Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak To Rozwiązać? Jakie Zawory Do Tej Instalacji?


Wyrzyk

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o propozycje jak powinno wyglądać połączenie tej instalacji w całość - obszar zaznaczony kółkiem.

post-1344-0-25413000-1351493813_thumb.jpg

Idea jest taka, że kominek, gdy się w nim pali, dostarcza ciepłą wodę do obwodów podłogówki i kaloryferów, a nadwyżka ląduje w zbiorniku buforowym (1000l) Jeśli kominek jest wygaszony, to ciepła woda z bufora (zmagazynowana z kominka lub z grzałki elektrycznej) jest dostarczana jest do odbiorów.

Jakie zastosować zawory, jakieś zawory jednokierunkowe, jak to spiąć w całość?

Automatykę mam opanowaną, ale nie wiem co chodzi z zaworami trój, cztero i więcej drogowymi :blink:

Chętnie odpowiem na dalsze pytania

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rysunku masz dwie wężownice, więc proponuję jedną z nich przeznaczyć do podłączenia solarów a druga w układzie otwartym do kominka i loddomat zbędny. Odbiory ciepła pracowałyby w układzie zamkniętym. Na obu obiegach (grzejniki i podłogówka) osobne zawory 3D i pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obiór ciepła z kominka przez wężownicę bufora ma kilka poważnych wad, które to rozwiązanie całkowicie dyskwalifikują moim zdaniem.

Sprawdzone w praktyce, każdemu będę to odradzał. Myślę że są na tym forum osoby, którzy to potwierdzą.

- nigdy nie uzyska się prawidłowego uwarstwienia w buforze, tym samym tracąc znacznie na zdolności akumulacji energii przez bufor

- od strony kominka jest to odbiór widziany jako mocno nieliniowy w funkcji stopnia załadowania bufora. Np. przy temperaturze wody w buforze 60 st na poziomie dolnej wężownicy - czyli jeszcze niepełnym buforze (bufor działa w praktyce bez żadnego uwarstwienia) trzeba by zwiększyć prędkość przepływu, przy ograniczanej mocy kominka, ażeby woda się nie zagotowywała.

- strasznie duża bezwładność od momentu rozpalenia do pojawienia się ciepła na odbiorach właściwych

 

Nie zaznaczyłem na schemacie, że kominek posiada wewn. obwód schładzający z kapilarą, oraz jest zabezpieczony UPS na ponad 2 h

Edytowane przez Wyrzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

zwrotne po stronie tłocznej pomp, ladomat zbedny przykominku, z tym buforem i koominkiem to bedzie kicha, proponuje kupic piec do ladowania bufora a kominek do wspomagania centralnego oraz do wąchania sadzy i malowania pomieszczeń co rok :-)

 

a tak z ciekawości jaki to bufor

jaką kominek moc

metraż pomieszczen/ocieplenie bud.

ile tej podłogówki

solar płaski czy prózniowy

ile osobowa rodzina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o propozycje jak powinno wyglądać połączenie tej instalacji w całość - obszar zaznaczony kółkiem.

post-1344-0-25413000-1351493813_thumb.jpg

Idea jest taka, że kominek, gdy się w nim pali, dostarcza ciepłą wodę do obwodów podłogówki i kaloryferów, a nadwyżka ląduje w zbiorniku buforowym (1000l) Jeśli kominek jest wygaszony, to ciepła woda z bufora (zmagazynowana z kominka lub z grzałki elektrycznej) jest dostarczana jest do odbiorów.

Jakie zastosować zawory, jakieś zawory jednokierunkowe, jak to spiąć w całość?

Automatykę mam opanowaną, ale nie wiem co chodzi z zaworami trój, cztero i więcej drogowymi :blink:

Chętnie odpowiem na dalsze pytania

Dziękuję

wpięcie zasilania do bufora musisz mieć w połowie bufora ,a na podłogfówke i grzejniki dajesz tylko zawory 3D ito wszystko ,a do doładowywania zasobnika dodatkowa pompa bez mieszcza ,nad każdą pompą zawór zwrotny,natomiast jesli masz bardzo duzo solarów to mozna te konfoguracje zmienić w ten sposób że działasz jako wspomaganie czyli to co podgrzej solar to wezmie kocioł i podgrzeje do zadanej temperatury ,wtedy powrót dajesz w połowie bufora a zasilanaie ok 20cm wyżej natomiast bo żei to okazać nieopłacslane bo ładomat na powrocie ma ok 60st a sprawnośc kolektorów zima przy takiej temp czynnika sie nikła
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za uwagi

 

zwrotne po stronie tłocznej pomp, z tym buforem i koominkiem to bedzie kicha, proponuje kupic piec do ladowania bufora a kominek do wspomagania centralnego oraz do wąchania sadzy i malowania pomieszczeń co rok :-) a tak z ciekawości jaki to bufor jaką kominek moc metraż pomieszczen/ocieplenie bud. ile tej podłogówki solar płaski czy prózniowy ile osobowa rodzina

pleXol, Twoje rady w tym wątku mogą czytać też inni i wezmą ją za dobrą monetę. A tu lipa :o

- ladomat lub termovar jest niezbędne przy kominku, aby zapewnić odpowiednio wysoką temp powrotu - nie tylko producenci kominków tak zalecają. Poza tym prawidłowe uwarstwianie w buforze wymaga powolnego dopływu gorącej wody. Oczywiście zamiast ladomatu zestaw pompy i odpowiednich zaworów też załatwia sprawę

- czemu bufor z kominkiem to kicha? Palę wtedy kiedy mogę, ciepło z wody wykorzystuję kiedy go naprawdę potrzebuję. Co w tym złego?

- propozycja nowego pieca trochę nie na miejscu. Nie mam miejsca na kotłownię, kominek stoi i naprawdę nie jest jak piszesz problem z sadzą i malowaniem. Gdyby ktoś się zapytał jak naprawić samochód marki X, to byś wyskoczył żeby sobie kupił markę Y, a z marką X dał spokój i jeździł jedynie do lasu bo to siara i kicha ;)

 

trochę danych

Bufor 1000l drażice, zasobnik cwu 100l,

dom mały drewniany, dobrze ocieplony, 90m2 uzytkowej, okazjonalne dogrzewanie dodatkowych 25m2 nad garażem

kominek ROMOTOP (całkiem fajny) nominalne 18kW, moc oddawana do wody 4-12KW

podlogówki około 50m2

solary dopiero planuję, ale raczej na pewno dam płaskie - chodzi mi jedynie o ekonomiczność inwestycji a nie szpan przed sąsiadami. Mam pomysł na montaż pionowy na elewacji, ale do tego chyba założę osobny wątek - temat bardzo ciekawy, dla dociekliwych polecam ten artykuł.

 

 

kolego automatyk, wpięcie zasilania w połowie bufora? W jakim celu? W górnej czy dolnej połowie?

Doładowanie buforu bezpośrednio wodą z kominka bez zaworu 3D/mieszacza? Przepraszam, ale To się gryzie z moją mozolnie zdobywaną wiedzą w temacie buforowania :D

 

Jeszcze raz dziękuję za Wasze uwagi. Moja instalacja będzie dość mocno modyfikowana do postaci jak na schemacie, być może już w ten weekend, dlatego liczy się pilnie każda sensowna uwaga.

Edytowane przez Wyrzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy gdzie konkretnie?

Mogą być tuż za pompą?

Powtórzę więc pytanie kolegi Wyrzyka - po co?

czy ktoś odpowie na pytanie po co zawory zwrotne za pompą? Nie chcę ślepo instalować czegoś ot tak, bo tak. Bo tak wszyscy instalują. Nie robię czegoś na zasadzie:

Tak robił ojciec, dziad i pradziad, to ja też będę tak robił.

 

Swoją drogą instalatorzy solarów podchodzą do tematu na podobnej zasadzie, zalecając ich montaż w większości zastosowań pod kątem 43-60 stopni. Tak, bo tak. Bo tak się robi. I już!

Jeśli dać wiarę obliczeniom z bloga, który podlinkowałem wcześniej, zasada ta okazuje się mocno chybiona.

Edytowane przez Wyrzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawory zwrotne za czy przed? zawór przed pompą prowadzi do chwilowej kawitacji pompy co powoduje szybsze jej zużycie (potwierdzone w praktyce), po stronie stronie tłocznej zabezpiecza przed strumieniem wstecznym w przypadku zastosowania innych pomp działających równolegle, chyba najprostesze wyjasnienie. ZZ powinny być możliwie najbliżej pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.