Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem nowym forumowiczem. Zamierzam kupić kocioł HEITZ EKO 3 prawdopodobnie 24kW. Mam pytanie do osób posiadających ten piec,

jak się wam obecnie sprawuje? Bo posty były pisane w październiku.

Nadal macie problem z palnikiem czy usuneliście problem?

Czy łatwo się wam go czyści i obsługuje

 

i najważniejsze czy możecie mi go polecic :) ???

 

Czy mam się zastanowić nad jego kupnem?

 

Proszę o szczere odpowiedzi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, W zeszłym tygodniu zakupiłem sobie piec na ekogroszek Heitz Eko 3 z podajnikiem ślimakowym z komputerem ecomax 800 firmy plum. Jako że jestem początkującym w tych sprawach nie wiem jak go ustawić, żeby wszystko grało. Już próbowałem różnych kombinacji alpejskich z tym że piecem. Problem tkwi w tym, że mam ciężko osiągnąć temperaturę zadaną(60 st). Utrzymuje się ona w granicach 50 stopni. Nie wiem jaki ustawić czas pracy podajnika, oraz przerwy między podawaniam. Póki co mam ustawione przerwa: 60 s, i podawanie 6s. Stwierdziłem, że to za dużo, bo znalazlem w popiole ślady ekogroszku nieprzepalonego. Wiem, że palenisko powinno być na lekkiej górce, i tak mam, ale nie wiem dlaczego, ale tak jakby prawa strona retorty paliła się słabiej. Do tego popół się strasznie żużluje. Paliwo raczej jest dobrej jakości, bo mój sąsiad nie narzeka. Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej sytuacji, ponieważ ta sytuacja mnie już trochę denerwuje. Dodam jeszcze, że nadmuch mam ustawiony na 35%.

Dziękuję z góry i pozdrawiam.

 

Domyślam się że podajnik Brucer?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

jaki budynek chcesz ogrzewać tym kotłem?

 

Witam. Wg projektu budynek ma 134 pow. użytkową, ale mam dodatkowo grzejnik w garażu (36m2) w 2 pomieszczeniach piwnicznych (ok. 30 m2) i w pomieszczeniu na półpietrze nad garażem, na podłodze ok. 48m2 (są dosyć mocne skosy więc powierzchnia do ogrzania w tym pomieszczeniu jest mniejsza).

 

W pszyszłym miesiącu zamierzam kupić kocioł i waham się pomiędzy markami Heitz EKO 3, Heiztechnik Eko Duo i ewentualnie Dziubarczyk SGR (podobno ma dobry wymiennik ciepła aczkolwiek wykonanie pieca troszkę gorsze od tych firm które wymieniłem i automatyka średniej klasy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam !
Walcze już 4 miesiąc z ustawieniami pieca dziubarczyk uniRET, sterownik RK-2006LSZ, dom ok. 200m2 + garaż 36m2 + kocioł na wodę 150l, w czym problem - pali za dużo tz. ok 35kg ekogroszku na 24H. Ekogroszek jeden z nalepszych w okolicy Gniezna wysoka kaloryczność cena za tonę to 900zł., ustawiałem piec na 35st. na sterowniku to jesienią było ok 25kg/dobę, ale już przy 0st i poniżej ok 35kg/dobę. Jak testowałem 50st ustawinia to dogrzał ale spadł do 40st. i ok 25 dociągał do 50st., 5 min tryb podczymania i znów 25min pracy przy ustawieniu 25% podawania ( 20/60s.), więc za długo praca więc nie testowałem nawet doby, teraz mam ustawione 39st., podawanie 12%(7,2/60s.) wentylator min 20% max 50%, współczynnik modulacji czuwania -6, współczynnik modulacji grzania -4, czas podawania w podtczymaniu 15s, czas postoju podajnika w podtrzymaniu 25min., przedmuchy wentylatora - nie, temp. min. kotła 37st., histereza pracy kotła -1, wentylator uchylony ok 2-3 cm, popiół w miarę ładny żadnych większych spieków czy szlaki. dodam jeszcze że grzejników 15 - w ciągłej praktycznie pracy na max termostaty. co więc jest nie tak z tymi ustawieniami dlaczego tak pracuje co źle ustawione ? Dziękuję i czekam na pomocną odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak grzejesz wszystko z garażem to masz do ogrzania 236m2

spalając 35kg/dobę kociołek pracuje ze średnią mocą w okolicy 8KW

czego ty chcesz?

 

opał spalony poprawnie sądzac z opisu popiołu czas pracy przyzwoity. długa praca to jest 2 godziny do zadanej a nie 25 minut.

 

sprawdź jeszcze rurę do komina czy nie jest za bardzo gorąca bo moze być jedynie zbyt wysoki nadmuch i część energii wywiana w komin, chociaż mało to prawdopodobne bo nie masz spieków i nie piszesz nic o schodzącym w dół palnika żarze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem nowy temat , może użytkownicy takiego samego pieca bedą się wypowiadać

A co do spalania to czytam już jakiś czas różne fora i spalanie przy takiej powierzchni to ludzie maja 25kg/dobę, więc chcę ustawić żeby było lepiej oszczędniej. A jak mu ustawię 45st. bo w domu mam 19st więc troszkę chłodno to podejżewam że spali 45kg/dobę więc to troszkę dużo. a teraz mam chłodno i 39st na sterowniku a tak to ludzie mają jesienią i pali im 20kg/dobę więc dlatego pisze może ktoś pomoże z ustawieniami i opisze swoje doświadczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na palenisku jest książkowo tak mi się wydaje , chociaż troszkę nie równo jest rozłożony żar tz. z lewej jak by żar się nie dopalał a z prawej jak by wegiel się dopalał do końca i leży popiół. Komin letni ale rura piec-komin gorący i teraz pytanie są 3 ustawienia przesłony komina jak ustawić całkiem zamknięty czy na pół czy otwarty ? a o jakie otwory chodzi na jakim obwodzie ?

post-57612-0-33885200-1390661146_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli dom nowy to pierwszy sezon zawsze spalanie jest wyższe. do tego dochodzi chęć wkurzenia innych przez część użytkowników i zaniżanie spalania.

znając potrzeby swojego domu(policzone OZC prawidłowo) łatwo policzysz ile powinieneś spalić. nie dasz rady spalić mniej.

przy tej powierzchni to nie jest tragedia uwierz mi.

co do palnika. nie ma rewelacji. sprawdziłbym poziomowanie bo moze to być powodem nierównego wypiętrzania opału lub duża ilość drobnch frakcji zbierających się z jednej strony.

temperatura spalin jesli jest poniżej 180stC to nie ma tragedii jak jest wyższa to za dużo powietrza i strata kominowa.

przepustnica na czopuchu przyda się jak ciąg za duży chociaż ja uważam że lepiej stosować regulator ciągu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomon12077,  może byś mógł ocenić - ilu mój kociołek powinien palić - tak mniej więcej ?  Bardzo bym prosił, jakbyś spojrzał na moje dane.

 

Mam domek dosyć spory ale sądzę że w miare dobrze ocieplony - styropian 10cm grafitowy,  wełna 25cm.  To mój 1 sezon grzewczy,  dom jeszcze nie zamieszkały.

90m2 piwnic:    1 kaloryfer 2metrowy CV22,  2 malutkie kaloryfery  i  jeden łazienkowy.

45m2 garaż :    1 kaloryfer  140cm. CV21 

68m2 parter:  podłogówka ok. 60m2 + 1 kaloryfer 140cm  CV22 + 1 kaloryfer łazienkowy,

110m2 poddasze: podłogówka ok 30m2, + 3 średnio takie średnie kaloryfery, 4 malutkie i  1 duży łazienkowy.  ( nie będe pisał wszystkich parametrów to to raczej nudne)  :D

bojler 250L, zawory 4D, sterownik pokojowy. pompy ustawione na II,  mają zakres od I do III.

No i tu najgorsze - ustawienia pieca.  Napisze bo może mi ktoś zwróci na coś uwagę że mam coś źle.

Zapomniałem dodać że mam piec SAS 23kW, multi - czyli na ekogroszek, podajnik ślimakowy,  alternatywnie mogę palić drewnem.

czas podawania  5sek.

przerwa podawania 20sek.    więc stosunek 1:4     

taki  ustawiłem  bo dziś dopiero rozpaliłem o 13:00  - było 12*C,   o 20:00 było już 17*C,  zobaczymy jak będzie jutro po nocy.

przez ten czas zagrzał też bojler do 40*C

 

temp. zadana na CO  60*C.  Histereza 2*C

temperatura załączenia pomp CO - 50*C.

nadmuch 28%,   na dole przy popielniku uchylone tylko na kilka milimetrów,  czopuch przymknięty do połowy.

spieków raczej nie ma, ale jutro jeszcze sprawdzę.  Temp. spalin ok. 90-120*C,  choć żeby to sprawdzić musze przełączać na automatyczny algorytm PID.  Wtedy piec musi sie zresetować, przymyka zawory itp.  więc za często tego nie robie.

Ochrona powrotu wyłączona, bo wydaje mi się że za bardzo mi to tylko mąci w całych ustawieniach - ale wszelkie sugestie mile widziane.

Na kaloryfery mam ustawioną pogodówkę,   - przy ok. -10C  46*C,   na podłogówce mam 28*C.

Po dogrzaniu do 20*C  ustawiłem (na sterowniku pokojowym)  obniżenie na piecu temp. o 3*C,  na kaloryferach o 5*C,  a na podłogówce o 2*C.  Histereza temp. pokojowej 2*C.

 

Na węglu starałem sie nie oszczędzać,  mam nadzieje że dobry....

Wcześniej tj. w grudniu, piec mi palił ok. 25-30km/ dobę.   Nie wiem jak będzie teraz. Ale wcześniej miałem dużo wilgoci budowlanej.

Sam mieszkam w blokach i do tej pory nie miałem pojęcia o żadnych piecach - ale bardzo mi sie to spodobało !

Proszę o ocenę ustawień  i  ewentualne komentarze co można poprawić.

 

Pozdrawiam.

EDIT:

nie napisałem ustawień w nadzorze ale póki co piec praktycznie nie wpada w tryb nadzoru, a jesli wpada to dosyć krótko.

Moze jutro uda sie zaobserwowac jakies nowe wnioski o ile nie wygasnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK skoro spalanie jest w normie to nie ma co kombinować z ustawieniami :) Ale co z tym poziomowaniem żeby kopczyk był równo z każdej strony ? może przez to lepiej się bedzie spalać i efektywniej bo widze czasami że żar spada z tej lewej strony czyli jak by się do końca nie wypaił. Dzwonić do serwisu czy do tego co go montował czy samemu można takie coś zrobić ? Jak samemu to jak ? a ten komin to skoro nie ma rura 180st. bo nie ma skoro mogę ja dotknąć gołą ręką to zostawić otwarty na max czy domknięty na pół ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

julo23

zacznę od ustawień

po pierwsze posiadając sterownik z PID-em korzystaj z niego. tech ma przyzwoite algorytmy i ładnie prowadzą ich stery proces spalania. dwustanem pobawisz się wiosną jak będzie małe zapotrzebowanie na ciepło. terach niech pracuje sterownik. powinien to zrobic dobrze.

nie rozumiem też jednego zapisu Twojego 

 

 

  na dole przy popielniku uchylone tylko na kilka milimetrów,  czopuch przymknięty do połowy.

co masz uchylone na dole? przesłonę na wentylatorze czy klapkę na drzwiach popielnika?

jeśli klapę na drzwiach to radzę ją zamknąć szczelnie. ona jest do regulacji ciągu przy paleniu na ruszcie. w pracy automatycznej ma być zamknięta. dostęp powietrza może nadmiernie podnieść temperaturę i prowadzić do przegrzania kotła a alarm tego nie zatrzyma przy stałym dostępie powietrza. 

czopuch też bym otworzył na maksa 

podawanie duże a nadmuch mizerny- ciekaw jestem jak popiół wygląda. moze ta klapa otwarta pomagać ale jak pisałem nie służy ona do regulacji powietrza w paleniu automatycznym.

nie wiem jak grzejesz garaż więc go nie wliczę

jeśli w piwnicy temperatury około 18stC to je dodam jako grzane.

wychodzi mi 268 metrów  do grzania

nie znam dokładnie materiałów więc przyjmę 60W/m2 to daje 16080W i jakieś 1,5KW na CWU

mamy wynik 17,5KW- myślę że więcej nie bedzie a mniej prawie na pewno- powinieneś mieć OZC jeśli to nowy dom 

z niego będzie wiadomo dokładnie ile trzeba planować na ogrzewanie.(ja policzyłem jakby piwnica była na zewnątrz a w gruncie może być inaczej ze stratami ciepła a tej wiedzy już nie posiadam)

 

maksymalnie zatem jakieś 67kg/dobę w największe mrozy.

jak jednak pisałem OZC da lepszy pogląd na sprawę

 

piekarxxx

poziomica na rurę od podajnika i będziesz wiedział czy jest poziomo. to samo robisz kładąc na palniku- oczywiście nie podczas pracy.

myśle że sam palnik da radę wypoziomować bez onieczności wzywania magików. chyba że cały kocioł kiepsko stoi to może być kłopot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chodziło mi o tą klapkę przy popielniku. 

Więc muszę ją zamknąć i czopuch otworzyć na pełne otwarcie przy paleniu z automatycznym sterowaniem. 

No to zbieram sie na budowę - (mam ok 21km)  i zrobie te korekty, przy okazji skontroluje jak to sie pali.

Sorry że przekręciłem Twój nick ale nie mogłem juz później wyedytować.

 

Co do OZC  to nie mam pojęcia. 

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-wierzbowkach/m4dc249f8a4a41

Coprawda mam ten dom - ale mam poszerzony garaż o 3 metry i co za tym idzie cała góra domu nad nim, do tego podpiwniczenie całości z bloczka betonowego. W garazu grzeje  grzejnikiem o szerokości 140cm, CV21,

A piwnice mam ocieplone 5cm styropianu, większość jest w ziemi,  no i jest cieplutko jak w ziemiance. :D

Dom z porothermu 30cm,   i 10cm styro grafitowego  jeśli to wogóle coś zmienia... dach jak juz pisałem - wełna 25cm, okna 3szybowe.  na podłogach około 8cm styropianu.

Sciana łącząca garaz z domem, ocieplona 5cm styropianu.

 

Dzięki za fachową odpowiedź. 

To forum jest super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zauważyłem nawet że nick troche nie taki :D

spróbuj wstawić swoje parametry domu do kalkulatorka na tej stronce:

http://cieplowlasciwie.pl/start

 

będzie wynik przybliżony ale pokaże rząd wielkości

OZC mówi więcej a najwięcej ciepłomierz albo przepalony cały sezon. wtedy można wyliczyć moc energię ze spalonego opału i potrzeby domu

na stronie projektu jest zapotrzebowanie na podstawie trochę innych materiałów i grubości izolacji i wychodzi mi około 13KW (mam 2 różne kalkulatorki i rozbieżne wyniki). według tego spalić powinieneś w okolicy 50kg/dobę w duże mrozy

są to jednak szacunki tylko i mogą się różnić od wyniku jaki osiągniesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piekarxxx

przedmuchy moim zdaniem sprawdzają się przy miale, przy groszku jeśli podtrzymanie krótkie to nie ma potrzeby bo nie wygaśnie. możesz ustawić przedmuch w tym samym czasie co podawanie w podtrzymaniu przez okres 10-15 sek to wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a obserwuj płomień i palnik po korekcie przesłoną. jeśli nie będzie wystarczających efektów wtedy przestaw na sterowniku,

czasem jest tak że 1% to za dużo i trzeba wachlować samą przesłoną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z budowy.   Jest cieplej niż u mnie w blokach :mellow:

temp. na parterze 20*C.,   na górze 17*C,  więc musze jeszcze skorygować ustawienia.

Otworzyłem czopuch,   zamknąłem lufcik przy popielniku.  Przełączyłem na sterowanie PID.

 

Chyba musze założyć temat dla użytkowników korzystających z PID, może sie znajdą osoby które z tego korzystają.  Tam też są pewne niewiadome do ustawienia - jak współczynnik podawania,  współczynnik went.

Do tego dochodzi kwestia ustawienia sterownika pokojowego.  Ile obniżyć na kaloryferach, ile obniżyć na podłogówce  i na samym piecu  po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniach.   Tak samo jak ustawić pogodówkę dla  temperatur -20*C, -10*C, 0*C,  +10*C  dla kaloryferów i podłogówki.   Nie jest tak łatwo to wszystko ogarnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak sobie myslę może bład w ustawieniu jest ustawiania załanczania pompy ? U mnie jest tak : zadana tem. 40st. piec chodzi osiąga 40st. przechodzi w stan podtrzymania i w tym samym czasi załancza się pompa i woda w grzejnikach zaczyna się mieszać, chodzi cały czas, tem. spada do 39st. piec wchodzi w tryb praca, temp. spada po paru sek. do 38st. pompa się wyłancza - może lepiej jak by pompa chodziła cały czas ? I wkońcu bedzie cieplej ? ALe obawiam się że długo bedzie osiagał zadana mu temperaturę. Jak powinno być prawidłowo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie kolego, żeby to było takie proste.  Chyba musimy testować żeby sie dowiedzieć bo tutaj tylko Timon120777 odpowiada i się nie rozdwoi. :rolleyes:

 

Timon,  znalazłem jeszcze to na stronie Archonu dla mojego budynku ale kompletnie nie znam sie na tych wartościach:

http://wieszjakbudujesz.pl/archon/optymalizacja/?plik=dom_w_wierzbowkach

 

Spisałem przy okazji wszystkie ustawienia,  może ktoś z ciekawości zerknie i coś mi skoryguje w miare potrzeby.

 

temp zadana CO 60*C

temp zadana CWU  40*C

granulacja paliwa: drobna

obniżenie pokojówki  5*C  (dla CO)

współczynnik wentylacji   -8 (jest chyba od -16 do 32)

współczynnik podawania  - 15  (jest chyba od -30 do 30)

regulator pokojowy  - sterownik TECH

temp zał.  pomp  50*C

histereza CWU  3*C

pompa podł. załączona  - tu mozna wpisac temp. min i max

pompa cyrkulacyjna - wył.

tryb nadzoru PID:

czas pod.  14sek, przerwa 25min. praca went. 10sek, przerwa went 18min.siła nadmuchu 24%

korekta czujnika zew.  -30*C 

 

ustawienia zaworu 1 (podłogówka)

kontrola temp  30sek

czas otwierania 12osek

skok jednost. 10%

minimalnie otwarcie 1%

korekta czujnika zew.  - nie wiem czy tu tez zmieniac skoro juz ustawiłem w menu instalatora... ?

pogodówka  - ustawienia temp. zaworu wg. temp. na zew.

przy -20*C    37*C

przy -10*C    32*C

przy 0*C      28*C

przy +10*C    26*C

 

ochrona powrotu - wyłączona,

czujnik. dodatkowy -  z głównego

załączanie pompy - zawsze   ( nie wiem tu czy dobrze,  bo ustawione mam na CO  że załaczają się pompy przy 50*C)

urządzenie regul. pokoj.   - sterownik TECH

obniżenie pokojówki    -   2*C   (po uzyskanej temp. zadanej w pokojach)   - testuje, myśle że 2*C będzie OK

zmian zadanej zawor.    2*C   -  nie wiem jak ustawić.

różnica temp. pomieszczenia   1*C    -   nie wiem jak ustawić.

 

 

ustawienia zaworu 2

kontrola temp.  30sek

czas otwier. 120sek

skok jednostkowy 10%

minimalne otwarcie 10%

Pogodówka:

dla -20*C     60*C

dla -10*C     50*C

dla 0*C        40*C

dla+10*C     38*C

 

ochrona powrotu  wyłączona,

czujniki dodatk.    - z głównego

załączanie pompy - zawsze   (tu mozna ustawić  powyżej danego progu ale nie wiem czy to coś daje jak ustawiłem  już wcześniej w menu instalatora temp. załaczania pompy CO na 50*C.

urządzenie regul. pok.  - regulator TECH  ( do wyboru jeszcze standardowy)

obniżenie pokojówki    3*C   -  czyli jak dogrzeje w pokoju do zadanej temp.      - nie wiem czy 3*C będzie OK,  testujemy

zmiana zadanej zaworu  1*C     -  nie mam pojęcia ile dać

różnica temp.  w pomiesz.    1*C  -   jak wyżej

 

spalanie już widze że będzie duże,  ale zobaczymy jak pochodzi dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piekar

start pompy na 35st ustaw 

czas osiągania zadanej zależy od mocy jaka ustawiona (stosunek podawania do przerwy i moc nadmuchu)

nie ważne czy zrobi to w 20 czy w 40 minut

ważne by to zrobił.- ja uważam że lepiej jak trochę dłużej grzeje a krócej lub prawie wcale jest w podtrzymaniu.

 

julo

parametry dobierać musi każdy pod instalację

przy pidzie warto na poczatek zostawić na fabrycznych bo są testowane pod zestawy producenta

potem można coś skorygować wiatrem lub mocą kotła zależnie od tego co w popielniku i na palniku.

reszta jutro

dobranoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Posiadam piec firmy Domino z pleszewa 25 KW i do tego sterownik pieca Tango negro. Obsługuje on budynek o powierzchni grzewczej około 130 m2 budynek o grubych ścianach około 50 cm z cegły okna wszystkie plastikowe mieszkania są wysokie bo po około 2,8 - 3 m poddasze ocieplone wełną 15 cm. Piec mam ustawiony tak: 

 

Histereza :1 st.C 

Maksymalna temp. nastawiana 85st.C 

Minimalna temp.nast.35 st.C 

Temp.załączenia pompy:35st. 

Czas pracy podajnika:20 s 

Czas pauzy podajnika w stanie praca 47s 

Czas pracy dmuchawy w podtrzymaniu:10s 

Krotność podawania paliwa w podtrzymaniu:0 

Czas oczekiwania w podtrzymaniu :10min 

Obroty dmuchawy w stanie praca :5 (zakres od 0-12) 

Bieg dmuchawy w podtrzymaniu :5 (zakres od 0-12) 

Czas odłączenia pompy 3 min. 

Czas przesypywania paliwa 0 

 

I piec ledwo ciągnie do 55 a jak już osiągnie tą temperature to dojdzie do 56 i zaraz szybko spada i znowu się włącza. Spala tak średnio bo robią sie spieki w domu jest tak z temperaturą ledwo 20 stopni. Ekogroszek to płomyk pomarańczowe worki powyżej 24 MJ. Piec próbowałem przestawiać w różne sposoby, zamykałem dmuchawe i przy kominie i nic nie daje za dużych rezultatów a komin na wysokości do ok metra jest dośc ciepły a nawet bardzo. Prosiłbym o pomoc jakąkolwiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.