Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawor 4D


marekd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Moze taki temat byl juz poruszany co do srednicy zaworu 4d,moje pytanie brzmi jezeli producent kotla montuje zasilanie i powrot np 1 1/2 cala to czemu instalatorzy redukuja to wyjscie na cal zaworem 4d.

Prosze o wypowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ żadna ze znanych mi instrukcji dołączonych do pudełka z 4D nie precyzuje jakie to mają być średnice przy braku pompy kotłowej i jednocześnie wstawiają schematy montażowe, na których tej pompy nie ma. Równocześnie współczyniki przepustowości KVs samego zaworu 4D 1" są tak duże, że z tabeli wychodzi jakoby spokojnie duże układy nawet obsłużył.

 

Jeżeli nie ma pompy kotłowej (małego obiegu), to zawór musi być duży aby "nadmiar" ciepła kierowany był na powrót kotła "siłami grawitacji". W przeciwnym razie ten kierunek przepływu przegra z pompą CO lub będzie żenująco niski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie stosujc pompy ochrony kotla -dodatkowy pobor pradu to jak np.kociol 1 1/2 cala i zawor 4d tez 1 1/2 cala bedzie dobrze ,czy przesada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Moze taki temat byl juz poruszany co do srednicy zaworu 4d,moje pytanie brzmi jezeli producent kotla montuje zasilanie i powrot np 1 1/2 cala to czemu instalatorzy redukuja to wyjscie na cal zaworem 4d.

Prosze o wypowiedzi

dlatego że 1,5 cal jest potrzen edo grawitacji do podłączenia na ostro a zawory dla instalacji pompowych dobiera sie na KVS i np na domek jednorodzinny 200m2 potrzebujesz KVS 3 co oznacza ze mozesz zamontować zawór 1/2 lub 3/4 w zaleznosci od marki zaworu i bedzie dobrze jest to szczegówlnie istotne dla płynnej i dokłądnej gegulacji

dla przykłądu zawór 4d 1,5cal mozemiec KVS 40 co oznacza że spokojnie 200kW mozemy przez taki zawór przesłać a jak znam zycie to o takim kotle nie rozmawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumiec ze jezeli chcemu grawitacje na malym obiegu to zawor 4d 1 1/2 cala powiedzmy taki przekroj jak z kotla , a jak chcemy uklad pompowy na krotkim obiegu -kociol to np.1 cal .

Prosze o odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak grawitacyjny dla sztuki to tak 1,5 ale i tak nikt nie zagwanatuje poprawności dziąłnia ,natomiast jesli układ pompowy to 1 cal jest za duzo ale od biedy moze być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumiec ze jezeli chcemu grawitacje na malym obiegu to zawor 4d 1 1/2 cala powiedzmy taki przekroj jak z kotla , a jak chcemy uklad pompowy na krotkim obiegu -kociol to np.1 cal .

Prosze o odpowiedz.

Coby była jasność. Chcąc zwiększyć temperaturę powrotu zaworem 4D trzeba go w kierunku małego obiegu uchylić. Równa się to otwarciu zaworu w funkcji mieszania na kierunku CO, co zmniejsza temperaturę posyłaną na grzejniki.

 

Jak ktoś będzie trzymał na kotle 50 sC i tyle samo chciał na grzejnikach, to zaworem 4D sobie kotła nie ochroni, ponieważ kręcenie zaworem obniży mu czynnik posyłany na CO, a to może już nie wystarczyć do skutecznego grzania.

 

Dlatego przy 4D wysoka temp na kotle jest podstawą. Minimum 60 sC pozwala na zadziałanie grawitacji małego obiegu, chociaż osobiście zakładam zawory 6/4". Rurarz małego obiegu może zostać 5/4". Mały obieg musi być też jak najkrótszy i z minimalną ilością "zakrętów".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokłądnie tak tylko że mały obieg w ukłądzie miesznaym zawsze przegra z ukłądem pompowym i nie ma na to rady bo fizyki pan nie zmienisz ,jak mawiał mój wykładowca ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie układy działają i współpracują. Tym nie mniej ideę 4D zaszczepili w nas producenci kotłów, chociaż pompa kotłowa w układzie zaworu 4D jest dla mnie bez sensu. Jeśli już pompa podmieszania, to we współpracy z zaworem 3D na CO. Większość ludzi jednak woli ograniczać liczbę pomp na układzie (może nawet słusznie), a w połączeniu z wymogami gwarancyjnymi, 4D i tak musimy montować. I tu pozostaje tylko zwiększenie jego średnicy, by efekt był.

 

Jak widać po tematach tego forum, wielu oczekuje od swoich instalacji również pracy grawitacyjnej, co dodatkowo sprawę komplikuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rowniez pytanie mam zamiar kupic zawor 4d. Instalacja z kotla z 6/4 zredukowana na 28mm miedz i teraz pytanie jaki... myslalem o dn40 ale przeciez z z kazdej strony zawor bedzie odrazu redukowany z 6/4 (srubunek, nypel, mufa red 6/4 na 1'' i dalej miedz) takze jest sens kupowania 40? Uklad zamkniety piec ogniwo 16kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam zamiar kupic zawor 4d

A jaki jest cel montażu? Nie tylko 4D zadba o temperaturę powrotu, są też inne sposoby. Wrzuć schemat tego co tam masz, to może jakaś alternatywa się znajdzie.

Na rurarzu 28 żadnej grawitacji w obrębie małego obiegu nie będzie. Pozostaje tylko pompa kotłowa, ale wtedy 4D calowy jak wyżej pisano lub 3D i pompa podmieszania powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rowniez pytanie mam zamiar kupic zawor 4d. Instalacja z kotla z 6/4 zredukowana na 28mm miedz i teraz pytanie jaki... myslalem o dn40 ale przeciez z z kazdej strony zawor bedzie odrazu redukowany z 6/4 (srubunek, nypel, mufa red 6/4 na 1'' i dalej miedz) takze jest sens kupowania 40? Uklad zamkniety piec ogniwo 16kw.

ale masz napisane to w jakim celu sie upierasz???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj z prostego pytania rodzi sie wielki problem ,jak mozna prosto wytlumaczyc ludziom ktorzy nie sa fachowcami i za takich sie nie uwazaja co do tego tematu srednicy zasilania i powrotu do kotla .to poco budowniczowie kotlow montuja 1 1/2 czy 1 1/4 niech zaraz daja strzelam 3./4 i juz temat rozwiazany .damy sobie 3d czy 4d sred.3/4 i po temacie .

widze ze nie ma standartu w instalacjach kazdy robi jak uwaza a czy dobrze to juz inny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) ten schemat plus zawory dodatkowe za i przed pompami(przed z filtrami) i za pompami zwrotne. Reszta instalacja zostaje, tzn. zasilanie powrót 28, w pionach redukowane coraz wyżej do 18 czy 15, podejścia pod grzejnik 10. Instalacja będzie przerabiana z olejowego ogrzewania :)

 

 

camerazoom2012101811094.jpg

Edytowane przez grafipl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ale fizyka płynów to np. równanie ciągłości strugi tzn, przy zwężeniach i tak jest takie samo natężenie przepływu cieczy ale przy zmianie pola pow przekroju zmienia się tylko prędkość :) nie pamiętam ze studiów za dużo a szkoda i wstyd bo przedmioty takie jak mechanika płynów, zajęcia z pompami itp miałem... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobrze mysli i cos tam pamieta tylko ze do penego momentu mozemy predkosc wiekszać dajej jest to nieopłacalne itd ,zresztądyskusja jest o kant d rozbić bo jak ktos kiedys próbował płynnie sterowac temp za pomocą zaduzego zaworu to wie że nie da sie robić kawy nalewając wode wezem strażackim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobrze mysli i cos tam pamieta tylko ze do penego momentu mozemy predkosc wiekszać dajej jest to nieopłacalne itd ,zresztądyskusja jest o kant d rozbić bo jak ktos kiedys próbował płynnie sterowac temp za pomocą zaduzego zaworu to wie że nie da sie robić kawy nalewając wode wezem starżackim

 

Czyli co 5/4 oki będzie? czy może 1 cal? Już głupi jestem.... jedni mówią że lepiej większy inni nie :) Dzieki za odp. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego grafipl ja mam te same mysli nic konkretnego tak jak by lizac lody przez szybe jak co to jestesmy na tym samym wozku :wub:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co 5/4 oki będzie? czy może 1 cal? Już głupi jestem.... jedni mówią że lepiej większy inni nie :) Dzieki za odp. :)

 

kolego grafipl ja mam te same mysli nic konkretnego tak jak by lizac lody przez szybe jak co to jestesmy na tym samym wozku :wub:

 

A ja się pytam, czy my w próżnie piszemy. Z pompą kotłową wystarczy mały, bez pompy trzeba się ratować dużą średnicą. Jakieś pytania?

 

Chcecie podnieść temperaturę powrotu to najlepiej zrobi to zawsze pompa kotłowa w konfiguracji z 3D lub 4D. Inne rozwiązania, jak przewymiarowanie 4D i małego obiegu, to alternatywa. Lepsza czy gorsza, ale działa. Gdyby było jedno idealne i uniwersalne rozwiązanie, to dyskusji tej by nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiminero piszesz ze lepiej to zrobic pompa to w takiej kotlowni mamy ze 4 pompy -krotki obieg , cwu, cyrkulacja cwu, co sporo pradu..Juto moze szkicne schemat ocenisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się pytam, czy my w próżnie piszemy. Z pompą kotłową wystarczy mały, bez pompy trzeba się ratować dużą średnicą. Jakieś pytania?

 

Chcecie podnieść temperaturę powrotu to najlepiej zrobi to zawsze pompa kotłowa w konfiguracji z 3D lub 4D. Inne rozwiązania, jak przewymiarowanie 4D i małego obiegu, to alternatywa. Lepsza czy gorsza, ale działa. Gdyby było jedno idealne i uniwersalne rozwiązanie, to dyskusji tej by nie było.

no dokładnie

duża średnica dla układu grawitacyjnego -OK ,dobrana średnica dla układów pompowych -OK ,duzy zawór z jedną pompą -loteria

a dyskusje biora sie z tąd że w naszym kraju wzyscy wszytko wiedzą najlepiej chcą najtaniej i z tąd to bicie piany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) mowiac o pompie kotlowej macie na mysli pompe wrzucona rownolegle do zaworu ale zaraz z wyjscia zasilania(jeszcze przed wyjsciem na zasobnik?) wchodzaca w powrot? Tez o tym myslalem tylko zastanawia mnie po co wtedy zawor 4d? W ecoalu jest funkcja ustawienia pompy cwu jako mieszajacej tez czy to nie zda egzaminu?(zasobnik stalby ok 3m od pieca, pewnie to za duzo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.