Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dolne Podłączenie Grzejnika Cv Do Rur Idących Pod Nim W Ścianie


nocnystroz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam do podłączenia 4 grzejniczki w dwóch pokojach jak na obrazku:

 

planogrze_xxrwaes.jpg

Mam zawory wyjściowe z pieca pod łazienką w piwnicy, chce się przebić na skośkę do kuchni i w ścianie pojechać naokoło przez salon podłączając grzejniki w salonie i kuchni (i wyprowadzając kawałek rury z odpowietrznikiem na przyszły pion na poddasze).

 

Wybrałem grzejniki CV22 Purmo:

salon: 2 x CV22 600x1400

kuchnia: 1 x CV22 600x1400 + 1 x CV22 600x400

(dom nieocieplony, 2.8m wys.)

 

Mój problem polega na tym, że mając pod oknami 77cm (nie mam jeszcze parapetów) zastanawiam się czy zmieszczę grzejniki z dolnym zasilaniem. Aktualnie stare żeliwne wiszą 3cm poniżej okna, myślałem, że mogę też tak powiesić stalowe i wtedy będę mieć około 14cm pod grzejnikiem do podłogi. Rury PP muszą iść w ścianie (jedna pod drugą możliwie płytko) więc myślałem wtedy o zaworze podwójnym kątowym. W pierwszą rurę spokojnie bym trafił ale do drugiej - idącej niżej musiałbym użyć kolanek - np. PP i by mi nie starczyło tych 76mm odległości zaworu do ściany. Może wted

 

Mam pytanie czy dobrze myślę co do wysokości grzejnika, odległości od parapetu (rozumiem, że wtedy parapet ledwie wystający z muru - 2cm) i czy da się wsadzić CV i czy starczy miejsca żeby to podłączyć od dołu....

 

P.S. Mam zamiar puścić przez salon i kuchnię rury 25mm bez kryzowania. Mam nadzieję, że nastawy wstępne są wbudownae w grzejniki CV i da się zxa ich pomocą ustawić poprawnie przepływy w tej instalacji (piec dwufunkc. termet turbo)

 

Bardzo proszę o odpowiedź bo każdy mi mówi co innego i na dużych dwóch forach nikt mi nic nie napisał ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz użyć miedzi do wykonania tych krótkich podpięć. Trzeba wtedy kupić przyłącza kątowe do miedzi i ostrożnie lutować. Myślę, że do zrobienia, ale estetyka już nie ta, a to jest główną zaletą przyłącza kątowego.

 

A koniecznie V-ki muszą być? Typ boczny chyba rozwiązałby ten problem, bo znaczenie miałoby tylko puszczenie rury powrotnej na wys dolnego przyłącza grzejnika. Rura zasilająca wyżej i po problemie.

 

Jak puścisz dookoła podwójny rurarz tuż nad podłogą, to listew już raczej nie przykręcisz i kleić trzeba będzie. Pytanie czy klejone na "ciepłej" ścianie nie poodpadają. Ale tylko głośno myślę, bo tematu podobnego nie przerabiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIelkie dzieki za odpowiedź. Nie muszą być V-ki. Nie podjąłbym się lutowania miedzi - nie mam zresztą sprzętu. Zrobię więc jak piszesz - przyłącza boczne - kątowe; rura powrotna na wysokości dolnego przyłącza a zasilająca wyżej - rozumiem, że między mocowaniem uchwytów (mam nadzieję, że wytrzyma stara cegła murowana i tynkowana praktycznie samym wapnem):

C22.JPG

Wybrałem V-ki bo długo nie mogłem znaleźć porządnych grzejników C22 tanio w Łodzi a V-ki widzę purmo za 476zł.

Edytowane przez nocnystroz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej się nakujesz jak puścisz obie rury w jednej bruździe. Jeżeli rura zasilania przypadnie akurat w miejscu dolnego kołka listwy montażowej, to lepiej wg mnie nawiercić dodatkowy otwór wyżej (nawet pośrodku listwy).

 

Możesz też opuścić się delikatnie z obiema rurami i jedyne co się zmieni, to lekko skośne przyłącze powrotne.

 

post-18583-0-39901300-1350825420_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba rzeczywiście tylko w V-ce jest listwa:

cv22png_xxrqxas.pngc22jpg_xxrqnsr.jpg

I teraz jest problem czy sie da wieszak dać ew. wyżej albo listwy jakies montażowe dokupić, pozostaje mi jeszcze dać dłuższe CV 500x1600 zamiast CV600 ale chyba to mogloby byc za duzo i wystawaloby troche za okno... (otwor okienny ma ok. 128cm). Chyba, że przyłącze boczne, dwie bruzdy (rury poniżej grzejnika) i trochę kłopotliwa mijanka ze złączek zgrzewanych - chyba może iść powrotna trochę na skośkę właśnie w dół od zaworu powrotnego a zasilająca niżej od niej i od zasilającej mijanka do góry...?

 

Oj może jednak zamiast kombinować dalej to sprawdzę w sklepie czy przy tym skośnym podłączeniu dolny kołek montażowy będzie w ogóle przeszkadzał... ;) choć wychodzi, że kucie by było 2-4cm poniżej dolnego wieszaka, grzejnik ma 46kg a ze starą cegłą i wapiennym tynkiem i murowaniem może być ciężko...

Edytowane przez nocnystroz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.