Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy To Poprawna Instalacja C.o.?


Włóczikij

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli będzie kulowy zamiast różnicowego to w przypadku gdy kulowy będzie otwarty a pompka CO będzie pracować to woda może się bełtać w koło. A jeśli kulowy będzie zamknięty to w przypadku braku prądy nie działa ogrzewanie bez ręcznej interwencji. Może lepiej zostawić ten różnicowy a wstawić gdzieś zawory kulowe odcinające na okres letni. Tylko pytanie gdzie lepiej? Może zaraz za zaworem czterodrogowym hmmm....

Pisałem Ci w post #22.

Gdzie tam założysz to nie ma znaczenia, zamykany będzie tylko na lato.

Może być gdziekolwiek byle nie na bypassie gdzie jest pompa, tak, żeby odciął całe c.o. latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie kulowy zamiast różnicowego to w przypadku gdy kulowy będzie otwarty a pompka CO będzie pracować to woda może się bełtać w koło. A jeśli kulowy będzie zamknięty to w przypadku braku prądy nie działa ogrzewanie bez ręcznej interwencji. Może lepiej zostawić ten różnicowy a wstawić gdzieś zawory kulowe odcinające na okres letni. Tylko pytanie gdzie lepiej? Może zaraz za zaworem czterodrogowym hmmm....

ale piszemy o awaryjnym grzaniu czyli ciemosc w domu i wogóle to idziesz po omacku zawór przekrecasz i nie marzniesz a nie że coś ma bełtać czy nie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie piszemy o sytuacji awaryjnej kiedy nie ma prądu i następuje w domu ciemność egipska. Jak zostanie różnicowy to nie ma potrzeby plątać się po ciemnej kotłowni i przekręcać zaworu kulowego bo zawór różnicowy samoczynnie puści wodę. Uważam że likwidacja zaworu różnicowego to błąd. A na lato to wystarczyło by zakręcić wstawiony zawór kulowy aby odciąć cała instalacje CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jest ok, tylko musisz sobie odpowiedzieć czy chcesz mieć roznicowy i grawitacyjny rozpływ ciepła, czy tez załozysz w razie braku prądu zawór np kulowy ,odcinania jako tako, jak proponuje kolega bym nie proponował bo z automatu odcina sie wychładzanie kotła wrazie pogotowania, gdyż nawet jesli pompa CO by sie wałczyłą to i tak nie ma gdzie pompować, a tak bedzie wszytko sterowallne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ponownie wracam do Was z prośbą o radę. Było u mnie dwóch nowych instalatorów aby obejrzeć prace do przeróbki według schematu który pomogliście mi stworzyć. I jeden jak i drugi znaczą kręcić nosem że na zasilaniu miedzy piecem a pompą CO jest za mało miejsca na wstawienie zaworu 4D.

 

I tu pytanie do Was czy mogę przełożyć zawór różnicowy oraz pompę CO na powrót? Czy będzie miało to jakiś negatywny wpływ?

 

Druga sprawa która im się nie podobała to naczynie wzbiorcze, powiedzieli że naczynie wzbiorcze może być wpięte w pion tam gdzie na ostatnim rysunku mam zaznaczony odpowietrznik automatyczny. Mówią ze to jest bezpieczne bo w końcu jest w piecu wmontowany zawór bezpieczeństwa i nic się nie stanie. Tu akurat wydaje mi się ze lenistwo przez nich przemawia bo nie chce im się z rurą przebijać przez dwie kondygnacje i pruć otworów przy sufitach i podłogach.

Będę się tu chyba upierał aby podciągnęli tam dodatkową rurę do naczynia wzbiorczego, bo jak pisaliście to dodatkowe bezpieczeństwo a i tak sobie myślę, odpukać w niemalowane, w przypadku nieszczęścia to nawet z ubezpieczenia nic bym nie dostał bo instalacja zrobiona niezgodnie. Na które mogę im się zgodzić a przy którym upierać się przy swoim?

Edytowane przez Włóczikij
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lista instalatorów pomału mi się kończy, nie wybieram jakiś tam panów z garażu tylko firmy. Odkąd założyłem piec to przewinęło mi się tam pięciu rożnych fachowców i jeden był mądrzejszy od drugiego, a mnie już nudzi wysłuchiwanie jacy to poprzedni byli partacze i fuszerę odwalili. Oni zaproponowali takie rozwiązanie zapewne, bo szybciej i następny do golenia. Jeśli uprę się przy swoim to zrobią tak jak ja chce, ale muszę mieć konkretne argumenty dlaczego ich wizja jest zła. Wiem ze ja ich wynajmuje żeby zrobili dobrze ale mamy teraz takie czasy jakie są i jak widać jeśli klient się nie zna to mają eldorado i mogą robić jak im się chce. Teraz trzeba się na wszystkim znać żeby nie dać sobie wcisnąć ciemnoty :(

 

Ok jeśli chodzi o podłączenie naczynia wzbiorczego to nie ma co się roztrząsać, osobne podłączenie bez armatury zwężającej i koniec.

Edytowane przez Włóczikij
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem jeszcze o dołożeniu zaworu zwrotnego (klapowy czy sprężynowy?) zaraz za pompą CO czy sobie go odpuścić?

Czy nie będę miał problemu z pracą zaworu różnicowego w grawitacji jeśli zostanie zamontowany na powrocie?

Czy to rozwiązanie ma jakieś minusy w porównaniu z opcją montowania na zasilaniu?

 

Poprawiony schemat z przełożona pompą CO i zaworem różnicowym na powrót. Nie wiem czy w tym miejscu może być, czy może z drugiej strony zaworu 4D? Jak coś źle narysowałem zwróćcie mi uwagę.

 

mvfp1c9miu.jpg

Edytowane przez Włóczikij
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zbiornika przelewowego musi ta rura wychodzić prosto w górę jeszcze kawałeczek a potem skręcać (odpowietrzanie) - nie powinien być zakręt w lewo na tym samym poziomie co zawór 4D (zakręt ma być wyżej albo wcale).

Po co Ci ta pompa na powrocie?

Po co zawór różnicowy, skoro nie będzie działać grawitacja jeśli 4D nie będzie całkowicie otwarty?

Jak ta instalacja będzie sterowana? - jeśli załączaniem pompy, to różnicowy będzie przeszkadzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie można przełożyć zaworu różnicowego i pompy na powrót? Czym by to groziło?

ale po co ten zawór ????

co codziennie brakuje prądu i ciebie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!.Po tej innowacji odpowietrznik przy górnym grzejniku należy usunąć.Może zasysać powietrze.Odpowietrzniki jak mi wiadomo działają ale po stronie tłocznej instalacji.Moim skromnym zdaniem wystarczy odpowietrznik ręczny przy grzejniku.Zmiana usytuowania pompy powoduje trochę uwarunkowań: np. na powrocie -to odległość (róznica wysokości) NW od najwyższego odbiornika (np. grzejnik) - 0,7 Hp (wys. podnoszenia pompy).Ten warunek nie jest podany, wymagany bez przyczyny, ot. tak sobie aby utrudnić życie ludziom.Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to bardzo cenna wskazówka ogólnie mam cztery gałązki które są zakończone odpowietrznikami automatycznymi o tym nie pomyślałem ze przy pompie na powrocie mogą niepoprawnie działać.

 

Pompa na powrocie to wymysł hydraulika bo mówi ze na zasilaniu jest za mało miejsca aby upchnąć jeszcze zawór 4D wraz z pompą CO. Ale jeśli przełożenie na powrót ma takie duże konsekwencje to go postawie przed faktem dokonanym ze na zasilaniu i tyle. Po prostu nie chciałem mu utrudniać życia przy pracy skoro nie miało by to znaczenia czy na powrocie czy na zasilaniu.

 

Zawór różnicowy ma być jako awaryjny w przypadku braku prądu, a często mam braki w zasilaniu.

 

Instalacja jest sterowana sterownikiem przy piecu.

 

Po prostu szukam rozwiązania funkcjonalnego i dobrego dla mnie, a padły takei propozycje zmian przez hydraulika i pytam Was czy mogę się na nie zgodzić czy upierać się przy montażu pompy na zasilaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minusem pompy na powrocie:

Zapewne trzeba będzie podnieść naczynie wzbiorcze na ok 3 m. nad najwyższy grzejnik. Albo jakimś tam wzorem to obliczyć.

Do likwidacji będą wszystkie odpowietrzniki automatyczne.

Pompa na powrocie to większe ryzyko zapowietrzania układu przesz wszelkie nieszczelności w porównaniu z pompą na zasilaniu.

Pompa na powrocie obniży ciśnienie w układzie, coś gdzieś obiło mi się o uszy ze jest większe ryzyko wypompowania się wody przez rurę przelewową do kanalizacji (tej teorii pewien nie jestem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.