Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podłogowe


EdisonIras

Rekomendowane odpowiedzi

W tym temacie chciał bym zapoznać się z rozwiązaniami ogrzewania podłogowego w Waszych domach. Znaczy się jakie macie układy połączeń z resztą intalacj , gdzie są zamontowane zawory mieszające, ile pomp itp itd... nie chodzi mi dokladnie jakich firm są zastosowane urządzenia, tylko o schematy ukladów, ponieważ ja w swoim domu chciałem system jak najprostrzy ibez wielu kombinacji, a żeby spełniał swoją funkcję, UDAŁO się , ale tym się pochwalę po Waszych wypowiedziach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

U mnie na chacie jest instalacja w układzie trójnikowym.Mam tylko parter na razie zrobiony.Podłogówka jest w łazience i na jej powrocie zamontowany zawór RTL.Na całą instalację CO tylko jedna pompa.Nie narzekam.Działa OK.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... nie widzę w tym temacie zbyt wielu "chwalipięt".

Zrobiłem w swoim domu takie trochę rozwiązanie doświadczalne, tzn połączyłem rurki zasilające układ całej podłogówki prosto bez żadnych zaworów termicznych z powrotem, bo mam pompę CO na powrocie, znaczy się jedna rurka od podłogówki jest podłączona przed pompą , a druga za pompą-- wszystko na powrocie. Spisuje się to całkiem przyzwoicie, temperatura na powrocie nigdy u mnie nie przekracza 50*C więc jest w miarę bezpiecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy ma podłogówkę (z 70m2-3 obwody) podłączoną do kotła węglowego.Jedyne sterowanie,to termostat,który zał. i wył. jak trzeba pompę.To cała automatyka.

Jak to zobaczyłem,to się za głowę złapałem.Nie tak uczą w podręcznikach i na szkoleniach.

Jak dowiedziałem się,że to wszystko pięknie działa już kilka lat,to złapałem się za głowę drugi raz.A kociołek zagotował się dziesiątki razy.Tym bardziej,że palą w nim nieletni.Podłoga nigdy nie jest na tyle ciepła,by wyczuło się to w butach.

Wygląda na to,że wszystkie te bajery nie zawsze są potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to,że wszystkie te bajery nie zawsze są potrzebne.

No właśnie , firmy produkujące wynalazki do centralnego karmią nas co rusz jakimiś nowościami,patentami, pierodołami, póżniej nasz dom wygląda jak "miejska stacja wodociągowo-kanalizacyjno-energetyczna", a co będzie za 10-20 lat jak to wszystko się zacznie pier....ć to NIE WIEM, jestem zwolennikiem prostoty konstrukcji- ale skutecznością działania i bezawaryjnością. Jeżeli nie ma mnie w domu to nie myszę tłumaczyć żonie co trzeba przy piecu odkręcić-zakręcić-przełączyć, żeby wrazie braku prądu dom nie wyleciał w powietrze.

Do kolegi COTO, nie mam regulacji temperatury podłogówki, a to z 2 powodów, pierwszy to ,że ogrzewanie podłogowe w moim domu nie jest ogrzewaniem głównym, tylko dodatkowym-tak aby żeby w nogi nie ziąbiło jak się boso chodzi, lub w łazience wysychały szybciej płytki jak się po kąpaniu nachlapie. A drugi powód to taki ,że jak już wyżej pisałem temperatura na powrocie nie przekracza nigdy 50*C, a przeważnie jest ok 40-45*C- tak więc zawór tak i tak by był cały czas otwarty.

Grzeję w domu 2 seazon, i jestem z tego układu bardzo zadowolony- jak ktoś lubi prostotę konstrukcji to naprawdę z takiego czegoś będzie zadowolony-nie żebym namawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślałem że ja na RTL-u mam prosto, bo słyszałem o dodatkowych pompach na podłogówkę, zaworach takich, siakich itp.

A tu taki patent.Pogratulować pomysłu.

Chodziło mi o regulację temperatury w dół, gdyby przypadkiem było za ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyby było za ciepło, to w przedpokoju mam małą skrzyneczkę w której jest rozbicie podłogówki na :łazienka,przedpokój,kuchnia- taki kolektor odgałęziający zrobiony z trójników miedzianych fi18m i zaworków kulowych na każdym obwodzie na powrocie i zasilaniu- i właśnie w tym miejscu bez schodzenia do piwnicy mogę zamknąć poszczególny obwód. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeżeli chodzi o ogrzewanie podłogowe to ja u siebie mam 50 m2 - 2 pętle w pomieszczeniu zamontowana szafka rozdzielająca Szafka zasilana jest z kotłowni z pieca na paliwo stałe Jako ogranicznik temperatury zastosowałem zawór trójdrożny oraz termostat na wejściu, który wyłącza pompę po przekroczeniu zadanej temperatury. Ogrzewanie podłogowe moim zdaniem powinno działać w trybie ciągłym czyli powinna wpływać woda o stałej ciepłej temperaturze - takiej jaka nam odpowiada w pomieszczeniu Rozwiązanie z zaworem 3 lub 4 drożnym jest o tyle korzystne, że można uzyskać stały przepływ o odpowiedniej temperaturze

Dodatkowo dla poprawienia komfortu użytkownika można zastosować automatykę Czyli siłownik do zaworu mieszającego połączony z regulatorem pokojowym.

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Damian, można zastosować zawór...siłownik...termostat....etc...etc.... a póżniej nam wychodzi zespół urządzeń jak w zakładzie przemysłowym, oczywiście zgadzam się ,że wtedy wszystko działa tak jak się należy, i temperatury są takie jak sobie życzymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe

Co racja to racja ale wygoda też się liczy a automatyka dość prosta nie zajmuje wiele miejsca...

W końcu można się zapędzić w kozi róg z tą automatyką...

Ale mam święty spokój - żona nie marudzi że za zimno lub za gorącą ma cyferblat przyciski i ustawia :rolleyes: a ja mam święty spokój..

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam u siebie rozdzielacz z którego wychodzą rurki do grzejników i na tym rozdzielaczu są też podłaczone rurki od podłogówki(4 pętle, 2 mniejsze łazienki, korytarz, kuchnia) żadnej automatyki nic nie pęka na podłodze i nie jest za goraco. Na piecu węglowym jest dmuchawa i sterownik kóry utrzymuje temp. 50. W kominie nic sie nie dzieje. Wszystko chodzi ok. 6 lat. Podłogówka nagrzewa sie razem z grzejnikami bardzo szybko. Czytając te forum troche sie dziwie jak to może chodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

ja u siebie w nowo budowanym domu mam ok 100m2 podlogowki (salon,jadalnia,kuchnia 2 lazienki i pom gosp.)

Uklad na zespole mieszajacym z osobna pompą, temp pilnuje zawor z glowica termo z wyprowadzona kapilara.

W jednej lazience mistrz fugi polozyl plytki scianne do ziemi a podlogowymi wypelnil.. nie zauwazylem wczesniej, a jemu tak bylo latwiej. Wpadlem na świetny pomysl na wygrzanie podłogi.. wysunolem kapilare i wpuscilem ok 70C w podloge.. po nagrzaniu podlogi w lazience wszystkie plytki scienne popękane... :) do tej pory bylo ok ale wyzsza temp. wieksza rozszezalnosc betony no i na dodatek błąd glazurnika..

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Pozwoliłem sobie napisać w tym temacie, moze nie do konca na temat dyskusji ale rozwiązania niekonwencjalnego dla podłogówek. A dyskusja juz dawno zanikła więc ....

 

Dwa rozwiązania tego samego grzejnika podłogowego.

podl.jpg

 

Układ Tichelmana na pewno nie jest powszechnie stosowany w wezownicach ogrzewania podłogowego (ogrzewania podłogowego), nie znajdzie sie także takich rozwiązań we wszelkich poradnikach dot. inatalacji OP.

 

Wykonanie w sposób taki OP obniżyłoby opory instalacji co później miałoby wpływ na dobór mniejszej pompy obiegowej. Przy dobrze wykonanym układzie mamy pewność równych rozpływów wody grzewczej w grzejniku podłogowym. Dodatkowo wydaje mi się ze w takim układzie powinien być mniejszy spadek temperatury czynnika grzewczego za grzejnikiem, co dalej pozwalać będzie na obniżenie temperatury zasilania przy niskiej różnicy temperatur zasilanie/powrót.

 

Jednak na pewno minusem takiego rozwiązania jest wprowadzenie nie małej liczby złączek zalewanych później jastrychem. Wiadomo jest, ze w przypadku OP unika sie instalowania złączek pod jastrychem, które mogą okazać sie wrażliwym miejscem na rozszelnienia, a na to na pewno nie mozna sobie pozwolić.

 

Dlatego czy istnieją jakiekolwiek sposoby pewnego szzcelnego łączenia na lata eksploatacji tak aby możliwe było zastosowanie układu Tichelmana w podłogówce. Czy mogą to być np łaczenia na zgrzew ? albo czy nawet gra jest warta przysłowiowej świeczki aby w ten sposób wykonać grzejnik podłogowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... nie widzę w tym temacie zbyt wielu "chwalipięt".

Zrobiłem w swoim domu takie trochę rozwiązanie doświadczalne, tzn połączyłem rurki zasilające układ całej podłogówki prosto bez żadnych zaworów termicznych z powrotem, bo mam pompę CO na powrocie, znaczy się jedna rurka od podłogówki jest podłączona przed pompą , a druga za pompą-- wszystko na powrocie. Spisuje się to całkiem przyzwoicie, temperatura na powrocie nigdy u mnie nie przekracza 50*C więc jest w miarę bezpiecznie.

 

 

hihi tez ameryke odkrył robiło sie tak kiedys jak trzeba było bardzo oszczednie robic instalacje bo z elementami był problem ale regulacja była troche uciazliwa ale wystarczyło zamontowac głowice na obiegu taka wrazie przegrania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hi hi , nie odkryłem ameryki, a poza tym mógł byś poczytać więcej o mojej instalacji CO i co za tym idzie możliwości przegrzania nie ma bo kocioł jest na trociny , ze sterownikiem, i nie ma opcji żeby nagle temperatura wzrosła no do 100*C , a jak by przypadkiem wzrosła to i tak wszystko jest na powrocie więc tam więcej niż 70*C nie będzie, a podłogówka żeby sią nagrzała tak żeby po niej nie dało się chodzić to potrzeba parę godzin, a nie myślę ,że bez dokładania do pieca przez powiedzmy 4 godziny utrzymywała się na kotle temperatura 100*C. Palę już tak 2 sezony (pierwszy tradycyjnie węglem, a drugi trocinami) i jestem bardzo zadowolony,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego temperatura podłogi przekracza 25st to juz jest bardzo nie zdrowe dla organizmu a ty mówisz o temp gdzie nie da sie chodzic po podłodze i 70 st no powodzenia jesli tak jest dobrze to tobie to opdowiada to juz twoja sprawa ,[patent jako tako w sobie jest ok ale trzeba zastosowac zawór z głowica zeby ograniczas temp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no kolego nie masz racji z temperaturą 25*C, jak byś miał tylko ogrzewanie podłogowe w domu o niewielkiej powierzchni w m2 to przy temperaturze 25*C na podłodze byś w domu nie nagrzał zimą za bardzo, większość urzytkowników podłogówki kręci termozawory na 35-40*C bo przy 25*C to tylko tyle,że cię w nogi nie ziąbi.

U mnie przez całą zimę podłogówka chodzi ,a na piecu mam temperaturę max 50*C bo tyle mi wystarczy żeby przy -15*C na zewnątrz w domu było 24*, na powrocie wtedy przy pompce włączonej na 1 bieg mam może z 30* i taka temperatura idzie na podłogówkę, więc nie ma stresu przed jakim kolwiek przegrzaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mam racje czy nie to sie z Tobą nie bede sprzeczał ,a pisałem o temperaturze podłogi a nie zasilania czy powrotu ,a 24st w pomieszczeniu grzanym podlogówka to raz ze to jest nienormalne a dwa ze napewno na zdrowiu sie odbije zaczynajac od płuc,konczac na stawach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- nie nie nie, tu żeśmy się źle zrozumieli, u mnie ogrzewanie podłogowe służy tylko do tego żeby w nogi nie ziąbiło mnie i dzieciaki , które to większość czasu albo chodzą na boso ,albo się na podłodze bawią, a ogrzewaniem głównym są u mnie kaloryfery, tak więc podłoga jest lekko letnia, nawet nie nazwał bym że ciepła, i to tylko takie zadanie ma u mnie podłogówka B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

około 50-80zł za metr plus rozdzielacz w zaleznosci od sposobu sterowania od1200-2100zł no i trzeba podpiąc podjakis kociołek ale to najmniejszy koszt

na cene podłogówki wchodzi styropian systemowy z alu o grubosci 50mm ,wąz ,spinki ,robota,

moc podłogówkiw takiej konfiguracji i cenie to 120W/m2 ,przy parametrach 45/40/22st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Pozwoliłem sobie napisać w tym temacie, moze nie do konca na temat dyskusji ale rozwiązania niekonwencjalnego dla podłogówek. A dyskusja juz dawno zanikła więc ....

 

Dwa rozwiązania tego samego grzejnika podłogowego.

podl.jpg

 

 

Oba rozwiazania sa niepoprawne dlatego iz w czesci pomieszczenia jest ciepła woda w innej xś chłodniejsza

post-24887-0-21549200-1297286080_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.