Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Wszystkie Regulatory Ciągu Kominowego Działają Tak Samo?


gondoljerzy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Rozpaliłem dzisiaj wieczorkiem w moim kociołku. Na zewnątrz, jak to mówią: gwiździ jak w kieleckiem. Pomimo przezornego, stopniowego przymykania dopływu powietrza prawie do zera (nie uruchomiłem jeszcze miarkownika, nie bijcie) kociołek rozbujał się ponad 90 stopni. Przyszedł mi do głowy wynalazek o nazwie Regulator Ciągu Kominowego. Tylko tutaj pewien zgrzyt. Mam długi i wąski komin z cegły i palę drewnem. Potrzebuję mieć w kominie ciepło, żeby mi się po ścianach komina nie zaczęły lać skropliny. Nie mogę więc,,rozcieńczać" spalin powietrzem i obniżać ich temperatury. Tu pytanie: czy są na rynku regulatory ciągu, które by działały na innej zasadzie niż wpuszczanie do komina powietrza? Osłabienie ciągu można przecież uzyskać zmniejszając przekrój kanału komina. Pewnie będzie to bardziej skomplikowane i droższe rozwiązanie, ale zwyczajnie jestem ciekaw czy ktokolwiek coś takiego zastosował/wyprodukował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator to nie jest ale owszem, ciekawe rozwiązanie.

Moim zdaniem lepsze niż taki, co dopuszcza powietrze.

Ten, powiedziałbym - stabilizator, ma za zadanie odseparowanie komina od warunków zewnętrznych.

Dlaczego nie regulator? Bo ciąg w kominie będzie się zmieniał. Co prawda nie od warunków zewnętrznych, ale od "wewnętrznych.

Inny będzie ciąg gdy komin jest zimny a inny gdy jest nagrzany.

Może i to nie jest całkiem źle, w każdym razie fajne urządzonko.

 

Widziałem tu na forum coś jeszcze lepszego - regulator instalowany na wylocie komina ale z dodatkowym wentylatorem (ktoś podawał link miesiąc temu).

Minus to właśnie to, że ruchomy i na prąd ale zasada działania taka jak ma być.

Po prostu utrzymuje zadany ciąg bez dopuszczania powietrza do komina.

Cena chyba też niemała była ale być może porównywalna do tej polmaru...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Trochę o urządzeniach do "STABILIZACJI CIĄGU KOMINOWEGO"- http://kominiarz.org.pl/4-99/11.htm

UWAGA - Nie każde urządzenie można stosować do komina "suchego" kol vernal napisał "Moim zdaniem lepsze niż taki, co dopuszcza powietrze." - od siebie dodam (chłodne i wilgotne)i właśnie takie należy stosować do kominów typu "suchego".;

poz.henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję pięknie SanitSystem i Henryk1953 za podane źródełka. Do siedziby firmy Polmar z Tykocina mam nawet całkiem blisko, z 60-70km. Tylko ta cena. Poszukałem w sieci i widzę kwoty rzędu 700zł. Wyrób Polmaru jest dostępny także na Allegro. Szkoda też, że w ich dokumentacji nie ma tak jasno i wyraźnie podanych zależności wiatr-ciąg jak w drugim linku dla pokrywy kominowej o wdzięcznej nazwie Orkan 4. Chyba że ja za głupi jestem żeby zrozumieć wykresy Polmaru ze ,,współczynnikami". Znalazłem też trochę opinii na forum muratora i nie wiem co o nich myśleć. Peany pochwalne piszą tam ludzie, którzy sądząc z ilości wpisów, chyba tylko po to zarejestrowali się na forum.

Swoją drogą, ciekawe czy prosta nasadka w kształcie walca, ściętego stożka lub beczułki nie spełniła by podobnego zadania?

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.