Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pierwsze Dni Z Defro - Nie Może Dobić Do 60 Stopni


esef

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

W zeszłym roku pałowałam się z garażowej produkcji kotłem górnego spalania, który to regularnie próbował mnie unicestwić. Aktualnie owy kocioł mam do sprzedania w postaci złomu :) a w kotłowni stoi nowy Defro EKO 35 kw. Nowa jest cała instalacja, z kominem włącznie.

Palę od kilku dni, kombinuję z ustawieniami i NIC. Tak jakby -cokolwiek nie ustawię to nie ma reakcji. Jedyna różnica to czy mi się wysypuje z palnika czy nie. Obczytałam instrukcję, obczytałam forum i cośtam wiem, ale najwyraźniej ciągle za mało.

 

Opis problemu:

 

Mówimy o trybie pracy, bo w tryb podtrzymania kocioł praktycznie nie wchodzi. Są dwa zasadnicze problemy: większy - kocioł nie może godzinami dobić do 60 stopni. Na początku rozgrzewa się powiedzmy ok (ale też nie za szybko), na skręconym zaworze 4d (mam ręczny), po otwraciu zaworu pracuje ok do 40-kilku stopni a potem powyżej tego jest masakra. W nocy wyłącza się z komunikatem "Temperatura nie rośnie" (poczytałam że dzieje się to gdy przez kilka godzin kocioł nie osiąga zadanej temperatury). Mniejszy problem to jakość popiołu - praktycznie same skwarki, trochę niedopalonych węgielków, zero popiołu.

I wszystko fajnie, poczytałam co zaradzić na te problemy, tylko że niestety - cokolwiek nie ustawię nie ma żadnego efektu. Jedyny efekt to czy na palniku jest żaru tyle co ma być czy się przesypuje. Aha jeszcze jedno - wydaje mi się że kopczyk żaru jest nierówny. Po stronie podajnika jest dużo wypalonego żużlu, a po przeciwnej żar aż się przesypuje. Możliwe że ktoś to nierówno zamontował (zmienialiśmy położenie podajnika z prawej na lewą)?

Martwię się, że coś jest nie tak z kotłem albo z instalacją i wolałabym to wyjaśnić zanim instalator dostanie resztę pieniędzy :/

 

 

Dane:

 

Kocioł: Defro EKO 35kW, sterownik Defro-AG

Zawór 4d ręczny

 

Budynek i instalacja:

ciężko powiedzieć :) Wielka, stara buda z odpadającym tynkiem(nieocieplona), ale za to nowymi, dobrymi oknami no i grube poniemieckie mury. W tej chwili grzane jest jakieś 150 m (z tym że 3,1 m wysokości - stare budownictwo). Drugie tyle a może i więcej pomieszczeń w trakcie remontu (też mają nowe okna, ale jest trochę nieszczelności do załatania przed zimą) ma założoną instalację i chodzi na grzejnikach skręconych prawie do minimum. Rury od CO na razie nie są ocieplone ani otynkowane (instalator kazał żeby z tydzien to pochodziło zanim się zakryje - pewnie kwestia upewnienia się co do szczelności), no i są ich kilometry (kotłownia w piwnicy). Poza tym grzany jest 300l zbiornik CWU na 45 stopni (ten się dogrzewa bez problemu), stoi blisko kotła, zbiornik nowy.

 

Paliwo:

polski ekogroszek, marki nie znam - najdroższy z castoramy, mała wilgotność itd. :) Uznaliśmy że weźmiemy na próbę najdroższy żeby wyeliminowac czynnik złego paliwa, a potem ewentualnie będziemy schodzić. Wątpie żeby w castoramie mnie jakoś wielce oszukali :)

 

Komin:

nowiuśka rura, nie pamiętam fi - 22? Jakoś tak, gruba w każdym razie, no i komin wysoki - 14 m. Niestety nie wiem jak kręcić czopuchem - mam tam jakąś gałkę ale nawet nie wiem które położenie jest otwarte a które zamknięte :/ Próbowałam coś ostrożnie kombinować i patrzeć czy jest jakiś efekt, ale oczywiście - nie zauważyłam żeby był.

 

 

 

Ustawienia:

Próbowałam różnych. W tej chwili podawanie 6s/40s daje mi kopczyk taki jak ma być (chyba). Nadmuch był fabrycznie ustawiony na 65% (mam skalę procentową), zaniepokojona skwarkami schodziłam co kilka %, teraz jest 37%. I chyba jedyny efekt to cichsza pompa :/ No, może trochę popiołu jest w tych skwarkach, ale na temperaturę wypływu nie widzę w żadną stronę. Jak drzwiczki otworzę to płomień wydaje się być ok (wg opisu i obrazków z instrukcji)

 

EDIT: szperam, drazę i coś odkryłam! Instalator nie zawiesił nad paleniskiem tego takiego metalowego kółka. Może to być przyczyna?

 

Czy po opisie któryś z panów podejmie się próby diagnozy dlaczego kocioł nie może osiągnąć temperatury?

Edytowane przez esef
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

co do groszku z castoramy to słyszałem różne opinie 50% dobrych 50% złych,to czego nie masz zamontowanego to jest deflektor weź instalatora niech go zamontuje (chyba wie do czego on służy)może to polepszy,nie znam sterownika kotła ale powinna tam być opcja temp.załanczania pomp zmień np.na 60*C i zobacz czy kocioł dojdzie do zadanej,przydałyby się jakieś fotki instalacji,płomienia w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

esef

przy podawaniu 6/40 w kociołku o mocy 35KW powinien być nadmuch w okolicy 80%.

zajrzyj do instrukcji tem jest tabela orientacyjnych mocy dla danych ustawień.

spróbuj coś w okolicy 16KW ustawić czyli połowę mocy.(5sek podawanie 55sek przerwa) do tego ustaw nadmuch w okolicy 60% oraz przesłonę na wentylatorze otwórz aby była szczelina około 3-4cm. dla lepszego obserwowania efektów otwórz na godzinę zawór na maksymalny przepływ na instalację

potem obserwuj palnik. jak będzie rósł kopiec to zwiększ nadmuch o 5% a jak będzie malał to nadmuch zmniejsz.

jeśli pali się nierówno to możliwe że źle wypoziomowany palnik. należy sprawdzić i poprawić.

ja jakieś 2 tygodnie temu montowałem u szwagra komfort eko 30KW i na start dałem 5/40 i nadmuch 45% i było mnóstwo niedopalonego eko.

teraz chodzi 5/55 i nadmuch 65% jeśli dobrze pamiętam.

jak już kociołek nagrzeje całą zawartość instalacji to wtedy przestaw zawór właściwie do zapotrzebowania.

 

ps

w defro eko jest fabrycznie montowany deflektor wystarczy go powiesić i można to zrobić samemu

Edytowane przez TIMON120777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wypowiem się na temat kotła defro, ponieważ takowej firmy sam posiadam, jednak inny model - defro duo i nieco mniejszej mocy 25kw.

Moje ustawienia przy mniejszej mocy są zupełnie inne, zresztą ja w instrukcji do kotła mam tabelkę która obrazuje jak ustawienia wpływają na moc kotła. I tak u mnie moc max (25kw) kocioł osiąga przy ustawieniach 5s podawania 15s przerwy. Moje ustawienia to 5/28 wentylator tylko na 20%, a klapka odsłonięta dosłownie na 1 cm. Dlatego może wywalać Ci żużel, ponieważ za silny nadmuch, tez to przerabiałem. Inna sprawa to jakość węgla. Używałem węgla z castoramy. Jakość tego najdroższego (CARBON R) pozostawia wiele do życzenia. Teraz używam ekortetu i jest o niebo lepszy. Jeśli chodzi o nieróne spalanie na retorcie, to ten podajnik tak ma, jest ona uszczelniona, ale słabiej się pali po przeciwnej stronie podajnika i sprawdzałem to w kilku retortach defro. Kolejna sprawa to należy sprawdzićw sterowniku rodzaj dmuchawy, ponieważ często jest ona innaczej ustawiona w sterowniku, niż faktycznie zamontowana w kotle. W tym celu należy wejść do menu serwisowego, ale kodu nie pamiętam. Wszystko jeszcze zależy jaki masz u siebie sterownik.

Czapuchem narazie sie nie baw, ja mam otwarty na maxa i to nie ma żadnego wpływu. Możesz dotknąć czopuch ręką. Jeśli jest gorący to za duże podawanie. U mnie da sie dotknąć na jakieś pół minuty, jednak po dłuższym przytrzymaniu czuć gorąco. Temp spalin ok 180~200 stopni sprawdzane termometrem.

Posiadasz kocioł bardzo dużej mocy jak na taką powierzchnie, więc powinien on dać rade bez problemu.

Zmieniaj jak możesz ustawienia i napisz co sie zmienia, postaram sie pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uh, no i co mam ustawić :/ 80% czy 20% ?

Otworzyłam bardziej klapkę (tak na 5 centów) bawię się ustawieniami ale efektu nie widać..

Czy to możliwe że jeśli kopiec jest ok i są same spieki (paliwo bądź co bądź najgorsze nie jest) to jednak jest ZA MAŁO nadmuchu? Po otwarciu bardziej klapki jakby jest lepiej, ale dalej są problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie te spieki???

wrzuć fotkę to będzie wiadomo czy za duzo wiatru czy za mało.

jak się bawisz ustawieniami to zmieniaj tylko jeden parametr bo inaczej jak Ci się rozjedzie to nie będziesz wiedzieć od czego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.