Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tłokowiec - Duża Ilość Sadzy


Kozak71

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Mam problem z sadzą u siebie.

Piec po 1 dniu palenia zarasta niesamowicie sadzą.

Ekogroszek niby najlepszej jakosci, u ojca w domu w kotle z podajnikiem slimawkowym o wiele mniej sadzy na tym samym paliwie.

 

Z komina to mi sie kopci jak z diesla ;)

 

Sterownik mam ST37, podawanie paliwa 48 sek, tyle trwa cykl tłoka ( tak sobie producent wymyslil).

Przerwe mam ustawiona na 1:20 nadmuch 5 ( skala 1-10).

 

Tak mysle, czy moze za duzo paliwa nie jest podawane na 1 raz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwróć uwagę na tzw podtrzymanie, bo wtedy przeważnie tłok kopci.

Staraj się w podtrzymaniu podawać jak najrzadziej, tylko tyle by nie zgasło. Sporo też zależy od węgla np czech będzie brudził sadzą, kamieny typ 33 będzie smolił, najlepiej kamieny typ 31.

Edytowane przez ambercoal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Nie znam twojego sterownika, ale postaraj się tak palić aby kocioł nie przechodził w podtrzymanie, wiem że w chwili obecnej jest ciepło na zewnątrz i ciężko to ustawić.

Ja też mam tłokowca i wolę wygasić kocioł niż go kisić, bo czyszczenia nie lubię.

Spróbuj wydłużyć przerwę na maxa i obniżyć nadmuch, tak by jak najdłużej pracował, pomaga też podniesienie temp na kotle do 70 st C, a na instalację np 40 st C.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kozak71 a jak tam innowacje zrobione w Twoim kotle. Jakieś spostrzeżenia, wnioski, uwagi.

Rozpoczynasz nowy temat a starego nie kończysz. Proponowałem poczytać wypowiedzi kolegi Vlad24.

 

Ogromne ilości sadzy to pojęcie bardzo ogólne. Sadze widzisz i to zjawisko w kotle bardzo Ci się nie podoba, ale zapewne sporo więcej energii tracisz nie widząc jej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamtego na razie nie koncze, bo obserwuje rozne innowacje ktore robie ;) poki co zauwazylem ze piec szybciej dochodzi do zadanej i dłużej trzyma, ale nadal cześć idzie w komin. Jeszcze czekam na blache zeby zrobić ta przesłonę o ktorej pisalismy.

 

Co do sadzy, to piec nie kopci w podtrzymaniu, a przy pracy.

na kotle mam ok. 60 stopni

UStawiłem teraz podawanie na 6sek, a przerwe na 15sek, piec dochodzi do zadanej, trzyma jak trzymał, ale nie mialem okazji sprawdzic koloru spalin, dzis sprawdze czy cos sie poprawiło.

Edytowane przez Kozak71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie dziwne, wystarczy pomysleć.

Cykl tłoka trwa 48sek, tzn ze od momentu powrotu, zaciagnieciu opalu i wtloczeniu go na palenisko mija 48sek.

Ustawilem 6sek, tzn ze tlok nie idzie ciagiem tak jak to jest podczas 48sek, tylko 6 sek sie przesuwa, stoi, 6 sek sie przesuwa stoi, czyli nie podaje na raz takiej ilosci jak w przypadku pracy 48sek.

48sek rozlozone jest po prostu na kilka etapów. ot cała filozofia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że z tych 48s. cyklu pracy 24 to czas posuwu do przodu= podania paliwa a drugie 24s. to cofanie tłoka. Jak podzielisz 24 s. przez 6 to wyjdą cztery dawki paliwa, ale po 24s. podawania przyjdzie czas na cofanie tłoka i wtedy palenisko przez 24s. nie dostanie żadnej dawki paliwa. Dodając jeszcze do tego przerwę podawania moim zdaniem spowoduje się bardzo nierównomierną pracę paleniska. Myślę, że to nie jest za dobry sposób. Pozycjonowanie tłoka to chyba w tym całym zamieszaniu najlepsze rozwiazanie. Trzeba tylko sterować przerwą podawania. Być może w chwili obecnej kiedy jest ciepło ie odczujesz zaburzeń pracy paleniska, ale jak nadejdą mrozy to zacznie cię wkurzać długi czas dochodzenia do zadanej temp. spowodowany nieregularnym podawaniem zbyt małych dawek paliwa. tak myślę- choć niech wypowiedzą się bardziej doświadczeni. Ja zauważyłem że spośród wielu eksperymentów z moim Taurusem najlepiej sprawdza się po prostu palenie miałem. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ktoś kupuje tłoka to powinien palić miałem a nie ekogroszkiem, bo ekonomicznie to nie jest uzasadnione. W moim kotle spala tyle samo miału co ekogroszku, więc po co przepłacać.

 

PS. Z własnego doświadczenia wiem że jak się operuje 2 lub 3 parametrami to zawsze łatwiej i szybciej dochodzi się do kompromisu pomiędzy ilością spalanego paliwa a co za tym idzie również jakością palenia.

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.