Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palenie Naturalnym Ciągiem.czy Lepiej Zamontować Miarkownik?


Swen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , od kilku dni palę już w piecu,rano i wieczorem, opalam brykietem drzewnym i słomianym . Mam kociołek defro optima plus z dmuchawą i sterownikiem st28. Komin wyczyszczony, kocioł prawie przed każdym paleniem czyszczony, rozpalam czasem od góry ale częściej od dołu ( wtedy dosypuję sadpalu albo mąki ziemniaczanej i smoły prawie wcale nie ma). Rozpalam go poprzez otwarte drzwiczki popielnika do zadanej temp. np.55 dosypuję opału, zamykam wszystkie drzwiczki i włączam dmuchawę (siła nadmuchu nastawiona na 2) .Zdarza się,że podczas pracy dmuchawa buchnie,tak jakby się dławiła dymem ,piec temp. osiąga w miarę szybko, kiedy osiaga zadaną wyłącza się...nawet przy histerezie potrafi buchnąć i przypuszczam,że ma za małe obroty. A przy ustawieniu większych mam wrażenie,że dmucha za mocno,wyrzuca ciepło do komina i opał spala się zdecydowanie szybciej. Obecnie dmuchawa jest wyłączona, palę naturalnym ciagiem bez dmuchawy ( miarkownika nie mam ), uchylam drzwiczki popielnika na 1-2 mm słychać szum w kotle, temp. utrzymuje się mniej więcej jak zadana i takie palenie wg mnie jest ekonomiczne, zdecydowanie dłużej się pali. Minusem takiego palenia jest częsta kontrola temp. ,boje się,że kociolek może się rozbujać i zagotować wodę, ale poki co ładnie się pali. Czopuch przymknięty minimalnie, z komina prawie żadnego dymu i takie spalanie opału mi się podoba....ciszej i ekonomiczniej.

Mam pytanie czy zakładając miarkownik do mojego kotła osiągnę podobny komfort palenia czy zostać przy takim naturalnym spalaniu?bez szumu dmuchawy, buchania z niej itd. i mniej wizyt w kotłowni:) ew.jak przerobić mój piec na miarkownik i jaki byłby najlepszy? i pewnie czeka mnie wymiana drzwiczek popielnikowych do montażu miarkownika? Proszę o porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz możliwość to zamontuj miarkownik, a sterownik pozostaw tylko do obsługi pomp. Kup miarkownik, spuść wodę z instalacji, wkręć miarkownik w jego miejsce na kotle [już jest klapka na drzwiczkach popielnikowych i wyjście u góry nad zasypowymi],napełnij instalację wodą, rozpal, wyreguluj i gotowe.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp.,niestety w moim defro nie ma żadnych klapek ani otworków na drzwiczkach,to model z trzema pełnymi drzwiczkami: zasypowymi,tymi od rusztu i popielnikowymi,czyli konieczne jest dokupienie nowych drzwiczek popielnikowych z klapką? Dmuchawa jest na górze przy sterowniku. Oczywiście sterownik zostawię, bo steruje pompą. Czy miarkownik może być zamontowany w miejscu dmuchawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety też mam 3 pełne drzwiczki. Miarkownik musi być wkręcony do kotła jak termometr, dmuchawa może zostać. Honeywell produkuje niezłe miarkowniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum było już sporo pytań o miarkowniki. Tylko najpierw sprawdź czy producent w ogóle przewidział w Twoim kotle montaż miarkownika, a jeśli tak to na jaki gwint. No i czy do Twojego kociołka da się dokupić drzwiczki z klapka pod miarkownik? Bo jak na szybko zerknąć to tych odmian kotłów Defro ma sporawo.

Jakby coś, to może dało by się dorobić klapkę w miejscu zamocowania dmuchawy? Ktoś dobrze znający ten kocioł by sie przydał. Albo przerobić te drzwiczki, które masz.

Regulacja ciągu w kominie to raczej sposób na za duży ciąg, ale u Ciebie równo i dobrze sie pali nawet bez miarkownika, więc po co sobie wychładzać komin?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/li...pka miarkownika możesz klapkie zamontowac z boku kotła w popielnik jesli niema tam płaszcza wodnego. pozdr. arek
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czepiam się ale jeśli kanał dmuchawy zostanie otworzony to powietrze przez niego zasysane będzie zakłucać pracę miarkownika ,a jeśli sotanie zamknięty to odetniesz powietrze wtórne podawane nad zasyp (w kotłach z dmuchawą powietrze jest podawane wielopunktowo) dlatego się wtrąciłem abyś pomyślał też o tej kwestii.Może to nie będzie miało znaczenia ale sprawdzić warto co by po powrocie z kościoła była jeszcze woda w układzie.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Vespie Cichewicza jest klapka z otworkiem, zamiast niej w dolnych drzwiczkach można zamontować wentylator, ale nie obie rzeczy na raz,

Gorzej jest z miarkownikem ciągu bo nie ma miejsca do wkręcenia.

Natomiast Vespa w wykonaniu Westfalii ma wentylator podający powietrze od góry, a nie przez drzwiczki dolne, + miejsce na miarkownik + klapkę do miarkownika.

Obie Vesty mają identyczny wygląd zewn i są takie same w środku.

O co tu biega?

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegę!

Też ma OPTIMĘ PLUS a dokładnie to NOWA OPTIMA PLUS ze sterownikiem DEFRO-RU zPID. Zakupiony grudzien 2010, pierwsze odpalenie listopad 2011.Budynek parterowy z poddaszem uzytkowym (projekt GULIWER 1G) 114m uzytkowej, 140 całkowitej, ściany cegła max plus styropian 12cm lambda 0,031, poddasze wełna 23cm lambda 0,035, okna zwykłe dwuszybowe. Instalacja kocioł 15kw, zawór trójdrogowy HONEYWELL,wymiennik płytowy SECESPOL LB31-30, bojler 200L wolnostojący, grzejniki aluminiowe 120zeberek na rozdzielaczach, 4 petle podłogówki na rozdzielaczu do podłogówki. Pierwszy sezon zima 2011-2012 utrzymywałem w domu ok 16 stopni , ponieważ dom sie dopiero wykańczał. Paliłem za pomoca dmuchawy, temp zadana ok56. Zmieniałem maksymalne obroty na mniejsze ponieważ cały czas czopuch był dośc gorący a stałopalnosc na pełnym zasypie przy tem zew ok 0 wynosiła zaledwie ok 7h (producent w instrukcji zapewnia 10h przy weglu 28997+-300kJ/kg- jakby juz nie mógł zaokraglić do 29), Przy zmianie sposobu na górny, stałopalnosc wydłużyła sie o zaledwie o godzinę. Pod koniec sezonu po śledzeniu tego forum oraz wątku o ekonomiczyn spalaniu doszedłem do wniosku że trzeba założyc miarkownik - to był strzał w dziesiątkę. Poprawiła sie stałopalność do ok 11h. W domu zamieszkałem w maju, kotła przez lato używałem do grzania cwu, paliłem dębem sezonowanym ok 8 miesiecy, temp zadana 70stopni - na miarkowniku przęciągał max do 72 - paliło sie ładnie spokojnie prawie zero dymu z komina. Teraz rozpalam ok godziny 18, kilka kawałków dębu na otwartych drzwiczkach od popielnika, jak złapie ok 45 stopni zamykam drzwiczki ustawiam miarkownik na ok 62 stopnie, ok godziny 19.30 wsypuję ok 12kg wegla i tak trzyma conajmniej do 5.30 rano dnia następnego. Do której godziny dokładnie trzyma to nie wiem ponieważ o 5.30 wychodze do pracy. Tylko teraz mam taki problem że z komina jest ciemny szary dym - czyli nie spala sie dokładnie, ale to już jest wina konstrukcyjna pieca, brak poietrza dopalającego.

Posumowując moja rada taka: zakładaj miarkownik, juz teraz osiągnąłeś to że sie pali swoim rytmem a nie pędzonym przez dmuchawę ale jak przyjda mrozy będziesz musiał trzymać i wyższą temperature na piecu a to juz coraz bliżej 95stopni i więcej sypac opału, chwila nieuwagi, podmuch wiatru - wiekszy ciąg w kominie i sie kocioł rozchula a jak jeszcze masz w systemie zamkniętym to kaabuuum. A tak miarkownik Ci będzie sam dozował powietrze, wtedy będziesz domownikiem w domu a nie palaczem w kotłowni. Poza tym juz dmuchawa nie bedzie zużywała prądu, sterownik zostaw tylko do sterowania pompami. Ja użyłem miarkownika REGULUS (ok 80zł allegro) - musiałem go trochę podkręcić tak żeby działał jak powinien - opis jest gdzieś na forum. Ludzie polecają również HONEYWELL (ok 130zł allegro) - tego juz nie trzeba "podkręcać". Co do drzwiczek od popielnika to w mojej wersji była zaślepka a w komplecie była klapka, więc tylko zamieniłem elementy ze sobą. Klapka była nie dopracowana - musiałem zeszlifować boki żeby sie szczelnie zamykała oraz musiałem uszczelinć łączenia, bo było spawane punktowo. U Ciebie albo musisz sobie dorobić albo usmiechnąc sie do producenta - ktoś kiedys na forum twierdził że odstał od DEFRO nowe drzwiczki z dziurą na miarkownik, oczywiście za opłatą.

Jeszcze info dla tych którzy chcą kupic optimę mysląc że sie nadaje do dolnego spalania. Producent twierdzi że jest to kocioł górno-dolny. Kto czytał ekonomiczne spalanie węgla kamiennego na FM ten wie że kocioł jest albo jednego rodzaju albo drugiego i jakie cechy powinien miec i jeden i drugi, tu trochę brakuje i do jednego i do drugiego. Żałuję że kupiłem ten model. Teraz jak bym kupował kocioł to byłby dolnego spalania. Jest taki jeden producent ale w trzech markach, jeden jesty koloru żółtego, drugi niebieskiego a trzeci czerwonego. I jakos najbardziej podchodzi mi ten żółty. Mam nadzieję że pomogłem a nie zanudziłem ;)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zanudziłeś ,bardzo przyjemna lektura:)i bardzo pomocna. A więc sytuacja ma się nastepująco, decyzja podjęta ,w defro doradzili co i jak, proponowali zakup klapki i co mnie zaskoczyło wcale nie naciskali na kupno u nich. Zakup już zrobiony, też w allegro ,miarkownik regulus 75pln i klapka miarkownika za 46pln, monter umówiony więc nie ma odwrotu a nawet nie chcę aby był. Z obserwacji spalania naturalnym ciągiem nawet bez miarkownika stwierdzam ,że dmuchawa to zło! mogę ją tanio sprzedać:) jakby ktoś potrzebował. Muszę tylko pokombinować z innym opałem np. suche drewno,bo brykiet trzyma na naturalnym ciągu tylko 3-3,5h, a przy włączonej dmuchawie tylko 1,5h, wegla nie chcę, smierdzi, brud, czarny nos po wyjściu z kotłowni etc.

Ogólnie kocioł defro nie jest taki najgorszy, fakt ni to górno ni to dolno spalający ale jeśli ktoś posiedzi w kotłowni i zaprzyjazni sie z nim to nie ma tragedii... jak się nie ma co sie lubi to sie lubi co się ma:)

Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za porady.

P.S. To najlepsze forum w PL tylko dzięki uzytkownikom ,którzy służą fachową poradą i to za free:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga to co zrobił kwiatos 83 z klapka było błędem albowiem ta klapka nie powinna się nigdy całkowicie zamknąć albowiem przy opalaniu drewnem można uszkodzić komin a przy węglu grozi wybuchem nagromadzonych gazów w momencie ponownego otwarcia

Kolejną istotną rzeczą jest używanie dmuchawy w kotle wyposażonym w takową klapkę , jakoś wątpię aby producent autoryzował taki sposób użytkowania kotła ze względu na niebezpieczeństwo na wydostawanie się spalin właśnie tą klapką.

Kocioł może współpracować zarówno z miarkownikiem jak i dmuchawą ale jego konstrukcja powinna być dostosowana do takiego sposobu użytkowania a samo podawanie powietrza powinno być na zasadzie inżektora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisał Hermogenes, kotły Defro Optima i Optima Komfort w wersji PLUS (z nadmuchem i sterownikiem) mają również dodatkowe kanały powietrza wtórnego na ściankach komory zasypowej.

 

http://www.defro.pl/kotly-linia-tradycyjna/seria-optima-classic/optima-plus-tradycyjna

 

Nie ma tego wersja "miarkownikowa" z klapką w drzwiczkach popielnicowych, a szkoda, bo to rozwiązanie użyteczne.

 

http://www.defro.pl/kotly-linia-tradycyjna/seria-optima-classic/optima-tradycyjna

 

Zatem jeśli przerobisz swój kociołek na miarkownik, będziesz i tak dalej miał to powietrze wtórne i w sumie odpadnie konieczność dorabiania dodatkowych otworów PW w drzwiczkach zasypowych. Jedyna wada jest taka, że klapka miarkownika steruje zarówno powietrzem głównym, jak i powietrzem wtórnym. Ale nie ma rozwiązań idealnych.

 

Co do miarkownika potwierdzam to, co pisze kwiatos83 - Regulus, żeby działał dobrze, musi zostać przerobiony.

 

http://zielonestrony.pl/miarkownik-ciagu-regulus/

 

Dlatego drugi raz bym go nie kupił - są jeszcze Honeywell, ESBE czy Afriso, z którymi podobno nie ma takich cyrków.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta poprawka regulusa dotyczy pracy w kotłach gdzie jest ciężka żeliwna klapka i wtedy można dorobić przeciw wage /lecz nie jest to konieczne- są inne sposoby/ jam mam klapkie lekko i regulus nie wymagał zadnego tuningu, działa bardzo dokł. pozdr. arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam lekką klapkę, ale objawy działania w sumie takie same jak w zlinkowanym artykule dotyczącym Ogniwa. Wszystko jest dobrze, dopóki piec nie osiągnie zadanej temperatury. Wówczas musi znacząco spaść temperatura, żeby miarkownik zareagował i zaczął otwierać klapkę. Chcę spróbować sposób z regulacją za pomocą śruby rzymskiej, który - o ile dobrze pamiętam - polecał kol. guitar. Być może problem tkwi w zamocowaniu łańcuszka.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam lekką klapkę, ale objawy działania w sumie takie same jak w zlinkowanym artykule dotyczącym Ogniwa. Wszystko jest dobrze, dopóki piec nie osiągnie zadanej temperatury. Wówczas musi znacząco spaść temperatura, żeby miarkownik zareagował i zaczął otwierać klapkę. Chcę spróbować sposób z regulacją za pomocą śruby rzymskiej, który - o ile dobrze pamiętam - polecał kol. guitar. Być może problem tkwi w zamocowaniu łańcuszka.

Pozdr.

myślę że w twoim przypadku problemem jest nieodp. kąt łańcucha do klapki. są 2 wyjścia by zmienić ten kąt - wydł. ramie miark. ale wtedy spadnie udżwig lub /polecam/dokręcić, dospawać kawałek pręcika/5-6cm/do klapki i łańcuch zaczepić na jego końcu. Śruba rzymska jak najbardziej pomocna do regulacji i tylko do regulacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.