Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Błagam O Pomoc - Niestabilna Praca Kotła


assanti

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie i proszę o pomoc. Mam nadzieję że opiszę problem w miarę zrozumiale.

Kupiłam piec Płomyk (okazja) 15kw na mieszkanie 70 m2.Po zainstalowaniu okazało się że strasznie kopci to wyciągneliśmy z bratem z tyłu taką trzystopniową drabinkę (niewiem czy jest potrzebna) ale o dziwo piec przestał kopcić i ma super cug. Ale problem jest w tym że dosłownie codziennie przy rozpalaniu muszę dopuścić wodę do obiegu i latać odpowietrzać grzejniki łącznie z pompką. Nie mogę pieca zasypać na full bo temp rośnie jak walnięta i dokładam co godz po szufelce.Szlag mnie już jasny trafia.

Gwoli ścisłości piec ma zamontowaną pompkę przed obiegiem nie mam dmuchawy bo komin wielgachny i cug super ( bez tej drabinki).Pomimo ustawienia na piecu temp. 40 st to piec dochodzi nawet do 60 st a 2x już było 95 st.

Mam dosyć pilnowania pieca i latania do niego.Pomóżcie dobrzy ludzie!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł jest za duży jak na tą powierzchnię, 6 kW powinno wystarczyć, max. do 8 jeśli stare budownictwo i np. kamienica. Miarkownik ciągu trzeba dobrze wyregulować, jeśli go posiadasz, a najlepiej sprzedać kocioł i kupić mniejszy, bo szkoda kasy na węgiel i nerwów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 2 oddzielne problemy:

1. Zapowietrzanie instalacji - jaka jest jej budowa

2. Nie panujesz na powietrzem dopuszczanym do kotła - którędy wchodzi i dlaczego tak dużo i czy się da zamknąć.

 

Oba trzeba dokładnie sprawdzić, opisać co i jak a potem naprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Instalacja przy szybkim napełnianiu mogła sie nie odpowietrzyć dokładnie . Jeśli jest dobrze wykonana powinna się odpowietrzyc sama . Jeżeli nie ma takiej możliwośći to trzeba to okresowo sprawdzać i upuszczać powietrze na odpowietrznikach .

Co do pieca to jest za duży a ponadto jeśli to ten piec

http://probud.sklepp...osc_plomyk.html

To jest to kocioł górnego spalania i aby osiągnąć ekonomikę i panować nad temperaturą powinno się w nim palić inaczej niż robisz to do tej pory . Sam kocioł będzie wymagał zmniejszenia powierzchni paleniska ale o tym póżniej .

Napisz czy to ten wskazany przezemnie piec i opisz jak w nim palisz .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 2 oddzielne problemy:

1. Zapowietrzanie instalacji - jaka jest jej budowa

2. Nie panujesz na powietrzem dopuszczanym do kotła - którędy wchodzi i dlaczego tak dużo i czy się da zamknąć.

 

Oba trzeba dokładnie sprawdzić, opisać co i jak a potem naprawić.

 

1. Zbudowana z pex-a 20mm.

2.Nie rozumiem. Dopływ powietrza jest od dołu regulowany miarownikiem.Gdy przymykam czopuch temp jeszcze bardziej zasuwa.Drzwiczki pozamykane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palisz żle to co opisałaś tak się pali w kotle dolnym masz zrobić odwrotnie .

drugie pytanie nie było z czego są rury tylko jak biegną do grzejników i jak armatura jest po drodze.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to były blaszane zawirowywacze ciągu to tylko zmniejszyłaś sprawność ,napal od góry i napisz czy kocioł jest sterowalny i czy dalej bulgocze woda.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to ten piec.

Jak w nim palę?Chyba standardowo.Nakładam trochę kartonów gazet drzewa i podpalam od dołu. Jak się drzewo porządnie rozpali to wrzucam węgla - od góry.

No to musimy zacząć edukację od podstaw .

Proponuję przeczytać dwa pierwsze posty z tego linku

http://forum.murator...ęgla-kamiennego

Oczywiście nie wszystko da się u Ciebie zastosować ale powinnaś dać sobie radę i bez PW -na razie

 

Następna sprawa to miarkownik i jego regulacja i w tym przypadku będą Cię interesować trzy punkty .

temperatura na kotle

skala temperaturowa na miarkowniku

klapa powietrza pierwotnego na drzwiczkach popielnika PP

Skala na pokrętle ma się pokrywać z temperaturą kotła i w tej pozycji klapka PP ma być zamknięta a łańcuszek miarkownika ma być lekko naprężony.Najlepiej to wyregulować podczas palenia przy temperaturze 60 C

 

Co do zapowietrzonego układu to przy tej konstrukcji trzeba będzie jeszcze przez jakiś czas odpowietrzać kontrolnie .

 

Wracając do palenia na początek proponuję sypać do pieca nie więcej jak 1-ą węglarkę tj ok 10 kg węgla . Jak już opanujesz rozpalanie i samo palenie to będziesz mogła poeksperymentować z większą ilością .Najpierw z piecem trzeba się oswoić i zobaczyć na co go stać żeby nie robił niespodzianek .

Pozdrawiam

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy że zmniejszyłam sprawnośc??? Raz mi takie zarzuty postawiono :D .

Ale poważnie to bardzo ale to bardzo serdecznie dziękuję za podpowiedzi.Rozpaliłam od góry i jest super. Posłuchałam rady i zasypałam tylko węglarkę ale pali się cudnie.Temp na miarowniku 50st i na piecu 50st.

Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kiedyś powiedział że ciepło jest okrągłe , więc jak coś okrągłego wykorzystać w kwadratowym kotle ano trzeba ten strumień ciepła rozbić na mniejsze strumyczki żeby najwyższą temperaturę strumienia zbliżyć do powierzchni wymiennika i pozwolić oddać mu jak najwięcej ciepła . Im więcej tego ciepła odzyskasz ze spalin tym masz większą sprawność kotła . I po to są właśnie te zawirowywacze .

 

Fajnie że się udało ale pasowało by jeszcze popracować nad czystością spalania aby wykorzystać możliwie jak najwięcej z paliwa które sypiesz do kotła i mieć czysty komin i piec . Jeśli Cię to nadal interesuje to możemy drążyć temat .

 

Ze swojej strony ciesze sie że mamy kolejnego "nawróconego" palacza w kotłach . A Ty nie zapomnij sie pochwalić przed sąsiadami że tak można palić w kotle może za Twoja namowa przybędzie kilku czysto spalających . Nic tak nie edukuje jak bezpośredni kontakt poparty praktycznym pokazem a przede wszystkim brakiem dymu z komina . Moi sasiedzi myśleli że grzeje gazem bo przez całą zime nie widzieli dymu z komina tylko parę wodna . :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pochwaliłam się już wszystkim i proszę sobie wyobrazić dostaję cały czas pozytywne informacje o tej metodzie.

Nie za bardzo znam się na budowie c.o. ale bardzo chciałabym zgłębić jej tajniki :) .

Odnośnie tego zawirowywacza - przez niego strasznie kopciło się z pieca. Mam zaryzykować i zainstalować go z powrotem?

Zwróciłam również uwagę że na piecu nie osadza się czarna sadza lecz biały osad. :blink:

Wczoraj załadowałam pół pieca opału i przy pozamykanych drzwiczkach temp podskoczyła do 60 st i niewiem czy rosłaby nadal bo się wystraszyłam i zaczełam ją zbijać.Zauważyłam że te drzwiczki (PP?) nie domykają sie na styk (przy luźnym łańcuszku).Czy to też może mieć wpływ czy raczej to iż załadowałam prawie cały piec?

Pozdrawiam.Anna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dzwiczki muszą się całkowicie zamknąć własnie po to aby zminimalizować moć kotła lecz niestety poniżej pewnej mocy przy dużym zasypie nistety nie zejdziesz na tym kotle bo jak masz napisane w 1 wątku on jest poprostu za duży na twoje mieszkanie pomęcz się do mrozów wtedy jak będzie za mocny to napewno mac albo przemek doradzą co tam wsadzić iw które miejsce aby go okiełznać.Teraz nich brat popatrzy co można zrobić z tymi dzwiczkami aby się domykały szczelnie.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj nie przesadzaj z tym załadunkiem . Nie zapominaj że ten piec jest dwukrotnie większy jakl potrzebujesz a i komora załadowcza nie jest w nim mała . Klapka PP może się nie domykać i nic nie powinno sie dziać gdyby kocioł był mniejszej mocy adekwatnej do zapotrzebowania . Trzeba będzie i nad tym popracować i zmniejszyć palkenisko .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem powyżej . Trzeba zmniejszyć wielkość paleniska . W tym celu zakupić kilka cegieł szamotowych i wymurować ściankę w komorze zasypowej na ruszcie wypełniając nimi około 1/3 objętości komory do wysokości dolnej krawędzi drzwiczek zasypowych . To było ten łatwiejszy sposób .

Drugi trudniejszy i wymagający trochę zdolności murarskich to obmurować rzeczone palenisko cegłami szamotowymi na sztorc z trzech stron wewnętrzna , lewa i prawa . To również do wysokości dołu drzwiczek zasypowych - to rozwiązanie lepsze do palenia drewnem . Jako zaprawy można użyć szamotu albo w miarę czystej gliny bez kamieni .

Bez tytułu 1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki będę zmniejszała palenisko. Wczoraj paliłam drzewem i też temp. podskoczyła do 80 a jak próbowałam ją zbić to dziwne ale nawet przy prawie wygaszonym piecu temp pokazywała 80.Myślałam że termometr zawiesił się ale rurki przy piecu były bardzo gorące.Wszystkie kaloryfery grzały oprócz 2 ostatnich.Dziwne.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałaś kiedyś że grzejniki są zasilane od dołu ale nie wspomniałaś czy posiadają odpowietrzniki ,przy takim zasilaniu to konieczność ,jednen z górnych korków ma mieć urządzonko do odpowietrzania na wktętak lub kluczyk ew moletkę przy automacie tamtendy wypuszczasz zebrane powietrze .poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trzeba te grzejniki odpowietrzyć. Jak nie grzeją to nie obciążają pieca a to jeszcze bardziej podnosi temperaturę na piecu . Jeśli są takie problemy z tym zapowietrzaniem to można zainstalować automatyczne odpowietrzniki w newralgiczne grzejniki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki.

Palenisko zmniejszone Mac65 wg twojego schematu nr.2.Czekam aż wyschnie i będę testować.Czy te odpowietrzniki muszą być zainstalowane przy każdym grzejniku czy tylko przy ostatnim?

Hermogenes - grzejniki są non stop odpowietrzane przed każdym paleniem.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się nie podoba z tym zapowietrzaniem , tak być nie powinno . Czy zapowietrzaniu się układu towarzyszy również ubytek wody w instalacji . Jeśli tak jest to prawdopodobnie jest gdzieś nieszczelność układu . Musiała byś napisać coś więcej o instalacji albo wkleić jakies zdjęcia bo tak trudno będzie cos w tym temacie poradzić . Odpowietrzniki automatyczne tylko na tych grzejnikach gdzie występuja problemy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.