Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ilość Ciepła Potrzebna Do Ogrzania Budynku


sambor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Myślę, że żeby obliczenia były dokładne, potrzebna jest informacja jak długo przed pomiarem taka temperatura była utrzymywana w pomieszczeniach (nasycenie ścian).

W ogóle najpierw bym przez parę dni taką temp. utrzymywał a potem dokonał pomiaru [być może tak zrobiłeś ale słowa o tym nie ma...]

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak mowa o dzisiejszej nocy i dniu to u mnie średnia wychodzi -2,4C, jak u ciebie podobnie to przy -20C będzie potrzeba ok 149kWh. Jako że wcześniej trochę pi... to może być trochę mniej. Z drugiej strony -7,5C było krótko i ściany nie zdązyły się odpowiednio wychłodzić, to koryguje wynik w górę. Tak bezpiecznie +/- 10 kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma być liniowa to pewnie się zgadza , ale czy 149kWh - 6,2kW mocy grzewczej to dużo czy mało?

Jak to się ma do charakterystyki standardowej budynku mieszkalnego?

To trzeba 6200 podzielić przez 260 i wychodzi 23,8 W/m2

Jak dla mnie to bardzo dobrze ocieplony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cały zeszły sezon notowałem temperatury i zapotrzebowanie

i z tego co udało się zebrać to jest jednoznacznie liniowa.

Są odchyłki tzn przesunięcia w czasie, np pierwsza mroźna doba ma mniejsze zapotrzebowanie, a pierwsza doba cieplejsza po mrozach ma większe.

To doświadczenie przeczy powszechnie podawanym informacjom, że obniżenie temp. o 1C daje oszczędność 8% paliwa - nijak mi to nie wychodzi :blink: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś też dobierają kotły na 100W/m2, do tego grzejniki o 30% większe niż wychodzi z zapotrzebowania, temperatura zasilania zamiast 60 czy 70 jest 90 i mamy suszarnię zamiast mieszkania. Takie jest przekonanie "a niech będzie trochę więcej". To "trochę więcej" sprawdza się czasem w pierwszym roku po przeprowadzce to w drugim jest już nie do zniesienia. I co robi właściel? Obniża temperaturę zasilania i pół biedy jak na węglówce ma czym sterować (4D lub 3D) a jak nie ma, to w kotle robi węglową kiszonkę. I szuka się winnych. Ma ktoś taką siłę przebicia i perswazji żeby przekonać kogokolwiek do zmiany sposobu myslenia? Szans nie widzę żadnych. Przekonał się o tym chyba wczoraj kol Sambor wyliczając jednemu z forumowiczów zapotrzebowanie chyba na 17 kW on stwierdził że kupi kocioł o mocy 25 kW. Niby że "bogatemu wszystko wolno" atmosferę ogrzewać też. Ale za chwilę facet pojawi się na forum wylewają kubeł pomyj na producenta kotła, instalatora i kogo jeszcze się da, bo spala za dużo węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W budynku o pow. 260 m2 i wys 2,8m, zaobserwowano przy ostatnich temp zapotrzebowanie na ciepło 80kWh / 24h i temp wewnątrz 18C, czy to dużo czy mało?

Jakie będzie zapotrzebowanie przy -20C

Pozdr.

 

Witam

W nawiązaniu do pierwszych pomiarów gdzie dom potrzebował 12,82 W/m2 podaję wyniki z ostatniego tygodnia - okres grzewczy od 17 12 - 20.12 - razem 68h ,

ilość ciepła pobranego przez instalację -991MJ = 275,28 kWh co daje moc ciągłą potrzebną do ogrzania - 4,588kW - 17,6W/m2 - temp średnia zewn ok -8C

Dziś znowu odczytałem po 25h i otrzymałem 588MJ = 163,33 kWh - 6,5kW mocy grzewczej oraz 25W/m2 - temp średnia wg rejestratora na kotle ok - 12C

Czyli zmiany są prawie liniowe.

Przypominam że budynek jest nieocieplony - ściana gazobeton 36cm, dach - 25cm wełny + płyty k-g, okna drewniane 3 szybowe, na piętrze Veluxy też 3 szybowe.

Temp w budynku : parter 18C , piętro 16C, budynek nie zamieszkały.

CWU jest grzana ale nie pobierana

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Żeby było widać, że zmiany są liniowe, to najlepiej podawać wskaźnik zapotrzebowania w W/m2*K.

To nie jest takie łatwe, bo trzeba mieć dokładnie pomierzoną temp. zewnętrzną (średnią z jak największej ilości pomiarów).

Dodam też, że wpływ na ten wskaźnik ma też nasłonecznienie oraz (czasami w dużej mierze) wiatr.

Jak możesz, to jego podaj.

 

Jeśli jest liniowe, to wskaźnik ten zawsze wyjdzie taki sam.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie regulator na kotle -R3 Wolfa ma opcję liczenia średniej z pomiaru ciągłego w ciągu jakiejś ustawionej liczby godzin.

Teraz ma ustawione 24h - podaje średnią, czujnik na stronie wschodniej ok 2,2 m nad gruntem.

Wiatru od początku tyg nie ma.

Wg OCZ : Własności budynku Obciąż. cieplne / ogrz. pow. budynku Aogrz,bud 282 m² ,ΦHL / Aogrz,bud 54,4 W/m²

Obciąż. cieplne / ogrz. kub. budynku Vogrz,bud 731 m³ ΦHL / Vogrz,bud 21 W/m³

Powierzchnia oddająca ciepło A 858 m²

 

Materiałem w oryginale miał być Ytong 36 i tak było liczone, ale ja zmieniłem na zwykły gazobeton i dodam styropian 10-15cm

 

Do Vlad24 - dzięki , znalazłem tą stację ale u mnie jest trochę zimniej i to nie dlatego że mam inne termometry - nie wzorcowane ale lokalizacja jest trochę z boku.

Ale mimo wszystko to jest punkt wyjściowy do porównań.

 

Pozdrawiam

 

PS W necie znalazłem takie coś, może się komuś przyda :http://www.audytor.net/tabela.php?tresc=4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie regulator na kotle -R3 Wolfa ma opcję liczenia średniej z pomiaru ciągłego w ciągu jakiejś ustawionej liczby godzin.

Teraz ma ustawione 24h - podaje średnią, czujnik na stronie wschodniej ok 2,2 m nad gruntem.

Wiatru od początku tyg nie ma.

Wg OCZ : Własności budynku Obciąż. cieplne / ogrz. pow. budynku Aogrz,bud 282 m² ,ΦHL / Aogrz,bud 54,4 W/m²

Obciąż. cieplne / ogrz. kub. budynku Vogrz,bud 731 m³ ΦHL / Vogrz,bud 21 W/m³

Powierzchnia oddająca ciepło A 858 m²

 

Materiałem w oryginale miał być Ytong 36 i tak było liczone, ale ja zmieniłem na zwykły gazobeton i dodam styropian 10-15cm

To mi się wydaje lepsze, bo dobrze wyliczone bierze pod uwagę właściwości tych materiałów, które były badane laboratoryjnie, czyli bez słońca, wiatru i z "żadnymi" błędami pomiarów.

 

Szkoda, że masz inne materiały w rzeczywistości ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.