Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Per Eco Ksx 21 I Sterownik Sp-16.


admat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Przepraszam, że jestem tutaj nowy i zakładam od razu nowy temat, ale przeanalizowałem forum i nie znalazłem odpowiedzi na moje problemy z ogrzewaniem. Po kilkunastu latach ogrzewania domu piecem dolnego spalania z pompą obiegową sytuacja zmusiła mnie do wymiany kotła ( stary poszedł na przemiał z powodu przepalenia a raczej przerdzewienia).

Padło na kocioł PER ECO KSX 21 ze sterownikiem SP 16 firmy Elektronics. Rozmawiałem z producentem kotła i otrzymałem informacje że od tego roku w tym kotle sterownik firmy TECH ST 28 został zastąpiony sterownikiem SP-16 firmy ELECRTONICS z inteligentnym systemem sterowania LOGIC ( chyba zbyt szumna nazwa ).

Mój instalator jak i fachowcy na różnych forach zalecają zainstalowanie zaworu 4D dla ochrony kotła. Tak więc zrobiłem, zleciłem przy wymianie kotła i modernizacji instalacji zainstalowanie zaworu Honeywell 5/4". Mam stary typ instalacji, kaloryfery częściowo aluminiowe Vawe, częściowo konwektory płytowe i trzy żeliwniaki. Dom przed ociepleniem, okna PCV trzy szybowe, drzwi wejściowe KMT.

Palę miałem dobrego gatunku 23000kcal / 13% popiołu, i drewnem przepalam. Próbowałem miału pożyczonego od kolegi i za chiny nie chciał się palić tylko się fajczył. U niego pali sie w miarę dobrze. Widocznie mój kocioł lubi dobry gatunek paliwa.

 

Mój problem polega na tym że:

1. Kocioł spala dużo opału.

2. Czopuch jest bardzo gorący, nie wiem jak sterować przesłoną czopucha.

3. Sterownik nie posiada opcji przedmuchu - wogóle jakiś taki dziwoląg - mało ustawień. Podczas pracy ręcznej - ręczna praca dmuchawy pompa zostaje wyłączona, brak możliwosci ustawienia histerezy temp CO. Sterownik np. przy temp. zadanej 50st podciąga do 57st następnie po opadnięciu do 52 znów załącza wentylator i podciąga do 57. Wydaje mi się ze to nie normalne. Może lepszy byłby St-28 TECH.

4. Nie posiadam jeszcze siłownika do zaworu 4D i jego sterowania - jak to rozwiązać, czy dokupić osobny sterownik czy wymienić posiadany na TECH-a St-880 który steruje również siłownikiem zaworu 4D?

 

Zanim zacznę rozmawiać z producentem kotła i producentem sterownika proszę o wasze opinie w tym temacie jako osób bezstronnych.

 

Pozdrawiam serdecznie

Edytowane przez admat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zacząłem analizować to forum przeczytałem instrukcję sterownika chyba ze trzy razy i jeszcze więcej stałem przy nim i dłubałem. Przeczytałem również instrukcje od ST-28 firmy Tech - sterownika montowanego poprzednio w tym kotle. Jestem elektronikiem informatykiem i podejrzewałem że ten sterownik musi mieć ukryte menu nie opisane w instrukcji. W końcu nie mogłoby być takie proste badziewie montowane w tym kotle jako lepsze od ST-28. Dziś zadzwoniłem do dzialu technicznego producenta kotła i również do samego szefa firmy produkującej sterownik. Wszystkiego się dowiedziałem ale opiszę później jak przetestuję na moim kociołku.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę nikt nie jest zainteresowany udzieleniem porad lub wymianą infoirmacji na założony temat. Czyżby tak mało użytkowników posiadało tego producenta kocioł lub wymieniony wyżej sterownik?

Ze swoich obserwacji i doswiadczeń wynika że nie jest takie proste palenie w takim kotle. Jak już informowałem wcześniej jestem po rozmowach z producentem kotła i sterownika. Muszę przyznać, że początkowo nie byłem zadowolony z działania tego sterownika, lecz po głębszym poznaniu zasady jego działania stwierdzam że pomysł jest niezły. Ustawienie tego sterownika powinno być indywidualne dla każdej instalacji i panujących warunków w ogrzewanym budynku. Nie mam zbyt bogatego rozeznania w rodzajach sterowników ale ten jest jakiś wyjątkowy. Odmiennie dla innych producent zakłada że wentylator powinien pracować prawie ciągle na bardzo małej mocy ( 10-20% ) . Nie przewiduje się żadnych przedmuchów. Nie ma zagrożenia żadnymi wybuchami ( tzw. cofkami ). Nie ustawia się żadnej histerezy. Tempperatura nie podnosi się i potem spada lecz jest utrzymywana na ustawionym poziomie. To zasługa płynnej regulacji mocy wentylatora. Jestem na etapie testowania ilości spalania paliwa. Jedyne obawy z mojej strony to ewentualne zbyt duże zużycie energii przy takiej pracy wentylatora.

 

czy ktoś ma jakieś rady przy postępowaniu z tym sterownikiem?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam inny sterownik i kocioł ale podobny może obniż górną granicę mocy wentylatora do 40% i obserwuj bo tak naprawdę każda sytuacja palenia może byc inna

przeczytałem instrukcję twojego sterownika i wydaje mi się że jest lepszy od st28 musisz zapoznac się z instr. sterownika i ustawic moc dmuchawy bo nastawy są dwie zależy od silnika dmuchawy i tak jak wcześniej pisałem górna moc dmuchawy na 40% a dolna by dmuchawa się swobodnie włączyła , a jeżeli masz inną nastawę( bo są dwie typ1 i typ2) to zacznij od mocy powiedzmy ( bo nie wiem ile biegów ma dmuchawa)w skali 1-10 biegów na 4 bieg i albo zwiększamy jak się nie pali , a jak za bardzo to zmiejszamy

Edytowane przez jacekdwm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama instrukcja to nie wiele. Ja po przeczytaniu instrukcji odniosłem wrażenie że sterownik jest bardzo prosty. Dopiero po konsultacji z producentem okazało sie że ma wiele ukrytych menu nie opisanych w instrukcji. Ustawiałem ten sterownik wspólnie z producentem przez telefon. Moc wentylatora ustala sie procentowo od 0 - 100% co 1 %. Mam ustawioną min 12% max 45%. Bardzo dużo innych parametrów jest do ustawienia w menu serwisowym. Nawet coś takiego jak bezwładność instalacji i wiele innych o których jeszcze nie wiem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam osobiście SP-05 tego producenta i właśnie ta regulacja mocy dmuchawy co 1% to wyśmienita sprawa . Mnie pozwoliło tak wyregulować nadmuch że praktycznie piec nigdy nie przechodzi w podtrzymanie a nadmuch jest cały czas ale z modulowaną mocą . Bardzo przydatne zwłaszcza przy paleniu miałem .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie! Tylko co w takim przypadku z boborem energii i szybkością spalania paliwa. Nie mam doświadczenia w paleniu miałem ale wydaje mi się że dość szybko mi spala. Być może zależy to od miału. Muszę spróbować innego. Dałem mojego paliwa teściowi na wypróbowanie i też stwierdził że szybko mu kocioł spalił.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.