Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł Wyłącznie Na Drewno - Wydajny I Z Długą Komorą?


Mar1

Rekomendowane odpowiedzi

No już bez przesady, nie róbcie takiego zamieszania bo polecane przez was kotły nijak mają się do efektywnego spalania drewna. Przecież kocioł który polecasz to zwykły górniak z inaczej dystrybuowanym PG który na domiar złego prawie niema wymiennika. To tak samo jakby w Camino palić drewnem (da się, ale pożera takie jego ilości że szok ). Swoja opinię wyrażałem już wiele razy ale zrobię to raz jeszcze: Do efektywnego spalania drewna należy używać kotłów zgazowujących drewno lub kotłów z dolnym spalaniem wyposażonych w dysze powietrza wtórnego i dopalacze w formie różnego rodzaju wkładów szamotowych lub z wermikulitu. Wszelkie inne kotły typu Zębiec Wenus (to tylko przykład konstrukcji bez podtekstów) i temu pokrewne konstrukcje są nieekonomiczne w przypadku spalania drewna pomimo iż mają duże komory niby ułatwiające palenie drewnem.

 

Pozdrawiam

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosztuje ale odpowiednika Polskiego to jeszcze długooooo nie będzie.

Montowałem takiego Frolinga 60 kW. Kocioł konstrukcyjnie dosc prosty oparty na wentylatorze wyciągowym jak wiekszość kotłów na Holzgas automatyka bardzo zaawansowana sterownie dość mocno rozbudowane z Ciekawych rzeczy to modulacja pracy pompy ładującej bufor. Z tą zapalarkę to nie jest tak genialnie drewna to ona nie rozpali - brykiet rozpala ( sprawdzałem). W instrukcji jest to tak w pobliże zapalarki połozyć kawałki papieru tektury itd i dopiero od tego zapala się drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We Frolingu fajny jest zwłaszcza system odsysania spalin wydostających sie z komory załadowczej przy jej załadunku. Myślę, że stosunkowo łatwo można to zaadaptować do zwykłego kociołka nawet bez wentylatora wyciągowego. A teraz kwestia teoretyczna, czy dobry dolniak na drewno nie jest właśnie kotłem zgazowującym, bo to że nie ma akurat dyszy w podłodze moim zdaniem nie jest jakąs wielką ułomnością a wręcz zaletą, zwiększa jego uniwersalność. Bez problemu możemy spalać w nim prawie wszystkie rodzaje węgla, trociny, zboże i koks. Myślałem nawet, czy nie założyć osobnego tematu pt. "kiedy kocioł dolnego spalania staje się już kotłem zgazowującym ?" ale jak zwykle wolę raczej pogrzebać w swoim kociołku niż toczyć pseudonaukowe dysputy :P . Pozdrawiam wszystkich spaliniarzy.

Edytowane przez SONY23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że i tak i nie albowiem składa się na to wiele czynników. Osobiście udało mi się zgazowywać drewno i węgiel w kotle DS z tym że odbiór energii przez wymiennik nie był zbyt sprawny i trzeba było kombinować aby zakłócić przepływ może nie spalin a ognia (zbyt krótki, a może inaczej... źle zbudowany wymiennik)

 

Ja to osiągnąłem stosunkowo prosto, mianowicie zakryłem ruszt szamotem tzn. cegła szamotowa 6cm ustawiana "na główke" z szczelinami ok 1cm aby popiół obsuwał się w dół. Powietrze podawałem od góry poprzez drzwiczki zasypowe a szczelina palnika wynosiła 2,5cm x 20cm + te szczeliny pomiędzy cegłami. Po zapaleniu wsadu zamknąłem PG i podawałem powietrze głównie jako PW.

Efekt był taki że kocioł zaczął furczeć jak silnik pulsacyjny i to wszystko na naturalnym ciągu.

 

Także da się..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Buderus S111 gdy złapie ciąg i solidnie się w nim pali to furczy aż miło, a gdy zerknąć przez wziernik umieszczony nad kanałem szamotowym to widać w tym kanale żółto biały ogień. Ogień widoczny w tym samym czasie przez zasyp jest zdecydowanie bardziej czerwony. Kolorki płomienia wskazywały by na wyższą temperaturę w kanale niż w samym palenisku. Czy to zgazowywanie, czy po prostu spalanie drewna to ja sam za chudy w wiedzę i doświadczenie jestem. Bardziej ,,opaleni" moga to oceniać. :-)

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guitar nie wiem czym się kierowałeś wstawiając link z innojęzycznej strony, być może coś tam ciekawego piszą ale francuskiego nie łapię :) Jest przecież polska zakładka http://www.froeling.com/pl/produkty/drewno-opaowe/froling-s4-turbo.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za taką cene to masz prawdziwego holzgaza a nie imitacje kotła na drewno

Nie wiem czy to imitacja czy próba obejścia elementów z szamotu - zobacz tam jest tylko żeliwo, przy dobrym odlewie 20 lat żywotności, a producent też sroce z pod ogona nie wypadł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kotły były sprzedawane w Polsce pod różnymi markami (Unical, 3Wood, Biasi, Orlcoal) z całkiem umiarkowanymi cenami. Była już zresztą dyskusja o nim:

http://forum.info-og...rosze-o-opinie/

Jeszcze z pół roku temu, gdy zastanawiałem się nad zakupem kotła były ze dwie oferty na Allegro z cenami w okolicy 3k zł za moc rzędu 20kW. Jedno mnie powstrzymało: w internecie natknąłem się na pdf producenta gdzie prezentowano fotki kotła po użyciu i zachwalano bogate użebrowanie odlewów. O ile żeberka/skrzydełka były opalone żarem i miały szary kolorek, to same ścianki kotła były na tych zdjęciach równiutko zasmołowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to imitacja czy próba obejścia elementów z szamotu - zobacz tam jest tylko żeliwo, przy dobrym odlewie 20 lat żywotności, a producent też sroce z pod ogona nie wypadł.

nie twierdze że ten kocioł jest zły ,ale napewno nie jest do spalania drewna na odpowiedniej efektywności
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.