Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompy Równoległe Czy Priorytet Bojlera ?


silver111

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

W jakim trybie palicie teraz w okresie przejściowym?

 

A w jakim gdy na dworze hula zima?

 

pompy równoległe czy priorytet bojlera ?

 

przy priorytecie bojlera w domu robi się lekko chłodniej gdy pompa CO przestaje działać a kocioł ładuje bojler CWU.

 

 

Jaka temp zadana CO a jaka CUW? Posiadam zawór czterodrogowy sterowany ręcznie.

 

 

Pozdrawiam

silver111

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

W jakim trybie palicie teraz w okresie przejściowym?

 

A w jakim gdy na dworze hula zima?

 

pompy równoległe czy priorytet bojlera ?

 

przy priorytecie bojlera w domu robi się lekko chłodniej gdy pompa CO przestaje działać a kocioł ładuje bojler CWU.

 

 

Jaka temp zadana CO a jaka CUW? Posiadam zawór czterodrogowy sterowany ręcznie.

 

 

Pozdrawiam

silver111

Jak przyjdzie zima, to się nie będziesz pytał tylko od razu wyłączysz ten priorytet.

Na pompach równoległych bufor też się przecież grzeje.

Chodzi tylko o to, żeby czujnik temp. bojlera nie był na samej górze i nie czekał aż się cała bateria wyczerpie, tylko doładowywał ją zaraz jak ktoś zacznie lać więcej wody.

Ma być umieszczony w odpowiednim miejscu - najczęściej w połowie zbiornika.

Priorytet to jest dla tych, co nie potrafią czujnika umieścić tam gdzie on ma być.

Generalnie jakaś parodia.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równoległe, a i tak bojler się nagrzewa po wyłączeniu pompy, grawitacja działa. Latem tryb letni, tylko pompa cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja grzeję różnie bez względu na porę. W okresie grzewczym są pompy równoległe + programator czasowy wstawiony między sterownikiem, a pompą CWU. U mnie woda w bojlerze o zadanej temp. nie jest potrzebna przez 24h więc na programatorze są ustawione godziny w jakich bojler ma być gorący.

post-12696-0-58809900-1351010385_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

W jakim trybie palicie teraz w okresie przejściowym?

 

A w jakim gdy na dworze hula zima?

 

pompy równoległe czy priorytet bojlera ?

 

przy priorytecie bojlera w domu robi się lekko chłodniej gdy pompa CO przestaje działać a kocioł ładuje bojler CWU.

 

 

Jaka temp zadana CO a jaka CUW? Posiadam zawór czterodrogowy sterowany ręcznie.

 

 

Pozdrawiam

silver111

pompy zawsze w piorytecie ,wyjatek gdy: mamy ogrzewanie poprzez nagrzewnice powietrza oraz gdy zasobnik mamy w postaci imitacji zasobnika -czytaj lęzący ,wtedy jakiekolwiek piorytety nie mają racji bytu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hey!

U mnie pompy równoległe się nie sparwadza: pompa CWU podkrada ciepłą wodę pompie CO i cała ciepła woda idzie na bojler a pompa CO kręci zimną wodę w kółko po instalacji. CO mam ALPHE 2 a na CWU zwykłą i mimo że jest na 1 biegu jest i tak zbyt mocna (alpha chodzi np na 8 watach). Tak więc tylko priorytet bojlera. Bojler i tak grzeje się na cyrkulacji dlatego załączanie sie pompy CWU jest sporadyczne - jak ktoś napuści pełną wanne i temp spadnie poniżej 45 stopni.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię u siebie w ten sposób ze mam ustawiony tryb pompy równolegle

 

Na kotle mam zadana CO 60 stopni a CWU na 50 stopni histereza wody to 4 stopnie

tak mozesz robić jak masz zasobnik lezacy ,przy prawdziwym zasobniku praca róznoległa nie przejdzie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie przejdzie?

Mam zasobnik 300l z 2 wężownicami, kocioł grzeje 150l.

Temp. ustawiona na cwu to 47C a na kotle 65C.

Histereza cwu 2,5C.

Jak temperatura cwu spadnie do 44,5C to załącza się pompa cwu równolegle z pompą c.o.

Po średnio 10 minutach pompa cwu się wyłącza, bo cwu dogrzane do 47C.

To co jest nie tak z tym moim bojlerem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i sposób uzywania wody ,umnie taki model sie nie sprawdza i u moich klientów tez ,jak wezmiesz 200l wody do wanny to masz ok 30min tyrania kotła na mocy ok 24kW aby szybko zagrzac ,jak bedzie praca róznoległa to braknie mocy aby rownolegle zagrzac zasobnik i grzac dom bo kocioł musiałby byc na 30-35kW ,jesli jest prysznic w domu i mieszka sie w domu po krakowsku to faktycznie praca roznoległa moze sie sprawdzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt, 200l to do wanny nie leję ale 100-150 zdarza się zużyć niektórym domownikom za 1 razem ale na to jest właśnie bojler, który sobie z tym radzi.

Kocioł przyklęknie potem na godzinkę (w granicach 45-50C) ale to w niczym nie przeszkadza, bo jest tylko 1 osoba, która potrafi tyle wody wylać i robi to raz dziennie, więc spokojnie się może bojler doładować.

 

A propos Twoich okolic, to jak to się ma do powszechnie przyjętego zapotrzebowania na ciepłą wodę 30l na osobę dziennie [tak się podobno ma dobierać bojlery :blink:]

Jakaś białoruska norma, bo w Krakowie też się nie sprawdza :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hih jak sie pracuje to sie mieszka w domu a nie zyje żeby oszczedzac ,jak oszczedzac to po co sie budowac lepiej w namiocie mieszkac

a te 30 l to od kiedy taka norma ????

jak pamietam za młodych lat jak nie wszyscy nie mieli licznika to ryczałt dzienny był własnie 280l na dzien na osobe to co telaz ludzie sie nie kapią ????

czy wanny mniejsze robią???u mnie na 3 osoby idzie ok 18-20m3/miesiac z tego z 14m3 pewnie pogrzanej

a 30l przecież to dwa posiedzenia zarządu i 3 razy siur i poszło a gdzie rece umyć i wogóle ,cos kolego nie pomyliłeś????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie liczę ile razy wchodzę do łazienki, ale czytam internet i widzę, że bojler należy dobierać do dziennego zużycia cwu.

Dane, które widzę, to 40l/os/dobę niskie zużycie, 50l/osobę średnie zużycie, 75l/osobę duże zużycie.

Jak się do tego ma jednorazowe 200l, które zużywasz naraz a nie na dobę, a jak tu wejść do łazienki parę razy?

Odpowiedź jest prosta - każdy orze jak może i musi robić jak mu się podoba, nie ma się co oglądać na dane.

 

Ale.

Wracając do rozważań o priorytecie, to z 300l, które Twoi Szanowni Klienci zużywają na dobę/osobę, to bojler powinno się dobrać minimum 500-800l (bo przecież solary muszą coś dawać, żeby się Klienci nie wściekali, że na darmo kupę kasy wydali).

No i teraz najważniejsze - jak taki bojler nagrzejesz kotłem w zimie, to widać jasno, że żadne priorytety nie są potrzebne, spokojnie na pracy równoległej każdy kociołek da radę dogrzać ubytki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie zgodzę sie z tym bo jak po głebokiej kapieli wchodzi nastepna osoba na głeboka kapiel to musisz mieć te 20kW mocy aby to zdazyło sie zagrzac ,powiem tak od kiedy mam u siebie takie rozwiazanie a u klientów tez takie samos tosuje to jeszcze ani u siebie ani od zadnego z klientów nie usłyszałem aby komus brakło wody ,natomaist przy leżacych jest to notoryczne i sa telefony panie ratuj bo żona mnie z domu.....li

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.