Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nie Mogę Ustawić Minimalnej Temperatury Kaloryferów - Pomocy!


JadziaW

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc.

Mam nowy KOCIOŁ C.O. FUWI na Pellets 100 kW. Ma on regulator pracy ESTYMA control M RS. Korzystam z jego pomocy i piec jest ustawiony na tryb pogodowy. Mam czujnik temperatury w jednym z pomieszczeń. Krzywą grzewczą ustawiam na najniższe parametry, a temperatura na zewnątrz jest około +10 stopni. W domu powinna być wobec tego niska temperatura na kaloryferach, a tymczasem one buchają!!! Nie mogę nic zrobić. Czujnik pokojowy nic nie daje, niezależnie od upragnionych ustawień temperatury w pomieszczeniu, nic się nie zmienia w pracy kotła i na kaloryferach.Temperatura obliczona jaką podaje piec korzystając z ustawień krzywej grzewczej powinna być 20 stopni, a tymczasem na obiegu mam 46 stopni. Zmniejszyć przesunięcia krzywej grzewczej już nie mogę - nie schodzi niżej. Co mogę zrobić by kocioł pracował na minimalnym grzaniu. (Nie chcę wyłączyć pieca, bo na rozgrzanie na powrót całego obiegu zużywa 100 kg pelletu).

ps. Pellet ma dobry - spala się na popiół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam. Ale jak się pewnie domyślasz po mocy mojego pieca, to duży obiekt, chciałabym kierować całością ogrzewania sama, oddolnie- czyli z kotłowni. Niektórzy nie wpadną na to, żeby skręcić zawór, a po prostu otworzą okno. A pellet 'płynie' i kieszenie mam coraz lżejsze, a przecież zima dopiero przed nami. Musi być jakiś sposób. Coś jest chyba nie tak, skoro według ESTYMY temperatura obliczona na kaloryferach ma być 20 stopni, a jest 46. Jak ją zmniejszyć? Nawet do 10 stopni, póki ciepło, ale by uniknąć rozgrzewania obiektu na nowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw wymaganą temperaturę pomieszczenia na grzejnikach na 20 C (przeważnie nastawa 3). To rada na teraz. Przy tak dużej instalacji termostat pomieszczenia to nieporozumienie (czy sterownik pogodowy z nim współpracuje?) najlepiej go zdemontować, Czy wogóle został podłączony czujnik temperatury zewnętrznej? Kolejny problem to dobór krzywej grzania i temperatura dla której dobrano grzejniki. Czyli np gdy grzejniki dobrano na parametry 70/50/20 to powinnaś ustawić taką krzywą aby dla -20 C miała temperaturę zasilania równą 70 C. I powinno zadziałać. Oczywiście na grzejnikach obowiązkowo zawory z głowicami termostycznymi. Sterowanie wszystkim, np temperaturą każdego pomieszczenia oddzielnie, jest oczywiści wykonalne (poczytaj o regulacji strefami grzewczymi) może nie z kotłowni ale raczej trzeba było o tym myśleć na etapie projektu

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość grzejników mam nastawionych na 1, dlatego, że na 2 nawet jest zbyt gorąco. Czy czujnik temperatury w pomieszczeniu współpracuje z sterownikiem pogodowym - powinien tzn. gdy montowali piec zajmowali się tym, ale efektów tej współpracy nie widać tzn: nie czuć. Czujnik temperatury zewn. jest podłączony i dobrze działa, bo to pokazuje ekran estymy i temperatury zgadzają się. Grzejniki maja 20 lat, są to cudowne zeliwne, rosyjskie, stare i mocne, kaloryfery. Z tego, co piszesz o krzywej grzewczej że przy -20 ma być ustawione na 70 stopni, to krzywa grzewcza powinna być 1,4 jednostki. Obecnie mam ustawioną 0,4 jednostki. Więc dalej nie wiem co mogę próbowac robić.

Chciałam dodać, że do tej pory czujnik temeratury w pomieszczeniach dobrze się sprawdzał przy piecach olejowych (z których właśnie przeszłam na pellet). Są w obiekcie korytarze i klatki schodowe, które nie muszą być dogrzane, czujnik był w jednym z pokoi i dużo dawał -gdy było zbyt zimno, otwierała się na jakiś czas okno, a gdy zbyt ciepło -otwierało się drzwi na korytarz i w całym obiekcie temperatura się zmieniała.

post-36248-0-47897900-1350390606_thumb.jpg

Edytowane przez JadziaW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam kocioł na pellet tylko 20kW i nie ma problemu ze sterowaniem, ustawiam temp wody w instalacji i po osiągnięciu tej temp kocioł się wyłącza.

Ty piszesz o 100kg pelletu na rozgrzanie obiegu zapewnie od temp pokojowej.

ustaw sterownik niech załacza kocioł przy 50C i wyłącza przy 60C- dla grzejników żeliwnych 70C to tylko w dużą zimę np -20C

Pozdr.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość grzejników mam nastawionych na 1, dlatego, że na 2 nawet jest zbyt gorąco. Czy czujnik temperatury w pomieszczeniu współpracuje z sterownikiem pogodowym - powinien tzn. gdy montowali piec zajmowali się tym, ale efektów tej współpracy nie widać tzn: nie czuć. Czujnik temperatury zewn. jest podłączony i dobrze działa, bo to pokazuje ekran estymy i temperatury zgadzają się. Grzejniki maja 20 lat, są to cudowne zeliwne, rosyjskie, stare i mocne, kaloryfery. Z tego, co piszesz o krzywej grzewczej że przy -20 ma być ustawione na 70 stopni, to krzywa grzewcza powinna być 1,4 jednostki. Obecnie mam ustawioną 0,4 jednostki. Więc dalej nie wiem co mogę próbowac robić.

Chciałam dodać, że do tej pory czujnik temeratury w pomieszczeniach dobrze się sprawdzał przy piecach olejowych (z których właśnie przeszłam na pellet). Są w obiekcie korytarze i klatki schodowe, które nie muszą być dogrzane, czujnik był w jednym z pokoi i dużo dawał -gdy było zbyt zimno, otwierała się na jakiś czas okno, a gdy zbyt ciepło -otwierało się drzwi na korytarz i w całym obiekcie temperatura się zmieniała.

Nie krzywa 1,4 a 1,2 i był to tylko przykład, bo mam nadzieje że ktoś policzył zapotrzebowanie pomieszczeń i te grzejniki dobierał do zapotrzebowania, może dobrał na 60 C może na 70 ( a może "na oko") to powinnaś wiedzieć Ty lub spec co tą instalację fabrykował. A jak masz ustawioną krzywą 0,4 czyli maksymalna temperatura czynnika nie powinna przekroczyć 35 przy -20C (!!!) a ty masz 46 C. To znak że sterowanie pogodowe nie działa na pewno, coś w układzie jest błędnie podłączone albo zawór o którym wspominasz nie współpracuje ze sterownikiem. Podobnie jest z zaworami termostatycznymi jak ustawione są na 1 to znaczy że powinny się zamykać przy 14 C. Sprawne nie mają prawa grzać. Schematu instalacji pewnie też nie dasz rady narysować czyli wyjście jedno poprosić o pomoc sprawdzonego fachowca. Na odległość trudno będzie Ci pomóc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam pewności gdzie jest zamontowany ten zawór 3-drogowy, w kotłach na pellet wymagana jest ochrona powrotu na poziomie 50C lub więcej.

Producent na swojej stronie podaje min powrót 40C

 

Ewent są dwa zawory 3 drogowe lub jakaś inna ochrona powrotu, jaka?

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, to ten kocioł koleżanki nie ma żadnego zaworu mieszającego, więc spodziewam się, że sterowanie pogodowe odbywa się na wspomnianym 3D.

Jeśli tak oraz estyma podaje dobrze temp. obliczoną, to Vlad napisał dziś posta a u koleżanki nie kręci się ten zawór automatycznie.

Przyczyną może być źle podpięty siłownik albo jakieś problemy z czujnikiem temp. c.o. (który w estymie musi też być).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten zawór 3-drg nie jest na powrocie wody do kotła w celu utrzymania wysokiej tep powrotu.

Jutro wkleję zdjęcia. On jest i na powrocie wody i jednoczesnie na wyjściu jej na obieg. Wszystko elegancko jest na jednej ścianie montowane więc powinno na zdjęciach dobrze być widoczne.

 

A jak masz ustawioną krzywą 0,4 czyli maksymalna temperatura czynnika nie powinna przekroczyć 35 przy -20C (!!!) a ty masz 46 C. To znak że sterowanie pogodowe nie działa na pewno, coś w układzie jest błędnie podłączone albo zawór o którym wspominasz nie współpracuje ze sterownikiem. Podobnie jest z zaworami termostatycznymi jak ustawione są na 1 to znaczy że powinny się zamykać przy 14 C. Sprawne nie mają prawa grzać. Schematu instalacji pewnie też nie dasz rady narysować czyli wyjście jedno poprosić o pomoc sprawdzonego fachowca. Na odległość trudno będzie Ci pomóc

Na jutro poprosiłam fachowca, ale przez telefon nie miał pojęcia w czym problem, mówił, że w piecu, ale on (piec) wszystkie temperatury dobrze wyczuwa, dobrze pokazuje. I wydaje się, że tak jak piszesz, problem jest w instalacji. Po jego wizycie napiszę więcej. Zawory termostatyczne dobrze działają. Po skręceniu kaloryfery są zimne, chciałabym jednak móc więcej sterować z poziomu samego pieca, korzystając z ustawień krzywej grzewczej i możliwych ustawień na piecu.

 

Rozumiem, że na zaworze 3D jest założony siłownik a do niego podpięty sterownik Estyma?

Tak jest.

 

Ja nie mam pewności gdzie jest zamontowany ten zawór 3-drogowy, w kotłach na pellet wymagana jest ochrona powrotu na poziomie 50C lub więcej.

Producent na swojej stronie podaje min powrót 40C

Ewent są dwa zawory 3 drogowe lub jakaś inna ochrona powrotu, jaka?

Jeśli dobrze teraz pamiętam, to temperatura powrotu jest podana na ekranie właśnie około 50 stopni.

 

Bardzo wszystkim dziękuję za tyle pomocy. Jutro po wizycie fachowca napiszę jakie efekty. Aczkolwiek, jak pisałam, on nie wie co z tym zrobić... Więc wasze wskazówki są nadzieją, że coś się uda.

Edytowane przez JadziaW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie do dwóch obiegów

Wysokotemperarurowego -piec i zasobnik

I średniotemperaturowego - grzejniki

polecam zawór czterodrogowy pozwala on sterować dwoma obiegami temperatury kotłowej i grzejnikowej prawie niezależnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.