Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Szamot W Kominku Żeliwnym Powietrznym


jacekma

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

czy wyłożenie kominka żeliwnego powietrznego szamotem spowoduje miarodajne efekty lepszego spalania i zmniejszy tendencje

do smolenia szyby ?

 

Czytałem posty dotyczące szamotu w kominkach stalowych, lecz chciałbym zastosować to do kominka żeliwnego

wraz z zasłonięciem części rusztu pod paleniskiem / doprowadzeniem powietrza przez popielnik i zastosowaniem

jakiejś kierownicy w górną część paleniska...

 

Aktualnie szyba jest brudna juz po paru godzinach palenia :( i z ciekawością czytam rozwiązania innych forumowiczów :)

 

Czy szamot pomoże ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do lepszego i czystszego spalania potrzebny jest deflektor nad paleniskiem . Czastki stałe które nie zostały dopalone osiadają na górze deflektora i tam sie dopalają jak na patelni .

Smolenie szyby to normalka zwłaszcza przy smolnym drewnie np iglastym ale i na to jest metoda . Część powietrza zasysanego do paleniska powinno opływac wewnętrzną płaszczyznę szyby od góry . Niektóre modele wkładów mają to fabrycznie . Dla tych które tego obiegu nie maja pozostaje usunięcie części lub całości uszczelki szyby w górnej krawędzi drzwiczek . W miejscach klipsów montażowych szyby należy uszczelkę pozostawić aby po dokręceniu klipsów szyba nie miała naprężeń i się nie wyginała .

 

Wyłożenie paleniska szamotem podniesie temperature w palenisku ale jednocześnie obniży moc wymiennika bo będzie on miał w rejonie paleniska niższą temperature na radiatorze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że pomoże ,podniesie temperaturę spalania ja zdążyłem tylko tyle napisac.poz Hermogenes

 

U mnie smoli się do wysokości płotka i palę praktycznie bez pow spod rusztu samym dopalającym,choć pewnie coś zaciąga przez niedokładności wykonania ,czyszcze szybę co sobotę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do lepszego i czystszego spalania potrzebny jest deflektor nad paleniskiem . Czastki stałe które nie zostały dopalone osiadają na górze deflektora i tam sie dopalają jak na patelni .

Smolenie szyby to normalka zwłaszcza przy smolnym drewnie np iglastym ale i na to jest metoda . Część powietrza zasysanego do paleniska powinno opływac wewnętrzną płaszczyznę szyby od góry . Niektóre modele wkładów mają to fabrycznie . Dla tych które tego obiegu nie maja pozostaje usunięcie części lub całości uszczelki szyby w górnej krawędzi drzwiczek . W miejscach klipsów montażowych szyby należy uszczelkę pozostawić aby po dokręceniu klipsów szyba nie miała naprężeń i się nie wyginała .

 

Wyłożenie paleniska szamotem podniesie temperature w palenisku ale jednocześnie obniży moc wymiennika bo będzie on miał w rejonie paleniska niższą temperature na radiatorze .

 

Witam,

mam wkład marketowy Invicta Selenic, ma on deflektor żeliwny i szyber, doprowadzenie powietrza przez popielnik.

Chcę wyłożyć szamotem palenisko na 1 cegłe, zasłonić częściowo ruszt nad popielnikiem i doprowadzic jakos powietrze na górę paleniska.

Czy wycinanie uszczelki jest koniecznością ?

Są jakieś inne metody, próby...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę wyłożyć szamotem palenisko na 1 cegłe, zasłonić częściowo ruszt nad popielnikiem i doprowadzic jakos powietrze na górę paleniska.

Czy wycinanie uszczelki jest koniecznością ?

 

Uszczelka to chyba najmniej inwazyjna metoda i tak co pewien czas się ją wymienia a jak rozwiązanie w Twoim wkładzie sie nie sprawdzi to zawsze to co wyjmiesz możesz wkleić z powrotem.Mniej inwazyjnej metody czystej szyby nie znam .

Odlew masz trapezowy w swoim wkładzie czy nie ma tam deflektora nad paleniskiem .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie jest ale to najprostrzy sposób /poz Hermogenes

przydała by się jakaś jeszcze blaszka do kierowania onego powietrza na szybę .

Edytowane przez Hermogenes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Aktualnie szyba jest brudna juz po paru godzinach palenia :( i z ciekawością czytam rozwiązania innych forumowiczów :)

 

Czy szamot pomoże ?

 

Zanim zaczniesz modernizować kominek napisz w jaki sposób go rozpalasz i jakim drewnem palisz. Jeśli chcesz mieć czysty kominek to oczywiście tylko drewno liściaste sezonowane i rozpalanie od góry - w innym przypadku będziesz miał niedobór tlenu a w efekcie dymienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam kominek stalowy wykładany szamotem, prod Spartherma, doprowadzenie powietrza do palenia od dołu, przez popielnik ,wg producenta musiało być z zewnątrz budynku.

Nie mam tak zwanego powietrza wtórnego - nad drzwiami kominka, ani deflektora, natomiast w czopuchu jest przepustnica ustawiona przy pomocy śruby regulacyjnej

Kominek jest używany do grzania w okresie przejściowym przez DCP.

Zauważyłem że przy przepalaniu - na dworze 0-6C szyba brudzi się, natomiast przy paleniu na max - np przy -10C szyba jest praktycznie czysta, sadze i smoła wypalają się do czystej szyby.

Dawniej czyściłem co palenie ale teraz dałem z tym spokój, raz porządnie napalę i mam czystą szybę.

Co do wyłożenia szamotem żeliwa uważam że mogą w żeliwie powstać naprężenia cieplne spowodowane różnicami temperatur części osłoniętej szamotem i nie osłoniętej.

Naprężenia mogą spowodować pęknięcia wkładu.

Co do sposobu palenia w moim kominku producent zaleca palenie od dołu, na ruszcie o wym 20 x 20 cm należy rozpalić mały ogień a następnie dołożyć większe polana.

Palenie od góry nic nie daje gdyż opał zasłania od dołu dopływ powietrza.

Dopływ powietrza mam regulowany - 4 otwory 1 x 5 cm- mogą być przysłaniane od 0 - max otworu.

Moc kominka 16kW.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uszczelka to chyba najmniej inwazyjna metoda i tak co pewien czas się ją wymienia a jak rozwiązanie w Twoim wkładzie sie nie sprawdzi to zawsze to co wyjmiesz możesz wkleić z powrotem.Mniej inwazyjnej metody czystej szyby nie znam .

Odlew masz trapezowy w swoim wkładzie czy nie ma tam deflektora nad paleniskiem .

 

Z tego co patrzyłem przy szybie przy drzwiczkach nie mam żadnych uszczelek, szyba mocowana jest za pomocą 3 klipsów, jeden na dole pośrodku szyby i dwa do góry po bokach szyby.

Na klipsach jest podkład z jakiegoś materiału. Żadnej uszczelki nie widziałem.

 

Uszczelka, sznur, jest w ramie kominka, tak, że drzwi domykając się dociskają ten sznur.

 

Próbowałem z szamotem i trudno określić mi czy lepiej czy gorzej, Przy zapaleniu od góry chyba lepiej, od dołu, już po 1~2h szyba osmolona.

 

Co ciekawe szyba osmolona od góry prawie całkowicie, jest natomiast czysta od dołu do wysokości płotka.

Czy poluźnić śruby trzymające klipsy górne ?

Bardzo mnie męczy, że nie można patrzyć w ogień :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak deflektor mam zeliwny ale nie ma opcji podniesienia. Opiera sięna żeliwnych prowadzeniach wkładu, z tego co pamiętam przy montażu nie ma opcji regulacji jego wysokości...

Nie mam dopływu w górnej części paleniska, stąd pozostaję eksperymenty z uszczelką.

 

Rozważam jeszcze kombinacje z profili gk, którą chcę stworzyć i umieścić w środku, tak aby powietrze z rusztu z otworów doprowadzić jakoś w górę paleniska w okolice szyby ?! ale nie wiem na ile to uda się zrobić :) i czy to coś pomoże :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotychczasowe próby średnio zdają egzamin. Mam 2 płytki na tyłach kominka, ruszt żeliwny odkryty, regulacja powietrza przez popielnik.

Szyba się brudzi.

Zakupiłem uszczelkę 3mm aby ją wstawić do szyby, aktualnie mam na mocowaniu klipsów tylko jakieś łatki materiału.

Pytanie jak umieścić uszczelke, czy po całym obwodzie, czy tylko po bokach ? aby szyba brudziła się w mniejszym stopniu.

 

Zauważyłem też, że przy mniej domkniętych drzwiach kominka szyba prawdopodobnie brudzi się trochę mnie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolisz że zapytam jaki to kominek że nie ma powietrza dopalającego. Między szybą a drzwiczkami powinna być fabryczna uszczelka ,jeśli jest na całym obwodzie 4 bokach szyby to należy wyjąć z tego górnego ,tak aby powstała luka między szybą a ramą szpara którą będzie dostawać się powietrze dopalające gazy i cząstki sadzy mające chęć osadzenia się na szybie,Jeśli się jakieś osadzą to będą dopalone prawie mlecze ,napisałeś że u Ciebie jest czysto na dole szyby więc podejrzewam iż dołem się coś dostaje na szybę. U mnie jest blacha na całej szerokości kominka która puszcza powiertzre dopalające w dół po szybie poz Hermogenes

jak znajdę baterie do aparatu to wykonam zdjęcia

Znalazłem https://picasaweb.google.com/116865404462910223255/SzybaKominek?authuser=0&authkey=Gv1sRgCLvFlJ2KtcWX-gE&feat=directlink

kominek czyszczony tradycyjnie w sobotę rano może się kapniesz o co biega .co prawda mój jest wodny dlatego trochę osolony.

Edytowane przez Hermogenes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zdjęcia,

kominek mam invicta selenic z szybrem. Dopływ powietrza przez popielnik, mam tańszą wersję, bo występują także z dolotem bezpośrednio pod palenisko....

Niestety powietrza wtórnego dopalającego nie posiadam, dowiedziałem się o nim po zakupie ;), jeden z modeli Invicty, który ze względów finansowych też bym rozważał ma doprowadzenie powietrza i otwory w tylnej płycie żeliwnej u góry paleniska.

 

Niestety mój ma tylko powietrze pierwotne.

Zrobię zdjęcia jak to jest z uszczelką. Wczoraj poluźniłem śruby mocujące szybę i dziś będę palił trochę dłużej niż 1-2h więc zobaczymy na ile rozszczelnienie drzwiczek pomaga.

Niemniej jednak odwrotnie niż u Ciebie, górę mam osmoloną a dół nie...

 

Pozostaje mi chyba jakaś samoróbka :), przerobienie popielnika i może zastąpienie rusztu żeliwnego szamotem.. z otworami i doprowadzeniem jakimś profilem powietrza w górę paleniska :(

 

Cóż będę dalej eksperymentował celem ekonomicznego, czystego spalania i mniejszego kopcenia szyby :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.