Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kominek Z Płaszczem, Pompa Co Nie Przepycha


us07

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem związany z przekazaniem ogrzanej wody z wymiennika do obiegu CO.

 

wyjście z wymiennika po stronie CO czyli zasilanie mam podpęte pod powrót kotła gazowego. Problem polega na tym, że pompa wymiennika pracuje i gorąca woda wchodzi do kotła. Nie dostaje się jednak w 100% do obiegu CO do czasu włączenia pompy w kotle gazowym. Jak tylko pompa w kotle wystartuje grzejniki robią się ciepłe.

 

Niby to nie problem bo kiedy kocioł przełączę na CWU+CO to pompa pracuje i kominek przekazuje ciepło do instalacji CO. Kiedy natomiast na dworze jest jeszcze całkiem ciepło i kocił pracuje w trybie TYLKO CWU i chciałbym dogrzac dom kominkiem to ciepła woda z wymiennika nie przedostaje sie przez kocioł do obiegu CO... i tu pojawia sie problem...

 

Dajcie znać w czym może byc problem?

 

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zasilanie z wymiennika podpięte pod powrót z kotła gazowego" (??????) To kolejny odlotowy pomysł. Kto takie cudo stworzył "instalator" mam nadzieję że nie. Producenci kominków zamieścili na swoich stronach schematy podłączeń i jeden z nich należało zaadaptowaćdo instalacji. Naprawdę jak działa kominek i pompa obiegu wtórnego, pompa kotła gazowego nie musi działać. Zmień to dziwne podłączenie i problemy znikną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak - zasilanie z wymiennika podpięte pod powrót z kotła gazowego... tego typu rozwiązanie zaproponował instalator z firmy zajmującej się kotłami i tak zostało to przerobione

 

Wyjaśnienie dlaczego:

Mak kocioł Viessmann Vitodens 200 WB2A z czujnikiem pogodowym, bez czujnika temp. w pomieszczeniu...

Obecna konfiguracja ma za zadanie wpuszczać ogrzaną wodę w powrót kotła po to by "go oszukac" - kocioł w ten sposób widzi wysoką temperaturę na powrocie i nie dogrzewa...

 

W zeszłym roku miałem podpięcie równoległe i kominek ogrzewał swoją drogą a kocioł swoją... temperatura na powrocie była na tyle niska, że kocioł pracował pomimo rozpalonego kominka...

 

 

Dla rozjaśnienia podpinam schemat obecnej instalacji

post-44287-0-43853400-1350980272_thumb.jpg

Edytowane przez us07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to nie jest problem tylko zamierzone działanie. Sam kocioł jest dobrym urządzeniem ma jednak wadę, właściwie to sterownik nie kocioł. W wersji pogodowej niestety nie współpracuje z innym zewnętrznym źródłem ciepła a wskazania czujnika temperatury zewnetrznej są sygnałem do pracy lub wyłączenia. Problem jest jeszcze większy w instalacjach mieszanych grzejnikowo-podłogowych. W ubiegłym roku kocioł grzał bo taką informację dostał od sterownika a woda powracajaca miała nizszą temperaturę niz wynikajaca z krzywej grzania kocioł zachowywał sie całkiem normalnie. Jak zamierzałeś grzać kominkiem to niestety zakup kotła ze sterownikiem pogodowym był nie przemyślany. Kotły ze sterownikiem stałotemperaturowym tej wady nie mają. Sterownik kominka blokuje pompę kotła gazowego i po problemie. Jedyne wyjście to dobudowanie baypasa omijającego kocioł gazowy . Wiem pamiętanie o przełączaniu zaworów jest upierdliwe. Ale to chyba jedyne rozsądne wyjście na okresy przejściowe.

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok - czyli jest jak jest, sterownika kotła nie będę już zmieniał... nie wiedziałem nic na temat kotłów,kominów itp... nikt mi też nie doradził na etapie zakupu 5 lat temu...

 

Gdyby podłączyć kominek do kotła tak jak było w zeszłym roku - czyli równolegle i dodatkowo podłączyć do kotła sterownik pokojowy Vitotrol 200 to nie byłoby problemu z podwójnym grzaniem (kominek/kocioł)... Dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli sterownik ma taką możliwość to zmień regulację pogodową na regulację stałowartościową.

Możliwe że będziesz potrzebował hasła do menu serwisowego, bo taką zmianę przeważnie można wykonać z poziomu serwisanta, a nie użytkownika.

Jak jesteś w domu i grzejesz kominkiem to regulacja stałowartościowa na kotle gazowym.

Jak nie grzejesz kominkiem to regulacja pogodowa.

 

Jak dla mnie to ten schemat podłączenia jest zły, ale może ktoś bieglejszy się wypowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam problem związany z przekazaniem ogrzanej wody z wymiennika do obiegu CO.

 

wyjście z wymiennika po stronie CO czyli zasilanie mam podpęte pod powrót kotła gazowego. Problem polega na tym, że pompa wymiennika pracuje i gorąca woda wchodzi do kotła. Nie dostaje się jednak w 100% do obiegu CO do czasu włączenia pompy w kotle gazowym. Jak tylko pompa w kotle wystartuje grzejniki robią się ciepłe.

 

Niby to nie problem bo kiedy kocioł przełączę na CWU+CO to pompa pracuje i kominek przekazuje ciepło do instalacji CO. Kiedy natomiast na dworze jest jeszcze całkiem ciepło i kocił pracuje w trybie TYLKO CWU i chciałbym dogrzac dom kominkiem to ciepła woda z wymiennika nie przedostaje sie przez kocioł do obiegu CO... i tu pojawia sie problem...

 

Dajcie znać w czym może byc problem?

 

Z góry dziękuję.

 

Czołem.

Mam dokładnie tak jakTy.

woda z kominka idzie na bufor

na gorze bufora jest czujnik z termostatem salus i jak bufor dostanie temperatury to zapodaje informację do zaworu trojdrogowego a ten puszcza wodę do powrotu kotła.

Kocioł od razu pokazuje ze temp rosnie palik gasnie i woda leci przez mieszacz na grzejniki i podłogówkę.

 

Pytanie mamy tego samego instalatora ?

mam to zrobione na viessmannie 343F

Pozdrawiam Radek

 

Będę zaglądał bo muszę poznac instalację a nijak się na tym nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok - czyli jest jak jest, sterownika kotła nie będę już zmieniał... nie wiedziałem nic na temat kotłów,kominów itp... nikt mi też nie doradził na etapie zakupu 5 lat temu...

 

Gdyby podłączyć kominek do kotła tak jak było w zeszłym roku - czyli równolegle i dodatkowo podłączyć do kotła sterownik pokojowy Vitotrol 200 to nie byłoby problemu z podwójnym grzaniem (kominek/kocioł)... Dobrze myślę?

Vitotrol 200 to nie jest typowy termostat pomieszczenia tylko zdalne sterowanie. Tak jak myślisz mogło by zadziałać pod warunkiem że cała instalacja jest jednym obiegiem grzewczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem.

Mam dokładnie tak jakTy.

woda z kominka idzie na bufor

na gorze bufora jest czujnik z termostatem salus i jak bufor dostanie temperatury to zapodaje informację do zaworu trojdrogowego a ten puszcza wodę do powrotu kotła.

Kocioł od razu pokazuje ze temp rosnie palik gasnie i woda leci przez mieszacz na grzejniki i podłogówkę.

 

Pytanie mamy tego samego instalatora ?

mam to zrobione na viessmannie 343F

Pozdrawiam Radek

 

Będę zaglądał bo muszę poznac instalację a nijak się na tym nie znam.

U Ciebie trochę inny kocioł inny sterownik, rozumiem że pracuje w zestawie z solarami. Nie wiem kiedy była bydowana instalacja ale jak masz w układzie jeszcze bufor to dziś (w sprzedaży w Polsce chyba od początku roku) można by zastosować zestaw Vitosolar 300-F i nie miał byś tych problemów. Wbudowany bufor pozwala podłączyć dodatkowe źródła ciepła (kominek, kocioł na paliwo stałe, solary) i niema takich problemów. Cena zestawu jest ..... trochę zaporowa ale problemów ze sterowaniem żadnych nawet kilkoma obiegami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solarami struje to urządzenie

35b6f649c9190b14med.jpg

mam wpływ na temperaturę na jaką ładuje 2 bufory.

na dachu 2 panele 200 T prozniówki 5 m2

naddatek wody ktory miał byc po załadowniu 220 litrowego zasobnika w 343F miał byc przekierowany do 400 litrowego bufora vitocell 100

okazuje sie ze nie ma zadnego naddatku :) bo prozniowki maxymalnie działają do max 80 stopni.

nie ma wiekszego uzysku. i starczył by tylko zasobnik zintegrowany z kotłem.

natomiast jak juz stanął bufor 400 litrow do kominka i CO to podpielismy go z solarem.

 

natomiast moj instalator zamontowal mi do podwyzszenia temperatury powrotu taki zestaw.

Wegług mnie chodzi niestabilnie ciezko uzyskac stała temperaturę

podobno lepszy by był zawor czterodrogowy ale ............sie niestety na tym nie znam

f1b588defa926cdamed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.