opał inną instalację inne zapotrzebowanie na ciepło i jeszcze kilka innych "innych"

wrzuć zdjęcie tego co zostaje w popielniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam od początku użytkowania kotła taki problem

Od strony podajnika robią mi się spieki, kalafiory, a po przeciwnej stronie mam piękny popiół jak z papierosa.

Próbowałem różnych ustawień - zmniejszałem i zwiększałem ilość powietrza - przy zwiększaniu robiły się większe spieki, jak zmniejszałem zostawał ogonek nie spalonego węgla. zmieniałem też ustawienia przysłony.

Zmieniałem również czasy podawania i przerwy w podawaniu.

 

Moje aktualne ustawienia to:

czas podawania - 16s

czas przerwy - 76s

moc wentylatora - 5

histereza - 1

czas przedmuchu w podtrzymaniu - 25s

czas przerwy - 8 min.

krotność - 3

temperatura kotła - 51-59 zależna od czujnika pgodowego

 

spalanie około 25 kg/dobę

co trzy dni wyciągam duże wiadro popiołu, a raczej w większości spieklin.

Mój kocioł to 25kW Witkowski krm-rp plus z podajnikiem ekoenergia chyba 1 z przeciwzwojem, sterownik TITANIC. Ogrzewam 145m2 nie ocieplonego domu z nowymi grzejnikami (wiem, że kociołek przewymiarowany, ale zakup z myślą o przyszłości - dobudówka).

Aha użuwam EkoBran-u liczba rogi max 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a pytanie podstawowe- czy palnik wypoziomowany i prawidłowo uszczelniony silikonem wysokotemperaturowym??

bo jeśli nie to będą się dziać cuda z niedopalaniem i spiekami.

wygasić kocioł zdjąć koronę pokryć silikonem nałożyć ponownie, dodatkowo można również silikon w wewnątrzną stronę tam gdzie się korona z palnikiem styka i po godzinie rozpalić na nowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co udalo mi sie ostatnio zaobserwowac to wegiel ktory mam podczas spalania w miejscu gdzie dochodzi powietrze z dmuchawy topi sie jak lawa tworzac te spieki.

 

Podaje paramatry tego wegla:

EKO-Kaloria

Granulacja 8 - 25 mm

Wartość opałowa 25 MJ/kg

Popiół < 7%

Siarka < 0,4%

te parametry niewiele o spiekalności węgli mówią

jest jeszcze Ri- spiekalnośc oraz klasy 31.1, 31.2, 32.1 i w zależnosci od tego tórej jest to ma wyższą spiekalność.

 

posprawdzać palniki, dokonać poprawek jeśli trzeba, rozpalić na nowo i po obserwacji pisać czy jest poprawa- jak nie będziemy radzić dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo czeskie groszki są mniej spiekające. ale niestety i mniej energetyczne

tak mówię o retorcie.

w sumie to ja swoją rozbieram po każdym sezonie czyszczę i na nowo uszczelniam.

spytaj wójka google jak uszczelnić retortę- znajdziesz coś na pewno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie musisz kotła rozbierać

musisz wyczyścić i uszczelnić palnik tylko.

masz zwykłą okrągła retortę jeśli dobrze pamiętam co jest w hef-ie.

trzeba zdjąć górny talerz sprawdzić czy był tam sznur uszczelniający i w jakim jest stanie, jak kiepski to albo nowy sznur albo w jego miejsce silikon i zakładasz ponownie. pod spodem jest wyczystka -płaski talerz przykręcony do palnika śrubą. odkręcasz wysypuje się syf ze środka i tyle. w nim tez jest sznur lub silikon- postąpić podobnie jak z górną częścią, potem skręcić całośc

to tyle

 

PS

oczywiście przez drzwiczki wszystko

Edytowane przez TIMON120777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem dokładnie jak jest u Ciebie- musisz wykazać się odrobiną samodzielności i wsadzić głowę do środka i sprawdzić.

nie znam konstrukcji wszystkich palników :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a i dobra rada gdybyś nie był pewny jak potem wszystko złożyć i co w którą stronę ustawić- zrób sobie fotki z procesu demontażu- potem będzie łatwiej złożyć, niektóre retorty mają koronkę nadmuchową z niesymetrycznie rozłożonymi nacięciami i trzeba ją odpowiednio ustawić.

potem czasem są zagadki przy składaniu, a jak są fotki to nie ma problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.