Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku mego wątku chciałbym Wszystkich powitać i zaznaczyć, że jest to mój drugi post.

 

W sierpniu zakupiłem kocioł 25 kW z podajnikiem ślimakowym i dodatkowym rusztem wodnym od Pana Witkowskiego. Posiadam sterownik TITANIC wraz z czujnikiem pogodowym oraz termostat pokojowy AURATON 2025.W instalacji jest zawór czwór - drogowy.Wszystkie grzejniki Purmo.

Jak na razie palę w ekogroszkiem z Braniewa - EKOBRAN.

 

Dom z drugiej połowy lat 70 nie ocieplony, ściany dwuwarstwowe ze szczeliną powietrzną, stropy nie ocieplone, okna plastikowe (nie wiem jakiej jakości). Powierznia domu to 145 m plus piwnica i garaż 70m (nie ogrzewane).

 

Tyle wstępu.

Ponieważ dom niedawno kupiłem i nigdy nie mieszkałem w domku oraz nigdy nie paliłem w piecu, to jest to mój pierwszy sezon grzewczy - dopiero się uczę.

Od sierpnia staram się ustawić kocioł do optymalnego u spalania.

Na chwilę obecną doszedłem do tego, że:

 

- kocioł pracujący bez obciążenia (pompa CO wyłączona):

- dochodzi do temperatury zadanej w około 7-8 minut

- w stanie czuwania znajduje się około 18-22 min.

- pracując pod obciążeniem (pompa CO włączona):

- do temperatury zadanej dochodzi około 20-30 min

- w stanie czuwania jest około 15 min.

Przy takiej pracy piec spala około 50 kg ekogroszku na 3 dni (około 17 kg/dzień) - temperatura zewnętrzna 10-14 stopni.

 

Niektóre ustawienia pieca:

- temperatura pieca 51-56 stopni

- CWU 39 stopni

- czas podawania 10 s

- przerwa w podawaniu 55 s

- przedmuch 30 s

- przerwa w przedmuchu 8 min

- krotność 3

- moc dmuchawy 5 (przysłona otwarta na jakieś 70%)

- moc 1 biegu 5%

- moc 11 biegu 65%

 

Przy takich ustawieniach szufladę opróżniam co trzy dni, przy czym wyrzucam praktycznie 80% zgorzeli.

Wzorowy popiół robi się po przeciwnej stronie od podajnika, natomiast od strony podajnika (na brzegach) mam same kalafiory.

Środek palnika jest prawidłowy.

Nie udaje mi się uzyskać na całości palnika popiołu, ponieważ jak zmniejsze nadmuch,to spada mi wstęga niedopalonych węgli i piec traci moc.

 

Czy taka praca pieca jest prawidłowa? Czy mogę coś poprawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne masz Brucera w swoim kociołku- te palniki tak mają że palą nierówno zwłaszcza na niskich mocach.

ale od poczatku

masz sporo za duży kocioł do takiej powierzchni.

nawet jeśli dom nieocieplony to w zupełności wystarczyłby kociołek o mocy 15-17KW a nie 25 a tymbardziej z tego rodzaju palnikiem.

niestety kocioł już masz więc tego nie obejdziesz.

sugeruję kilka zmian:

1 - nie jest ważne jak długo kocioł dochodzi do temperatury xadanej tylko ile węgla do tego wykorzysta i z jaką sprawnością go spali.

2- rozszerz zakres pracy dmuchawy od 5% do około 90%- potem zmniejsz jej moc i zostaw szczelinę na przesłonie około 2-3cm

3- ustaw podawanie na 5 sek a przerwę na 30-35sek. mniejsze czasy podawania sprawia że obnizy się spiekanie- jest to sposób na zmniejszenie ilosci spieków przy mocniej spiekającym paliwie.

4- wrzuć zdjęcia tego jak się pali na Twoim palniku-rozkład płomienia mnie interesuje i wysokość kopca-niczego nie zgarniaj- chcę zobaczyć jak to teraz wygląda,oraz zdjęcia tego co wyjmujesz z popielnika- będe wiedział w którą stronę korekty będą potrzebne

5- przedmuch zmniejsz do 5 góra 10sek oraz przerwy w przedmuchu do 20-25 minut. to na początek potem wrócimy do tematów związanych z podtrzymaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę się w dyskusję.

 

1. Przede wszystkim głowica ma być wklejona na czarny silicon.

 

2. W titanicu sa biegi a nie moce dmuchawy w %.

To, co jest w % dotyczy trybu serwisowego i ustawia charakterystykę pod dany silnik konkretnej dmuchawy.

Jak masz dmuchawę WBS6aAL lub WPa06, to w charakterystyce należy ustawić moc dla 11biegu 38% oraz 8%dla biegu 1. Wówczas wpisana zostanie użyteczna charakterystyka z silnika EBM/EMC z zakresu mocy 75-83W.

 

Spróbuj nastaw:

7sek podawanie

50sek pauza podawania

przedmuch 10sekund

co 10minut

krotność 3

moc dmuchawy ok. 4-5bieg i dobrać do tego otwarcie przysłony do ciągu swojego komina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się wtrącę...

Zastanawia mnie czy jest różnica pomiędzy zmniejszeniem obrotów wentylatora i przydławieniem wlotu powietrza przez tą regulowaną przesłonę.

 

Czym będzie się różnić spalanie z wentylatorem na 50% mocy i przesłoną prawie zamkniętą od spalania z wentylatorem ustawionym np na 20% i całkowicie otwartą przesłoną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie według mnie nie ma różnicy, trochę testowałem.

Z drugiej strony, skoro producenci dodają tą klapkę mimo, że można sterować prędkością wentylatora to może coś w tym jest.

 

Jak na razie jedyne co mi przychodzi do głowy to fakt, że może na niskich obrotach wentylator może mieć problemy z pracą więc lepiej go "podkręcić" a przepływ powietrza zdławić przesłoną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie chciałem podziękować za tak szybką reakcję. Zdjęcia zrobię dzisiaj i wstawię.

 

"Zapewne masz Brucera w swoim kociołku- te palniki tak mają że palą nierówno zwłaszcza na niskich mocach.

ale od poczatku

masz sporo za duży kocioł do takiej powierzchni."

 

Mój palnik to EKOENERGIA z przeciwzwojem. Jeżeli chodzi o jego doszczelnienie, to jest to drugi mój palnik - poprzedni wymieniłem, gdyż palił nieprawidłowo. W serwisie powiedzieli mi, że ten jest dobrze dobrze dopasowany i chyba tak jest.

 

Co do przewymiarowania to zrobiłem to celowo, gdyż planuje w przyszłości ogrzewać większą powierznię (część piwnicy - garaż i garderobę).

 

 

"Jak masz dmuchawę WBS6aAL lub WPa06, to w charakterystyce należy ustawić moc dla 11biegu 38% oraz 8%dla biegu 1. Wówczas wpisana zostanie użyteczna charakterystyka z silnika EBM/EMC z zakresu mocy 75-83W.

 

Spróbuj nastaw:

7sek podawanie

50sek pauza podawania

przedmuch 10sekund

co 10minut

krotność 3

moc dmuchawy ok. 4-5bieg i dobrać do tego otwarcie przysłony do ciągu swojego komina "

 

Mam dmuchawę WBS6aAL. Sprawdzę dzisiaj zmianę parametrów 1 i 11.

Co do zmiany ustawień 7/50 to chyba u mnie za mało. Miałem takie ustawienia w trybie letnim, a teraz kopczyk malał. Tak więc musiałem zmienić. W serwisie Witkowskiego podali mi ustawienia 15s/100s.

 

Jeżeli chodzi o przedmuch w trybie podtrzymania, to przy 30s piec szybciej się wzbudza do pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też posiadam palnik ekoenergia piec 24kw powierzchnia domu w podłodze 160m2. Dom lata 70, ściany podwójne docieplone styropianem 12, poddasze wełną. Jest to też mój pierwszy sezon palenia piecem z podajnikiem, wcześniej piec na olej. Palnik pali się na całej jego powierzchni , nie robią się żadne spieki przy paleniu ekobranem. Paliłem chyba już wszystkim od ekogroszków czeskich po polskie do 29kj. Moim zdaniem jednym z ważniejszych parametrów jest ilość rugi w paliwie, bo nawet najbardziej kaloryczne przy wysokiej spiekalności i tak będzie się słabo palić.

Moje ustawienia dmuchawy, a jest identyczna: dolny zakres bez zmian 11 bieg 80%. przesłona otwarta na max i chodzi na 7 biegu. Przy mocno przysłoniętej przesłonie piec bardzo wolno się wzbudza po stanie wstrzymania, piec potrzebował około 20 minut na osiągnięcie temp. 55 stopni, teraz to trwa około 7-8 minut.

Nastawienia pieca:

podawanie 15 sekund

przerwa 50 sekund

przerwa w podtrzymaniu 10 minut

czas przedmuchu 15 sekund

zasobnik 43 stopnie

jak pisałem dmuchawa na 7biegu

krotność 3

histereza 3 stopnie

 

Spalanie około 100 kilogramów na 8 dni, temperatura w domu około 24 stopni.

 

Zdjęcie z palnika

 

post-44194-0-36844600-1351277050_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam

notować ustawienia- jeśli bawicie się stoperem to również czasy oraz wszelkie korekty. w przypadku zmiany jakiegoś parametru-ZAWSZE tylko jednego na raz - łatwiej powrocić do poprzednich ustawien gdy się coś rozjedzie. jak nie zantujemy to znów zacząć od początku trzeba. niestety dwustany tak maja że nie ma dobrych ustawień. Są tylko ustawienia własne

Edytowane przez TIMON120777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fiedzia

ja bym powiedział dla odmiany że gdyby kociołek był na miarę to byłoby jeszcze mniej niz 12kg.dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Moje ustawienia dmuchawy, a jest identyczna: dolny zakres bez zmian 11 bieg 80%. przesłona otwarta na max i chodzi na 7 biegu."

 

Próbowałem tak ustawić swoją dmuchawę, ale po pierwsze - sterownik dopuszcza ustawienie biegu 11 max na 70%, a po drugie jak otworzę przesłonę na maxa i dam 7 bieg to dopiero robią mi sie spieki na całej powierzni. Nawet długie czasy podawania nie pomagają.

U mnie po prostu musi być 4-6 , bieg 11 na 65-70%, przysłona przymknięta na 1,5 - 3 cm. Tylko w takim zakresie mogę regulować. Inaczej spieki, albo niedopałki.

 

Teraz przy temp -2 - 0 piec wchodzi mi na jakieś 58-60 stopni i dolożyłem mu trochę węgielków 15/1'10. Kopczyk się niewiele podniósł, a i moc wzrosła.

 

Przypomniało mi się jedno zadanie które gdzieś usłyszałem: "przy ustawianiu nie ma co oszczedzać węgla - oszczędności same przyjdą jak piec się dobrze ustawi."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc tokiem myślenia co niektórych forumowiczów opisujących przykłady ustawienia pieca t.j. jak najmniejsze ustawienie dmuchawy, jak najmniejsza przesłona, minimalna dawka paliwa podawana jak najrzadziej, no i oczywiście z mojej strony chęć zmniejszenia zużycia ekogroszku i idealnego popiołu w dniu wczorajszym zmieniłem ustawienia pieca. No i co zaobserwowałem mnie bardzo zdziwiło:

bardzo duże zużycie

piec dochodził do zadanej temperatury ponad dwa razy dłużej około 20minut

ponad dwa razy krócej był w stanie podtrzymania około 12-13 minut

piec po osiągnięciu temp. zadanej przeszedł w podtrzymanie i temp. wzrosła tylko o 0,1-0,6 stopnia więcej, gdzie normalnie wzrasta o kilka stopni.

Więc moim zdaniem nie jest najważniejsze aby nie mieć tzw. kalafiorów, w bardzo prosty sposób można to zminimalizować przy dość silnym nadmuchu, który pomaga w szybszym tempie dojść do temperatury zadanej, czyli jeśli podajemy paliwo 10 sekund co 50 sekund należy podać paliwo w 5 sekund co 25sekund. Ten oto sposób w palniku ekoenergia pozwala bardziej napowietrzyć ekogroszek, który znacznie lepiej się pali na całej powierzchni, bez jego przerabiania czy dodatkowego uszczelniania.

Proszę o komentarz bo może moje wnioski są błędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są dwie szkoły palenia. jedna- palimy z mocą minimalną niezbędną do uzupełnienia strat. druga palimy ostro na dużej mocy aby kocioł szybko osiągnął zadaną i długo był w podtrzymaniu.

wada pierwszej. niższa sprawność spalania na małej mocy

wada drugiej- tragiczna sprawność podczas długiej fazy podtrzymania. długo stojący kocioł w podtrzymaniu wymaga uzupełnienia paliwa aby uniknąć cofnięcia żaru. przez 99,999% tego czasu spalanie a właściwie kiszenie opału odbywa się z bardzo dużym niedoborem tlenu.

pozostaje pytanie jak długie musi być podtrzymanie aby to co zyskamy na wyższej sprawności w fazie pracy zniweczyć w postaci podawania i ukiszenia opału w podtrzymaniu. nie wiem czy ktoś to liczył i jakie miał wyniki???

ja uważam że lepiej palić dłużej z przyzwoitą sprawnością niż szybko z dobrą a potem marnować opał w podtrzymaniu.

jak ktoś zrobi badania i opublikuje wyniki(a może zrobił a ja o tym nie wiem) że lepiej palić mocno a potem odpoczywać to może zmienię zdanie.

pozostaje pytanie dlaczego projektuje się zatem sterowniki pracujące z modulacją mocy skoro pracując na niskich mocach dają gorszą sprawność???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to muszę sprawdzić u siebie.

Jak teraz mam ustawienia 9/50s i robią mi się spieki, to rozumiem, że aby je zniwelować wystarczy pozostawić ilość podawanego węgla w czasie a tym samym zmienić czas.

Spróbuję tak 50/9=5,5 czyli jedna sekunda podawania na 5,5s przerwy.

Ustawię 5,5*6=33s, czyli moje nowe ustawienia 6/33s i to powinno mi pomóc w zmniejszeniu spieków? Spróbuję.

Nie udaje mi się wyregulować nadmuchu tak, aby spieki nie powstawały. Szukam tego punktu równowagi - oceniam kolor płomienia, odrywanie się iskier oraz stopień wypalenia groszku. Reguluję ustawieniami przysłony, biegiem wentylatora oraz wydaje mi się dokładniej mocą stopnia 11 i 1 w ustawieniach serwisowych.

 

I nadal nie mogę osiągnąć czegoś podobnego do normalności - albo spieki albo nie dopala - przypominam, że palę EKOBRAN-em ponoć dobry ekogroszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koryguj jeden parametr i o niewielką ilość

jeśli masz ustawione 9sek podawanie i 50sek przerwa i spieki to skróc podawanie o 6sek i obserwuj. odczekaj kilka godzin aby kocioł popracował na nowych ustawieniach.

jeśli przy ustawieniu 9/50 szybko osiąga zadaną mozesz zamiast korekty czasu ująć mu trochę powietrza ale też niewiele i podobnie jak wyżej czekanie i obserwacja.

i nie kłapać drzwiczkami co 5 minut. ustawić i zostawić na godzinę-potem zajrzeć i znów zostawić na godzinę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Zakupiłem piec firmy KOŁTON o mocy 25kW. Posiadam starszy dom o powierzchni 160 mkw + CWU o pojemności 100l + za niedługo dojdzie mi do ogrzewania kolejne 40 mkw.dom jest nieocieplony, wymienione okna na plastikowe. Instalacja ogrzewania jest nowa, nie posiadam zaworów termostatycznych, ani zaworu trójdrożnego.

 

Próbowałem już różnych ustawień i cały czas mam problem z ilością spalonego opału.

 

Na dzień dzisiejszy mam ustawienia :

podawanie: 9 s

przerwa w podawaniu : 50 s

siła dmuchawy: 7 bieg

klapka odsłonięta prawie w całości

CO zadane: 55 stopni

histereza CO: 5 stopni

CWU zadane: 40 stopni

histereza CWU: 2 stopnie

 

I zasobnik 150 kg wystarcza mi na 4,5 dnia co wychodzi 33kg/dobę. Wydaje mi się że to trochę za dużo zważywszy na plusowe temperatury na zewnątrz.

 

Proszę o jakieś wskazówki co mógłbym zrobić aby zmniejszyć spalanie.

 

za jakąkolwiek pomoc będę ogromnie wdzięczny

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisz jaki sterownik i jaki model dmuchawy

zrób fotki tego jak się pali i co w popielniku.

kocioł przewymiarowany i będziesz miał kłopoty w okresach przejściowych z przegrzewaniem pomieszczeń

zawór 4d chociaz bo albo się ugotujesz albo zajeździsz kocioł.

 

juz na start widzę ze za duża moc do obecnej aury ale nie wiem o nadmuchu stąd prośba o sterownika model

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Sprawdziłem jeszcze raz dokładne ustawienia i teraz ponownie je zamieszczam:

 

podawanie: 13 s

przerwa w podawaniu : 50 s

siła dmuchawy: 7 bieg

klapka odsłonięta prawie w całości

CO zadane: 55 stopni

histereza CO: 5 stopni

CWU zadane: 40 stopni

histereza CWU: 2 stopnie

 

Oraz zrobiłem zdjęcia i również je zamieszczam tak jak kolega mnie prosił:

 

 

 

Dziękuje za pomoc.

post-45074-0-40491400-1352127426_thumb.jpg

post-45074-0-78767900-1352127469_thumb.jpg

post-45074-0-58104200-1352127524_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w popiele sporo niedopalonego węgla- zbyt krótka przerwa w stosunku do nadmuchu. jednocześnie duża moc kotła ustawiona.

zmień nastawy tak aby stosunek czasu podawania do przerwy był jakieś 1:6-1:8 i nadmuch w okolicy 4 biegu, przesłonę zamknij tak aby była szczelina około 2cm w najszerszym miejscu.

zrób np 5sek podawanie i 30sek przerwa lub nawet 40sek przerwa. do tego wspomniany 4 bieg nadmuchu.

obserwuj palenisko- jak będzie niedopalony węgiel podnieś nadmuch o 1 bieg jak będzie żar schodził w dół to obniż nadmuch o 1 bieg.

taka moc powinna wystarczyć.

do tego zamień histerezy- dla CO zrób 2st a dla CWU 5 lub więcej

kocioł ma łatwiej uzupełnić 2stC straty z układu niż 5 a dla CWU będzie to robił raz dwa razy na dobę zaś dla CO musi pewnie raz dwa razy na godzinę. nie wiem czy masz deflektor w tym kotle a to też ma wpływ na spalanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki.

 

Dziś po pracy wprowadzę podane ustawienia i napisze jak pracuje.

 

A odnośnie deflektora to jest przykręcony na śrubie bezpośrednio pod stałym rusztem.

 

Mam jeszcze jedno pytanko odnośnie klapki w czopuchu. Ma być przymknięta i jeśli tak to o ile czy w pozycji otwartej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.