Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Pomoc


gemini23

Rekomendowane odpowiedzi

Za mało danych. Czy to tylko Co czy CWu też?

Po pierwsze musisz określić jakie parametry ma kocioł, kocioł powinien być zamontowany w układzie otwartym. z naczyniem przelewowym, do naczynia Cu28.

Zobacz na forum lub na stronie jak powinien być podłączony taki kocioł

Przy tak małych przekrojach rur grawitacja nie wydoli i wymagana jest pompa, o czy sam piszesz

Co do przekrojów rur to zrób tak od każdego grzejnika Cu15, ale części wspólne do dwóch grzejników Cu18

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt nie jest wstanie pomóc doradzić ????

sambor ma rację, że nie bardzo jest w czym pomagać, bo w tak zadanym temacie to tylko całościowy projekt należałoby ci wygenerować, tyle że... w ciemno.

 

To co podrzuciłeś to tylko rzut poziomy rozkładu rurarzu. Byćmoże tylko tu masz jakiś problem a hydraulikę kotłowni masz opanowaną.

Do schematu i uwag kolegi wyżej, dorzucę jeszcze małą radę, aby grzejniki jednopłytowe podłączyć po przekątnej. Rurarz miedziany prowadzony w posadzkach obowiązkowo w 100% w otulinie.

 

Jeżeli masz inne wątpliwości lub pytania, to musisz je bardziej sprecyzować. To co powyżej jest może dla ciebie oczywiste i piszemy po próżnicy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł 7kW skam-p może pracować do 10kW wiem że w układzie otwartym (zbiornik wyrównawczy czy tak???)dobrany do pojemności instalacji wiem że gruba rura musi byc tak jak mówicie 28 ona bedzie nad piecem w łazience czyli ok 3m wysokości następnie wiem że musi byc tzw obejście pompa raczej na c.o i pompa na c.w.u (sterwonik bruli)co do grawitacji to grzejnik w łazience którego nie ma na szkicu i ten najbliżej kotła może był by wstanie zadziałać ale reszta napewno nie nie do końca rozumiem jak piszecie czy od miejsca rozdzielenia nitki na grzejniki juz może iść fi 15 czy chodzi wam o to że tam fi18 a zaraz przed samym grzejnikiem fi18 to jest budynek parterowy instalacja oczywiśćie piwnica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do kiminero czemu rurarz prowadzić w posadzkach a nie piwnicy ?????

Źle mnie zrozumiałeś. Rzut poziomy jaki pokazałeś nie przesądzał jak ty te rury faktycznie położysz. Po prostu zasygnalizowałem, że wszelkie miedziane rury prowadzone w ścianach i posadzkach należy zaopatrzyć w otulinę, by ograniczyć straty ciepła i zabezpieczyć miejsce dla rozszerzających się rur. Tylko tyle. Jak jest piwnica to z niej korzystaj.

 

Rury o zwiększonej średnicy tylko do trójników rozdzielczych na poszczególne grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Po pierwsze nie rozumiem dlaczego chcesz montować grzejniki jednopłytowe-na ścianie zajmują dużo m-ca, a meble?.

Na schemacie przedstawiłeś 3 grzejniki powyżej NW. W rzeczywistości tak nie może być.No tak dzisiaj wystarczy mieć "kompiuter" i już wszystko się umie i wie, a prawdziwi fachowcy nie mają pracy.Kiedyś na tym forum wypowiadałem się : tworzenie instalacji c.o. to nie jest prosta sprawa-trzeba mieć "trochę teorii " w głowie i mieć poczucie odpowiedzialności za życie rodziny (nic nie winnej) i swoje.Dla tego porad w podstawowych sprawach (c.o. ,ccw, i inna hudraulika ) udzielam nie chętnie.Nie chcę mieć nikogo na sumieniu jeśli ktoś mnie żle zrozumie.Wybacz za mój ostry ton.Na usprawiedliwienie dodam ,że w swojej praktyce spotkałem glazurnika,który skrytykował moją wersję podłączenia drabinki (w łazience od dołu-b. estetycznie)-więc się wycofałem zaspawywując pion zasilający c.o. Róbta co chceta od tamtej pory mam uczulenie na" fachowców co wiedzą lepiej".Zawsze dodajemy myśl-Twoja instalacja twoje koszty i na pierwszym miejscu TWOJE RYZYKO.Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załączam poprawione szkice czy tak by to miało wyglądać ???? ewentualnie co byście jeszcze zmienili poprawili ????i czy cwu z pompką czy grawitacyjnie jak lepiej ?????

Grawitacji na tych przekrojach mówimy do widzenia. Z tego powodu obejście z zaworem różnicowym traci rację bytu i jest do likwidacji.

 

Zasobnik CWU wygląda na stojący. jak jest obok kotła to grawitacja też go nie dogrzeje, więc pompa musi być.

 

Schemat rzutu pionowego mogłeś trochę bardziej logicznie naskrobać, bo franek widzi to co narysowałeś i ufa, że tak w realu zrobisz. Tymczasem masz kocioł w piwnicy i parterowy dom, czyli grzejniki na tym samym poziomie i naczynie musi być wyżej od drabinki. Pewnie wiesz, ale rysunkiem zamieszanie wprowadziłeś.

 

Kociołek malutki ale czy producent nie wymaga zabezpieczenia powrotu? Jeżeli nie, to przynajmniej pokuś się o 3D przed pompą CO. Nie będziesz musiał "dusić" kotła na niskich temperaturach w okresach przejściowych (możesz wtedy nie dogrzać CWU). Ewentualnie termostaty na grzejnikach plus pompa adaptacyjna lub zawór nadmiarowy. I nie pisz, że termostaty "oczywiście" będą, bo podchodzisz do tematu wyrywkowo i informacje trzeba od ciebie wyciągać. Układ CO zachowuje się różnie w zależności od składowych i sposobu ich połączenia i dobra rada w jednym wypadku może być chybiona w drugim.

 

Jeżeli naczynie wyląduje na strychu to pamiętaj o zaworze bezpieczeństwa.

 

Zasobnik min fi 18 a jak masz blisko, to daj 22. Naczynie 28 wszędzie lub stal 1" (taniej). Do pompy 28, dalej min 22.

 

Najprostszy układ dla ciebie powinien wyglądać jak niżej. Brak ochrony powrotu w gwarancyjnym słowa znaczeniu, ale przynajmniej kocioł można trzymać na wysokiej, stałej temperaturze. Ewentualnie 4D dla pełnej ochrony powrotu. Traktuj to jak punkt wyjścia lub zignoruj.

 

post-18583-0-58888200-1350135865_thumb.jpg

 

P.S.

Może jeszcze termometr na wejściu powrotu do kotła, by mieć pewność, że go korozja nie atakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli grawitacja do widzenia ,nastepnie wiem o termostatach ale teraz pytanie czy na wszystkich grzejnikach czy jakiś zostawić bez np. łązienkowy i czy wystarczą jakieś najprostsze najtansze termostaty????czy przekroje rur nie mogą byc takie jak koledzy podali oczywiśćie układ pompowy czyli niech będzie jak Ty napisałeś 28 poźniej 22 później 18 i do grzejników 15 ???? teraz pytanie jeżeli obejścia nie będzie to co się stanie w czasie zaniku prądu ????? wystarczy do zabespieczenia pion z NW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy rozdziale obiegów CO i CWU i termostatach, najlepszym rozwiązaniem jest pompa CO adaptacyjna (o zmiennym przepływie) lub zaraz za pompą zawór nadmiarowy. Jeżeli zostawisz tylko drabinkę bez termostatu, to może ona trochę hałasować gdy reszta grzejników się zamknie, ale tragedii nie będzie. Termostatycznych wynalazków supermarketowych nie polecam. Z tańszych firmowych z czystym sumieniem Schlosser.

 

Jeśli prąd zabiorą, to każdy kocioł z podajnikiem gaśnie. Nie wiem czy masz tam ruszt awaryjny, a jeśli jest, to nawet gotowanie wody niczym nie grozi przy prawidłowym podpięciu naczynia. Zwróć uwagę na sposób podpięcia pomp na schemacie. Do trójnika idącego na instalację zachowaj średnicę wyjścia z kotła. Przepływ będzie tam relatywnie niski i żadne powietrze na układ nie zawędruje (poza mikropęcherzykami, ale na nie to tylko separator, chociaż one układu nie zapowietrzą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem zupełnie nowy na forum, witam wszytskich. Zarejestrowałem się ponieważ potrzebuję pomocy. Nie wiem czy we właściwym miejscu to piszę, ale chciałbym się dowiedzieć nieco o mocy grzejników w stosunku do piemieszczeń. Troszkę chaotycznie piszę, ale już systematyzuje:

Posiadam Pokój 21 m/kw o wysokości 2,90m, mam w nim założony grzejnik DIAMOND 22/500/1800, pokoj zawiera dwie sciany zewnętrzne, ocieplone 10cm styro+ betonowy strop, ocieplony od strychu 5cm styro+15cm wełna szklana. Przy temperaturze na zewnatrz 14 stopni. nie nagrzeje pokoju więcej niż do 22-23 stopni:/. Kocioł mam firmy SAS 17Kw, na razie przypalam sobie drewnem, temperature na kotle 80stopni, temp wody 60 stopni....a w pokoju max 23 stopnie:/...Proszę o jakieś rady, gdzie jest błąd. Z góry dzięki wielkie

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, moim zdanien głowna nitka 22, rozprowadzenie na grzejniki 18, zasilanie grzejników i powrót 15

jesli chodzi o prosta instalacje to tak

rozdzielacz ,pompa ,rurki pex od rozdzielacza do kazdego grzejnika ,kocioł kupić do układów zamknietych i po kłopocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł będzie z podajnikiem a rurki raczej miedziane pex odpada w tym systemie chodź przy kotle z podajnikiem nie powinno się nic stać .oczywiście pompa rozdzielacz ewentualnie zawór 3 lub 4 drożny

no to kocioł z węzownica i pex moze być
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wezownica schładzająca ,czyli jesli w kotle zle sie dzieje i temp rosnie do 95st to za pomoca zaworu bvts idzie zimna woda i go wychładza ,i taki kocioł moze byc w układze zamknietym co upraszcza instalacje do min ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak był bym nastawiony bardziej na układ pompa rury miedziane ewentualnie zawór 3 lub 4 drożny i teraz pytanie rury 28 NW do pompy 22 za pompa 18 i na kaloryfery 15 a na cwu 18 lub 22 oczywiscie z pompa wężownicy nie chce montowac czy takie przekroje dobre ??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak był bym nastawiony bardziej na układ pompa rury miedziane ewentualnie zawór 3 lub 4 drożny i teraz pytanie rury 28 NW do pompy 22 za pompa 18 i na kaloryfery 15 a na cwu 18 lub 22 oczywiscie z pompa wężownicy nie chce montowac czy takie przekroje dobre ??????

jakiej wezownicy ???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.