Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie Podłogówką - Mam Wątpliwości


daroski

Rekomendowane odpowiedzi

Moi drodzy, to mój pierwszy post na tym forum więc pozdrawiam serdecznie wszystkich tu piszacych i czytających. Bardzo was proszę o konsultacje.

 

Czeka mnie pierwszy sezon grzewczy w nowo zbudowanym domu. Mam wątpliwości co do sterowania ogrzewaniem jakie wymyślił mój hydraulik.

Palę piecem na ekogroszek. W piecu mam sterownik TECH ST-37.

W całym domu mam podłogówkę. Do tego jeden grzejnik w garażu plus dwa grzejniki łazienkowe (po jednym na parterze i poddaszu).

Wodę użytkową mam z bojlera 140 litrowego.

W kotłowni mam trzy pompy ? do CO, CWU i OP.

Ogrzewanie podłogowe działa w układzie zamkniętym poprzez wymiennik płytowy z układem otwartym kotła. Wodę w całym OP popycha jedna pompa zlokalizowana w kotłowni. W rozdzielaczach (po jednym na parterze i poddaszu) nie mam żadnych termostatów, ani pomp. Tylko zawory na zasilaniach i powrotach kolejnych pętli.

W układzie otwartym kotła działają dwa grzejniki (garaż i drabinka parterowa) i bojler na CWU.

Drugi grzejnik drabinkowy działa w układzie podłogówki. Nie jest zasilany z rozdzielacza, tylko miedzianymi rurkami poprowadzonymi jako odgałęzienia z głównego zasilania rozdzielacza poddaszowego. Podobno nie można było włączyć go tak jak grzejniki na parterze w obwód otwarty kotła, bo naczynie wzbiorcze układu kotła musi znajdować się powyżej najwyższego grzejnika, a ponieważ znajduje się pod sufitem w kotłowni więc ? Bardzo mi to nie pasuje, bo grzejnik jest letni.

Na parterze w salonie mam zlokalizowany sterownik pokojowy Auraton 2005.

Sterownik pokojowy podłączony jest do pomy OP. Gdy temperatura w domu spadnie poniżej zadanej na sterowniku pokojowym (21 st.), sterownik załącza pompę OP.

Ponieważ jednocześnie na sterownika pieca ustawiłem temperaturę załączenia pompy na 30 st., to można powiedzieć, że pompa OP pracuje zawsze, gdy temperatura w pomieszczeniu jest niższa od zadanej.

Temperaturę zasilania podłogówki ustawiam ręcznie na siłowniku i jest ona stała.

Moje pytania są takie:

Czy to jest układ gwarantujący możliwość sterowania temperaturą w domu? Na razie z racji super pogody kotłownia działa na 10 procent, ale jak będzie przy minus 20?

Czy sterownik pokojowy nie powinien być podłączony do siłownika zaworu 3-D, a pompa OP chodzić ?na okrągło?? Dzięki ciągłej pracy pompy OP miałbym w całej podłogówce zawsze równomiernie rozłożoną temperaturę. Przy pracy przerywanej obawiam się, że podłogówka rozgrzewać się będzie nierównomiernie na całej powierzchni.

Mam wrażenie, że przy takim układnie niepotrzebny jest siłownik zaworu 3-D, bo stałą temperaturę zasilania mógłbym ustawiać zwykłym pokrętłem.

No i czy faktycznie nie dało się grzejnika drabinkowego na poddaszu włączyć w ten sam obwód co grzejniki na parterze, gdy naczynie wzbiorcze jest w kotłowni?

 

Pozdrawiam

daroskipost-44541-0-09720200-1351093383_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Podłogówka równomiernie się rozgrzewa gdy jest odpowiednio ułożona - jak jest u Ciebie?

Pompa na to wpływu wielkiego nie ma.

Natomiast sterownik podłogówki nie może tak działać, że załącza pompę poniżej zadanej a wyłącza powyżej.

On ma załączać pompe poniżej oraz powyżej zadanej oraz ma ją wyłączać poniżej oraz powyżej zadanej.

Czaisz? Bo hydraulik nie bardzo...

Podłogówki nie steruje się na zasadzie temperatury zadanej lecz na zasadzie "temp. zadanej+pomiaru zmian temperatur w pomieszczeniu".

 

To, co przedstawiłeś jako alternatywne rozwiązanie - sterowanie pogodowe temp. czynnika idącego na podłogówki to najpowszechniejszy i sprawdzony sposób sterowania podłogówkami.

[choć ułomne]To już będzie lepsze niż to, co masz dotychczas.

 

Tak jak ja to widzę, to na tym forum tylko ja piszę (że tak ma być) oraz kol. sambor, tak, że jest to bardzo rzadkie podejście. [niedługo się upowszechni]. U Ciebie wystarczyłoby zmienić sterownik pokojowy z archaicznego na normalny.

 

Jeśli chodzi o podpięcie drabinki, to sytuacja jest zgoła odwrotna - praktycznie wszyscy, łącznie z normami, twierdzą, że nie można podpiąć drabinki powyżej kotłowni.

Ja jednak znam takiego (tylko jednego) kolegę na tym forum, który twierdzi inaczej i nawet podobno tak podpinał i działa.

Jest to kol. automatyk, mówi, że trzeba tylko znać fizykę, to jak jesteś bardzo zdesperowany, to przy jego pomocy może Ci się udać.

Nie mówię, że to niemożliwe, ale się nie podejmuję pomóc, bo nawet przy prostych instalacjach mam problemy z powietrzem... :o

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.