Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Ocenę Instalacji Co/cwu


appaloosa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od dłuższego już czasu czytam forum i znalazłem tu wiele cennych porad. Pora zadać moje pierwsze pytanie :D

 

Mam zrobioną takową instalację CO/ CWU:

 

post-1933-0-01917200-1350201579_thumb.jpg

 

Sterownik tech st37 steruje dwoma pompami niezależnie, podłączona także pokojówka.

Na instalacji CO brak zaworu zwrotnego za pompą CO - będzie dorobiona w poniedziałek

 

Problem jest tego rodzaju, że w momencie dogrzania mieszkania i wyłączenia pompy CO ciepło idzie grawitacyjnie na kilka kaloryferów na piętro. Jest to dość uciążliwe ponieważ jednym z pokoi jest pokój dziecięcy i mają tam po prostu za gorąco - jak rozwiązać ten problem?

Myślałem o bypassie na rurze CO z zaworem zwrotnym i elektrozaworem domyślnie zamkniętym. Podczas pracy pompy zawór zwrotny przepuszaczałby wodę, po nagrzaniu i wyłączeniu pompy by się zamykał, a w momencie zaniku zasilania elektrozwrór na bypassie puszczałby wodę.

 

Jakieś inne pomysły?

Edytowane przez appaloosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli czy pompa CWU nie powoduje obiegu CO poprzez zawór trójdrożny.

Zawór zwrotny za pompą CWU jest - na rysunku zrobiłem przed pompą - to jakaś różnica?

Zawór zwrotny za pompą CO będzie za 1h.

 

Zastanawiam się czy nie dać za zaworem różnicowym elektrozaworu zamkniętego przy napięciu (otworzyłby się w momencie braku prądu i puścił wodę grawitacyjnie)

 

Tutaj zdjęcia kotłowni:

post-1933-0-27827900-1350286548_thumb.jpg post-1933-0-21932300-1350286831_thumb.jpg post-1933-0-04513200-1350286892_thumb.jpg

Edytowane przez appaloosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory zwrotne w tych miejscach nie pozwolą przedostać się wodzie z instalacji CO do kotła. Ale jeśli zatrzymasz pompę CWU oraz CO to czy czasem ciepła woda nie przeciwnie się grawitacyjnie na kaloryfery?

Pytanie do fachowców czy zawór zwrotny zablokuje grawitacyjny obieg?

Edytowane przez pionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie obiegu grawitacyjnego.

 

Woda przeciska mi się grawitacyjnie na kaloryfery na górze, dziś mam już zawór zwrotny na pompie CO więc zobaczę czy to ograniczyło przenikanie ciepła.

Co do zaworu zwrotnego przed trójdrożnym to nie będzie to przeczyło zasadom bezpieczeństwa i zasadzie działania zaworu różnicowego? Poza tym jeśli pompa CWU zaciąga coś bypassem z powrotu to po pierwsze ma ograniczony prześwit poprzez zawór trójdrożny, a po drugie i tak jest to bardzo krótki obieg i woda na powrocie i na wyjściu ma prawie taką samą temperaturę?

 

Co do grawitacyjnego przenikania ciepła przez zawór różnicowy to chyba na kaloryferach na piętrze założę termozawory z głowicą termostatyczną sterowaną siłownikiem, na razie nie mam w ogóle tam zaworów termostatycznych więc i tak muszę kupić. Ma ktoś doświadczenia z takimi głowicami? Zdają egzamin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc.

 

Aktualnie sprawa wygląda tak, że dopóki piec i CWU się nie nagrzeją to grawitacyjnie nic się nie przedostaje. Jednak w momencie nagrzania pieca i CWU oraz CO piec trzyma temperaturę między 65 a 75 stopni (jest to w trakcie wyregulowywania) i grawitacyjnie ciepło idzie na 3 kaloryfery na piętrze.

 

Ponieważ nie mam na nich żadnych zaworów termoregulacyjnych to kaloryfery nagrzewają się baaardzo mocno. W tym tygodniu przyjdą do mnie zawory termoregulacyjne i głowice elektroniczne http://www.conrad.pl/Energooszcz%C4%99dna-g%C5%82owica-termostatyczna-/-termostat-grzejnikowy-eQ-3-model-K-qqq.htm?websale7=conrad&pi=560307&ireusocl=1&cc=y

 

Mam nadzieję że rozwiąże to problem niekontrolowanego nagrzewania pomieszczeń, a także umożliwi mi większą kontrolę temperatury w pomieszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , ostatnio kolega poprosił mnie o poradę w takiej samej sytuacji . Ma tak samo zrobioną kotłownie i dzieje się tak że jak jest zamknięty zawór 3d( czyli zawór odcina całkowicie dopływ ciepłej wody ), ale otwiera się wtedy obieg CO , pompa CO wyłącza się i włącza się pompa CWU która przepycha przez powrót CWU ciepłą wodę na obieg CO . poradziłem mu zamontowanie zaworu zwrotnego na powrocie CWU i drugiego zaworu zwrotnego na bajpasie zaworu 3d . Jak to usłyszał wykonawca to powiedział że pierszy raz widzi żeby w tych miejscach dawać zawory zwrotne .

Poniżej zaznaczyłem na schemacie kolegi jak moim zdaniem powinno to wyglądać.

post-4018-0-16378200-1350394855_thumb.jpg

Edytowane przez tomekb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.