Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena Instalcji ,schemat C.o C.w.u Porady


daktaris

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do odnowienia a w sumie do stworzenia na nowo całej instalacji w domu remontowanym. Dom juz ocieplony według projektu przyszła kolej na instalację c.o i c.w.u .

Dom posiada piwnice ( znajduje się tam kotłownia) parter , piętro i dobudowane poddasze.

Parter i piętro powierzchnia użytkowa koło 160m^2 łącznie i doszło poddasze około 60m^2.

Piec 25KW -palimy drewnem

 

Czytając forum, przeglądając tematy i schematy o instalacji c.o c.w.u stworzyłem własny schemat i liczę na podpowiedzi i ewentualne korekty.

 

Opis:

-parter ogrzewanie grzejniki żeliwne- zostaną wymienione wszystkie rury i odpowiednio poprowadzone bo stara instalacja jest zrobiona z elementów jakie były kiedyś pod ręką.

-piętro ogrzewanie podłogowe na rozdzielaczu z układem mieszającym do tego chcę zamontować termostaty pokojowe.

 

-poddasze podobnie jak piętro.

 

Moje pytania:

 

1. Czy schemat instalacji jest poprawny czy coś zmienić, dodatkowo przed każdą pompa filtr będzie zamontowany na schemacie nie ma ich zaznaczonych?

 

2.Instalacja w miedzi - piony 28mm, doprowadzenie wody do grzejników 15mm Czy takie grubości rur powinny zdać egzamin ?

 

3. Zastanawiałem się nad buforem ciepła np 800 litrów tylko nie wiem gdzie go wpiąć?

 

4. Czy przy wysokości piony około 7 metrów czy koniecznie trzeba wykorzystać pompę o takich parametrach podnoszenia czy wystarczy słabszy model do wspomagania obiegu (pion)?

 

pozdrawiam Paweł

post-24005-0-84101600-1349779590_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie wzbiorcze bez pływaka, z pływakiem tylko do kominka, umieszczone w najwyższym punkcie instalacji

Nw podłączone bezpośrednio do kotła rurą min 28Cu

Rozumiem że ten biały prostokąt nie podpisany to sprzęgło lub bufor, w przypadku bufora potrzebny zawór 3-drog zabezpieczający kocioł przed zbyt niską temp powrotu

zastanów się jaka automatyka (sterowanie pompami )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biały nieoznaczony prostokąt to wymiennik płytowy. Dopasowany pod moc pieca (25-30 kW) chodziło o stworzenie obiegu otwartego piec i zamkniętego grzejniki i podlogówka.

 

nad starowaniem tego muszę pomyśleć, piorytet to cwu no i w miejsce chyba wymiennika wolałbym wstawić bufor byłoby to o wiele efektywniejsze bo wiadomo w piecu nie pali sie 24h na dobe :)

Jakieś sugestie co to automatyki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw odpowiedz sobie na pytanie po co Ci podłogówka jak chcesz palić okresowo? Może być tak że podłogówka jeszcze się nie rozgrzeje a Ty już będziesz kończył palenie. To samo tyczy się automatyki. Nie ma co automatyzować jak palisz okresowo. Przy takim sposobie grzania budynek musi przyjąc porcję energii zakumulować ją do następnego grzania.Chyba że zdecydujesz się na bufor , tylko czy bufor zakumuluje energię na 15 czy 16 godzin. Jak jednak zdecydowanie chcesz cokolwiek automatyzować to daj sobie spokój z zintegrowanymi rozdzielaczami podłogówki. Za wymiennkiem (dot. też bufora) podziel CO na dwa obiegi grzewcze jeden na grzejniki drugi na podłogówkę z mieszaczem i wtedy dobierzesz sterowanie np pogodowe. Przy okresowym grzaniu jest to zbędny wydatek, przy instalacji z buforem wlaściwie konieczny.

Edytowane przez mak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam nie chciałem czekać na gotowca sam troche pozmienialem schemat na taki

>post-24005-0-98350100-1349864616_thumb.png

 

prosilbym o sugestie czy sa jakies bledy ?

 

 

w trakcie Mak napisał dobra podpowiedz na rodzielenie na dwa obiegi za buforem tylko tylko mam pytanie co z wysokoscia podnoszenia i powierzchnia podlogowki czy dodatkowo na pietrze i poddaszu przy zwyklym rodzielaczu dodac jakies slabsze pompy wspomagajace >?

 

przerobiony schemat z buforem i oddzielnymi obwodami

 

post-24005-0-50455300-1349865585_thumb.png

 

tak jak pisalem wczesniej czy zastosowac jakies słabsze pompy przy rodzielaczu na pietrze?

Edytowane przez daktaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko znajdę chilkę, bo zaraz do pracy to poprawie schemat .Nadal martwi mnie czy pompa na obiegu instalacji podłogowej da rede ( jakas mocna grunfosa o podnoszeniu ponad 6metrow ) czy o mniejszej wydajności i dodatkowo pompy przy rozdzielaczach ( tez o mniejszej wydajności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już tak ładnie rozbudowałeś to daj do podłogówki zamiast rozdzielaczy z mieszaczem -zawór 3-drog do ustalania temp wody podawanej na podłogówkę, pozwoli to uprościć układ bo będą tylko proste rozdzielacze z rotametrami i zaworami odcinającymi.

pozdr.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz musisz dobrać sterownik do obsługi całej instalacji, właściwie można dobrać sterownik do CWU i obiegu kotłowego - może będzie dobry kupiony z kotłem, do sterowania ogrzewaniem przez zał

i wył pompy wystarczy termostat pokojowy na każdą pompę osobno, dodatkowo zał pomp powinno być blokowane przez termostat określający temp w buforze np powyżej 50C w buforze załącza się grzanie przez grzejniki i podłogówkę.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem wcześniej sterownik Euroster UNI2

może on sterować praktycznie cała instalacją

post-24005-0-42696800-1349983516_thumb.png

 

sterownik załatwiłby sprawe sterowania podłogówki , cyrkulacji c.w.u oraz pompy ładujacej c.w.u.

niewiem czy dałoby się wykorzystać jakoś drugi obieg CO bez sterowania mieszaczem do załaczania pompy na grzejniki ?

 

jezeli nie to poprostu osobny najprosszy sterownik do pompy z czujnikiem temperatury w buforze( zał/wył)

 

na pietrze zamontowany Regulator pokojowy cyfrowy Solter 2026

 

poszczególne pomieszczenia Termostat cyfrowy Solter 1210

 

przy rozdzielaczu Moduł sterujący Solter T6 230 oraz Siłownik Elektrotermiczny Solter T1 NC ( lub jakies tansze :) )

 

 

ruszyłoby to tak jak opisałem ? czy jakieś inne rozwiązanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę pomyślałem nad innym sposobem sugerowanym przez Sambora

post-24005-0-40096700-1350025530_thumb.png

 

sterowanie :

AURATON 1111 Multi sterowałby pompa c.w.u czujnik w bojlerze , pompa c.o grzejniki czujnik temperatury wpięty w bufor ( załączałby pompę gdy w buforze jest temp np minimum 40stopni) oraz sterowanie drugą pompą podłogowego ogrzewania załącza pompę gdy temp na buforze osiąga wartość ( minimum np 25 stopni )

dodatkowy sterownik do pieca załączający pompę powrotu gdy piec osiąga wartość np 30 stopni poniżej wyłącza pompę

analizując wychodzi tak ze gdy piec wygasa to obiega na piec zostaje wyłączony(pompa powrotu wyłącza się) i zostaje obieg z bufora .

w rozdzielaczach bez mieszaczy w podłogowym ogrzewaniu zastosować elektrozawory i termostaty w pokojach do sterowania temperatura w pomieszczeniach. Czy można pominąć współpracę tych termostatów pokojowych z AURATON 1111 Multi? ( problem gdy wszystkie termostaty zamkną obwody podłogówki a pompa obiegu podłogówki będzie dalej działać ) ?

jakieś błędy w toku rozumowania ? albo co dodać cos zmienić ?

wersja w poście wyżej jest chyba bardziej zaawansowana ( bardziej mi pasuje ale aż tak się dobrze nie znam w tej dziedzinie )- chyba ze dodać jeszcze sterownik do układu z postu wyżej dla pompy powrotnej wtedy również będzie zamykany obwód pieca po jego wygaśnięciu ?

Edytowane przez daktaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.