Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Optima Komfort 30 Seria Lux- Piec Dolnego Czy Górnego Spalania?


ZbyszekJ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Pytanie do wyjadaczy piecowych gdyż po kilku rozmowach z ludzmi z tego forum zgłupiałem.

 

Tak wiec zakupiłem piec firmy Defro - Optima Komfort 30kw wersja Lux, gdyz potrzebowalem pieca dolnego spalania do ogrzewania domu drewnem, weglem, mieszanka wegla z miałem.

Sprzedawca oświadczył iz jest to typowy piec dolnego spalania , rozpalany w standardowy sposob (gazeta, drewienka, rozpalamy i zasypujemy do pelna , pozniej jak sie wypali dokladamy i td. itd.)

 

W instrukcji dołaczonej do pieca :

Przed rozpoczeciem rozpalania nalezy całkowicie otworzyc

przepustnice spalin w czopuchu oraz drzwiczki paleniskowo-

popielnikowe, natomiast drzwiczki zasypowe powinny

byc całkowicie zamkniete. Rozpalanie nalezy przeprowadzac

powoli, przy uzyciu zgniecionych kawałków papieru oraz drewna,

na które po rozpaleniu narzuca sie cienka warstwe wegla.

Po rozpaleniu wegla nalezy zamknac drzwiczki popielnikowo-

paleniskowe, a nastepnie otworzyc drzwiczki zasypowe

i napełnic komore paleniska paliwem. Po zassaniu spalin

przez komin nalezy zamknac drzwiczki zasypowe.

 

Tak wiec niby wszystko sie zgadza. Ale kilka osób z tego forum na prywatnej korespodencji przekonuje mnie jednak iż jest to piec gornego spalania co mi osobiscie kojarzy sie z piecam który pali sie od gory (czyli zasypujemy, u gory zasypu ognisko, rozpalamy - czekamy az sie wypali i rozpoczynamy od nowa procedure napelnienia i rozpalenia).

 

Wątpliwości moje poteguje fakt iz piec pomimo bardzo dobrego ciągu (sprawdzane przez kominiarza) i sezonowanego drewna (lisciaste, sezonowane nie sklamie jak powiem ze z 5 lat), temperatury na piecu stabilnej bo 65 stopni na wyjsciu i 60 na powrocie a czasem nawet takiej samej jak na wyjsciu, smoli sie strasznie i wyglada jak piec do wytopu smoly ....

 

Piec jak na zdjeciu, w załaczniku.

 

Na tabliczce znamionowej dokladnie nazwa pieca jak napiasalem.

 

Prosze was o pomoc w rozplataniu w mojej glowie co ja w koncu mam za piec..... i jak mam w nim palic ...

post-39354-0-00555800-1351266329_thumb.jpg

Edytowane przez ZbyszekJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca najwyraźniej uczył się palenia w ,,tradycyjny", dymotwórczy sposób, zatrzymał się na tym etapie i nie ma pojęcia co to jest dolne spalanie. Jeśli Twój Defro wygląda od środka tak jak na poniższym obrazku to jest to kocioł górnego spalania i powinno się w nim palić tak jak ci radzą. Zasypać i zapalić na górze zasypu.

defro_optikomp_przekroj.jpg

Jak wszystkim właścicielom tego typu urządzeń grzewczych polecam Ci przeczytanie tematu z konkurencyjnego forum o innym niż tradycyjne paleniu w takim kotle. Tylko wtedy masz jakieś szanse na uniknięcie smoły

http://forum.murator...ęgla-kamiennego

Albo sprzedaj ten kocioł ze stratą i poszukaj innego, lepiej przystosowanego do drewna.

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kocioł nie nadaje się do drewna i nawet nie jest to typowy górniak. To jest kocioł miałowy z dyszami powietrza nad zasypem w komorze zasypowej i do przepalania czyli palenia cyklicznego . Ten typ kotła powinien być wyposażony w wentylator i sterownik w przeciwnym razie nawet palenie od góry na naturalnym ciągu bez powietrza wtórnego nie będzie czyste . Kocioł będzie zachodził sadzą .

Ten kocioł producent nazwał by uniwersalny ale nawet on nie podaje grubego drewna jako paliwa do tego kotła . W kolejności miał , węgiel orzech gruby do palenia pewnie od dołu , mieszanka miału z węglem i zrębki .

Ten kto polecił Ci ten kocioł do drewna wprowadził cię w błąd albo sam nie miał o tym najmniejszego pojęcia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za wypowiedzi

na stronie defro

 

http://www.defro.pl/kotly/seria-optima/optima-komfort-nowa-linia

 

ta nowa linia zostala zastapiona seria LUX i w sumie ten piec niczym sie nie rozni od mojego z mala roznica ze czopuch mam prosto a tu jest przedłuzony i na skosie. reszta jest identyczna pólki i inne.

 

 

mac65 - nie do konca sie z Toba zgodze bo dysze nawiewu powietrza sa pod rusztem i jak dmucha wentylator (sprawdzane) powietrze dmucha od dolu pod zasypem.

 

ktos jeszcze moglby mi poradzic ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie ma dysz w palenisku to też to niewiele zmienia bo i tak ta konstrukcja do drewna sie nie nadaje zwłaszcza w opcji z dokładaniem do paleniska na żar.To już do drewna z Defro lepszy by był DS .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zamiast sie czegos dowiedziec coraz bardziej glupieje...

 

http://www.youtube.com/watch?v=ECNV-53TH-Q&feature=relmfu

 

na tym filmie jest DOKŁADNIE moj piec i koleś rozpala go tradycyjnie. rosyjski spec z DEFRO - tak wiec ten film + instrukcja do pieca + strona defro mowi ze palic drewnem i dokladac a wy ze nie .... masakra jakas

 

dokladanie wegla czy drewna co za roznica w takim razie?

 

a po 2 mam pytanie do odpalania u góry nie powinno byc wlotu powietrza wtórnego w dzwiczkach ?

Edytowane przez ZbyszekJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo by trzeba pisać żeby to wszystko wytłumaczyć ale podstawy z muratora przeczytałeś mam nadzieję . Cały sek w opalaniu drewnem polega na tym żeby dostarczyć do spalania taką ilość powietrza jaką drewienko potrzebuje i najlepiej jak dobiera go sobie samo . Oznacza to że najlepiej drewno spalać na naturalnym ciągu czyli bez dmuchawy i z możliwie stałym dopływem powietrza . Jeżeli chcemy palić drewnem i dokładać to musimy nad zasyp podać dodatkowe powietrze tzw wtórne ponieważ nad zasypem nie ma wystarczającej ilości powietrza a jest wysoka temperatura drewno nie moze sie swobodnie palić a powstałe gazy ze świeżego paliwa odkładaja sie w kotle w postaci smoły drzewnej . Aby tego uniknąć trzeba dodatkowego stałego dopływu powietrza aby te gazy mogły sie zapalic i zamienić w ciepło miast w smołę . Do tego celu służy rozeta lub inna szczelina zazwyczaj w drzwiach zasypowych ( jezeli rozmawiamy o kotle górnego spalania i naturalnym ciągu) .Niestety Twój kocioł jest skonstrułowany pod dmuchawe i takowego wyposażenia jak PW nie posiada . Jeżeli nadal Cię nie przekonuje to co napisałem to zrób sobie sam eksperyment i nie rygluj drzwi zasypowych przy paleniu drewnem bez dmuchawy i pozostaw szczelinke w tych drzwiczkach na grubość zapałki . sam zobaczysz efekty .

 

Na takie palenie jak na tym filmiku to mozna sobie pozwolić przy węglu kostce gdzie powierzchnia gazujacego paliwa jest niewielka a przepływ powietrza swobodny przez tak gruby opał .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.