Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena Instalacji Dwa Kotły Gaz I Paliwo Stałe Co I Cwu


gmail

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich formułowiczów. Nie jestem hydraulikiem a z tymi w mojej okolicy bywa różnie. Od jakiegoś czasu przeglądałem różne fora i szukałem schematu odpowiedniego do tego co chciałem zrobić u siebie. W końcu zdałem się na fachowość hydraulika i masz babo placek. Instalacja spięta i tylko działa nie do końca tak jak było w założeniach.

 

A założenia były takie: dwa piece jeden gazowy drugi na paliwa stałe (nie kominek, tylko zwykły piec węglowy tzw. śmieciak). Piecem gazowym chcę przy mniejszych mrozach i w lecie ogrzewać wodę cwu i CO. Po rozpaleniu w pieca na paliwo stałe miał podgrzewać CWU i CO. Po wygaśnięciu pieca na paliwa stałe i spadku temperatury miał załączać się piec gazowy.

 

Jako podstawowe źródło ciepła mam zamontowany piec kondensacyjny Vaillant eco TEC VC 246 jako śmieciak piec stalowy SAS UWT z dmuchawą i sterownikiem. W instalacji CWU zamontowany zbiornik 300l dwu wężownicowy (w przyszłości planuję podłączyć solary) W instalacji CO 120 żeberek grzejników aluminiowych i ok. 80m2 podłogówki (ok 500mb rury PEX).

 

Instalacja podłączona wg schematu załączonego poniżej. Z wyczytanych informacji na forum już wiem, że piec SAS powinien pracować w otwartym układzie a tak nie jest (hydraulik twierdził, że będzie dobrze, a nie jest).

 

Przez jakiś czas ok. 1 miesiąca pracował sam piec Vaillanta, bez instalacji pieca SAS, wszystko działało ok. woda CWU i CO grzane były bez zarzutów. Dopiero od momentu wpięcia SAS-a zaczęły się problemy:

 

1. Grzejąc wodę CWU piecem Vaillanta zaczęły grzać kaloryfery, w lecie niekoniecznie wskazane (sam po przestudiowaniu różnych forum i swojej instalacji wpadłem na pomysł by zamontować dodatkowy zawór kulowy oznaczony 1. na schemacie, pomogło, trzeba tylko pamiętać aby go otwierać przy rozpalaniu pieca SAS do ogrzewania domu).

 

2. Włączając CO piecem Vaillanta najpierw wychładzana jest woda CWU a dopiero potem rozgrzewany cały układ CO i CWU nie mam pojęcia co i gdzie ucieka - stąd moja obecność na tym forum i post z prośbą o pomoc co zmienić i przerobić aby po włączeniu CWU grzana była woda CWU a po włączeniu CO włączało się ogrzewanie a woda CWU pozostawała gorąca w zbiorniku.

 

Piec SAS po kilku dniach obserwacji pracuje bez zastrzeżeń i zgodnie z założeniami.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

CO schemat instalacji.doc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiony schemat odwzorowywuje wykonaną u mnie instalację. W załączonym schemacie dorysowałem schemat wew. pieca gazowego Vaillant na dole rysunku. Oraz opisałem wejścia i wyjścia pieca gazowego.

Zawór przełączający pracę pieca Vaillant pomiędzy grzaniem obwodu CWU i CO jest przed pompą obiegową , z pompy woda trafia na palnik gdzie jest podgrzewana, za palnikiem trafia na trójnik i do obu wyjść na raz. W prostej instalacji co i cwu woda sterowana jest zaworem na powrocie i układ działa. U mnie jest trochę bardziej skomplikowany.

CO schemat instalacji1.doc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze schematu wynika że pod jedną wężownicę masz podłączony kocioł gazowy węglowy, to błąd i przyczyna wychładzania i grzania kaloryferów . Kocioł gazowy pracuje w priorytecie cwu i musi pracować na osobnej wężownicy. Poza tym dla instalacji mieszanej powinieneś zastosować sprzęgło hydrauliczne i dwa obiegi grzewcze czego nie ma. Poza tym jeżeli zawór mieszający jest podłączony tak jak na schemacie to jest to podłączenie błędne i tam nie będzie żadnej regulacji, i pytanie podstawowe jak sterujesz tą podłogówką? Kocioł gazowy przy takim podłączeniu nie ma prawa działać prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie na jednej wężownicy podłączone są dwa kotły (drugą wężownicę bojlera rezerwowałem dla solarów które mam zamiar uruchomić na wiosnę), z zapewnien hydraulika zawory jednokierunkowe miały załatwić sprawę.

Podłogówka podłączona jest do głównego obwodu CO przez zawór 3D który utrzymuje stałą (nastawianą) temperaturę ok. 30 stopni na podłogówkę za zaworem jest pompa obiegowa która włącza się po przekroczeniu tempetatury w obiegu CO 45 stopni (czujnik temp. przed zaworem 3D na obwodzie głównym do rozdzielaczy co).

Zawór 4D jest sterowany ręcznie, podłączenie sprawdzałem zgodne ze schematem dostarczonym przez producenta zaworu oraz schematem ogólnym prezentowanym na forum (w odbieg krótki pieca wpięta jest wężownica bojlera grzanie bojlera sterowane jest pąpą obiegową załączaną ze sterownika).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc i jakieś podpowiedzi co teraz z tym układem można zrobić. Nie jestem hydraulikiem a swojego nie chcę się już radzić ... . Sam zastanawiam się w związku z powyższymi postami nad rozdzieleniem CWU z pieca węglowego do drugiej wężownicy. Tylko gdzie wtedy podłączyć solary? Jak rozdzielic obwody CO zastosować sprzegło hydrauliczne czy wymiennik płytowy? Nie rozumiem do końca jak działa sprzęgło i jak go zastosować? A może jest jakieś inne rozwiązanie? Jakieś urządzenie hydrauliczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.