Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rury Sie Poca?


Bradoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. jakoś na wakacje mój ojciec zrobił mi centralne ogrzewanie w mieszkaniu. Z racji tego ze miałem dość małe fundusze zrobiłem to wszystko w stali ocynkowanej. Wiem ze tak juz sie nie robi ale dałem sie przekonac ojcu. Naszczescie wszystko jest dobrze grzejniki grzeja i woda ciepła jest. częsc rur idzie piwnica pod mieszkaniem , tak było nam najłatwiej. Z racji tego ze w piwnicy jest troche zimno a zima to juz całkiem załozyłem na rury otuline szara 9 mm i to wszystko opatuliłem jeszcze pianka poliuretanowa takze rury maja jakies 4- 5 cm izolacji na sobie. Dzis zchodzac do piwnicy zauwazyłem cos dziwnego w jednym miejscu na piance woda sie skraplała ( pierwsza mysl rura gdzies nieszczelna) troche podłubałem tej piany i otuliny ale nic jakigos wiekszego przecieku nie ma. pare kropel wody. To mozliwe ze by sie pociło cos w srodku? dodam jeszcze ze na tym odcinku jest kawałek taki ze wszystkie rurki od wody (ciepłą zimna ) i ogrzewania sa razem w jednej otulinie 60 ? ( niemiałem mozliwosci na kazda załozyc osobnej, za blisko były siebie ) czy to by powodowało ze sie cos poci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura w piwnicy raczej nie ma znaczenia. Jeśli rury są dobrze ocieplone to nie robi to wielkiej różnicy. Wewnątrz otuliny temperatura jest wysoka, a rura z zimną wodą użytkową jest lodowata, więc woda skrapla się na niej. Do puki będziesz miał w jednej izolacji rury o tak różnej temperaturze możesz spodziewać się takiego efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam jeszcze jeden problem ktory mnie bardzo denerwuje. Chodzi o to ze czesto mi sie zapowietrza układ. Tzn zanim rozpale dolewam wody do ukladu az sie przeleje wlaczam pompe i zaczynam odpowietrzanie kazdego grzejnika zaczynajac od najblizszego i tu zdziwienie bo nie ma nic powietrza. Ok lecimy dalej rozpalam, na piecu około 60 stopni pompa( załacza sie około 30) i sie zaczyna przelewanie w werzownicy bojlera, szum w pompie. Odpowietrzam pierwszy grzejnik i jest troche powietrza, 2 i 3 nic w 4 tez troszeczke. Wracam do pieca i dalej to samo( i tak mogł bym w kołko cały czas ) ide do piwnicy gdzie mam przelew ze zbiornika wyrownawczego patrze delikatnie woda leci dosłownie kapie( wiec naczynie nie jest puste) Tak sie dzieje jeak pompa jest na 2 biegu jak przełacze na 3 to dopiero sajgon sie zaczyna. Słysze jak woda sie przelewa w kotłowni w pierwszym pokoju. Natomiast jak przełacze na 1 bieg to wszystko cichnie i jest spokój. Naczynie jest na zasilneniu a pompe mam taka http://allegro.pl/zestaw-pompa-obiegowa-sterownik-omi-25-60-st-19-i2675968530.html z dokladnie takim sterownikiem. piec ma 17 kw a naczynie 8 l. Wydaje mi sie ze problem polega na wielkosci naczynia, a wy jak myslicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! W Twoim przypadku przydałby się dokładny schemat Twojej inst. c.o. Ważne będą spadki rur ,odległość naczynia wzbiorczego (różnica wysokości) od najwyższego odbiornika ciepła ,miejsce montażu odpowietrzników. Pojemność NW 8 l. to napewno za mało jak na kocioł 17 kW.Z TWojego opisu wynika,że pompa w któryms miejscu zasysa powietrze-więc na odległość aby rozwiązać problem postaraj się przedstawić schemat jak najdokładniej,Przyczyna musi być... odkryta.Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura w piwnicy raczej nie ma znaczenia. Jeśli rury są dobrze ocieplone to nie robi to wielkiej różnicy. Wewnątrz otuliny temperatura jest wysoka, a rura z zimną wodą użytkową jest lodowata, więc woda skrapla się na niej. Do puki będziesz miał w jednej izolacji rury o tak różnej temperaturze możesz spodziewać się takiego efektu.

Witam.Moim skromnym zdaniem izolacja cieplna wspólna dla rur o różnych temperaturach nie ma nic wspólnego z poceniem się rury o temp. niskiej. W tym przypadku przyczyną pocenia się rury może być: nieszczelna izolacja-dostęp wilgotnego powietrza do tej rury,lub przeciek którejś rury.Na początek sprawdż stan izolacji.Pozdra.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dość ciekawa instalacja B) jak bym widział swoją przed gruntową zmianą ( podłączenie zasobnika i naczynia wzbiorczego i wciąż miałem problem z ciepłą wodą do kompania , ale to już historia i inny temat ), tylko u mnie wszystkie grzejniki były wyżej od pieca , nie wspominam już o tym że zasilanie do wszystkich jest niżej niż powrót w piecu , jest pompa to pewnie daje radę ale może się zapowietrzać i to może być również odpowiedź na pytanie z postu nr 6 , co do pocenia się rurek , to może sprawdziłbym jak już koledzy wspomnieli czy łączenia są ok , i postarał się zaizolować każdą z osobna . :) lub jedną rurkę izolacją 6 mm i następnie większą 9mm na obie aby je od siebie odizolować :)

ja zawsze odpowietrzam od grzejnika najdalej położonego od pieca i jest ok .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam jeszcze jeden problem ktory mnie bardzo denerwuje. Chodzi o to ze czesto mi sie zapowietrza układ. Tzn zanim rozpale dolewam wody do ukladu az sie przeleje wlaczam pompe i zaczynam odpowietrzanie kazdego grzejnika zaczynajac od najblizszego i tu zdziwienie bo nie ma nic powietrza. Ok lecimy dalej rozpalam, na piecu około 60 stopni pompa( załacza sie około 30) i sie zaczyna przelewanie w werzownicy bojlera, szum w pompie. Odpowietrzam pierwszy grzejnik i jest troche powietrza, 2 i 3 nic w 4 tez troszeczke. Wracam do pieca i dalej to samo( i tak mogł bym w kołko cały czas ) ide do piwnicy gdzie mam przelew ze zbiornika wyrownawczego patrze delikatnie woda leci dosłownie kapie( wiec naczynie nie jest puste) Tak sie dzieje jeak pompa jest na 2 biegu jak przełacze na 3 to dopiero sajgon sie zaczyna. Słysze jak woda sie przelewa w kotłowni w pierwszym pokoju. Natomiast jak przełacze na 1 bieg to wszystko cichnie i jest spokój. Naczynie jest na zasilneniu a pompe mam taka http://allegro.pl/ze...2675968530.html z dokladnie takim sterownikiem. piec ma 17 kw a naczynie 8 l. Wydaje mi sie ze problem polega na wielkosci naczynia, a wy jak myslicie?

sory że tak na raty wielkość naczynia również ma znaczenie poczytaj tu http://www.info-ogrz..._grzewczej.html

jakie powinieneś zastosować w swoim układzie ,nie wspominając o zmianie podłączenia naczynia

jak już wspomniałem miałem identycznie podłączone naczynie i zasobnik (i zapewne wypływająca woda z naczynia jest cieplejsza niż w zasobniku :) odkręcając kran ciepłej wody .)

nie koniecznie musisz mieć naczynie puste jeśli kapie w przelewie w piwnicy nagrzewająca się woda zwiększa swą objętość i sobie kapie .

reasumując pewnie wiele osób się zgodzi że instalację należy przerobić i wykonać według zalecenia PN ? 91 / B ? 02413

 

propozycja podłączenia naczynia , ale wciąż brak jest wielu rzeczy

bez%25C2%25A0tytu%25C5%2582u.jpg?gl=PL

Edytowane przez darecki2308
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie za małe za nisko i źle podłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darecki woda z bojlera jest goraca. tez myslałem o tym ze naczynie jest troche zle podłaczone. nie mam bladego pojecia dlaczego kawałek rury idzie w poziomie. Myslałem ze to niebedzie miało jakiegos znaczenia ale sie myliłem. spróbuje to troche zmodyfikowac i załoze na grzejniki automatyczne odpowietrzniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

ten kawałek rurki w poziomie jest mało istotny ważniejsze aby między naczyniem i kotłem nie było żadnych zaworów i zwężeń ,jaka jest różnica wysokości między zasobnikiem a naczyniem minim. to 30 cm pewnie już wyczytałeś info. związane z odpowiednim podłączeniem naczynia ?

czy nie ma możliwość podłączenia w inny sposób tych grzejników ?

automatyczne odpowietrzniki. ? gdzie na grzejnikach czy na rurce zasilającej grzejnik ?

pozaznaczaj grzejniki który bliżej pieca .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Osobiście nie polecam żadnych odpowietrznikó automatycznych na grzejnikach-instalacja jest zalana,NW wyże odpowiednio najwyższego odbiornika.Wystarczy odpowietrzyć po napełnieniu (2x,3x) i ma chodzić pod warunkiem zachowania odpowiednich spadków. Odpowiednie spadki-teoria centralnego ogrzewania-podstawowa.Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki sa podłaczane od boku( sorki ze tego nie zaznaczyłem na szkicu instalacji). Problem został rozwiazany. Przerobiłem podłączenie naczyna wyrownawczego i dałem je maksymalnie jak najwyzej. Załozyłem takze auto odpowietrznik na pierwszy grzejnik ktory stale sie zapowietrzał. Teraz jest cisza i nic sie nieprzelewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.