Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Zaplanować Inst. Co Dom Z Minibasenem, 3 Źródła Ciepła


Mar1

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie schematu ogrzewania (temat odnosnie wyboru pieca się rozrósł i przeniosłem rozmowę tu). Uprzedzam, ze akurat w tej branży nie mam zbyt obszernej wiedzy:) Sprawa jest trochę nietypowa, bo w instlację ma być wpięty minibasen. Mam duży problem z ustaleniem najkorzystniejszego wariantu ( zdania są podzielone - zaprzyjazniony wykonawca i zaprzyjazniony handlowiec różnią się diametralnie w pomysłach). Dom jest tradycyjny, nowo wybudowany, dobrze zaizolowany (sam jestem wykonacą). Największym problemem w całęj instalacji jest podłączenie do całości minibasen (2,5 m x 4 m w przybudówce o pow. 30m kw). Basen jest wylany z betonu, wewnątrz będzie wyłożony styrodurem dno i ściany, na dnie zatopoinoa podłogóka w posadzce i wsztsrko potem pokryte folią zgrzewaną basenową) Basen ma służyć do rehabilitacji. Jest to w zasadzie duża wanna. Jedna sprawa - może nie być używany w okresie zimowym, kiedy koszty energii będą zbyt wysokie,chyba, że okaże się, że inwestor podoła:).

Napiszę w punktach, zeby bylo klarowniej jak sprawa wygląda odnosnie tego co ma byc.

-domek podpiwniczony, parter + poddasze

-Powierzchnia do ogrzewania to 160 m kw (łącznie z pomieszczeniem basenowym).

 

-Basen o kubaturze wody 12 m3. Podgrzewany przez podłogówkę w dnie (temperatura podłogówki w zasadzie może być albo niezbyt wysoka albo wysoka, bo przecież nikt po niej nie będzie chodził i tego czuł, w zależności od tego jak ktoś z Szanownych Was zaproponuje w rozwiązaniu zasilania).

 

-jeśli podłogóka w basenie nie wystarczy do ogrzania wody dodatkowo podłączenie do CO wymiennika z wężownicą ogrzewającą wodę basenową przepływającą do filtra i wracającą do basenu (woda w takim małym baseniku domowym nie jest zbyt często puszczana przez filtr stąd pomysł o ogrzewaniu dna, zeby nie tracić energi na ciągłe tłoczenie wody basenowej przez filtr)

-na dole domu podłogówka, na poddaszu grzejniki

 

źródła ciepła : głowne kocioł na drewno, awaryjne piec kondensat gaz, dodatkowo 4 panele kolektory płaskie

teraz pytania: Jak połączyć zródła ciepłą? Czy wszystkie do Bufora? Co z CWU? Jak skonstruować ogrzewanie, zeby nie było starsznie skomplikowane i przesycone elektryką i elektroniką? Chodzi mi o to,że ogrzanie domu będzie priorytetem,dopiero wtedy można nadmiar ciepła puścić na basenik. Czy warto w takim wypadku dawać duży bufor,czy nie?Czy w takim wypadku kolektory słoneczne przez wymiennik płytowy tylko do ogrzania basenu, czy wpuscic na bufor i stąd w razie możliwości na minibasen. Kolejne pytanie ile w takim układzie musiałoby być wężownic w buforze?

Jeśli kogoś to zainteresuje takie wyzwanie i podsunie jakiś ciekawey pomysł, będę wdzięczny. Dzięki wielkie za pomoc wszytkim w pomocy zbudowania schematu. Pozdrawiam!

Edytowane przez Mar1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem w pierwotnym temacie i dodam tylko że mimo parowania wody to jeżeli basen będzie dobrze izolowany to raz nagrzany w ogrzewanym i dobrze izolowanym pomieszczeniu nadal będzie pełnił coś w rodzaju zabezpieczenia kotła i nie tylko mówię tu o odbiorze nadmiaru energii ale też o nadaniu instalacji pewnej bezwładności, albowiem woda nagrzana do 30st.C na pewno tak szybko energii nie wytraci a zawsze lepiej podnosić temp z 30 do 60 st niż z 15 do 60 stC (a jeżeli ktoś lubi gorące kąpiele to można się pokusić o podniesienie tej temp o kilka st. :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w zasadzie trzeba by projektować instalację tak , jakby basenu nie było i wtedy dołączyć basen? Teraz pytanie, czy wszystkie źródła ciepła podłączyć do bufora i stąd wyjście na ogrzewanie domu i basenu, czy trzeba by zastosować jakieś zawory, które dopiero po osiągnięciu żądanych temperatur i wody użytkowej i bufora przełączyły na basen? W jednej opcji którą proponował mi handlowiec, było dużo wymienników płytowych, ja chciałęm ich ilość jak najbardziej zredukować. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz tak rozbudowany układ to powinieneś skorzystać ze schematów firmowych np Buderus, Wolf i inni

Poniżej 2 układy kotłowni ze strony Wolfa - 3 źródła + bufor + CO +CWU + podłogówka.

Moim zdaniem 4 panele solarne to mało.

post-18578-0-95227100-1349891370_thumb.jpg

post-18578-0-49586100-1349891399_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tu trzeba trochę zweryfikować założenia.

Po pierwsze - nie ma takiego pojęcia, że "dom się już nagrzał" - żeby było komfortowo, to on cały czas się dogrzewać powinien zgodnie z tym jak szybko w danym momencie traci ciepło.

A więc nie da się puścić nadmiaru energii, bo tak wprost nie da się określić tego momentu.

 

Czyli ogrzewanie ma działać cały czas, mocniej lub słabiej ale cały czas.

Inaczej wracamy do czasów króla Świerczka i uskuteczniamy przepałki.

A tu ma być super komfort, jak rozumiem.

To też jest wyzwanie na samą część ogrzewającą bez basenu - trzeba zrobić nowocześnie i porządnie (czy to już wiadomo jak będzie działać?)

 

To jak to załatwić...

Bufor, niestety bufor musi być.

No teraz to jesteśmy w domu.

Proste założenie - temp. w połowie bufora np. >60C = instalacja nagrzana (IN)

Gdy IN to zabieramy się za basen - puszczamy na te rurki energię za pomocą załączenia pompki z mieszacze termostatycznym.

Jak znowu nie IN, to pompka basenowa się wyłącza i czeka sobie na IN.

 

Pozostała instalacja też pobiera ciepło z bufora za pomocą swoich pompek/mieszacz (pogodowy) do podłogówki.

 

Solary podpięte do wężownicy na dole bufora lub opcjonalnie do dolnej wężownicy cwu (bojler z 2 wężownicami). Po nagrzaniu cwu do 50C (lub w miarę potrzeb, zależy od ilości osób oraz rozmiaru bojlera) solary przełączane są na wężownicę bufora.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszce nie rozgryzłem tych schematów zaproponowanych przez Sambora, a Vernal - myślisz, że trzeba by zastosować jednak oddzielnie bufor i oddzielnie boiler na wodę? Jak to jest z Buforami ze zbiornikami wody użytkowej w środku? Np zastanawia mnie okres letni. Jeśli energia z solaró wystarczy do podgrzania i basenu i wody użytkowej, a czasem załączy się piec gazowy np. to jest taka możliwość,żeby w ogóle ominąć wtedy bufor (skąd wziąć zasilanie ogrzewania basenu w takim przypadku)? Jak to jest z automatyką przełączającą np, między buforem a boilerem - dostają one jakiś sygnał z termostatów? Długa jest żywotność tych wszystkich zaworów?To są zawory z siłownikiem? (tak z ciekawości pytam) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor to w zasadzie jest potrzebny z przyczyny określenia kiedy mamy nadmiar energii (kiedy grzać basen zimą).

Przy opisanej przeze mnie instalacji latem basen działa jak zimą, z tym, że można obniżyć temperaturę startu np. do 30C.

Można też latem przełączać z wężownicy dolnej bojlera na dodatkowy wymiennik prosto do basenu (to pierwszy wymiennik jaki tu ew. widzę), ale to trochę komplikuje sterowanie.

Zawory przełączające to 3drogowe zawory kulowe z siłownikiem, poszukaj na necie i przeczytaj ile przełączeń mogą zrobić (chyba w setkach tysięcy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebny jest Ci PROJEKT i dobór urzadzeń. Połączenie kilku źródeł ciepła o różnych parametrach, a do tego dość skaplikowany układ instalacji (3 może nawet 4 obiegi grzewcze) to nie jest takie proste zadanie szczególnie jeżeli chodzi sterowanie układem. Chociaż pojawiły się ostatnio "kompaktowe centrale grzewcze" czyli gazowy kocioł kondensacyjny ze zbiornikiem buforowym z możliwością podłaczenia solarów i dodatkowego źródła ciepła. Może to znacznie uprościć instalację ma jednak wadę czyli cenę która nie ma co ukrywać najniższa nie jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszce nie rozgryzłem tych schematów zaproponowanych przez Sambora

 

To jest tylko jedna z propozycji oparta o elementy jednego producenta, widzę że niektórzy koledzy radzą ci użyć basenu jako buforu - to dobra koncepcja ale przydałoby się przewymiarować solary,

Do zapewnienia sprawnego działania całości potrzebny jest projekt a nie dobór przez handlowca.

Wiekszość z dużych dostawców (producentów) sprzętu grzewczego ma swoje działy pomocy tech i pewnie chętnie dobiorą ci cały sprzęt łącznie z automatyką ( oczywiście swojej produkcji ;) )

Taki dobór może być pomocny do projektu całego ogrzewania.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No włąśnie najgorzej z tym zaprojektowaniem, jakoś trochę po macoszemu widzę podejscie niektórych firm, z ktorymi współpracuję, czy ja, czy mój znajomy wykonawca. Właśnie najbardziej martwi mnie sterowanie tymi wszystkimi obiegami,chociaż poki co nie mam wyklarowanej najlepszej koncepcji całęgo systemu,ale już powoli coś zaczynam łąpać dzięki Wam. Pytanie jeszcze dodatkowe do Vernala - rozumiem, że chodzi Ci o to,żeby latem chodził tylko bojler i płytóką odbierać z niego ciepło na basen?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jeszcze dodatkowe do Vernala - rozumiem, że chodzi Ci o to,żeby latem chodził tylko bojler i płytóką odbierać z niego ciepło na basen?

Nie.

Chodzi o to, żeby latem grzać albo bojler albo przełączyć się bezpośrednio na basen (i tu wymiennik jest potrzebny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.