Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Początki Z Piecem Eco


szczotkiewicz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich palaczy i nie palaczy, jestem tu nowym członkiem i zdecydowałem się dołączyłem do was by skorzystać z waszego doświadczenia i porad, gdyż ja póki co mam znikome.

 

 

Teraz do rzeczy. W tym roku zamontowałem nową instalację CO, grzejniki, rurki, piec. Piec został wykonany prywatnie, ma on palnik typu MR 25, jest na żmijkę, 4 kanałowy. Woda doprowadzana jest do domu przez podwórek (ok 20 metrów, przez specjalne izolowane 2 węzę które znajdują się w jednej dużym plastikowym wężu, oblane pianką.

Dom z ok. 1950 roku, ściany prute, ok. 35 cm z pełnej cegły, nie ocieplony, pow ok. 105m2 .

 

Jak mówiłem piec 4 kanały, MR 25, sterownik: Tango Negro.

 

Jak mówiłem jestem laikiem jeśli chodzi o to jak mam piec ustawić i nie oczekuję tu gotowych ustawień gdyż czytałem trochę już tu na forum i wiem że u indywidualnie od każdego są inne,

ale proszę mi powiedzieć do czego ma dążyć tzn.

 

-od jakich ustawień co zależy

-jak ma wyglądać popiół

-co zrobić żeby gazy (o których tu dużo czytałem) zostały dopalane

-jaki wpływ ma prędkość dmuchawy stanie praca

-co mi daje przysłonięcie wentylatora gdy piec jest w podtrzymaniu

-jaki ma być kopczyk bo filmik w którym to było przedstawione w jednym z postów jest już nie aktywny

-czy w stanie podtrzymania ma być płomień na palniku czy tylko żar

 

W sterowniku mam takie coś:

Pra - czas pracy podajnika

Pau - Czas pauzy podajnika w stanie PRACA

CdP - Czas pracy dmuchawy w podtrzymaniu

PPo - Krotność podawania paliwa w podtrzymaniu (tego też nie bardzo rozumiem przecież temperatura może raz krócej raz dłużej się utrzymać więc podtrzymanie też będzie raz krótsze raz dłuższe i skąd sterownik wie jak długo trwa i ile razy ma podać paliwo żeby osiągnąć żądaną ilość)

CoC - Czas czekiwania w podtrzymaniu (nie bardzo rozumiem co to jest)

OFS - obroty dmuchawy w stanie praca

bPo - bieg dmuchawy w podrzymaniu

 

Proszę bardzo was o rady, nie proszę o gotowe ustawienia, ale o to żebyście mi pomogli samemu do nich dojść :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jakiej mocy kocioł?

 

MR to po końcówce wyrób Ardeo, ale jaki?

ma głowicę obrotową?

 

Zacznij od ok. Pra 8sekund, PAu-40sekund, OFs ok.12 - to parametry, aby uzyskać temp. zadaną a potem jest przedmuch, czyli

np. przy szybkim spadku temp., bo słaba izolacja Coc 5minut, CdP 10sekund, PP0 - 2 (krotność=2, czyli Coc5min x PPo2=co 10minut dawka w podtrzymaniu

jak małe straty i długo stoi, to ok. Coc 15minut, CdP 10sekund, PPo2, czyli Coc15 x PPo2= 30minut dodanie dawki w podtrzymaniu

bPo ok.10-11bieg

 

Podtrzymanie jest aktywne w temp. powyżej zadanej

 

Palenisko ma być lekko wypukłe

Przy przejściu w podtrzymanie początkowo będzie płomień a póxniej to przygasa, jak dłużej stoi i będzie żar, który przy długotrwałej pracy w podtrzymaniu również nie musi się na wierzchu utrzymać

 

Przysłonkę na dmuchawie dla takiego sterownika dobieramy experymentalnie. Spróbuj zostawić ok. 2cm szczelinę

 

Popiół ma być wypalony, bez koksu w popielniku

Edytowane przez Pieklorz
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam kolegów palaczy!

Podlączę się do tematu, gdyż dopiero w tym sezonie posiadłem kocioł z podajnikiem. Parę szczegółów kotła: producent - Simar, model - EKR, podajnik tłokowy PPW, moc - 15 kW. Sterownik kotła to Tango Negro. Kocioł pracuje w instalacji typu otwartego, z naczyniem wzbiorczym na szczycie. Ma ogrzać dom powierzchni około 120 mkw. Podłączony do komina o przekroju okrągłym 150 mm, wysokości ok. 8 m. Stoi w wydzielonym pomieszczeniu kotłowni - w piwnicy.

Chata jest kombinowana - parter drewniany (hehehe - konstrukcja szalówkowa, ale lekko spróchniała...), okna plastikowe, grzejniki panelowe. Nad tym nadbudowa z belitu. Strop pomiędzy kondygnacjami - pustka powietrzna pomiędzy podłogą nadbudowy na legarach rozpiętych w poprzek szerokości domu a podwieszanym sufitem z płyt g-k w części parterowej. W pustce krąży ciepłe powietrze z kominka. Strop w części dobudowanej ocieplony wełną mineralną 20 cm, nad nią deskowanie dachu. Zarówno parter, jak i nadbudowa z zewnątrz ocieplona 12 cm styropianu. W nadbudowie 2 grzejniki żeliwne, 11 i 15 żeber. Szeregowo wpięty jest zasobnik CWU o pojemności 200 l.

Na podejściu do zasobnika mam zainstalowaną dodatkową pompę obiegową, pełniącą rolę elektrozaworu. Zapobiega ona "wysysaniu" ciepła z zasobnika - pompa rusza tylko wtedy, gdy temperatura wody w instalacji jest wyższa o 4-5 stopni niż temperatura wody w zasobniku.

Na razie zmieniłem tylko w stosunku do ustawień fabrycznych czas przerwy w podawaniu paliwa - ustawiłem na 5 minut. Sterownik pokazuje temperaturę zaniżoną w stosunku do rzeczywistej o ok. 22-25 stopni.

Uważam, że dom jest ciepły. Ale proszę kolegów o jakieś sugestie, czy można palić oszczędniej? Nie mogę podać ilości spalanego paliwa, gdyż zaledwie kilka dni palę ekogroszkiem. Ponadto interesuje mnie, czy jest jakiś sterownik, pozwalający ustawić dwie temperatury pracy (dzienną i nocną)?

Pozdrawiam -

TZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ponadto interesuje mnie, czy jest jakiś sterownik, pozwalający ustawić dwie temperatury pracy (dzienną i nocną)?

Pozdrawiam -

TZ

 

Jest taki sterownik, m.innymi np: eCoal, lecz trudno go dostać. Z tego co wyczytałem na forum, sterownik ten jest na wyposażeniu kotła c.o. tylko u kilku producentów. Taka jakby wyłączność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.