Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawyżona Temperatura Czujnika W Płaszczu Kominka


us07

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem z czujnikiem temperatury sterownika w kominku z płaszczem wodnym. Kominek Bef Aqua start 8. Kominek ma zamontowany zawór bezpieczeństwa z czujnikiem temperatury zamontowanym w wyznaczonym do tego miejscu i tu wszystko jest ok. Niestety w obudowie wkładu nie ma juz następnego miejsca na czujnik do pomiaru temperatury w płaszczu podłączony do sterownika, który steruje pracą pomp.

 

instalator zamonował czyjnik temp. w miejscu odpowietrznika (najwyższy punkt wkładu) i efekt jest taki, że po nagrzaniu się kominka i jego obudowy następuje przekłamanie pomiaru sterownika o jakieś 20-25'C Wpływa to na to, że sterownik widzi temp np. 70'C, zamyka dopływ powietrza i trzyma temperaturę w palenisku w tym zakresie. Na wymiennik trafia jednak woda o temp. 45'C co jest wartością niewystarczającą.

 

Podpowiedziano mi żeby w miejsce odpowietrznika (tam gdzie teraz jest czujnik temp.) założyć trójnik i do niego wkręcić odpowietrznik i czujnik temperatury. Czy czujnik ten nie będzie łapał dodatkowej tmp. z obudowy kominka i nagrzanego wkładu? Należy go jakoś izolować?

 

Ponoć odpowietrznika Watts na 160'C mogą pracować w obudowie kominka i nie ulegną uszkodzeniu od temp.

 

 

Jak widzicie ten temat? Czy tylko u mnie występuje problem z brakiem miejca na czujnik temp. sterownika? Jak go rozwiązać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie chaotycznie piszesz i do końca nie rozumiem w czym tkwi problem? Czy te 70C jest wartością błędną i co chcesz osiągnąć zmieniając miejsce montażu czujnika? Jezeli 70 C jest temperaturą zasilania ( dla nowej instalacji też wydaje się bardzo wysoka) to przy znacznym poborze ciepła może temperatura na powrocie wynosić 45 C ( sprawdź jakiej wymaga producent kominka, przeważnie jest to 45-50 C ). Jak chcesz podnieść temperaturę powrotu to trzeba zastosować układ mieszający (laddomat, 3D, 4D, pompa mieszająca). Mam kominek innej firmy i miał wystarczającą ilość króćców i czujnik temperatury wody jest montowany od góry i nic co opisujesz się nie dzieje

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I, Rozwiązanie tymczasowe.

1. Zdemontuj czujnik temperatury z miejsca w którym masz go zamontowany w chwili obecnej.

2, Zamontuj czujnik na rurze wylotowej z kominka. Przy czujniku półprzewodnikowym montuj go (najlepiej) prostopadle do rury, w ostateczności możesz go zamontować na płasko(równolegle) do rury. Przy czujniku oporowym i termoelektrycznym montuj go równolegle (na płasko) do rury. Montaż musi być pewny aby czujnik nie spadł z rury. Całość zaizoluj termicznie.

3. W miejscu czujnika zamontuj odpowietrznik.

 

II. Rozwiązanie docelowe.

1. Na rurze wylotowej z kominka wstaw trójnik i do niego zamontuj czujnik.

2. W miejscu czujnika zamontuj odpowietrznik.

 

W przypadkach I i II różnica i opóźnienie w pomiarze temperatury będą do bardzo małe(do pominięcia w warunkach domowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emus - dzięki za odp.

 

piszesz żebym czyjnik zaizolował termicznie... mam czujnik oporowy (walec o średnicy ok 4mm i długości 4cm) czym mogę go przymocować do rury wylotowej (metalową opaską zaciskową?) czym zaizolować termicznie by w temp. obudowy kominka nie uległo stopieniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mak - tobie także dziękuję i sorrki za chaotyczną forme wypowiedzi - wynika to z faktu, że jestem informatykiem i nie do końca potrafię ubrać w słowa tematy z Waszej branży :)

 

W skócie chodzi o to, że wg. sterownka mam w płaszu temp. 70'C, natomiast w kotłowni na wejściu zasilania wymiennika ( odległość ok 4m bez odbiorników ciepła) termometr analogowy wskauje 45'C i jest to temp. faktyczna !

 

Sterownik odczytuje temp płaszcza zawyżoną o ok 20'C (sterownik sprawny na 100%, czujnik temp, także sprawny)

 

Mam nadzieję, że udało mi się trochę rozjaśnić temat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czym mogę go przymocować do rury wylotowej (metalową opaską zaciskową?) czym zaizolować termicznie by w temp. obudowy kominka nie uległo stopieniu?

Ad.1. Możesz go przymocować metalową opaską zaciskową.

Ad.2. Czujnik ma mierzyć temperaturę wody na rurze wylotowej z kominka. Temperatura ta nie powinna przekraczać 95 stopni, czyli możesz zaizolować to otuliną przeznaczoną do rur CO.

np. taką http://allegro.pl/ot...2687664305.htmlMożna ją kupić w sklepach instalacyjnych.

Jak masz żonę do weź od niej podpaskę higieniczną owiń czujnik a całość owiń taśmą samoprzylepną, izolacyjna elektryczną itp.

 

Czujnik zostaw tak zamontowany, czyli nie montuj trójnika na rurze wylotowej z kominka (rozwiązanie docelowe). Szkoda tracić czas i pieniądze na ten montaż.

 

 

Ja bym jeszcze sprawdził poprawność wskazań termometru analogowego(szklanego? bimetalowego?) i oporowego. Termometry trzeba włożyć do czajnika elektrycznego z wodą i wodę zagotować. Jak pokażą temperaturę pomiędzy 99-100 stopni to są sprawne. Inny sposób: włożyć je jednocześnie do szklanki ciepłą wodą, zamieszać, poczekać, różnica wskazań nie powinna przekraczać 1 stopnia.

 

P.s. Częstsze są przypadki uszkodzeń termometrów analogowych niż czujników oporowych. Możliwe że sterownik jest uszkodzony i pokazuje błędną temperaturę.

Edytowane przez emus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki z wszelkie informacje... Byłem w firmie instalatorskiej kupiłem otyulinę, odpowietrznik, "kolanko" i zamonotuję czujnik metodą przylgową do rury wylotowej kominka.

 

 

Jeśli chodzi o sterownik to jest sprawny - sprawdzałem rezystorem nastawnym i wskazania sterownika dla podanych przez producenta czujnika wartości były poprawne. podłączyłem tez inny czujnik i wskazania były poprawne.

 

 

Podczas wizyty w firmie instalatorskiej gość nie mógł uwierzyć, że nie zamontowano mi odpowietrznika w kominku... po krótkiej wymianie zdań pokazałem gościowi zdjęcia z instalacji kominka i twierdzi, że mam tam max buble zrobione... nie do końca wiem o czym mówił ale twierdził, że dopuszczanie wody mam jakoś dwustronnie i dodatkowo pompa pracuje na "luzie" bo woda nie płynie tą rurą co trzeba tylko przez zbiornik przelewowy i sprawność kominka nie jest taka jak mogłaby być. Doczepił się też do miejsca instalacji czujnika zaworu bezpieczeństwa....

 

 

ahhh.. jak pisałem nie znam się na tym do końca i pewnie znów chaotycznie opisuję, wkleję więc fotki - oceńcie sami

porty_instalacyjne.pdf

post-44287-0-92262400-1350569511_thumb.jpg

post-44287-0-03629900-1350569517_thumb.jpg

post-44287-0-07029500-1350569523_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamykam temat. Założyłem odpowietrznik w miejsce do tego wyznaczone, czujnik przeniosłem na rure-wyjście ogrzanej wody z kominka, zaizolowałem go termicznie i wszystko bra i buczy...

 

p.s. sterownik nie ma korekty wskazań czujnika, wskazania czujnika "pływały" w zkresie błędu +10 do +25'C

 

p.s.2 Emus dzięki

 

p.s.3 Mam jeszcze jeden problem, założe nowy temat bo dotyczy innego zagadnienia

Edytowane przez us07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie mam dostępu do zaworu bezpieczeństwa.... Obudowa kominka jest już od 1,5 roku zbudowana. Instlator musiał juz 1 raz wyciąc otór techniczny w obudowie w celu umożiwienia dostępu do tego czujnika...

To ja napiszę tylko tyle ze moj instalator nawet nie widział ze musi byc rewizja do zaworu.

Ja oczywiscie pierwsze co zrobiłem to zagotowałem wodę w kominku

zawor puscił i schłodził kominek lecz woda ciągle leciała całe 2 dni.

Po nacisnieciu przyciku zawor sie zamknął.

Szkoda ze sam musiałem zapłacic za rewizję i zmianę instalacji aby zawor był pod ręką :)

 

Dodam kominek mam w układzie zamkniętym wiec muszę dbac o zabezpieczenia

narazie mam 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.