Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Zaworem 4D I Niską Temp Powrotu


kkk6969

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamontowany zawór 4d z siłownikiem i sterownikiem. Powrót ustawiony na 55 stopni zasilanie na 80. Pompa rusza na 50 stopni

Podczas rozpalania jak woda zimna to zawór 4d jest ustawiony na krotki obieg piec i powrót.

Problem polega na tym iż przy rozpalaniu i ustawionym automatycznie zaworze 4d na krótki obieg (ochrona pieca) jak temperatura pieca osiąga 80 stopni to powrót na zaledwie 45 i za chwilę piec chce się gotować (pompa pompuje wodę wkoło z grzejników i spowrotem do nich z omininięciem pieca bo zawór 4d jeszcze nie puszcza wody na instalację - nie ma wymaganej temperatury powrotu).

Wygląda na to jakby piec miał słaby obieg grawitacyjny.

Muszę ręcznie przestawić zawór 4d żeby pomieszać zimną wodę z instalacji żeby nie zagotować pieca.

Gdzie leży problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustaw ochronę powrotu na 35C (najniższą możliwą) i obserwuj jaka będzie rzeczywista temperatura powrotu po ustabilizowaniu się instalacji. Jak będzie to poniżej 45C, montuj pompę kołową, jak powyżej może zostać na grawitacji. Ale z obniżonym parametrem ochrony, ważne by siłownik nie wachlował zaworem.Zależy też jaką masz instalacje, czy są podłogówki i gdzie są wpięte. Nieraz wystarcza dać w drabinkach większy przepływ wody i tym sposobem podniesiemy powrót o kilka stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiłem zawór 3D na powrocie - podniosłem go ok 50 cm nad piec i pojawił się obieg grawitacyjny na obieg kocioł - zawór 3D ( rury z pieca 1 cal i powrót CU 28 ogałęzienie na zawór 3d za pompą i zaworem róznicowym) - pompa załącza sie dopiero jak kociołek się równo wygrzeje do 55 stopni na obiegu grawitacyjnym :)

Wygląda na to że zawór 4D był ustawiony za nisko i nie łapał obiegu kotłowego grawitacyjnego.

I tu moje pytanko - powróciłbym do zaworu 4D (także podniesionego na wys 50 cm nad kocioł) - czy jak obieg kotłowy był na 3d to logicznie myśląc to na 4d także powinien działać. Wolałbym zawór 4 d bo grzejniczki chłodniejsze. Wiem że pytanie retoryczne - ale przeróbka w celu sprawdzenia to jakieć 3-4 godziny cennego czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja również kompletuję materiały na instalację co w nowym domu i pojawił się odwieczny dylemat zawór czterodrogowy czy trójdrogowy. Mój kocioł na ekogroszek będzie miał wyjście 5/4" i zastanawiam się czy to wystarczy aby zapewnić grawitację w małym obiegu. Przyznaję że ciągnie mnie w kkierunku zaworu czterodrogowego, który jest bardzo pomocny zwłaszcza w okresach przejściowych kiedy na instalację co wystarczy póścić np: 30 st. W przypadku zaworu trójdrogowego wydaję mi się, że temperatura przy której on zacznie otwierać się na instalację będzie to najniższa temperatura jaką mogę póścić na dom, a przy takiej temp zewnętrznej jak teraz może to być zdecydowanie za dużo.

Proszę o komentarz czy prawdę mówię.

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 3d - temp na instalację taka jak na wyjscu z kotła ( z kotła 60 C na instalacje 60C - na instalację co woda się nie miesza, miesza się powrót z zasileniem i podgrzewa powrót).

Przy 4D - temp na instalację niższa tak ok 25 C ( u mnie) na poczatku palenia (kocioł zasypowy na miarkowniku), po ustabilizowaniu się instalacji (nagrzaniu) temp na instalacje niższa ok 15 ( na kotle 65C na wyjściu , na powrocie 55C na dom około 45-50) - tu miesza się z 4 stron.

Ale najwazniejsze przy 4D i to jest rzadko poruszane w necie to obieg grawiracyjny podczas rozruchu kotła ((zasilanie kotła-zawór 4d - powrót do kotła)) ( lub dodatkowa pompa na tym obiegu).

Edytowane przez kkk6969
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również kompletuję materiały na instalację co w nowym domu i pojawił się odwieczny dylemat zawór czterodrogowy czy trójdrogowy.

Gdyby ja miał ponownie wybierać (kupować) materiały to bym na 100 % zdecydował się na zawór 3D sterowany pogodowo przez sterownik kotła, który skutecznie by regulował temperaturę obiegu CO i zainstalowałbym pompę obiegu kotłowego. Wtedy wystarczy zawór 1" i najważniejsze powrót kotła ZAWSZE posiada wysoką temperaturę. Zapewne pojawią się głosy, że dwie pompy to więcej prądu a ja odpowiedm na to tak, błędnie dobrany zawór 4D nie spełniający oczekiwań będzie generował wieksze koszty spowodowane nerwicą właściciela :D

Ja wolę spać spokojnie i nie zachodzić w głowę dlaczego nie działa to tak jak sobie tego życzę pomimo spełnienia warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.